Постанова № 9620696, 14.04.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2010
Номер справи
2а-1637/10/0470
Номер документу
9620696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

14.04.10 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2010 р. 15 годині 55 хвилиниСправа № 2а-1637/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чабаненко С. В. <Текст > при секретаріДашковій А.М. за участю: представника позивача - представника відповідача - Подоляк Т.Ю. Шаркевич Г.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в м. Синельникове Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Синельниківський райагробуд" про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ: До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Управління Пенсійного фонду України в м. Синельникове Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Синельниківський райагробуд»з вимогами: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Синельниківський райагробуд»на користь управління Пенсійного фонду України в м. Синельникове суму витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України заборгованість за жовтень-грудень 2009 року в сумі 11087 грн. 78 коп. В обґрунтування позову позивач зазначив, що у зв'язку з несвоєчасністю та непропорційністю сплати витрат на покриття витрат на виплату і доставку пенсій жовтень-грудень 2009 року у відповідача виникла заборгованість (недоїмка) перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Синельникове Дніпропетровської області в сумі 11087 грн. 78 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення на позов у яких зазначив, що за статусом платника податків ТОВ «Синельниківський райагробуд»є суб'єктом малого підприємництва, який відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему малого підприємництва»від 03.07.0998р. № 727 обрав особливий спосіб оподаткування, обліку і звітності - єдиний податок за ставкою 10 %.

Отже, посилання позивача на те, що Товариство відповідача зареєстроване в цьому Управлінні як платник збору на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування є на його думку безпідставним.

Згідно положень ч. 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ: - ... «до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цього Закону».

Цей Закон набрав чинності з 01.01.2004 р.

Інструкція «Про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованими особам внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 набула чинності 16 січня 2004 року з дня реєстрації Міністерством юстиції України 16.01.2004 р. № 64/8663. Тобто - після набрання чинності Закону 1058-ІУ.

Отже, за визначенням Закону № 1058-ІУ «Прикінцеві положення», ця Інструкція не відноситься до «порядку покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за віком», що діяв до набрання чинності Закону № 1058-ІУ.

Згідно положень частини 1 статті 5 цього Закону, як правовий документ, ця Інструкція в частині визначення порядку покриття витрат і доставку пільгових пенсій за віком суперечить визначеному законом положенню «Порядку, який діяв до набрання чинності Закону»- до 01.01.2004 року. Тому, з огляду на чинні положення Закону, застосуванню не підлягає.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, а також постановити окрему ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню законодавства.

Дослідивши матеріали справи та доводи сторін, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Синельниківський райагробуд»є платником страхових внесків (страхувальником) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зареєстроване в УПФУ в м. Синельникове Дніпропетровської області.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Синельниківський райагробуд»повинно було відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за жовтень-грудень 2009 року в сумі 11087 грн. 78 коп.

Позивачем до матеріалів справи надано розрахунки витрат на доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»видані відділом призначення пенсій УПФУ в м. Синельникове Дніпропетровської області, які підтверджують витрати на помісячну виплату та доставку пенсії на пільгових умовах колишнім працівникам за жовтень-грудень 2009 року: ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на загальну суму 11087 грн. 78 коп., і відповідно до даних цих розрахунків відповідач повинен був з жовтня по грудень 2009 року відшкодувати 100% зазначених витрат.

Загальний розмір помісячних витрат на виплату та доставку пенсій вказаним особам також в судовому засіданні підтверджено відповідними реєстрами поточних рахунків.

Проте зазначені суми позивача відповідачем не повернуті.

Таким чином загальна сума заборгованості по ТОВ «Синельниківський райагробуд», що підлягає відшкодуванню в становить 11087 грн. 78 коп.

Відповідач стверджує, що ТОВ «Синельниківський райагробуд»є суб'єктом малого підприємництва, який відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему малого підприємництва»від 03.07.0998р. № 727 обрав особливий спосіб оподаткування, обліку і звітності - єдиний податок за ставкою 10 %.

Проте Свідоцтво № 2 про право сплати єдиного податку субєктом малого підприємництва-юридичною особою Серії Б №078859 було видано відповідачу 29.12.2009р. та дає право відповідачу сплачувати єдиний податок за ставкою 10% на 2010 рік, але позивач вимагає стягнути заборгованість за жовтень-грудень 2009 року.

Крім того, відповідач зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ набрав чинності з 01.01.2004р., проте як Інструкція «Про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованими особам внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 й набула чинності 16 січня 2004 року з дня реєстрації Міністерством юстиції України 16.01.2004 р. № 64/8663., тобто - після набрання чинності Закону 1058-ІУ.

Суд вважає ці доводи безпідставними, тому що у п.1.1 цієї Інструкції зазначено, що ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування400/97-ВР від 26.06.1997р.

Крім цього, п.1.2. встановлено, що ця Інструкція визначає процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України).

Таким чином позивач правомірно застосував Інструкцію «Про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованими особам внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1.

Відповідно до п.1 п.2 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.

Згідно п. «б»-«з»статті Закону України «Про пенсійне забезпечення»№1788-XII, 05.11.1991р. на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;

г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;

д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

У ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»зазначено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

Пунктом 6.1 Постанови Пенсійний фонд України «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»за N 21-1 від 19.12.2003 року передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень»Закону України».

У п. 6.4. Постанови зазначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування1058-IV, 09.07.2003 (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.8. Постанови передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування1058-IV, 09.07.2003, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до п.6.10. зазначеної Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Частиною 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.

Статтею 23 цього ж закону передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем було направлено на адресу відповідача розрахунки витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які були отримані представником відповідача, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення проте добровільно останнім заборгованість сплачена не була.

Таким чином суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Стосовно вимоги про постановлення окремої ухвали суду, відповідно до ст.166 КАС України суд може постановити окрему ухвалу у разі виявлення під час розгляду справи порушення закону, або про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Дані обставини в судовому засіданні не встановлені, тобто підстави для постановлення окремої ухвали відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статями 2, 9, 11, 12, 70-71, 86, 160-162, 166, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

<Резолютивна частина >

Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Синельникове Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Синельниківський райагробуд»про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Синельниківський райагробуд»(ЄДРПОУ 01351871, адреса місцезнаходження юридичної особи: вул. Ватутіна, б. 21, м. Синельникове, Дніпропетровська область) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Синельникове Дніпропетровської області заборгованість по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, за період з жовтеня по грудень 2009 року включно у розмірі 11087,78 грн. (одинадцять тисяч вісімдесят сім гривень 78 коп).

На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви - апеляційна скарга на постанову суду.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови викладений 12.04.2010 року.

Суддя <(підпис) >

< Список >С.В. Чабаненко

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >