Справа № 2а-9370/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.
при секретарі судового засідання Таратунській М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Білгород Дністровського морського торгівельного порту до Білгород Дністровської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення рішення, суд, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Білгород Дністровського морського торгівельного порту до Білгород Дністровської обєднаної державної податкової інспекції в якому позивач просить визнати недійсним податкове повідомлення рішення Білгород Дністровської обєднаної державної податкової інспекції від 11.08.04р. №0002262301/0, про донарахування податку на землю на суму 14809 грн. 93 коп. та застосування штрафних санкцій по цьому податку на суму 12027 грн. 54 коп.
В позові вказано, що оскаржуване податкове повідомлення рішення є незаконним та підлягає скасуванню у звязку із тим, що Рішенням сесії Білгород Дністровської міської ради Одеської області №58-ХХІУ від 27.06.2002 року порту було надано в постійне користування під розміщення та обслуговування будівель та споруд земельна ділянка, розташована по вул. Шабській, 81 площею 55,04 га, в тому числі 17,47 га намиті ґрунти, створені за рахунок порту. Враховуючи положення ст.74 Кодексу торгівельного мореплавства України, при розрахунку податку не мають бути враховані площі, намиті, насипані або створені з використанням інших гідротехнічних технологій, створених за рахунок порту.
Відповідачем Білгород Дністровською обєднаною державною податковою інспекцією, було надано заперечення на позовну заяву, в яких позивач зазначив, що зі змісту ст.74 Кодексу торгівельного мореплавання України не полягає, що порт має пільгу зі сплати земельного податку, оскільки до земель України відносяться землі під гідротехнічними спорудами, а не самі гідротехнічні споруди. Звільнення від сплати за площі створені з використанням гідротехнічних технологій, є тільки одним з критеріїв, згідно яким вказані площі можуть бути віднесені до території порту. У вказаній статті Кодексу не дається уточнення, яка конкретно плата не стягується. Норми Кодексу взагалі не можуть встановлювати будь-яких пільг сплати податків, оскільки згідно ст.1 Закону України «Про систему оподаткування» пільги з оподаткування не можуть встановлюватись, або змінюватись іншими законам України, крім законів про оподаткування. Закони України про оподаткування не надають будь-яких пільг із сплати земельного податку за користування земельною ділянкою зайнятою намитими ґрунтами. На підставі вищенаведеного можна зробити висновок про те, що морський торговий порт зобовязаний сплачувати земельний податок, але не за площі намитих ґрунтів, а за використання ділянки, на яку ці ґрунти намиті. На підставі вищенаведеного, Білгород-Дністровська ОДПІ вважає, що доводи викладені в позові Білгород-Дністровського морського торгівельного порту є помилковими та просить Одеський окружний адміністративний суд в задоволенні позовних вимог позивачу - відмовити (а.с.225-226).
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві, та просила суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявленого адміністративного позову заперечував посилаючись на обставини викладені у запереченнях.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Білгород-Дністровський морський торговельний порт зареєстровано рішенням Виконкому Білгород-Дністровської міської Ради народних депутатів за №1123 від 19.08.1993р. форма власності загальнодержавна.
Рішенням сесії Білгород-Дністровської міськради Одеської області №58-ХХІV від 27.06.2002р. порту надана в постійне користування під розміщення та обслуговування будівель та споруд земельна ділянка площею 55,04 га у тому числі 17,47 га намивні ґрунти, розташовані по вул. Шабській, 81.
Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №452-ХХІV від 29.08.2002р. Білгород-Дністровському морському торгівельному порту надано у постійне користування із земель міста ділянку, площею 4,0 га за адресою вул. Шабська, 81 для розміщення майданчику відкритого зберігання.
Відповідно до листа Білгород-Дністровського міського відділу земельних ресурсів за №860 від 08.07.2004р. за Білгород-Дністровським морським торгівельним портом рахуються площі: станом на 01.01.2003р. 55,04 га станом на 01.01.2004р. 59,04 га з даних, отриманих Білгород-Дністровською ОДПІ від Білгород-Дністровського міського відділу земельних ресурсів нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які використовуються Білгород-Дністровським морським торгівельним портом складає за адресою вул. Шабська, 81 41,34 грн. за 1 кв. м. (№ 7827/23 від 23.07.2004р.).
З наданого позивачем відповідачу уточнюючого податкового розрахунку земельного податку за 2003 рік (вх. №51037 від 20.07.2004р.) складеного ОДПІ на підставі рішення сесії Білгород-Дністровської міськради Одеської області №58-ХХІV - від 27.06.02р. згідно якого порту надана в постійне користування під розміщення та обслуговування будівель та споруд земельна ділянка площею 55,04 га у т.ч. 17,47 га намивні ґрунти, розташовані по вул.Шабській, 81, вбачається, що позивачем нараховано земельного податку у сумі 133 910 грн. та сума штрафу (5% від суми недоплати податку 53231грн.) - 2661,55 грн.
Відповідно до додатку №1 до цього розрахунку площа земельної ділянки за адресою м.Білгород-Дністровський, вул. Шабська, 81, яка використовувалась платником податку у виробничій діяльності складала 55,04 га.
Відповідно до додатку № 4 зазначеного розрахунку грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації ділянки площею 160000 кв. м. становить 0,504 грн., сума земельного податку, яка підлягає сплаті становить 80 640грн. за рік.
Відповідно до додатку №5 вказаного розрахунку по земельній ділянці площею 390 400 кв.м. не встановлено грошову оцінку, позивачем застосовано ставку податку 0,2727грн., нарахованого земельного податку, який підлягає сплаті 53231грн. за 6-ть місяців 2003р. (липень-грудень).
За наслідками проведеної працівниками Білгород-Дністровською ОДПІ перевірки Білгород-Дністровського морського торговельного порту з питань дотримання вимог податкового законодавства з питання повноти нарахування та своєчасності сплати податку на землю за період з 01.04.2002р. по 01.08.2003р.. відповідачем було складено акт №2750/2311-01125689 від 04.08.2004р. який став підставою для винесення податкового повідомлення-рішення №0002262301/0 від 11.08.2004р. про визначення позивачу податкових зобов'язань по податку па землю на суму 14809,93 грн. та застосування штрафних санкцій по цьому податку на суму 12027,54 грн.
Зокрема, в акті перевірки податковий орган вказував про порушення позивачем вимог ст.ст.7,13 Закону України «Про плату за землю», а саме: застосування грошової оцінки земель, яка не підтверджена даними земельного кадастру, що призвело до заниження земельного податку на 14809,93 грн., у т.ч. по періодах: за 2003р. 20216,64 грн., за 2004р. 5406, 71 грн.
Також слід зазначити, що згідно з частиною 1 статті 18 Земельного кодексу України до земель України віднесено усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.
Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а)землі сільськогосподарського призначення:
б)землі житлової та громадської забудови;
в)землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г)землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д)землі історико-культурного призначення:
е)землі лісового фонду;
є) землі водного фонду;
ж)землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до положень п.1 ст.58 зазначеного Кодексу до земель водного фонду належать землі, зайняті:
а)морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами,болотами, а також островами:
б)прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм;
в)гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;
г)береговими смугами водних шляхів.
До земель морського транспорту згідно вимог статті 69 Земельного кодексу України належать землі під:
а)морськими портами з набережними, майданчиками, причалами, вокзалами,будівлями, спорудами, устаткуванням, об'єктами загальнопортового і комплексного обслуговування флоту;
б)гідротехнічними спорудами і засобами навігаційної обстановки, судноремонтними заводами, майстернями, базами, складами, радіоцентрами, службовими та кулыурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, що обслуговують морський транспорт.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Статтею 13 зазначеною Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно із визначенням, наведеним в ст.193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - не єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (ст. 194 Земельного кодекс України).
З огляду на зазначене, суд при вирішення питання щодо правомірності визначення податковим органом податкових зобов'язань позивача по земельному податку за 2003-2004р.р. на суму 14809,93 грн. та застосування штрафних санкцій по цьому податку на суму 12027,54 грн. врахував положення законодавства і встановив до якої категорії віднесено землі, які перебувають у користуванні позивача та перевірив правомірність визначення суми податкових зобов'язань із земельного податку за спірний період.
Крім того, слід зазначити, що з преамбули Закону України «Про плату за землю» вбачається, що цей Закон визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Враховуючи межі застосування Кодексу Торгівельного мореплавства України, який регулює відносини, що виникають з торговельного мореплавства та за принципом превалювання спеціальної норми над загальною, положення Закону України «Про плату за землю» є спеціальною нормою при визначенні розмірів та порядку плати за використання земельних ресурсів.
Виходячи з вищевикладеного, оцінюючи надані сторонами по справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов Білгород Дністровського морського торгівельного порту до Білгород Дністровської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення рішення є необґрунтованим, та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 2, 4, 6, 11, 69-71, 86, 128, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Білгород Дністровського морського торгівельного порту до Білгород Дністровської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення рішення від 11.08.2004 року №0002262301/0 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 днів, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, а також апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 14.04.2010 року.
14 квітня 2010 року