Рішення № 96109780, 02.04.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
826/10204/16
Номер документу
96109780
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2021 року м. Київ № 826/10204/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Донця В.А., суддів: Костенко Д.А., Шрамко Ю.Т., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про:

- визнання бездіяльності Міністерства оборони України щодо повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням премії військовослужбовцям згідно з наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44 - протиправною;

- зобов`язання Міністерства оборони України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для перерахунку з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1 та надати йому довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням з 01.01.2016 премії, встановленої наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44 для проведення перерахунку пенсії;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2016 пенсії з урахуванням премії, встановленої наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44, згідно довідки про грошове забезпечення, наданої Міністерством оборони України.

Ухвалами суду: від 07.07.2016 - відкрито провадження в справі, призначено справу до судового розгляду; відмовлено у залученні в якості співвідповідача Київського міського військового комісаріату; від 15.11.2016 - закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового засідання. В судовому засіданні 03.10.2017 вирішено здійснити розгляд справи у письмовому провадженні.

На підставі розпорядження керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративну справу №826/10204/16 передано на повторний автоматичний розподіл справ між суддями. Відповідно до протоколів повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду судді Окружного адміністративного суду міста Києва Донця В.А. та сформовано колегію суддів у складі головуючого судді Донця В.А. , суддів Костенка Д.А. та Шрамко Ю.Т.

Ухвалою суду від 02.02.2018 справу прийнято до провадження, призначено судовий розгляд справи колегією суддів. Судом ухвалено продовжити судовий розгляд справи в письмовому провадження відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 позивач з 01.01.2016 року має право на отримання пенсії у більшому розмірі через збільшення розміру премії (як складової грошового забезпечення) з 10% до 380%. За твердженням позивача, Міністерство оборони України протиправно не повідомило Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про збільшення грошового забезпечення позивача та не направило відповідну довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням премії 380% посадового окладу як складової грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016, до органу Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії.

Міністерство оборони України у письмових запереченнях проти позову зазначило, оскільки обов`язок щодо визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії, а також оформленні і поданні до органів Пенсійного фонду України документів, покладено в даному випадку на Київський міський військовий комісаріат. Також, у запереченнях зазначено, що наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44 не збільшувався жодний вид грошового забезпечення військовослужбовців, а встановлено преміювання військовослужбовців, що не є підставою для повідомлення органів Пенсійного Фонду України та проведення перерахунку пенсій.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві проти позову заперечило, вважаючи вимоги позивача безпідставними, позаяк перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюється на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих уповноваженими структурними підрозділами. Також, у запереченнях зазначено, що наказ Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії у розумінні Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки не змінював грошового забезпечення військовослужбовців.

Дослідивши письмові докази, суд установив.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 29.03.2012 ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

У розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 зазначено, що пенсія призначена з 11.12.1992, зокрема, з урахуванням складової грошового забезпечення - премія 10 %.

Листом від 07.06.2016 №248/3/6/2599 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив позивача про те, що наказом Міністерства оборони України "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" від 27.01.2016 №44 здійснено підвищення щомісячної премії в межах бюджетних коштів, виділених Міністерству оборони України та про те, що відповідно до пункту 3 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії складаються військовими комісаріатами.

У листі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 23.06.2016 №12059/03/Г-1210 Управління повідомило, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 11.12.1992. У листі вказано про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки відповідного рішення про збільшення хоча б одного з видів грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 не приймалось.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закон № 2262-ХІІ):

пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 43);

усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63).

Як убачається зі змісту позовної заяви, позивач вважає, що в нього виникло право на перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 63 №2262-ХІІ, оскільки внаслідок прийняття Міністерством оборони України наказу від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" передбачено виплату премії, яка вища за премію 10 %, з урахуванням якої йому розраховувалась пенсія.

Згідно з пунктом 1 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 Порядку №45 передбачалось, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).

Наказом Міністра оборони України від 27.01.2016 №44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" встановлювались розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних бюджетних роках.

Суд погоджується з доводами представника Міністерства оборони України, що цим наказом не змінювались розміри видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців у розумінні частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ та пункту 1 Порядку №45, оскільки відповідні розміри складових грошового забезпечення встановлювались Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

На думку суду, наказом Міністерства оборони України від 27.01.2016 №44 визначався порядок виплати грошове забезпечення, зокрема премії, військовослужбовцям у межах виділених асигнувань у 2016 році. Преміювання здійснювалось у межах виділених асигнувань на їх утримання, яке встановлювалось щомісячними наказами, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, але не менше 10 відсотків посадового окладу та відповідно до особистого внеску в загальні результати служби (роботи) та за виконання покладених на підрозділ завдань. Тобто, премія носила індивідуальний характер і залежала від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги в межах кошторисних призначень на оплату праці (наприклад, постанови Верховного Суд від 30.01.2018 справа №753/21475/16-а та від 30.11.2018 справа №761/11934/16-а).

Відповідно до пункту 10 "Положення про військові комісаріати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389 обласні військові комісаріати (до яких відноситься й Київський міський військовий комісаріат згідно пункту 13 цього Положення) забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 3.1. наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та членів їх сімей" оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402.

Отже, обґрунтованими є доводи представника Міністерства оборони України, що повноваження з подання довідки відповідно до Порядок №45 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для перерахунку пенсії згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ покладено саме на відповідний військовий комісаріат.

Судом зазначалось, що Департамент фінансів Міністерства оборони України в листі від 07.06.1026 №248/3/6/2599 повідомляв позивача про те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії складаються не Міністерством оборони України, а обласними військовими комісаріатами, яким в даному випадку є Київський міський військовий комісаріат.

Щодо вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, то як уже вказувалось, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 унаслідок прийняття Міністерством оборони України від 27.01.2016 №44, відповідна довідка до Управління не надходила, тому не було правових підстав для перерахунку пенсії позивача.

З огляду на проаналізоване судом праве регулювання, встановлені обставини, зважаючи на правові позиції Верховного Суду в подібних правовідносинах, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог, в задоволенні яких суд відмовляє.

Частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 8 статті 5 Закону України "Про судовий збір" 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами) як особа, яка має статус інваліда ІІ групи.

Оскільки в задоволенні позову відмовлено, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Міністерство оборони України (ідентифікаційний код: 00034022, місце знаходження: 03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду у м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Головуючий суддя В.А. Донець

Судді Д.А. Костенко

Ю.Т. Шрамко