
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"06" квітня 2021 р. м. Київ Справа № 911/408/17
за заявою боржника Дочірнього підприємства «Рожниторф» Державного підприємства «Київторф» (07412, Київська обл., Броварський р-н, с. Рожни, вул. Торфова, 1; код ЄДРПОУ 24888059)
про банкрутство
Суддя Наріжний С.Ю.
За участю секретаря Булгакової О.В.
За участю представників учасників у справі:
ліквідатор ДП «Рожниторф» ДП «Київторф» арбітражний керуючий Кардаш С.Л. (в режимі відеоконференції);
від Міністерства юстиції України: Михайлов А.І.;
від ПАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі»: адвокат Коненко О.С.
ВСТАНОВИВ:
у провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа № 911/408/17 за заявою боржника ДП «Рожниторф» ДП «Київторф» про банкрутство, провадження в якій відкрите ухвалою суду від 06.03.2017.
Постановою Господарського суду Київської області від 20.03.2017 визнано ДП «Рожниторф» ДП «Київторф» банкрутом та відкрито його ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено Фесенка Є.М. Ухвалою суду від 11.06.2018 ліквідатором Банкрута призначено арбітражного керуючого Кардаша С.Л.
На даний час у справі триває ліквідаційна процедура.
21.01.2021 до суду надійшла заява ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Кардаша С.Л. від 15.01.2021 № 15/01-21-1 (вх. № 1421/21) про визначення умов аукціону в порядку 75 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою суду від 25.01.2021 розгляд вказаної заяви ліквідатора Банкрута призначено в судовому засіданні на 09.02.2021.
08.02.2021 до суду надійшли письмові доповнення ліквідатора Банкрута від 08.02.2021 № 08/02-21-1 (вх. № 2889/21) до раніше поданої заяви про визначення умов аукціону.
В судовому засіданні 09.02.2021 постановлено протокольну ухвалу без виходу до нарадчої кімнати про відкладення розгляду заяви ліквідатора на 16.03.2021, про що учасників у справі повідомлено ухвалою від 09.02.2021; зобов`язано ліквідатора Банкрута надати суду докази визначення початкової ціни майна - Малогабаритного земснаряду МЗ-75/53.
26.02.2021 до суду надійшли додаткові письмові пояснення ліквідатора Банкрута від 23.02.2021 № 23/02-21-1 (вх. № 4693/21) по суті поданої заяви про визначення умов аукціону.
16.03.2021 судове засідання не відбулось, у зв`язку з чим ухвалою суду від 22.03.2021 повідомлено учасників у справі про призначення судового засідання щодо розгляду заяви ліквідатора про визначення умов аукціону на 06.04.2021.
Ухвалою суду від 01.04.2021 задоволено клопотання ліквідатора Банкрута про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів.
05.04.2021 до суду надійшли уточнені письмові пояснення ліквідатора Банкрута від 05.04.2021 № 05/04-21-1 (вх. № 4693/21) по суті поданої заяви про визначення умов аукціону.
06.04.2021 до суду надійшли письмові заперечення кредитора ТОВ «Преміум Офіс Інвест» від 05.04.2021 б/№ (вх. № 7938/21) проти заяви ліквідатора про визначення умов аукціону.
06.04.2021 в судове засідання з`явились представники Міністерства юстиції України, ПАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», а також ліквідатор Банкрута (в режимі відеоконференції за допомогою онлайн-сервісу Easycon). Інші учасники у справі в судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.
Ліквідатор Банкрута подану заяву про визначення умов аукціону підтримав. Представники учасників у справі, що з`явились в судове засідання, проти задоволення заяви не заперечували.
Розглянувши заяву ліквідатора Банкрута про визначення умов аукціону (з урахуванням уточнень та доповнень), письмові заперечення кредитора ТОВ «Преміум Офіс Інвест», а також матеріали справи в цілому, заслухавши пояснення представників учасників у справі, суд зазначає наступне.
В заяві ліквідатор Банкрута просить суд визначити наступні умови продажу майна Банкрута (в ред. уточнення від 05.04.2021 № 05/04-21-1):
- склад майна - малогабаритний земснаряд МЗ-75/53;
- початкова ціна - 103700,00 грн;
- крок аукціону - 5%;
- відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням та збереженням такого майна, сплатити винагороду оператора електронного майданчика (ч. 3 ст. 61 КУзПБ);
- перший аукціон провести з такими умовами:
- початкова ціна 103700,00 грн;
- крок аукціону - 5% (без зниження початкової вартості в ході проведення аукціону / зі збільшенням початкової вартості в ході проведення аукціону з кроком 5%);
- визначити умови проведення повторного аукціону (ст. 79 КУзПБ):
- у разі закінчення аукціону без визначення переможця замовник аукціону протягом місяця зобов`язаний оголосити про проведення повторного аукціону, початковою ціною повторного аукціону є зменшена на 20 відсотків початкова ціна першого аукціону;
- умови повторного аукціону:
- початкова ціна - 82960,00 грн;
- крок аукціону - 5% (без зниження початкової вартості в ході проведення аукціону / зі збільшенням початкової вартості в ході проведення аукціону з кроком 5%);
- у разі закінчення першого повторного аукціону без визначення переможця замовник аукціону протягом місяця (а якщо продається заставне майно - протягом 45 днів) зобов`язаний оголосити про проведення другого повторного аукціону, початковою ціною другого повторного аукціону є зменшена на 25 відсотків початкова ціна першого повторного аукціону;
- умови повторного аукціону:
- початкова ціна - 62220,00 грн;
- крок аукціону - 5% (зі збільшенням початкової вартості в ході проведення аукціону з кроком 5% / зі зменшенням початкової вартості в ході проведення аукціону з кроком 5% до граничної ціни, яка буде становити 1% від первісної вартості даного майна, яке виставлялося на другому повторному аукціоні).
В обґрунтування заяви ліквідатор Банкрута зазначає, що в період часу з 22.01.2020 по 08.12.2020 він звертався до заставного кредитора ТОВ «Преміум Офіс Інвест» з листами від 22.01.2020 № 22/01-20-1, від 29.09.2020 № 29/09-20-1 та від 05.10.2020 № 05/11-20-01 щодо погодження умов продажу заставного майна - малогабаритного земснаряду МЗ-75/53. Крім цього листом від 05.11.2020 № 05/11-20-1 було надано кредитору запитувані документи.
Проте заставний кредитор ухилився від погодження умов продажу заставного майна, у зв`язку з чим умови продажу майна підлягають визначенню судом на підставі ч. 7 ст. 75 КУзПБ.
На виконання ухвали суду від 09.02.2021 ліквідатор повідомив, що початкова ціна продажу майна була визначена ліквідатором згідно звіту про експертну оцінку від 19.08.2019 та рецензії від 05.09.2019 на звіт.
Крім цього ліквідатор звертає увагу на практику Верховного Суду у справах № 18/1355/12, № 906/966/13, № 905/1084/16 і зазначає, що початкову чи оціночну вартість майна можна розглядати лише як стартову ціну, яка із першим кроком аукціону втрачає своє значення і не впливає на кінцеву ціну реалізації майна, оскільки під час торгів вона може бути як зменшена, так і збільшена.
Заперечуючи проти заяви ліквідатора кредитор ТОВ «Преміум Офіс Інвест» зазначає, що надана ліквідатором Банкрута оцінка майна (звіт від 19.08.2019) станом на поточну дату є недійсною в силу положень Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», Методики оцінки майна, затвердженої постановою КМУ від 20.02.2019 № 224.
Також, згідно здійсненого пошуку на веб-ресурсах в мережі інтернет кредитором встановлено, що аналогічна за характеристиками техніка пропонується до продажу за цінами 20000,00 - 35000,00 доларів США, що еквівалентно 559110,00 - 978442,50 грн, отже в 5-10 разів вище, ніж визначена ліквідатором початкова вартість.
Крім цього кредитор звертає увагу на запропоновані ліквідатором положення щодо відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням та збереженням заставного майна та надані докази. Зокрема, договір зберігання № 4/2018 від 01.07.2018 містить реквізити банківського рахунку в форматі IBAN, проте вказаний формат розрахункових рахунків було запроваджено постановою правління НБУ лише через 6 місяців після укладення договору зберігання, а обов`язкове запровадження їх введено більше ніж через рік після укладення договору зберігання, що на думку кредитора свідчить про те, що договір зберігання № 4/2018 від 01.07.2018 укладено не 01.07.2018, а після 28.12.2018, з метою завдання фінансової шкоди заставному кредитору.
Згідно статті 75 КУзПБ, арбітражний керуючий визначає умови продажу за погодженням з комітетом кредиторів та забезпеченим кредитором (щодо майна, яке є предметом забезпечення).
До обов`язкових умов продажу належать: склад майна (лот); початкова ціна; крок аукціону.
Арбітражний керуючий зобов`язаний направити умови продажу членам комітету кредиторів та протягом 20 днів з дня, коли вони одержали чи мали одержати умови продажу, скликати комітет кредиторів. Якщо майно є предметом забезпечення, арбітражний керуючий зобов`язаний направити умови продажу забезпеченому кредитору.
Комітет кредиторів, забезпечений кредитор можуть прийняти рішення про: надання згоди на продаж майна на запропонованих умовах; надання згоди на продаж майна, змінивши умови продажу; відмову в наданні згоди на продаж майна з обґрунтуванням причин.
У разі якщо комітет кредиторів або забезпечений кредитор прийняв рішення про відмову в наданні згоди на продаж майна або не прийняв жодного рішення на засіданні комітету кредиторів чи протягом 20 днів з дня, коли забезпечений кредитор одержав чи мав одержати умови продажу, або якщо арбітражний керуючий не згоден з прийнятим комітетом кредиторів або забезпеченим кредитором рішенням, арбітражний керуючий зобов`язаний звернутися до суду. У такому разі умови аукціону визначаються судом.
Проаналізувавши наведені вище доводи та заперечення суд зазначає, що визначення початкової вартості майна Банкрута та його продаж для задоволення вимог кредиторів в порядку, встановленому КУзПБ, відноситься до повноважень ліквідатора відповідно до ч. 1 ст. 61 КУзПБ.
Предметом заяви ліквідатора Банкрута від 15.01.2021 № 15/01-21-1 (вх. № 1421/21) є визначення умов аукціону щодо реалізації рухомого майна Банкрута - малогабаритного земснаряду МЗ-75/53.
Вказане рухоме майно є предметом забезпечення вимог кредитора ТОВ «Преміум Офіс Інвест» на підставі Договору застави від 11.12.2007, укладеного між Боржником та АБ «Банк регіонального розвитку», посвідченого приватним нотаріусом Броварського РНО Київської області Колейчик В.В. за реєстровим номером 4799.
Відповідно до умов Договору застави (п .1.2.1., п. 1.3.) залишковою вартістю вказаного майна згідно балансової довідки № 29 від 21.11.2017 та договірною вартістю предмету застави є 749945,00 грн.
В той же час, початкова вартість даного рухомого майна Банкрута в заяві визначена у сумі 103700,00 грн.
З поданих ліквідатором Банкрута доказів вбачається, що початкова вартість майна - малогабаритного земснаряду МЗ-75/53 в розмірі 103700,00 грн визначена ліквідатором на підставі звіту ТОВ «Торговий будинок «Форвард» про оцінку майна від 19.08.2019 та рецензії ФОП Ачкасова О.М. від 05.09.2019 на звіт.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», положення цього Закону поширюються на правовідносини, які виникають у процесі здійснення оцінки майна, майнових прав, що належать фізичним та юридичним особам України на території України та за її межами, а також фізичним та юридичним особам інших держав на території України та за її межами, якщо угода укладається відповідно до законодавства України, використання результатів оцінки та здійснення професійної оціночної діяльності в Україні.
Статтею 7 цього ж Закону визначено, що оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін. Проведення оцінки майна є обов`язковим у випадку, зокрема, реорганізації, банкрутства, ліквідації державних, комунальних підприємств та підприємств (господарських товариств) з державною часткою майна (часткою комунального майна).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440 затверджено Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», відповідно до п. 1 якого, Національний стандарт № 1 є обов`язковим для застосування під час проведення оцінки майна та майнових прав суб`єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна.
Пунктом 56 Національного стандарту № 1 визначено, що звіт про оцінку майна, що складається у повній формі, повинен містити: опис об`єкта оцінки, який дає змогу його ідентифікувати; дату оцінки та дату завершення складення звіту, а у разі потреби - строк дії звіту та висновку про вартість майна відповідно до вимог законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 224 затверджено Методику оцінки майна, відповідно до п. 1 якої, Методика застосовується для проведення оцінки, зокрема, відчуження державного (комунального) майна.
Пунктом 22 Методики встановлено, що акт оцінки майна, строк дії якого закінчився, є недійсним. Висновок про вартість об`єкта приватизації (в даному випадку продажу) дійсний протягом 18 місяців після дати оцінки. При цьому висновок про вартість об`єкта приватизації повинен бути дійсним на дату укладення договору купівлі-продажу об`єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або на момент проведення торгів.
Таким чином, оскільки наданий ліквідатором Банкрута звіт про оцінку майна від 19.08.2019 в силу наведених вище норм Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» і Методики оцінки майна, є недійсним з 20.02.2021, суд дійшов висновку про відсутність станом на поточну дату підстав для затвердження запропонованих ліквідатором Банкрута умов продажу майна - малогабаритного земснаряду МЗ-75/53 за початковою вартістю, визначеною відповідно до оцінки, здійсненої 19.08.2019.
Доводи ліквідатора про те, що в даному випадку початкову чи оціночну вартість майна можна розглядати лише як стартову ціну, яка із першим кроком аукціону втрачає своє значення і не впливає на кінцеву ціну реалізації майна, суд відхиляє, оскільки принцип формування остаточної ціни майна в ході проведення аукціону виходячи з попиту та пропозиції не надає ліквідатору Банкрута права виставлення майна на реалізацію на підставі неактуальної (недійсної) оцінки об`єкту продажу.
Щодо тверджень ліквідатора про необхідність врахування судової практики Верховного Суду у справах № 18/1355/12, № 906/966/13, № 905/1084/16 (відносно того, що «стартова ціна із першим кроком аукціону втрачає своє значення і не впливає на кінцеву ціну реалізації майна») суд зазначає, що у вказаних справах, на відміну від даної справи № 911/408/17, майно боржників було виставлене на аукціони на підставі дійсної оцінки.
Крім того, питання щодо можливості виставлення майна на реалізацію за первісною вартістю на підставі недійсної оцінки не було предметом розгляду у справах № 18/1355/12, № 906/966/13, № 905/1084/16, отже обставини справи № 911/408/17 та наведених вище справ, що розглядались Верховним Судом, не є аналогічними, внаслідок чого відповідна судова практика не може бути застосована у даній справі.
Враховуючи викладене вище суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Кардаша С.Л. від 15.01.2021 № 15/01-21-1 (вх. № 1421/21) про визначення умов аукціону.
Керуючись ст. 232-235, 255, п. 17.5. розділу ХІ ГПК України, ст. 60, 75 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні заяви ліквідатора Банкрута арбітражного керуючого Кардаша С.Л. від 15.01.2021 № 15/01-21-1 (вх. № 1421/21) про визначення умов аукціону.
2. Копію ухвали надіслати учасникам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом десяти днів з дати виготовлення та підписання повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд Київської області.
Дата виготовлення і підписання повного тексту ухвали 12.04.2021.
Суддя С.Ю. Наріжний