Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2010 р. справа № 2а-6262/10/0570
Постановлена у нарадчій кімнаті.
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Кірієнка В.О.
при секретаріТкочовій М.І.
за участю
представника позивача Тернинко І.І.
представників відповідача Врублевської Т.В., Симонової Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії,17 адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Славмолоко» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень № 0100141540/0 від 15.12.2009 р. та № 0100141540/1 від 15.01.2010 р.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Закрите акціонерне товариство «Славмолоко», звернувся до суду з позовною заявою до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень № 0100141540/0 від 15.12.2009 р. та № 0100141540/1 від 15.01.2010 р. яким позивачу донараховано податкових зобовязань з податку на прибуток у розмірі 28068 грн..
Позовні вимоги позивач мотивує наступним.01.12.2009 року Відповідачем була здійснена камеральна перевірка з податку на прибуток за 2006 рік та органу уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на прибуток за 2006 рік № 6158 від 30.03.2007 року. За результатами перевірки складено акт № 9322/15-1 та 15.12.2009 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0100141540/0. 15.01.2010 року прийнято податкове повідомлення рішення № 0100141540/1. Вважають відсутніми законні підстави у Відповідача стверджувати, що «методологічна помилка» призвела до завищення переплати з податку на прибуток у сумі 26731,00 грн. та відповідно до заниження податкових зобовязань з податку на прибуток у зазначеному розмірі.
У судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позов в повному обсязі, мотивував позовні вимоги аналогічно викладеному у позовній заяві.
Представники Відповідача по справі, Словянська ОДПІ, у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову, надали заперечення у яких зазначили, що контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податковій декларації., які призвели до заниження або завищення суми податкового зобовязання. За результатами проведеної камеральної перевірки уточнюючого розрахунку податкових зобовязань у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за 2006 рік, наданого ЗАТ «Славмолоко» встановлено заниження платником податкового зобовязання з податку на прибуток на 26731 грн. П.п. 17.1.4 п. 17.1.ст.17 Закону № 2181 передбачено, що « у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами, вихначеними у п.п «в» п.п.4.2.2. п.4.2.ст.4 цього Закону, такий платник зобовязаний сплатити штраф у розмірі 5% суми донарахованого податкового зобовязання, але не менше 1 неопадаткованого мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули». Просили відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
.
Заслухавши пояснення представників сторін, що зявились, дослідивши та оцінивши подані доказі за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Закрите акціонерне товариство «Славмолоко» 07.10.1998 р. зареєстровано у якості юридичної особи та знаходиться в Єдиному державному реєстрі підприємств, установ та організацій за номером 00445216, знаходиться на податковому обліку у Словянській обєднаній державній податковій інспекції.
Словянською обєднаною державною податковою інспекцєю.01.12.2009 року. було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ЗАТ «Славмолоко». За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт за №9322/15/1 від 01.12.2009 року., яким зафіксовані порушення підприємством п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5, п.п.8.7.1. п.8.7 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» в результаті чого занижено податок на прибуток за 2006 рік у розмірі 11506 грн. та збільшено відємне значення обєкта оподаткування податком на прибуток за 2006 рік на суму 108012 грн.
За дане порушення п.п. 17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181) передбачено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
В акті перевірки зазначено, що підприємством віднесено до складу валових витрат витрати на суму 104094 грн., які не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами. Обовязковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку. На порушення п.п.8.7.1 п.8.7 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством віднесено до складу валових витрат витрати на суму 49943 грн., що перевищують суму фактично понесених платником податку витрат. Таким чином зазначено у акті, занижено податок на прибуток підприємства за 2006 рік у розмірі 11506 грн. та зменшене відємне значення обєкта оподаткування податком на прибуток за 2006 рік на 108012 грн.
На підставі зазначеного акта перевірки прийнято спірне податкове повідомлення - рішення за № 0100141540/0 від 15.12.2009р., про донарахування податкових зобовязань з податку на прибуток у сумі 28068 грн., в тому числі за основним платежем 26731 грн. та штрафні санкції у сумі 1337 грн.
Позивач не погодився з вищезазначеним рішенням Словянської ОДПІ, 29.12.209 року звернувся зі скаргою до Відповідача. За результатами розгляду первинної скарги Словянською ОДПІ 15.01.2010 року прийнято Рішення № 1011/10/25-0-11З-3 «Про результати розгляду первинної скарги», яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення № 0100141540/0 від 15.12.2009 року, а скаргу без задоволення.
15.01.2010 року Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0100141540/1 про донарахування податкових зобовязань з податку на прибуток у сумі 28068 грн., в тому числі за основним платежем 26731 грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 1337 грн.
Суд вважає, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту перевірки за №9322/15/1 від 01.12.2009 року неправомірними та таким що підлягають скасуванню.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України).
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції, до яких відноситься відповідач, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, на них покладена функція із забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Здійснюючи ці повноваження відповідач прийняв спірні податкові повідомлення-рішення, якими застосував до позивача штрафні санкції на підставі п.п. 17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачений вичерпний перелік джерел самостійної сплати податкового зобовязання або погашення податкового боргу. Зменшення податкового боргу шляхом подання уточнюючого розрахунку, яким платником податків зменшується сума податкового зобовязання, Законом України №2181-ІІІ не передбачено.
Позивач, подавши до податкового органу уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість, скористався правом, наданим йому п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, відповідно до якого, якщо платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. При цьому, підстави вважати подання уточнюючого розрахунку, яким зменшено суму податкового зобовязання, погашенням податкового зобовязання відсутні.
На підставі підпункту «в» п.п 4.2.2 ст. 4 Закону України № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Це ж саме зазначено у ч.2 п.3.1 ст. Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року № 253.
Як встановлено у судовому засіданні, посадовими особами Словянської ОДПІ в період з 16.05.2007 року по 06.06.2007 року була проведена виїзна планова перевірка ЗАТ «Славмолоко» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.12.2006 року, тобто за той же самий період, про який йдеться в Акті камеральної перевірки. За наслідками виїзної планової перевірки, було складено Акт виїзної планової перевірки від 11.06.2007 року № 2937/23-3-00445216.
У звязку з тим, що відносно повноти нарахування та своєчасності сплати податку на прибуток за 2006 рік вже була проведена виїзна планова перевірка у травні-червні 2007 року за наслідками якої було складено Акт виїзної планової перевірки від 11.06.2007 року, перевірка проведена 01.12.2009 року за наслідками якої складено Акт камеральної перевірки №9322/15/1, не відповідає вищезазначеному визначенню камеральної перевірки.
Зважаючи на це, висновки акту перевірки зроблені відповідачем без урахування приписів Конституції України, Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та інших наведених вище нормативно-правових актів. У звязку з цим прийняті на підставі цього акту податкові повідомлення-рішення є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень відповідачем не доведена.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Закритого акціонерного товариства «Славмолоко» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень № 0100141540/0 від 15.12.2009 р. та № 0100141540/1 від 15.01.2010 р. задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції № 0100141540/0 від 15.12.2009 року, та податкове повідомлення-рішення № 0100141540/1 від 15.01.2010 року про донарахування податкових зобовязань з податку на прибуток у розмірі 28068 грн. в тому числі основний платіж у сумі 26731,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 1337,00 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 11 травня 2010 року в присутності представника позивача.
Складання постанови у повному обсязі відкладено, відповідно до ст. 160 КАС України. Постанова у повному обсязі виготовлена 17 травня 2010 року, та набирає чинності після кінцевого строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.О.