Рішення № 96108835, 08.04.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2021
Номер справи
300/91/21
Номер документу
96108835
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 300/91/21

08 квітня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника Керівника Офісу Президента України Машовця Романа Васильовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Бобров Юрій Олександрович про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовом до Заступника Керівника Офісу Президента України Машовця Романа Васильовича (далі – відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії Заступника Керівника Офісу Президента України Машовця Романа Васильовича щодо розгляду скарги позивача від 30 листопада 2020 року;

зобов`язати Заступника Керівника Офісу Президента України Машовця Романа Васильовича скерувати Президенту України скаргу позивача від 30 листопада 2020 року для розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.11.2020 позивач звернувся до Президента України зі скаргою про скасування виданого ним Указу №425 від 08.10.2020, в частині присвоєння начальнику управління Генерального штабу Збройних сил України полковнику юстиції ОСОБА_2 почесного звання "Заслужений юрист України", однак відповідь отримав не від Президента України, а від Заступника Керівника Офісу Президента України ОСОБА_3 , що і слугувало підставою для звернення до суду.

Розпорядженням голови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 №01-12.01/02/21 матеріали адміністративної справи №300/91/21 передано на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді 09.03.2021, після усунення недоліків позовної заяви, її прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №300/91/21. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Також, даною ухвалою залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача суддю Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боброва Юрія Олександровича.

Крім того, ухвалою суду від 09.03.2021 в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів відмовлено.

30.03.2021 третя особа ОСОБА_2 подав до суду пояснення (аркуші справи 149-150), в яких вказує, що суддя може бути нагороджений державними нагородами лише за проявлену ним особисту мужність і героїзм в умовах, пов`язаних із ризиком для життя. Зазначає, що він удостоєний почесного звання "Заслужений юрист України" за вагомий особистий внесок у розбудову правової держави, багаторічну плідну працю та високий професіоналізм. Крім цього у поданні зазначено, що його подано до нагородження за організацію правового забезпечення у підрозділах Збройних Сил України в ході виконання бойових (службових) завдань в районі проведення антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) в Донецькій та Луганській областях, проявлену ним особисту мужність та героїзм в умовах, пов`язаних із ризиком для життя. Тому вважає, що зазначене подання Міністерства оборони України, щодо присвоєння йому почесного звання "Заслужений юрист України" підготовлено відповідно до вимог чинного законодавства України, а підстав для скасування Указу Президента України від 08.10.2020 №425 немає.

06.04.2021 третя особа ОСОБА_2 подав до суду додаткові пояснення (аркуші справи 159-160), в яких вказує, що відповідно до Положення про Офіс Президента України – Офіс Президента України є постійно діючим допоміжним органом, утвореним Президентом України відповідно до пункту 28 частини першої статті 106 Конституції України. Згідно пункту 4 вказаного Положення, Офіс Президента України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує прийом звернень громадян, які звертаються до Президента України та розгляд звернень громадян. Відповідно до пункту 7 вказаного положення, до складу Офісу Президента України входять, в тому числі, заступник Керівника Офісу Президента України. Пунктом 13 даного Положення визначено, що заступники Керівника Офісу президента України забезпечують виконання покладених на Офіс завдань. Відтак вважає, що відповідач діяв у межах та у спосіб визначений законом.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що відповідно до Указу Президента України від 08.10.2020 №425 Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня юриста, присвоєно почесне звання "Заслужений юрист України", зокрема, ОСОБА_2 - начальникові управління Генерального штабу Збройних Сил України, полковнику юстиції.

30.11.2020 позивач звернувся до Президента України із скаргою, в якій просив скасувати виданий Указ від 08.10.2020 №425 в частині присвоєння начальникові управління Генерального штабу Збройних Сил України, полковнику юстиції ОСОБА_2 почесного звання "Заслужений юрист України". Про прийняте рішення просив повідомити його в терміни передбачені законом (аркуш справи 3).

У відповідь на вказане звернення, листом від 28.12.2020 №46-01/758 заступник Керівника Офісу Президента України ОСОБА_3 повідомив позивача, що відповідно до вимог Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19.02.2003 №138, підставою для присвоєння почесного звання "Заслужений юрист України" ОСОБА_2 було подання Міністерства оборони України. Тому, з огляду на зазначене, підстав для скасування Указу Президента України від 08.10.2020 №425 немає.

Вважаючи, що його скарга повинна була розглянута саме Президентом України, а не Заступником Керівника Офісу Президента України Машовцем Романом Васильовичем, ОСОБА_1 звернувся до суду із відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР, регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Також, даний Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення (далі – Закон № 393/96-ВР).

Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (ст.1 Закону № 393/96-ВР).

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб (ст.3 Закону № 393/96-ВР).

Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути усним чи письмовим. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається (ст.5 Закону № 393/96-ВР).

Скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду (ст.16 Закону № 393/96-ВР).

Громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги (ст.18 Закону № 393/96-ВР).

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів (ст.20 Закону № 393/96-ВР).

Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина (ст.102 Конституції України).

Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов`язковими до виконання на території України (ст.106 Конституції України).

Пунктом 28 ч.1 ст.106 Конституції України передбачено, що Президента України створює у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України, для здійснення своїх повноважень консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби.

Указом Президента України від 25 червня 2019 року № 436/2019 затверджено Положення про Офіс Президента України (далі - Положення).

Офіс Президента України (далі - Офіс) є постійно діючим допоміжним органом, утвореним Президентом України відповідно до пункту 28 частини першої статті 106 Конституції України (пункт 1 Положення).

Основними завданнями Офісу є організаційне, правове, консультативне, інформаційне, експертно-аналітичне та інше забезпечення здійснення Президентом України визначених Конституцією України повноважень (пункт 3 Положення).

Офіс відповідно до покладених на нього завдань організовує прийом громадян, які звертаються до Президента України, розгляд звернень громадян, а також звернень органів місцевого самоврядування, політичних партій та громадських об`єднань (у тому числі професійних спілок), підприємств, установ, організацій, здійснює облік і аналіз таких звернень, на основі аналізу звернень розробляє та подає Президентові України пропозиції щодо розв`язання порушених у них проблем (підпункт 22 пункту 4 Положення).

Згідно з пунктом 7 Положення, до складу Офісу входить, в тому числі, заступники Керівника Офісу Президента України.

Заступники Керівника Офісу Президента України забезпечують виконання покладених на Офіс завдань, виконують за дорученням Президента України, Керівника Офісу Президента України інші функції, а також спрямовують і координують роботу структурних підрозділів Офісу Президента України з виконання покладених на Президента України та Офіс Президента України завдань (пункт 13 Положення).

Отже, як вбачається із системного аналізу правових норм, громадяни України мають право звернутися до посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із скаргами та має право, одержати письмову відповідь про результатом її розгляду. При цьому, скарга адресована на ім`я Президента України може бути розглянута, зокрема, заступником Керівника Офісу Президента України.

Відтак, суд не вбачає порушень з боку заступника Керівника Офісу Президента України Машовця Романа Васильовича щодо розгляду скарги ОСОБА_1 від 30.11.2020.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, дії відповідача відповідають вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи висновки суду по суті спору, понесені позивачем судові витрати, відповідно до вимог статті 139 КАС України, не відшкодовуються та покладаються на позивача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до заступника Керівника Офісу Президента України Машовця Романа Васильовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Бобров Юрій Олександрович про визнання дій протиправними та зобов`язання скерувати Президенту України скаргу від 30 листопада 2020 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: заступник Керівника Офісу Президента України Машовець Роман Васильович (місцезнаходження: вул. Банкова, 11, м. Київ, 01220);

третя особа: ОСОБА_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Головуючий суддя Баранюк А.З.