
Справа № 127/8863/21
Провадження № 2-а/127/93/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2021 рокум. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Шаміної Ю.А.,
при секретарі судового засідання Чорнобров О.Л.,
за участю: представника позивача Порхун Л.М.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України,
ВСТАНОВИВ:
07.04.2021 року Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України. Позов мотивований тим, що у ході проведення заходів, направлених на протидію нелегальній міграції, посадовими особами відділу організації запобігання нелегальної міграції, реадмісії та видворення Управління ДМС України у Вінницькій області спільно з начальником прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації н.п.-Вінниця) головного оперативно-розшукового відділу Могилів-Подільського прикордонного загону - здійснено виїзд за адресою: АДРЕСА_1 , де виявлено громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1. , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який повідомив, що приблизно у 1991 році по паспорту зразка 1974 року СССР, виданого Молдавською СССР, прибув на територію України, тривалий час знаходився у місцях позбавлення волі. В подальшому під час перевірки було встановлено, що у громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутній документ, що дає право на виїзд з України. У відповідь на запит до Консульського відділу Посольства Республіки Молдова в Україні від 28.01.2021 року за № 0501.6-594/05.3-21 на адресу Управління ДМС України у Вінницькій області, надійшов лист ВХ.641/1.0501-21 ЕД. від 28.01.2021 року, за підписом Консула, про те що, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно являється громадянином Республіки Молдова. Управлінням ДМС України у Вінницькій області прийнято рішення 29.01.2021 року за №1 про повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким надано іноземцю самостійно та добровільно покинути територію Держави в строк не пізніше 27.02.2021 року. Однак, рішення про примусове повернення у країну походження або третю країну відповідачем не виконано.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 07 квітня 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
У судовому засіданні представник позивача Порхун Л.М. позов підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просила його задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні позов визнав в повному обсязі.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно довідки Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Старі Фундури Глодянського району Республіки Молдова є громадянином Республіки Молдова (а.с. 12).
Відповіддю Управління ДМС у Вінницькій області на №0501.6/1640-21 від 28.01.2021 року повідомлено, що згідно наявної інформації УДМС України у Вінницькій області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з приводу оформлення набуття (прийняття) громадянства України, не звертався. Інформацією про вихід ОСОБА_1 з громадянства України не володіють (а.с. 17).
Згідно інформації наданої 28.01.2021 року УДМС України у Вінницькій області про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - «не значиться» (а.с. 19).
Як слідує з відповіді Сектору з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції УДМС України у Вінницькій області на №0501.6/1643-21 від 28.01.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звертався (а.с. 21).
Згідно відповіді УДМС України у Вінницькій області на №0501.6/1641-21 від 28.01.2021 року ОСОБА_1 за обліками відділу іноземців та осіб без громадянства УДМС України у Вінницькій області не значиться (а.с. 23).
Згідно відповіді УДМС України в Хмельницькій області на №0501.6/1645-21 від 28.01.2021 року іноземний громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрованим (знятим з реєстраційного обліку) на території Хмельницької області не значиться.З питань продовження строку тимчасового перебування в Україні, документування посвідкою на тимчасове або постійне проживання, отримання дозволу на імміграцію в Україну, належності до громадянства, виходу з громадянства України, виїзду на постійне місце проживання, звернення із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, набуття статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту до УДМС України в Хмельницькій області вказана особа не зверталась.
Згідно відповіді УДМС України в Луганській області на №0501.6/1645-21 від 28.01.2021 року ОСОБА_1 за наявними обліками УДМС України в Луганській області не значиться (а.с. 26).
Згідно відповіді УДМС України у Волинській області на №0501.6/1645-21 від 28.01.2021 року ОСОБА_1 відповідно до обліків УДМС України у Волинській області не значиться (а.с. 27).
У відповідь на запит від 28.01.2021 №0501.6-594/05.3-21, Консульський відділ посольства Республіки Молдова в Україні повідомляє, що відповідно з Державним реєстром населення Республіки Молдова, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється громадянином Молдови.
В інтегрованій міжвідомчій автоматизованій системі обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , не зареєстрований й відомості про перетин ним кордону відсутні (а.с. 32-35).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ПР №МВН000801 від 29.01.2021 року, 29.01.2021 р. о 10:16 за адресою: м. Вінниця, вулиця Соборна, 15А, каб. 110 виявлено громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 , який ухилився від виїзду з України після закінчення відповідного терміну тимчасового перебування, чим порушив вимоги ч. 3 ст. 3, ч. 3 ст. 9 ЗУ "Про правовий статус іноземців та ОБГ" від 22.09.2011 р., п\п 2 п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та ОБГ на території України, затвердженого постановою КМУ №150 від 15.02.2012 р. Місце скоєння правопорушення: с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, за що передбачена відповідальність відповідно до частини 1 статті 203 Кодексу України про адміністративне правопорушення (а.с. 36).
Постановою про накладення адміністративного стягнення ПР №МВН000800 від 29.01.2021 року відповідно до частини 1 статті 203 Кодексу України про адміністративне правопорушення накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 гривень (а.с. 37). Штраф добровільно не сплачено.
29.01.2021 року заступником начальника УДМС України у Вінницькій області Кушніром В.М. затверджено рішення №1 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Республіки Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути України не пізніше 27.02.2021 року (а.с. 11).
29.01.2021 року ОСОБА_1 повідомлено, що за порушення законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства прийнято рішення про його примусове повернення, також останній зобов`язався не пізніше 27.02.2021 року залишити територію України.
Рішенням про заборону в`їзду в Україну від 23.02.2021 затвердженого начальником Управління ДМС України у Вінницькій області заборонено громадянину Молдови ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їзд в Україну строком на 3 роки (а.с. 50-51)
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначаються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також міжнародними договорами.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України передбачені ст. 288 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Частиною 11 статті 289 КАС України, яка набула чинності з 15.12.2017, встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більше як на вісімнадцять місяців.
Згідно з ч. 13 ст .289КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію є: відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Згідно із ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
З наведених норм вбачається, що примусове видворення з України іноземця на підставі винесеної постанови адміністративного суду застосовується, якщо рішення про примусове повернення не виконано іноземцем в установлений строк без поважних причин або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання такого рішення.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Як роз`яснено в п. 26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов`язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, що визначені ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»,ст. 13 Закону України «Про імміграцію».
Примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
У судовому засіданні відповідач визнав, що перебуває на території держави Україна незаконно.
Судом також встановлено, що відповідач не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту.
Відповідач не підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Доказів протилежного суду не надано.
Відповідно до пункту 1.8 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрацією державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року № 353/271/150, примусове видворення передбачає: виявлення порушника, поміщення його в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, документальне оформлення примусового видворення, подальше супроводження іноземця до пункту пропуску через державний кордон України чи до країни походження.
Відповідно до пункту 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1110, (далі - Типове положення) пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, що призначена для тимчасового утримання іноземців та осіб без громадянства у разі, коли вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони ухилятимуться від виконання такого рішення, або прийнято адміністративним судом постанову про їх примусове видворення за межі України, або вони прибули на територію України відповідно до міжнародних договорів про реадмісію, або не мають законних підстав для перебування на території України і підлягають примусовому видворенню за її межі.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
З огляду на те, що відповідач незаконно перебуває в Україні та є всі обґрунтовані підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, що підтверджується його ухилення від добровільного виїзду, він не має законного джерела існування, власності на території України, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
На підставі викладеного та керуючись ст. 26, ч. 3 ст. 29, ч. 1 ст. 30, ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», ст.ст. 2, 6-11, 72-78, 90, 139, 211, 241-246, 268-272, 288, 289, 371, 372 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Примусово видворити громадянина Республіка Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України рішення суду звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана у десятиденний строк з дня його проголошення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 12.04.2021 року.
Суддя Шаміна Юлія Анатоліївна