Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2010 р. справа № 2а-6021/10/0570
Постановлена у нарадчій кімнаті.
час прийняття постанови: 11-43
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Чучко В.М.
при секретаріВаснєві Д.Г.
за участю представника позивача Костенко О.М. (довіреність від 11.01.2010 року № 55/10/10-013), представники відповідача Чероватенко В.І. (довіреність від 20 січня 2010 року), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Тельманівському районі до Відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» про стягнення заборгованості у розмірі 239425,64 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Тельманівському районі (надалі Податкова інспекція, позивач) звернулась до суду з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Тельманівський кар'єр» (надалі ВАТ «Тельманівський кар'єр, відповідач) податкового боргу у розмірі 239425,64 (двохсот тридцяти девяти тисяч чотирьохсот двадцяти пяти гривень, 64 коп.) грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 239425,64 гривень, яка виникла у звязку з несплатою відповідачем пені по відрахуванню на геологорозвідувальні роботи, збору за спеціальне використання водних ресурсів, плати за користування надрами, комунального податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища та податку з власників транспортних засобів. Приймаючи до уваги факт несплати ВАТ «Тельманівський карєр» суми заборгованості у порушення вимог Законів України: «Про систему оподаткування», Кодексу України «Про надра», Водного кодексу України, Декрету Кабінету міністрів України «Про місцеві податки і збори», «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог у якій просить стягнути з ВАТ «Тельманівський кар'єр» заборгованість у сумі 166 283,25 грн.у звязку із частковою сплатою відповідачем податкової заборгованості.
Представник відповідача проти задоволення позову у сумі 166283,25 грн. не заперечував.
Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відкрите акціонерне товариство «Тельманівський карєр» є юридичною особою, зареєстроване Тельманівською районною державною адміністрацією Донецької області 18.10.1994 р., включено до ЄДРПОУ ідентифікаційний код 04628681, місцезнаходження: 87100, Донецька область, Тельманівський район, смт. Тельманове, вул. Леніна 117. Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 13.11.2007 року № 101/78/28-014-2 відкрите акціонерне товариство «Тельманівський карєр» взяте на облік як платник податків у ДПІ у Тельманівському районі.
Податковим розрахунком від 08.02.2010 року за 2009 рік відповідач самостійно визначив податкове зобовязання зі збору за спеціальне користування водних ресурсів на загальну суму 3764,53 грн.
Згідно наданого підприємством до Податкової інспекції 09.02.2010 року розрахунку плати за користування надрами за 2009 рік сума самостійно визначеного податкового зобовязання складає 209840,25 грн.
Відповідно до розрахунку за 4 квартал 2009 року комунального податку поданого платником до Податкової інспекції сума самостійно визначеного податкового зобовязання складає 6443 грн. Оскільки відповідач своєчасно не погасив узгоджені зобовязання, позивачем нарахована пеня з комунального податку у сумі 0.84 грн.
Також, згідно довідки про заборгованість по податках від 01.03.2010 р. № 44/19-013, відповідачу нарахована пеня у розмірі 60,45 грн. за несвоєчасну сплату відрахувань на геологорозвідувальні роботи.
Сума боргу у розмірі 14164,57 грн. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища виникла на підставі податкового розрахунку за 2009 рік самостійно визначеного податкового зобовязання поданого відповідачем до Податкової інспекції 08.02.2010 року.
Згідно поданого 16.07.2009 року розрахунку суми податку з власників транспортних засобів на 2009 рік сума податку визначена до сплати у 4 кварталі 2009 року у розмірі 5152 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу направлялись перша податкова вимога від 3 лютого 2009 р. № 1/14 та друга податкова вимога від 10 березня 2009 р. № 2/27, які отримав особисто головний бухгалтер ВАТ «Тельманівський карєр».
Крім того, відповідно до наданих позивачем розрахунків та довідки про заборгованість по зазначених податках, а також зворотнього боку облікової картки платника податків, заборгованість відповідача складає 239425,64 грн., але згідно наданого позивачем у судовому засіданні акту звірки з якого вбачається, що відповідачем частково сплачена заборгованість, а тому сума боргу склала 166283,25 грн.
За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Тельманівському районі Донецької області є субєктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. У відповідності до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 наведеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
На підставі підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Як встановлено пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. При цьому п. 1.11 ст. 1 цього ж Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до ст. 28 Кодексу України «Про надра», користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збору за видачу спеціальних дозволів; акцизного збору.
Згідно з приписами статті 46 Водного кодексу України (далі Кодекс) водокористування може бути двох видів:
-загальне;
-спеціальне
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб відповідно до ст. 48 Кодексу.
Відповідно до ст. 49 Кодексу передбачено, що спеціальне водокористування є платним, та як встановлено судом, ВАТ «Тельманівський карєр» відповідно до ст. 30 Кодексу є платником збору за спеціальне використання водних ресурсів.
Згідно ст. 15 Декрету КМ України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 року № 56-93, комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його гранічний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
На підставі п. 2.1 розділу 2 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженого наказом Міністерства екологічної безпеки України та ДПА України від 19.07.1999 року № 162/379.
Таким чином, виходячи з матеріалів справи, судом встановлено, що ВАТ «Тельманівський карєр» має податкову заборгованість у розмірі 239425,64 грн., але позивач у судовому засіданні надав уточнення позовних вимог разом із актом звірки з якого вбачається, що відповідачем частково сплачена сума боргу, а тому загальна сума боргу склала 166283,25 грн., у тому числі: комунальний податок 6443,00 грн.; плата за користування надрами 159 840,25 грн.
На підставі підпункту «а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
У відповідності до підпункту «б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Як видно з матеріалів справи, податкові вимоги від 03 лютого 2009 р. № 1/14 та від 10.03.2009 р. № 2/27 направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
У відповідності до приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.
Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ВАТ «Тельманівський карєр» у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджується розрахунками, наданими Податковою інспекцією та підтверджені актом звірки між позивачем та відповідачем, матеріалами справи і поясненнями позивача. Суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підтягаються задоволенню у повному обсязі у спосіб, визначений позивачем.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Тельманівському районі до відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» про стягнення заборгованості у розмірі 166283, 25 (ста шести десяти шести тисяч двохсот восьми десяти трьох гривень , 25) грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Тельманівський карєр» (87100, Донецька область, Тельманівський район, смт. Тельманове, вул. Леніна):
-заборгованість з комунального податку в розмірі 6443,00 грн. на рахунок №33211828700375, отримувач Гранитненська С/Р, банк УДК у Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;
-заборгованість по платі за користування надрами у сумі 159840, 25 на рахунок №31111021700371, отримувач УДК у Донецькій області, банк УДК у Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 12 травня 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений 17 травня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.