
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2021 року м. Київ № 640/22767/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Дарницького районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) провизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити діїВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та просить суд:
- визнати протиправними дії Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо відмови внести зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк»;
- зобов`язати Дарницький районний у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк».
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відмова Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо внесення зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк» порушує його права на вільне обрання та відновлення своєї національності, а не правильне зазначення національності в актовому записі позбавляє його в повній мірі реалізувати свої цивільні права та обов`язки, створює перешкоди у захисті охоронюваних законом інтересів.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, де зазначено, що зміна національності чинним законодавством не передбачена з огляду на втрату чинності Указу Президента України від 31.12.1991 №24 «Про порядок зміни національності», а в актовому записі про шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вказано національність нареченого «українець».
Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
05.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою (вх. 278/20.4-8), у якій просив внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк».
За наслідком розгляду поданої позивачем заяви відповідачем сформовано висновок №278 від 11.09.2020 про внесення змін до актового запису цивільного стану, яким відмовлено у внесенні змін до актового запису на підставі того, що зміна національності чинним законодавством не передбачена, оскільки Указ Президента України від 31.12.1991 №24 «Про порядок зміни громадянами України національності» втратив чинність згідно з Указом Президента України від 27.01.1999, повного витягу з ДРАЦС щодо актового запису про шлюб батьків заявника №174 від 31.12.1968, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (актовий запис внесено до ДРАЦС за №55098132), зазначено національність нареченого «українець».
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відносини, пов`язані з діяльністю органів державної реєстрації актів цивільного стану проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за №2398-VI від 01.07.2010 року (далі - Закон №2398-VI).
Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону №2398-VI встановлено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).
Згідно із частиною 1 статті 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану, в контексті приписів частини 4 статті 6 Закону №2398-VI, видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5 ст. 9 Закону №2398-VI).
Поряд з цим, приписами частини 1 статті 22 Закону №2398-VI встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно частини 2 статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
В той же час, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (ч. 3 ст. 22 Закону №2398-VI).
При цьому, відповідно до частини 4 статті 22 Закону №2398-VI зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 6 статті 22 Закону №2398-VI визначено, що після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року за №96/5 затверджено «Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» (далі - Правила).
У відповідності до пункту 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно пункту 1.5 розділу І Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Пункт 1.7 розділу І Правил визначає, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із пунктом 2.6 розділу ІІ Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Положеннями пункту 2.12 розділу ІІ Правил визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України (пп. 2.13.12 п. 2.13 розділу ІІ Правил).
Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 зазначених Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України від 25 червня 1992 року №2494-XII «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Крім того, як слідує з приписів частини 2 статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національності, культурної, релігійної та мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Також, слід звернути увагу й на те, що право на належність особи до певної національності або національної меншини, зокрема захищається і Міжнародною Рамковою Конвенцією Про захист національних меншин від 01 лютого 1995р. (ратиф. Україною 09 грудня 1997р., чинна з 01 травня 1998р.), зі змісту статті 3 якої слідує, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою і таке рішення або здійснення прав у зв`язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
У Постанові Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Так, на підтвердження протиправності відмови відповідача у внесені змін до актового запису про національність позивач посилається на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 03.07.2014 у справі №278/2799/14-ц.
Згідно вказаного рішення встановлено факт приналежності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до національності «полька» шляхом внесення Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції Житомирської області змін до актового запису про народження ОСОБА_4 № 4 від 31 січня 1970 року, складеного Червоноармійським районним відділом ЗАГС Житомирської області, а саме, вказати національність батька, ОСОБА_2 «поляк».
Між тим, згідно наявних документів в матеріалах справи ОСОБА_4 є рідною сестрою позивача та вони мають одного батька - ОСОБА_2 .
Таким чином, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено внести зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк».
При цьому, наведені доводи відповідача у відзиві на позовну заяву не спростовують вище встановленого.
Разом з цим, суд в ході розгляду справи дійшов до висновку, що позивачем фактично обрано не вірний спосіб захисту порушеного права, а визнання судом протиправними дії відповідача щодо відмови у внесені змін в актовий запис цивільного стану без скасування висновку №278 від 11.09.2020 не призведе до відновлення порушених прав та охоронюваних законом інтересів ОСОБА_4 . Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Водночас, суд звертає увагу на те, що згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 9 КАС України).
Приймаючи до уваги встановлені судом обставини, з метою ефективного захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування висновку Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 11.09.2020 №278, яким відмовлено внести зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк».
Як наслідок, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Дарницький районний у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк».
Відповідно до частини 1 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України)
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, з урахуванням виходу судом за межі позовних вимог сума судового збору, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 420,40 грн.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (02099, м. Київ, вул. Заслонова, 16, код ЄДРПОУ 26089084) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати висновок Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 11.09.2020 №278, яким відмовлено внести зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк».
3. Зобов`язати Дарницький районний у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження №2048 від 23.06.1976 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції на ОСОБА_1 , а саме: змінити національність батька, ОСОБА_2 з «українець» на «поляк».
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (02099, м. Київ, вул. Заслонова, 16, код ЄДРПОУ 26089084) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева