Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2010 р. справа № 2а-4411/10/0570
Постановлена у нарадчій кімнаті.
час прийняття постанови: 10.00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Бєломєстнова О. Ю.
при секретаріАврамченко С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецьк
до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»
про стягнення простроченої заборгованості з відшкодування фактичних витрат на
виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. в сумі 350527,87 грн.
за участю представника позивача Шпакова Т.М.
представника відповідача Крикунов І.В.
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецька звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Трудівське» про стягнення простроченої заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список №2) за період з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. в сумі 350527,87 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з посиланням на ст. 121 Конституції України, Прикінцеві положення Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, здійснюється у відповідності до вимог ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”. Згідно з нормами цього Закону, а також Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України відповідачеві були направлені розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які виплачувалися 78 громадянам. У звязку з цим у підприємства виник обовязок щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Цей обовязок відповідачем не виконаний, через що позивач просить стягнути суму заборгованості, яка виникла у звязку з цим, у примусовому порядку.
Представник відповідача в судове засідання зявився, адміністративний позов не визнав в повному обсязі, з підстав викладених у запереченнях від 13.04.2010р. № 07/65. При цьому посилаючись на ст. 19 Конституції України, Цивільний кодекс України, Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Господарський кодекс України, Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зазначає, що у відповідності з наведеною вище інструкцією повідомлення про суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій мають направлятися підприємству (ДП „ДВЕК”), у той час як позивачем ці вимоги надсилалися відокремленому підрозділу підприємства (ВП „Шахтоуправління „Трудовське” ДП „ДВЕК”). Також відповідач посилається на те, що пенсіонер ОСОБА_4 працювала на ш/у „Куйбишевське” в/о „Донецьквугілля”, яке внаслідок низки реорганізацій виділене у окрему юридичну особу. Вказана особа ніколи не працювала на Шахтоуправлінні „Трудовське”, тому останнє не повинно нести витрати на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4 Крім того, позивач посилається на те, що ДП «ДВЕК» не є правонаступником ДВАТ «Шахта Трудовська», що підтверджується постановою Господарського суду Донецької області від 09.01.2007р. по справі № 19/412пн., у звязку з чим просить в задоволенні позовну відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд встановив:
Позивач Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Згідно п. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п.п. 5 п. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених особам, які зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових у розмірі 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Абзацом 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлена ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Пунктами «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи зокрема працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Відповідач Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, здійснює свою господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №304081 від 02.09.2004р. та є відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач має свої відокремлені підрозділи, одним з яких є Шахтоуправління «Трудівське» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», що не є юридичною особою і є платником страхових внесків, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Донецькій області АБ №209585 від 19.10.2009р.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивач звертається з даним позовом саме до ДП „ДВЕК”, яке є юридичною особою.
Пунктом 6.2 Інструкції передбачене, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно п. 6.8 вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Тобто законодавством встановлений акт ненормативного характеру, який є підставою для виникнення зобовязання підприємства у визначений строк сплатити конкретну суму, та орган, до компетенції якого віднесене прийняття цього акту.
На виконання вимог п. 6 вищезазначеної Інструкції позивачем були направлені до відокремленого підрозділу відповідача «Шахтоуправління Трудівське» ДП «ДВЕК» повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. Факт їх отримання підтверджується відміткою на супровідних листах від 05.03.2009р. № 1602/02, від 06.04.2009р. № 2208/02, від 07.05.2009р. № 2966/02, від 03.06.2009р. № 3625/02, від 07.07.2009р. № 4692/02, від 03.09.2009р. № 7689/02, від 05.08.2009р. № 6003/02, від 05.11.2009р. № 11644/02. Відповідачем вказані акти ненормативного характеру не оскаржені. Загальна сума зобовязань становить 350527,87грн.
Обовязок зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій виникає із розрахунків, тому за відсутності конкретних зауважень щодо їх змісту суд не зобовязаний перевіряти їх довідками та первинними документами.
Судом не приймається до уваги посилання відповідача на відсутність у нього обовязку зі сплати сум, визначених у вказаних розрахунках через їх отримання не підприємством а його відокремленим підрозділом. Відповідно до ч. 4 ст. 64 ГК України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Відокремлений підрозділ діє у складі підприємства, не становить окрему особу, тому надіслані йому розрахунки не можуть вважатися такими, що надіслані іншій, ніж підприємство, особі.
Що стосується фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_6, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, громадянці ОСОБА_6 за період з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. була нарахована та сплачена сума пільгової пенсії у розмірі 1583,78 грн. У свою чергу, відповідно до довідки (а.с.21) остання працювала на шахтоуправлінні «Кубишевське» в/о «Донецьквугілля». В подальшому, внаслідок прийняття Міністерством палива та енергетики України низки наказів, останнім з яких є наказ від 14.09.2005р. №471 вказане шахтоуправління було виділене у Державне підприємство „Шахта „Куйбишевська”, яке є окремою юридичною особою. Відповідно до п. 6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. В силу цієї норми у відповідача не існує обовязку з відшкодування позивачеві витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_6. За таких обставин позовні вимоги у частині стягнення з відповідача 1583,78 задоволенню не підлягають.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що він не є правонаступником ДВАТ „Шахта „Трудовська”, оскільки останнє не виключене з Єдиного державного реєстру.
Згідно з п. 2 наказу Міністерства Палива та енергетики України №58 від 07.02.2003р. ДВАТ „Шахта „Трудовська” та ДХК „Донецьквугілля” реорганізовані шляхом їх злиття та створення на їх базі Державного підприємства „Донецьквугілля”. Пунктом 9 цього наказу встановлено, що правонаступником ДВАТ „Шахта „Трудовська” є ДП „Донецьквугілля”. При цьому наказ не містить вказівок на правонаступництво після ліквідації попередніх юридичних осіб.
Це відповідає приписам ч.2 ст. 37 ЦК України (у редакції, що діяла на момент прийняття наказу), згідно з якою при злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов'язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. Отже законом та наведеним наказом встановлений одночасний перехід як прав, так і обовязків ДВАТ „Шахта „Трудовська” до ДП «Донецьквугілля». У постанові господарського суду Донецької області від 09.01.2007р. по справі №19/412пн за позовом ДВАТ „Шахта „Трудовська” до управління державної реєстрації Донецької міської ради зазначено (а.с. 142), що 01.07.2006р. комісією з реорганізації ДВАТ „Шахта „Трудовська” та ДП „Донецьквугілля” складений акт приймання-передачі станом на 1.07.2006р. на баланс останнього майна ДВАТ на суму 242844000 грн. Виходячи з наведеного до ДП „Донецьквугілля” перейшли усі права, а тому і обовязки ДВАТ „Шахта „Трудовська”, тобто має місце правонаступництво не зважаючи на те, що юридична особа ДВАТ „Шахта „Трудовська” не припинена.
04.08.2004р. Міністерством палива та енергетики України прийнятий наказ №492 від 18.08.2004р. (а.с. 164), згідно з п. 12 якого діяльність ДП „Донецьквугілля” припиняється шляхом приєднання до ДП „Донецька вугільна енергетична компанія”. Пунктом 22 наказу встановлений термін припинення діяльності ДП „Донецьквугілля” 31.12.2004р. Відповідно до п. 24 вказаного наказу установлено, що відповідач після завершення процедури припинення діяльності ДП „Донецьквугілля” є правонаступником його прав та обовязків.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 ГК України у разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання. З цієї норми випливає, що переходу підлягають як права, так і обовязки субєкта господарювання. Тобто обовязки не можуть залишатися не переданими у разі, якщо передані права.
Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно з останнім наказом правонаступництво має місце після припинення діяльності ДП „Донецьквугілля”, у той час як припинення діяльності особи та припинення особи не є тотожними поняттями.
Враховуючи наведене, до відповідача перейшли обовязки осіб, що були приєднані до нього, а тому він є належним відповідачем у справі.
Також при прийнятті рішення суд приймає до уваги, що Донецький окружний адміністративний суд розглядав справу №2а-4451/09/0570 за позовом УПФУ в Петровському р-ні м. Донецька до ДП „Донецька вугільна енергетична компанія” про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №2 за період з 01.12.2008р. по 28.02.2009 року. У справі ж № 2а-4411/10/0570 (даній справі) розглядається наступний період з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. Згідно з наданим позивачем розрахунком суми позову у справі №2а-4451/09/0570 підставою для стягнення відповідних сум була виплата пенсій тим самим 70-ти особам, що і у даній справі (№2а-4411/10/0570). Позовні вимоги УПФУ в Петровському р-ні м. Донецька у справі №2а-4451/09/0570 були задоволені повністю. При цьому судом було встановлене, що особи, яким призначено пенсію на пільгових умовах за списком №2 працювали у позивача (а.с. 25).
У судовому засіданні сторони пояснили, що постанова у вказаній справі набула законної сили. Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Згідно з ч. 2 ст. 255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
У справі № 2а-4411/10/0570 та у справі № 2а-4451/09/0570 є різними тільки періоди, за які стягнуться відповідні суми, тому обставини, які встановлені у наведеній вище постанові Донецького окружного адміністративного суду мають значення і у даній справі.
Таким чином, відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та згідно розрахунків за період з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. відповідач повинен відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 348944,09 грн., тобто за винятком суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_6 у розмірі 1583,78 грн.
Судом враховано, що на момент постановляння рішення у справі набув чинності Закон України „Про Державний бюджет України на 2010 рік”, згідно зі статтею 57 якого Пенсійний фонд України має списати заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку), що не погашена станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Відповідач належить до вказаних підприємств, однак на час постановляння рішення заборгованість, яка є предметом спору, не списана. Тому обовязок зі сплати наведених сум у відповідача не припинився, до списання їх Пенсійним фондом вони не вважаються погашеними, у звязку з чим підстав для відмови у задоволенні позовних вимог суд не вбачає.
Зважаючи на це та на наведені вище приписи нормативно-правових актів, відповідач був зобовязаний сплатити визначені позивачем суми з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, цього не зробив, у звязку з чим виникла заборгованість у розмірі 348944,09грн., яка підлягає стягненню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 121, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління Пенсійного Фонду України в Петровському районі м. Донецьк до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення простроченої заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. в сумі 350527,87 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (адреса: 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, МФО 334635, ЄДРПОУ 33161769) на користь Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька (адреса: 83010, м. Донецьк, пл.. Петровського,5) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список №2) за період з 01.03.2009р. по 30.11.2009р. в сумі 348944,09грн. (триста сорок вісім тисяч девятсот сорок чотири гривні девять копійок).
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 12 травня 2010р. Постанова виготовлена в повному обсязі 17 травня 2010р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.