Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
29.04.2010 р. № 2а-1289/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Тертичного В.Г.
при секретарі судового засідання Козьміна А.М.
за участю представників сторін:
Прокурора Клак Ю.Г.(посв.№9)
від позивача Кармелюк Т.Б.(дов.№2339/10-008 від 20.10.09 року)
від відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом
Прокурор Шевченківського р-ну в інт. ДПІ у Шевченківському р-ні
до ПП "Компанія Колан"
пропро стягнення заборгованості ,
в с т а н о в и в :
12 лютого 2010 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Прокурора Шевченківського району м. Львова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова до Приватного підприємства «Компанія Колан»про стягнення заборгованості на суму 2485, 99 грн.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідач не сплатив у встановлені законом строки узгоджену суму податкової заборгованісті перед бюджетом в розмірі 2485, 99 грн., зокрема: заборгованость з податку на прибуток у сумі 1096,50 грн., яка виникла згідно поданої відповідачем декларації з податку на прибуток за ІІІ квартали 2008 р., та податкових повідомлень-рішень, винесених на підставі актів перевірки по питанню неподання податкової звітності з податку на прибуток, якими застосовані штрафні санкції; заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1359,92 грн., яка виникла згідно податкових повідомлень-рішень, винесених на підставі актів перевірки по питанню неподання податкової звітності з податку на додану вартість, якими застосовані штрафні санкції.
В судовому засіданні прокурор та представник ДПІ у Шевченківському районі м.Львова позов підтримали з мотивів викладених в позовній заяві, просили стягнути з відповідача до бюджету суму заборгованості.
Відповідач в судове засідання не зявився, конверти повернулись на адресу суду. У відповідності до вимог частин 1 та 3 статті 18 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. Таким чином адреса, яка вказана в довідці від державного реєстратора, та на яку надсилались конверти є достовірною, а тому справа розглядається у відповідності до вимог ч.6 ст.71 КАС України, на основі наявних доказів, без участі представника відповідача, як передбачено ч.2 ст.128 КАС України.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши надані суду докази в межах заявлених вимог, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
Приватне підприємство «Компанія Колан»зареєстроване Виконавчим комітетом Львівської міської ради 05.06.2008 р. із присвоєнням номеру в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України - 10035735873, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до довідки ДПІ №145/29-011 від 06.06.2008 р. ПП «Компанія Колан»перебуває на обліку у ДПІ у Шевченківському районі м. Львова.
Згідно розрахунку суми заборгованості виданого ДПІ у Шевченківському районі м.Львова №1878/19-020 від 01.02.2010 р. та №6702/19-020 від 22.02.10 року, вищевказане підприємство має заборгованість перед бюджетом в сумі 2485, 99 грн., зокрема по податку на прибуток - 1096, 50 грн. (з урахуванням сплаченої відповідачем суми 337 грн.), податку на додану вартість - 1359, 92 грн. та залишку несплаченої пені 29, 57 грн. Вказана заборгованість також стверджується обліковою карткою платника (зворотній бік). Скорочена форма.
В декларації з податку на прибуток за ІІІ квартали 2008 р. ПП «Компанія Колан»визначила суму податку, яка підлягала сплаті в розмірі 925 грн.
Згідно пояснень представника позивача, даних в судовому засідані, податковий орган у звязку з несплатою відповідачем суми заборгованості з податку на прибуток, визначеній в декларації, надіслав такому платнику першу податкову вимогу №1/1510 від 20.11.2008 р. із зазначенням суми боргу 925 грн, проте така не була погашена.
За результатами проведених ДПІ у Шевченківському районі м. Львова невиїзних документальних перевірок своєчасності сплати податку та подання податкових звітностей на прибуток до бюджету, винесені:
акт перевірки №224/15-1 від 21.07.2009 р., яким встановлено, порушення відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 ЗУ від 21 грудня 2000 р. №2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 16.4 ст. 16 ЗУ від 22 травня 1997 р. №283/97-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», шляхом несвоєчасної сплати повної суми податку на прибуток згідно декларації за ІІІ квартали 2008 р. (підлягало до сплати 925 грн.рнрнрваипи; факично сплачено з порушенням граничних строків станом на момент перевірки 337 грн.).
акт перевірки №80/151 від 18.07.2009 р., яким встановлено, порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ЗУ від 21 грудня 2000 р. №2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 16.4 ст. 16 ЗУ від 22 травня 1997 р. №283/97-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», шляхом неподання декларації з податку на прибуток за 2008 р.;
акт перевірки №242/151 від 06.07.2009 р., яким встановлено, порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ЗУ від 21 грудня 2000 р. №2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», шляхом неподання декларації з податку на прибуток за І квартал 2009 р.
На підставі вказаних актів перевірки податковим органом прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
№ 1510/0/4417 від 02.07.2009 р., яким визначено ПП «Компанія Колан»суму штрафних санкцій по податку на прибуток в розмірі 170 грн.;
№ 0006031510/0/15984 від 10.07.2009 р., яким визначено ПП «Компанія Колан»суму штрафних санкцій по податку на прибуток в розмірі 170 грн.;
№ 0006181510/0/17114 від 27.07.2009 р., про визначення ПП «Компанія Колан»суми штрафних санкцій по податку на прибуток в розмірі 168, 50 грн..
У звязку з подальшою несплатою відповідачем суми заборгованості перед бюджетом, на підставі декларації та вручених йому повідомлень рішень №1510/0/4417 від 02.07.2009 р. та №0006031510/0/15984 від 10.07.2009 р., податковий орган надіслав платнику другу податкову вимогу №2/48 від 09.01.2009 р. із зазначенням суми боргу 1256 грн., в тому числі за основним платежем - 925 грн. та 340 грн. за штрафними санкціями.
Також ДПІ у Шевченківському районі м. Львова проведені невиїзні документальні перевірки на предмет своєчасності подання податкових звітностей по податку на додану вартість про що складені:
Акт перевірки № 2157/435/15-2/35968577 від 23.11.2009 р., яким встановлено факт порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ЗУ від 21 грудня 2000 р. №2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», шляхом неподання декларацій з податку на додану вартість з граничними термінами подання до 20.02.2009 р., 20.07.2009 р., 22.08.2009 р, 21.09.2009 р., 20.10.2009 р.;
Акт перевірки № 1156/217/15-2/35968577 від 25.06.2009 р., яким встановлено факт порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ЗУ від 21 грудня 2000 р. №2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», шляхом неподання декларацій з податку на додану вартість з граничними термінами подання до 21.04.2009 р., 20.05.2009 р., 22.06.2009 р.
На підставі вищевказаних актів перевірки ДПІ прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
№ 0022801630/0/20893 від 30.11.2009 р., яким визначено ПП «Компанія Колан»суму штрафних санкцій по податку на додану вартість в розмірі 850 грн.;
№ 0019631630/0/15847 від 09.07.2009 р., про визначення відповідачу суми штрафних санкцій по податку на додану вартість в розмірі 510 грн.
Податкові вимоги №2/48 від 9 січня 2009 р., №1/1510 від 20 листопада 2008 р., №002280163010126893 від 30 листопада 2009 р., №0019631630/0/15847 від 9 липня 2009 р., №0006031510/0/15984 від 10 липня 2009 р., №0006181510/0/17114 від 27 липня 2009 р. були розміщені на дошці оголошень, оскільки підприємство не знаходиться за зареєстрованою адресою про що складені відповідні акти.
В пункті 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»зазначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Відповідно до п.п 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 цього Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до цього закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що не суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Остаточне рішення вищого (центрального) контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
Відповідно до п.5.8 ст.5 Наказу Державної податкової вдміністрації України N 266 від 03.07.2001 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків»якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу у зв'язку з такими випадками: 1) незнаходженням посадових осіб, 2) їх відмовою прийняти податкову вимогу, 3) незнаходженням фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, то працівник структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у день повернення неврученої податкової вимоги розміщує її на дошці податкових оголошень (повідомлень). День розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважається днем вручення податкової вимоги. У той самий день працівник структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, повідомляє про неможливість вручення податкової вимоги відповідного працівника підрозділу стягнення податкового боргу. У разі невручення податкової вимоги (1-й та 2-й випадки), у той самий день працівник підрозділу стягнення податкового боргу складає акт (довільної форми) із зазначенням причин невручення.
Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачене платником податків у строки визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), контролюючий орган державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обовязкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.
Всупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобовязання.
На даний час суми податків та штрафних санкцій відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченими, тобто визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у термін).
Вжиті податковим органом заходи, передбачені чинним законодавством щодо погашення податкової заборгованості не мали позитивних результатів.
Так як боржником не вживається заходів щодо погашення заборгованості, то на підставі п.п. 3.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.00 р. (із наступними змінами і доповненнями), податковий борг підлягає стягненню в примусовому порядку.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 122, 123, 127, 130, 135, 143, 151-154, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (із змінами та доповненнями), суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підпрємства «Компанія Колан»(79000, м. Львів, вул. Шевченка, 313, р/р 26000000008366, ПАТ «Фольксбанк», МФО 325213) в дохід державного бюджету суму податкової заборгованості в розмірі 2485 (дві тисячі чотириста вісімдесять пять) грн. 99 коп.
3. Судовий збір зі сторін стягувати не слід.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 05.05.2010 року.
Суддя Тертичний В.Г.