
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2021 року Справа № 160/952/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/952/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. У січні 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення перерахунку з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 після отримання оновленої довідки від 06.01.2021 року №ФД97131 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі рішення суду від 02.12.2020 року у справі № 160/11541/20;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру пенсії на підставі оновленої довідки від 06.01.2021 року № ФД 97131 Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно рішення суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 гривень 39 тарифного розряду, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, а також доплатити пенсію за період, починаючи з 01.04.2019 року з урахуванням її щомісячного основного перерахованого розміру у сумі 100% та раніше сплачених коштів та компенсації за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції до дати фактичної виплати доплати пенсії згідно постанови КМУ № 649 від 22.08.2018 року (запланована затримка виплати). Перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року здійснити, виходячи із розміру 80% щомісячного грошового забезпечення відповідно до рішення суду у справі № 160/1003/19.
2. Ухвалою суду від 22.01.21 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України.
3. 28.01.2021 року позивачем усунуті недоліки позовної заяви.
4. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року відкрито спрощене позовне провадження по справі №160/952/21, та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку положень ст.262 КАС України.
5. Також, ухвалою суду від 01.02.2021 року було витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії таких документів:
- пенсійної справи позивача;
- заява позивача щодо здійснення перерахунку пенсії;
- довідку терцентру;
- лист/відмова щодо здійснення №1620-26052/Б-01/8-0400/21 від 19.01.2021 року та інші докази щодо суті спору.
6. 22.02.2021 року позивачем долучені додаткові докази по справі.
7. 22.02.2021 року відповідачем до суду було подано відзив на позовну заяву позивача.
8. 10.03.2021 року позивачем долучені додаткові докази по справі.
9. 26.03.2021 року позивачем долучені додаткові докази по справі.
10. Приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
11. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
12. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
13. Отже, рішення у цій справі приймається судом 01.04.2021 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
14. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посилається на те, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
15. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року по справі №160/11541/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 гривень 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії. Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 гривень 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.
16. Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виконав рішення суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20 оформивши оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
17. Позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою, в якій просив, відповідно до норм ч.1 ст.63 Закону України №2262-ХІІ здійснити перерахунок його пенсії.
18. Проте, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відмовилось здійснювати перерахунок пенсії відповідно до довідки ДОТЦК та СП посилаючись на те, що не має законних підстав.
19. Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
20. Відповідач заперечує проти позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що оновлена довідка ДОТЦК та СП "Про розмір грошового забезпечення" носить суто інформаційний характер оскільки, у довідці зазначено, що вона видана на виконання рішення суду та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), пункти якої передбачали проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та втратили чинність з 05.03.2019 року.
21. Крім того, після 24.02.2018 року та скасування з 05.03.2019 року норм постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року №103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що були б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям та не вносились зміни до Постанови №704.
22. Окрім цього, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Пенсійного фонду України не отримувало повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.
23. Враховуючи вищевикладене, заявлені позовні вимоги вважають передчасними, оскільки у Головного управління ще не виникло обов`язку здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки з іншими складовими.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
24. Дослідивши матеріли справи, встановлено, що позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.
25. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року по справі №160/1003/19, яке набрало законної сили адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.01.2018 року розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% замість 80% від грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням щомісячного грошового забезпечення 80% від розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат.
26. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року у справі № 160/1003/19 позивачеві починаючи з 01.01.2018 року здійснено перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
27. Таким чином, згідно матеріалів справи, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу з 01.01.2018 року було проведено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії.
28. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, а саме:
- визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови позивачу у підготовці та надані до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови КМУ №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії;
- в задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
29. На виконання вказаного рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку від 15.07.2020 року №ФД 97131, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , старшого військового представника 2537 військового представництва:
- посадовий оклад 34 тарифний розряд - 6480 грн.;
- оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн.;
- надбавка за вислугу років 50% - 3945 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 65% - 7692,75 грн.;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20% - 1296 грн.;
- премія 35% - 2268 гривень.
30. Позивач не погодившись з такими складовими довідки та зазначає, що відповідачем вказано величину надбавки за роботи в режимних обмеженнях у розмірі 20% замість 100%, яку позивач отримував до перерахунку пенсії згідно з постановою №103 згідно з рішенням місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12. Також, відповідачем було невірно визначено тарифний розряд окладу позивача та зазначив 34 тарифний розряд замість 39 тарифного розряду.
31. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, яке набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 гривень 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії. Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.
32. На виконання вказаного рішення, Дніпропетровський ОТЦК та СП направило до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку №ФД 97131 від 06.01.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій зазначено посадовий оклад в розмірі - 7190,00 грн.; окладу за військовим званням підполковник - 1410,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 4300,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 65% - 8385,00 грн.; надбавка військовослужбовців, які працюють в умовах режимних обмежень 100% - 7190,00 грн.; премія -- 35% - 2516,50 грн. Всього -30991,50 гривень.
33. 17.12.2020 року та 17.01.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявами про перерахунок пенсії у відповідності до довідки №ФД97131 від 06.01.2021 року.
34. Листами вих.№1620-26052/Б-01/8-0400/21 від 19.01.2021 року та вих.№3641-1796/Б-01/8-0400/21 від 08.02.2021 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що у відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії.
35. Не погодившись із такою відмовою Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду із цією позовною заявою за захистом своїх порушених прав.
36. Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
37. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
38. Відповідно до приписів ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
39. Згідно із частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
40. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
41. Відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
42. Норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
43. Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18.
44. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
45. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
46. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
47. Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
48. Кабінет Міністрів України, постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердив Порядок № 45.
49. Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
50. Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
51. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
52. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
53. Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45, проте, зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
54. Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та уповноважені органи, у зв`язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
55. Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
56. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
57. Тобто, на вказані органи покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
58. Поряд із цим, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
59. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
60. Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
61. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
62. Зазначені висновки суду відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
63. Як було зазначено вище, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
64. Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).
65. Водночас, положеннями п.п. 2 п. 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
66. Отже, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
67. Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватися Кабінетом Міністрів України.
68. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа була звільнена, у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
69. Така правова позиція сформована Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
70. Дослідивши матеріали справи, встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року по справі №160/1003/19, яке набрало законної сили адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.01.2018 року розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% замість 80% від грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року, з урахуванням щомісячного грошового забезпечення 80% від розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат.
71. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, яке набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 гривень 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 719039 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії. Зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.
72. Довідка про розмір грошового забезпечення від 06.01.2021 року №ФД 97131 була направлена Дніпропетровським ОТЦК та СП до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
73. За таких обставин, у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області після отримання довідки від 06.01.2021 року №ФД 97131 виник обов`язок у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку № 45 перерахувати пенсію позивачу з 01.04.2019 року.
74. Таким чином, відповідач, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення, діяв неналежно.
75. Враховуючи висновок Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 та беручи до уваги, що Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було складено та направлено відповідачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 06.01.2021 року №ФД 97131, суд вважає, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області після одержання зазначеної довідки, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивачу.
76. При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
77. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
78. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
79. Проте, відповідач, не виконуючи норми чинного законодавства, послався на відсутність підстави для проведення перерахунку пенсії.
80. Водночас такі посилання є протиправними з огляду на чинність приписів Порядку №45 та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
81. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від №ФД 97131 від 06.01.2021 року, а також в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД 97131.
82. Окрім цього, слід вказати, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
83. Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно грошового забезпечення підлягають перерахунку пенсії, слід зазначити, що доступ до правосуддя є не абсолютним, а захисту підлягають лише ті права та інтереси, що фактично порушені.
84. Так, із наявним у матеріалах справи письмових доказів встановлено, що спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії на час звернення позивача у цій справі до суду не існує, тому вимоги у цій частині є передчасними.
85. Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходу, суд зазначає про таке.
86. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
87. Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ (надалі по тексту - Закон України № 2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
88. Згідно з положеннями ст. 2 Закону України № 2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
89. Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (частина друга статті 2 Закону України № 2050-III).
90. Статтею 3 Закону України № 2050-III передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
91. Згідно з положеннями ст. 4 Закону України №2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
92. Відповідно до ст. 6 Закону України № 2050-III компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
93. З системного аналізу правових норм вбачається, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
94. Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 року по справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 року по справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 року по справі № 140/1547/19.
95. Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
96. Таким чином, нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії.
97. Слід вказати, що наразі відсутні підстави вважати, що після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії відповідачем не буде нараховано та виплачено компенсацією за несвоєчасну виплату пенсії з 01.04.2019 року.
98. Так, позовні вимоги у цій частині звернені на майбутнє, у цій частині позовних вимог права позивача не є порушеними.
99. З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за затримку виплати частини пенсії на індекс інфляції до дати фактичної виплати доплати пенсії.
100. Приймаючи до уваги все вищенаведене, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від №ФД 97131 від 06.01.2021 року, а також в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
101. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
102. Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
103. Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
104. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування".
105. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy" № 33202/96, "Oneryildiz v. Turkey" № 48939/99, "Moskal v. Poland" № 10373/05).
106. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі "Hasan and Chaush v. Bulgaria" №30985/96).
107. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
108. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
109. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
110. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідачем не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірної відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, згідно оновленої довідки терцентру від 06.01.2021 року.
111. За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від №ФД 97131 від 06.01.2021 року, а також в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
112. Щодо розподілу судових витрат.
113. Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
114 Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
115. Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 681,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
116. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
117. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
118. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від №ФД 97131 від 06.01.2021 року.
119. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №ФД 97131, виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2020 року у справі №160/11541/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
120. У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
121. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 681,00 гривень.
122. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
123. Відповідач : Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
124. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
125. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
126. Повний текст рішення складено 01.04.2021 року.
Суддя В.В Ільков