
УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
08.04.2021м. ДніпроСправа № 904/7022/20
за заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, м.Дніпро
до Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" (49068, м.Дніпро, вул.Маяковського, 31, ідентифікаційний номер юридичної особи 05393122)
про визнання грошових вимог на суму 110 397 788,52грн. та судового збору у розмірі 4 540,00грн.
Суддя Суховаров А.В.
при секретарі судового засідання Стронгіній О.О.
Представники сторін:
від кредитора: Лєнкова І.О., дов №0400-0109091-7/582 від 04.01.2021, Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області
Бедрінець А.І., дов.№22/12-3 від 22.12.2020, ТОВ "ТД "Фітоліт-Лаймстоун"
Команов В.В., дов.№150 від 21.10.2020, ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат"
Сандуляк С.А., дов.№65/18 від 08.02.2021, АТ "Райффайзен Банк Аваль"
Горбань Р.С., посв ОН №000354 від 18.02.2020, ГУ ДПС у Дніпропетровській області
Голіков Д.Д., дов.№б/н від 12.01.2021, ПрАТ "Українська гірничо-металургійна компанія"
Корсун С.О., дов.№100 від 21.12.2020, ПрАТ "Дніпровський металургійний завод"
П`ятигорець Ю.О., ордер серії ДП №1466/000032 від 05.03.2021, ТОВ "Трансстройінвест"
П`ятигорець Ю.О., ордер серії ДП №1466/000010 від 08.08.2019, ТОВ "ТД "Дніпропетровський трубопрокатний завод"
від боржника: не з`явився
в засіданні приймали участь: розпорядник майна не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Справа №904/7022/20 про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" (49068, м.Дніпро, вул.Маяковського, 31, ідентифікаційний номер юридичної особи 05393122) перебуває на стадії розпорядження майном.
Повноваження розпорядника майна покладені на арбітражного керуючого Павлову Юлію Михайлівну, свідоцтво №1778 від 27.12.2016 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
14.01.2021 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України опубліковано оголошення за №65742 про відкриття провадження у справі №904/7022/20 про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" (49068, м.Дніпро, вул.Маяковського, 31, ідентифікаційний номер юридичної особи 05393122).
12.02.2021 до господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання грошових вимог на суму 110 397 788,52грн. та судового збору у розмірі 4 540,00грн. у справі №904/7022/20 про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" (49068, м.Дніпро, вул.Маяковського, 31, ідентифікаційний номер юридичної особи 05393122).
Ухвалою суду від 17.02.2021 заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про грошові вимоги на суму 110 397 788,52грн. та судового збору у розмірі 4 540,00грн. до Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" (49068, м.Дніпро, вул.Маяковського, 31, ідентифікаційний номер юридичної особи 05393122) по справі про банкрутство №904/7022/20 прийнято до розгляду в попередньому судовому засіданні на 16.03.2021 о 10:00год.; зобов`язано розпорядника майна Павлову Ю.М. та боржника надати господарському суду повідомлення про результати розгляду грошових вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
16.03.2021 судом винесено ухвалу, якою відкладено розгляд заяви в судовому засіданні на 08.04.2021 о 10:00год.
З повідомлення розпорядника майна та боржника про розгляд грошових вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вбачається, що грошові вимоги кредитора визнані у повному обсязі із включенням суми 110 397 788,52грн. - до 4-ї черги черги задоволення та судового збору у розмірі 4 540,00грн. - до 1-ї черги.
В матеріалах грошових вимог містяться пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на повідомлення розпорядника майна та боржника, відповідно до яких кредитор не згоден з черговістю включення вимог у розмірі 110 397 788,52грн. до реєстру та вважає, що вимоги кредитора слід повністю віднести до третьої черги, оскільки це є вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів).
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області наполягає на позиції, викладеній у поясненнях щодо черговості включення вимог до реєстру, а саме: просить суд включити суму 110 397 788,52грн. до 3-ї черги задоволення реєстру вимог кредиторів.
Заперечень щодо заявлених кредитором грошових вимог від інших учасників справи до суду також не надійшло, однак щодо черговості зазначених вище вимог покладаються на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників справи, господарський суд встановив.
Публічне акціонерне товариство "Дніпропетровський трубний завод" зареєстровано в Головному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, як платник страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України та платник, який відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
На даний час ПАТ "Дніпропетровський трубний завод" має заборгованість перед Головним управлінням по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №1 та Список №2) за період 01.11.2014 по 31.12.2020 на загальну суму 110 395 367,93грн., з яких: по Списку №1 - 63 258 317,75грн., по Списку №2 - 47 137 050,18грн. та заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам призначених відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 та відповідно до ст.37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 25.12.2015 за період з 01.08.2014 по 25.11.2016 у розмірі 2 420,59грн.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Разом тим, до 17.02.2000 вказана стаття, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У відповідності до положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 №1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено, а саме - норму, що регулювала дане питання у статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у Законі України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що платники збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст.1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст.4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні до об`єкта оподаткування, який передбачений ст.2 цього Закону.
Зокрема, у відповідності до вимог вищезазначеного Закону, суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, незалежно від форми власності повинні сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об`єкта оподаткування, якими є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до розділу 6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у пп.4 п.291.4 ст.291 глави 1 розділу ХІУ Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
- особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У відповідності до пунктів 6.4, 6.5, 6.7, 6.8 розділу 6 Інструкції №21-1 (зі змінами та доповненнями), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Відповідно до п.2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону. Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до чч.2-3 ст.114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного ст.26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені пп.4 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на інших роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт, професій, посад і показників затверджених Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої ст.114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
З огляду на викладені норми законодавчих актів боржник, як платник збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов`язаний сплачувати Пенсійному фонду збір у 100% розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто відшкодувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам боржника, у повному розмірі.
Відповідно до п.6.9 Інструкції №21-1 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у п.6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства, тому управління стягує в судовому порядку заборгованість і по пенсіонерах, яким призначено пенсію в інших районних та міських управліннях Пенсійного фонду України.
У зв`язку з тим, що боржником не було відшкодовано суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, в нього залишилась несплаченою заборгованість перед Головним управлінням щодо відшкодування зазначених сум по колишнім працівникам підприємства, які були зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 01.11.2014 по 31.12.2020 на суму 47 137 050,18грн. та заборгованість щодо відшкодування зазначених сум по звільненим працівникам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення (Список №1) за період з 01.11.2014 по 31.12.2020 на суму 63 258 317,75грн.
Зазначена вище заборгованість частково, у розмірі 7 294 637,26грн. стягнута в судовому порядку на користь УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська, що підтверджується рядом постанов Дніпропетровського окружного адміністративного суду (том 2, а.с.220-241), однак доказів сплати зазначеної заборгованості до суду не надано.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1055 від 16.12.2015 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 1.
Так, УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська увійшло до складу Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 21.12.2016 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" перейменовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 3.
Так, Правобережне об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську змінило назву на Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №821 від 08.11.2017 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України, у зв`язку з чим, Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі було приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.
Разом з тим, заборгованість боржника по відшкодуванню витрат кредитора на виплату та доставку пільгових пенсій, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на суму 110 395 367,93грн. підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, долученими до матеріалів заяви (том 1, а.с.16-250, том 2, а.с.1-213).
Окрім викладеного, за боржником обліковується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Згідно з частиною 6 статті 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону та сумою пенсії, із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев`ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Відповідно до п.3 Положення про Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2001№380 (з подальшими змінами та доповненнями), наукові установи, вищі навчальні заклади включаються до Реєстру наказом Міністерства освіти і науки України строком до п`яти років у межах строку, визначеного за результатом державної атестації.
Вiдповiдно до п. 5 Порядку фiнансування рiзницi мiж сумою пенсiї, призначеної науковим (науково-педагогічним) працiвникам державних не бюджетних підприємств, установ, органiзацiй та вищих навчальних закладiв ІІІ - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть", та сумою пенсiї, обчисленою вiдповiдно до iнших законодавчих актiв, на яку мають право зазначенi особи, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24.03.2004 № 372, розмiр витрат на фiнансування рiзницi у розмiрi пенсii за рахунок коштiв державних не бюджетних підприємств, установ, органiзацiй та вищих навчальних закладiв ІІІ - IV рiвнiв акредитації визначається у розрахунку на рiк органами Пенсiйного фонду до 20 сiчня поточного року та протягом 10 днiв з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть", про що вiдповiдному підприємству, установi, організації або закладу надсилається повiдомлення за встановленим зразком.
Зазначенi підприємства, установи, організації та заклади самостiйно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на мiсяць, та щомiсяця до 25 числа перераховують органу Пенсiйного фонду за своїм мiсцезнаходженням вiдповiднi кошти для фiнансування рiзницi у розмiрi пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Кредитор надсилав боржнику повiдомлення про суму витрат на виплату пенсiй, що становлять рiзницю мiж сумою пенсiй, призначених згідно iз Законом України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть", i сумою пенсiй, обчисленою вiдповiдно до iнших законодавчих актiв,однак, у зв`язку із тим, що боржником не було відшкодовано суму фактичних витрат на виплату пенсiй науковим працiвникам, утворилась заборгованість 2 420,59грн. за перiод з 01.08.2014 по 30.11.2016.
Зазначена заборгованість частково стягнута в судовому порядку, що підтверджується судовими рiшеннями на суму 613,68грн., що підтверджується постановами Днiпропетровського апеляцiйного адмiнiстративного суду (том 2, а.с.227-229), однак доказів погашення зазначеної заборгованості до суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, доказів відшкодування суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та витрат на виплату пенсiй науковим працiвникам ПАТ "Дніпропетровський трубний завод" до суду не надало, у зв`язку з чим загальна сума заборгованості перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області складає 110 397 788,52грн. та підтверджується боржником та розпорядником майна.
На час розгляду справи боржник не надав господарському суду доказів сплати кредитору суми заборгованості.
Згідно ст.13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.ст. 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що заявником доведено належними та допустимими доказами факт існування заборгованості боржника перед кредитором на суму 110 397 788,52грн.
Окрім викладеного, кредитором сплачено судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника у розмірі 4 540,00грн., який підлягає включенню до реєстру вимог кредиторів до першої черги задоволення.
За змістом положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника
Згідно ч.1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч.4 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов`язковими так само, як вони є обов`язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв`язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов`язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв`язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов`язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов`язань із сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб`єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п`яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Присутня в судовому засіданні представник кредитора наполягає на включенні вимог до 3-ї черги задоволення, разом з тим, з пояснень представника боржника та розпорядника вбачається, що зазначені вище вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянуті та включені до 4-ї черги.
Під час вирішення питання щодо черговості включення вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до реєстру вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" суд вважає за необхідне звернути увагу учасників справи на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, які використовують працю найманих працівників.
Об`єктом оподаткування збором на обов`язкове державне пенсійне страхування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення до працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (ст.2 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування").
Згідно ст.3 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій не є збором на обов`язкове державне пенсійне страхування, хоч і мають обов`язковий характер, у зв`язку з чим підлягають віднесенню до 4 черги задоволення реєстру вимог кредиторів.
З огляду на обґрунтованість вимог заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка подана до господарського суду в межах строку, визначеного приписами ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання конкурсним кредитором Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з грошовими вимогами до Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" на загальну суму 110 402 328,52грн., яка підлягає погашенню у наступному порядку:
- 1 черга - 4 540, 00 грн. (витрати по сплаті судового збору);
- 4 черга - 110 397 788,52грн. (заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій).
Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд -
УХВАЛИВ:
Визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод" (49068, м.Дніпро, вул.Маяковського, 31, ідентифікаційний номер юридичної особи 05393122) на суму 4 540, 00грн. (судовий збір) - 1 черга задоволення вимог кредиторів, на суму 110 397 788,52грн. (заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій) - 4 черга задоволення вимог кредиторів.
Ухвала набирає законної сили 08.04.2021.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України, до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Повний текст ухвали складено 13.04.2021.
Суддя А.В. Суховаров