Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1172/10/2370 20.04.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гайдаш В.А.,
при секретарі Пальонній Т.В.,
за участю: прокурора відділу прокуратури Черкаської області - Кондри Г.О (за посвідченням), представника позивача - Мисана В.М. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України та державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до товариства з обмеженою відповідальністю «Українське борошно» про стягнення штрафу в сумі 2550 грн. 00 коп.,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду, перший заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Українське борошно»(далі-відповідач) штраф в розмірі 2550 грн. 00 коп.
Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що проведеною перевіркою в порядку нагляду з питання додержання вимог законодавства в електроенергетиці встановлено не виконання відповідачем припису № Тк-66.1 від 24.09.2008 року про усунення порушень вимог Закону України «Про електроенергетику»№ 575/97-ВР від 16.10.1997 р.
В судовому засіданні прокурор та представник державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»підтримали позовні вимоги.
Вислухавши доводи прокурора, представника позивача та дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»№ 575/97- ВР від 16.10.1997 року та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 131 від 13.02.2006 року) державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює державна інспекція з енергетичного нагляду, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України, електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Метою державного енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії»№ 929 від 07.08.1996 року, метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
У червні 2009 року державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про електроенергетику відповідачем в ході проведення якої встановленні численні порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил користування електричною енергією, Правил улаштування електроустановок, що підтверджується актом № 08/35-0519-Зо від 25.06.2009 року.
За результатами перевірки директору товариства з обмеженою відповідальністю «Українське борошно»Скляру В.В. 25.06.2009 року внесено припис № 08/35-0520-Зо про усунення порушень вимог Закону України «Про електроенергетику»№ 575/97- ВР від 16.10.1997 року.
Вимоги припису № 08/35-0520-Зо від 25.06.2009 року про усунення порушень закону в електрогосподарстві відповідач не виконав, що підтверджується актом перевірки № 08/35-0710-Зо від 17.09.2009 року.
На підставі викладеного, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»№ 575/97- ВР від 16.10.1997 року, яким передбачено відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій -штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також п.п. 2, 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312) за ухилення від виконання припису № 08/35-0520-Зо від 25.06.2009 року, постановою від 08.10.2009 року № 08/35-0790 на відповідача накладено штраф у розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2550 грн. 00 коп.
Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Враховуючи, що обставини справи, які, відповідно до законодавств, повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами та які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Стаття 121 Конституції України, покладає на органи прокуратури , енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України і правопорушення у сфері електроенергетики є порушенням загальнодержавних інтересів.
Положенням частини 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94, 159- 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України та державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до товариства з обмеженою відповідальністю «Українське борошно» про стягнення штрафу в сумі 2550 грн. 00 коп. задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Українське борошно» (код ЄДРПОУ 32023045) до Державного бюджету України на розрахунковий рахунок № 31110106700501 одержувач коштів УДК у Чорнобаївському районі, банк одержувач ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код ЄДРПОУ 22809096 (код класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»символ 106) штраф в сумі 2550 (дві тисячі пятсот пятдесят) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.А. Гайдаш