Постанова № 9618104, 17.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2010
Номер справи
2а-11245/10/0570
Номер документу
9618104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2010 р. справа № 2а-11245/10/0570

Постановлена у нарадчій кімнаті.

час прийняття постанови: 18-15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Чучко В.М.

при секретаріВаснєві Д.Г.

за участю: представника позивача Свища О.В. (ДП «Донвуглереструктуризація», довіреність від 14.04.2010 року № 01-09/1), відповідача Мещеріної О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до державного реєстратора Мещеріної Ольги Миколаївни про відміну реєстраційної дії,

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (надалі ДП «Донвуглереструктуризація», позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просить відмінити реєстраційну дію Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб підприємців Макіївської міської ради від 28.02.2008 року «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого нею органу про припинення юридичної особи, що повязане з реорганізацією» юридичної особи - Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

У ході судового розгляду справи ухвалою суду первинний відповідач Відділ державної реєстрації юридичних та фізичних осіб підприємців Макіївської міської ради, замінений відповідачем державним реєстратором Мещеріною Ольгою Миколаївною.

Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом Міністерства вугільної промисловості України припинена реорганізація позивача, а тому реєстраційна дія державного реєстратора від 28.02.2008 року № 1273127 0011 003437 «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією» не відповідає дійсності та наявним документам відносно правового стану підприємства, а тому заявник просить скасувати наведену реєстраційну дію у судовому порядку.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач проти позову заперечував з огляду на те, що діюче законодавство не надає права реєстратору самостійно відміняти такого роду реєстраційні дії.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (скорочена назва ДП «Донвуглереструктуризація» є юридичною особою за законодавством України, статут в новій редакції затверджений наказом Міністра вугільної промисловості України від 15.12.2005 року № 91, та зареєстрований Державним реєстратором 27.12.2005 року, номер запису 12731050001003437; ідентифікаційний код юридичної особи - 32442610, реєстраційний номер за ЄДР 10003226892, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (серії А00 № 722969), статутом та витягом з Єдиного Державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців станом на 11.05.2010 року.

Відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 року № 612 «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств» вирішено припинити діяльність ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом їх реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» (п. 3).

Вказаний наказ виступив правової підставою для проведення відповідачем 28.02.2008 року реєстраційної дії № 1273127 0011 003437 «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією», що внесена до Державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

02.04.2010 року наказом Міністерства вугільної промисловості України від № 99 «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» вирішено: припинити реорганізацію ДП «Донвуглереструктуризація», припинити діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»; покласти обовязки керівника на ОСОБА_3; терміново попередити державних реєстраторів про прийняття рішення щодо припинення реорганізації шляхом приєднання державних підприємств у порядку, визначеному законодавством. Отже, фактично даним наказом скасовано припинення діяльності позивача.

12.04.2010 року листом № 408-18-14 на звернення позивача від 06.04.2010 року за № 01-09/61 щодо припинення реорганізації ДП «Донвуглереструктуризація» державний реєстратор повідомив, що Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» не передбачена можливість скасування реєстраційної дії про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією, а тому у реєстратора відсутні необхідні повноваження для вчинення такого роду дій.

Так, у відповідності до преамбули Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (надалі Закон про реєстрацію) цей Закон регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців; дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб підприємців (ст. 3 цього ж Закону).

За ст. 4 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

При цьому Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб підприємців з Єдиного державного реєстру; реєстр ведеться на електронних носіях відповідно до державних стандартів, що забезпечують його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що складають інформаційний ресурс держави, та являє собою автоматизовану систему збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (ст.ст. 1, 16 Закону про реєстрацію).

Згідно ст. 17 цього ж Закону відомості про юридичну особу або фізичну особу- підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до ст. 1 Закону про реєстрацію державний реєстратор є посадовою особою, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, і на підставі ст. 6 Закону про реєстрацію державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів; здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Обсяг повноважень, прав та обовязків державного реєстратора із вчинення вказаних дій встановлений зокрема ст.ст. 23, 24, 25, 27, 29, 31-35, 43-44, 46-50 Закону про реєстрацію. При цьому, вказаними нормами реєстратору не надане право самостійно відміняти реєстраційні дії щодо скасування запису про ліквідацію особи шляхом її реорганізації.

У контексті з наведеним суд вважає за необхідне відмітити, що імперативні норми вказаного Закону покладають на реєстратора обов'язок щодо формального підходу до поданих на реєстрацію документів, а положення статей цього ж Закону, в тому числі повноваження Державного реєстратора, не підлягають розширеному тлумаченню.

Зважаючи на наявність наказу Міністерства вугільної промисловості України від 02.04.2010 року № 99, яким припинено реорганізацію ДП «Донвуглереструктуризація» та фактично скасовано наказ Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 року № 612 «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств», спірна реєстраційна дія № 1273127 0011 003437 «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією» не ґрунтується на необхідних підтверджуючих документах щодо правового стану ДП «Донвуглереструктуризація», та є недостовірною.

Приймаючи до уваги наведені норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», пояснення сторін та наявні письмові докази, в цілях забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про позивача, що є метою створення та функціонування Єдиного державного реєстру, суд дійшов до висновку про необхідність скасування спірної реєстраційної дії, оскільки дані відомості реєстру (спірна реєстраційна дія) з моменту прийняття Міністерством вугільної промисловості України наказу № 99 «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» є недостовірними.

Зважаючи на те, що повновадженнями із ведення Державного реєстру наділений саме державний реєстратор, як субєкт влажних повноважень, відповідальний за ведення Единого державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, належним способом захисту права за даних обставин буде саме зобовязання відповідача відмінити спірну реєстраційну дію, а тому суд за таких обставин, в цілях найбільш повного захисту прав та інтересів позивача, керуючись приписами ст. 11 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобовязати державного реєстратора Мещеріну Ольгу Миколаївну скасувати реєстраційну дію від 28.02.2008 року № 1273127 0011 003437 «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією».

На підставі ст. 19 Конституції органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно зясованих обставин.

Таким чином, на підставі норм законодавства та наявних у справі матеріалів суд вважає, що позов є обґрунтованим, оскільки доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки адміністративний позов позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено в повному обсязі, суд присуджує з Державного бюджету України всі документально підтверджені витрати останнього, зокрема: судовий збір у розмірі 3 гривні 40 коп.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до державного реєстратора Мещеріної Ольги Миколаївни про відміну реєстраційної дії задовольнити повністю.

Зобовязати державного реєстратора Мещеріну Ольгу Миколаївну скасувати реєстраційну дію від 28.02.2008 року № 1273127 0011 003437 «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією».

Стягнути з рахунків Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (86102, м. Макіївка, Донецької області, вул. Успенського; п/р 26002301531210 в філії «Центрально-міське відділення Промінвестбанку у м. Макіївці Донецької області», МФО 334516, ЄДРПОУ 32442610) судовий збір у розмірі 3 (три) гривні 40 коп.

Повний текст постанови виготовлений у нарадчій кімнаті та проголошений 17 травня 2010 року у присутності сторін.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Чучко В.М.