Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 202/1724/21
Провадження № 1-кс/202/1650/2021
УХВАЛА
07 квітня 2021 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020040000000759 від 30.10.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.265, ч.2 ст.364 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні забезпечується групою прокурорів Дніпропетровської обласної прокуратури.
30.03.2021 року до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів.
Дане клопотання, згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду, було передано слідчому судді 30.03.2021 року.
Згідно матеріалів клопотання, у 2019 році працівниками ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час виконання робіт на майданчику виробничого об`єднання « ІНФОРМАЦІЯ_2 » виявлено близько 3 т. урановмісного матеріалу у контейнерах типу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з радіоактивним забрудненням, який не перебував на балансі підприємства, а отже, у незаконному обігу.
В порушення вимог Постанови КМУ від 2 червня 2003 р. № 813 «Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не звернулися до місцевих органів виконавчої влади, регіональних підрозділів Національної поліції та ІНФОРМАЦІЯ_4 , а за сприянням службових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » прийняли рішення про відібрання дослідних зразків для проведення хімічного аналізу виявленої радіоактивної речовини.
За результатами проведених досліджень на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », було підтверджено високу кількість урану у речовині. В подальшому, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вищезазначену продукцію оприбуткував. При цьому, постачання на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » відбулось у відповідності до укладеного договору, за що ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » перерахувало до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » близько 900 тис. грн.
Таким чином, вищезазначений урановмісний матеріал не був облікований у державній системі обліку і контролю радіоактивних матеріалів, як власність « ІНФОРМАЦІЯ_1 », тобто перебував у незаконному обігу.
В той же час, відповідно до абзацу 2 пункту 11 Постанови КМУ від 2 червня 2003 р. № 813 « Про затвердження порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу» місцевий орган виконавчої влади приймає рішення про подальші дії з вилученим з незаконного обігу радіоактивним матеріалом.
Відповідно до листа ОДА інформація від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо виявлення урановмісного матеріалу на території ВО « ІНФОРМАЦІЯ_6 » не надходила, згода ОДА на оприбуткування урановмісної речовини ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавалася, до виявлення радіоактивних матеріалів на території ВО « ІНФОРМАЦІЯ_6 » не залучалися.
Також, відповідно до положень «Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки», затверджених наказом МОЗ України № 54 від 02.02.2005, «Про затвердження державних санітарних правил», а саме: п.1.9 жодне джерело іонізуючого випромінювання в рамках практичної діяльності не може бути, відповідно, предметом: купівлі, продажу, перевезення та зберігання, якщо це не відповідає вимогам санітарного законодавства; п.3.1 роботи з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючих випромінювань здійснюються з дозволу державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України. Санітарний паспорт є формою дозволу державної санітарно-епідеміологічної служби ІНФОРМАЦІЯ_7 на виконання робіт з джерелами іонізуючого випромінювання і засвідчує виконання вимог санітарно законодавства щодо забезпечення протирадіаційного захисту персоналу в робочих приміщеннях і на робочих місцях, а також щодо захисту населення від діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання; п.3.3 будь-яка фізична чи юридична особа, яка подає заявку на видачу Санітарного паспорта, повинна надати закладам державної санітарно-епідеміологічної служби ІНФОРМАЦІЯ_7 документацію, необхідну для обґрунтування заяви, і до отримання Санітарного паспорта: утриматись від здійснення будь-якого виду діяльності, зазначеного у пункті 1.9. «Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки»
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_8 санітарні паспорти щодо дозволу на продаж урановмісної речовини у контейнерах типу рюмка ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавалися.
Також, будучи обізнаними з послідовністю дій у разі виявлення радіоактивних матеріалів, які перебувають у незаконному обігу, ІНФОРМАЦІЯ_9 , у порушення вимог постанови КМУ № 813 від 2 червня 2003, повідомила про необхідність взяти виявлений урановий матеріал на бухгалтерський облік ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Вищевикладене свідчить, що службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ІНФОРМАЦІЯ_10 за попередньою змовою здійснювалися дії по незаконній передачі (включає як оплатне, так і безоплатне їх вручення постійно або тимчасово іншій особі) радіоактивних матеріалів без передбаченого законом дозволу.
Крім того, службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зловживаючи службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди всупереч інтересам служби здійснили продаж радіоактивних речовин без дозволу місцевих органів виконавчої влади в порушення вимог Постанови КМУ від 2 червня 2003 р. № 813 «Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу.
Таким чином, службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » разом з посадовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_11 здійснили продаж радіоактивних речовин які перебували у незаконному обігу.
Враховуючи те, що вказані документи можуть бути важливими доказами вчинення кримінального правопорушення і містять фактичні дані, на підставі яких буде встановлена наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального правопорушення та підлягають доказуванню, з метою їх збереження та унеможливлення їх знищення чи пошкодження, забезпечення у подальшому можливості проведення судових експертиз із використання таких документів як зразків для проведення дослідження або безпосередньо як об`єктів дослідження, саме проведення такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до належним чином завірених копій документів з можливістю їх вилучення, може забезпечити повне виконання, передбачених ст. 2 КПК України, завдань кримінального провадження.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що з метою встановлення відомостей про обставини кримінального правопорушення, які можуть бути використанні як речові докази, а також мають суттєве значення для встановлення істини у справі, виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 а саме: ліцензійних справ, ліцензій та інших дозволів з відповідними додатками, які видавалися ІНФОРМАЦІЯ_10 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та були чинними у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, проектів припинення діяльності уранових об`єктів колишнього ВО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з висновками державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки», що були чинними у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, видані ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відомості щодо облікованих джерел, матеріалів та відходів у державній системі обліку і контролю радіоактивних матеріалів, які перебували у власності чи розпорядженні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, висновків та письмових звітів складених ДІЯРУ про основні параметри радіаційної обстановки на місці виявлення урановмісного матеріалу, виявленого у будівлі № 103 та на відкритій ділянці 27А у західній частині південного проммайданчику колишнього ВО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », матеріали службового розслідування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з причин перебування радіоактивного матеріалу у незаконному обігу, які надходили до ДІЯРУ у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, інформацію щодо внесення відомостей до державних систем обліку і контролю радіоактивних матеріалів про виявлений ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у незаконному обігу урановмісний матеріал, інформацію щодо реєстрації у державній системі обліку і контролю радіоактивних матеріалів виявленого у будівлі № 103 та на відкритій ділянці 27А у західній частині південного проммайданчику колишнього ВО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » урановмісного матеріалу, службове листування ДІЯРУ з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » разом з додатками та результатами проведених досліджень проб вищевказаного матеріалу.
Наведене зумовило прокурора звернутись до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Прокурор в судове засідання не з`явився, натомість до матеріалів клопотання додав заяву, відповідно до якої просив здійснювати розгляд клопотання без його участі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно з ч. 5ст. 163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6ст. 163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про тимчасовий доступ до речей і документів може дати розпорядження про можливість вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей і документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчий суддя вважає доведеним, що документи, до яких прокурор просить надати тимчасовий доступ, можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази, в інший спосіб довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
Отже, клопотання в частині надання прокурору тимчасового доступу до вищевказаних документів (можливості ознайомитися та отримати копії) підлягає задоволенню.
Підстави для вилучення оригіналів документів відсутні, оскільки прокурором не доведено, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення документів або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів. Зокрема, не надано даних щодо призначення судових експертиз у кримінальному провадженні, конкретні документи, необхідні для проведення експертизи не зазначені.
Таким чином, клопотання прокурора необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 159, 163-164, 369-372 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, задовольнити частково.
Зобов`язати уповноваженихосіб ІНФОРМАЦІЯ_9 (кодЄДРПОУ НОМЕР_1 ),надати (забезпечити)прокурорам відділуДніпропетровської обласноїпрокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 таіншим прокурорамвідповідно допостанови простворення групипрокурорів упровадженні,а такожслідчій ОСОБА_8 ,іншим слідчим, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні №42020040000000759 тимчасовий доступ до речей та оригіналів документів з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку), що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 а саме: ліцензійних справ, ліцензій та інших дозволів з відповідними додатками, які видавалися Державною інспекцією ядерного регулювання України ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та були чинними у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, проектів припинення діяльності уранових об`єктів колишнього ВО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з висновками державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки», що були чинними у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, видані ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відомості щодо облікованих джерел, матеріалів та відходів у державній системі обліку і контролю радіоактивних матеріалів, які перебували у власності чи розпорядженні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, висновків та письмових звітів складених ДІЯРУ про основні параметри радіаційної обстановки на місці виявлення урановмісного матеріалу, виявленого у будівлі № 103 та на відкритій ділянці 27А у західній частині південного проммайданчику колишнього ВО « ІНФОРМАЦІЯ_2 », матеріали службового розслідування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з причин перебування радіоактивного матеріалу у незаконному обігу, які надходили до ДІЯРУ у період з 01.01.2019 до 31.12.2020 року, інформацію щодо внесення відомостей до державних систем обліку і контролю радіоактивних матеріалів про виявлений ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у незаконному обігу урановмісний матеріал, інформацію щодо реєстрації у державній системі обліку і контролю радіоактивних матеріалів виявленого у будівлі № 103 та на відкритій ділянці 27А у західній частині південного проммайданчику колишнього ВО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » урановмісного матеріалу, службове листування ДІЯРУ з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » разом з додатками та результатами проведених досліджень проб вищевказаного матеріалу.
В іншій частині клопотання відмовити.
Роз`яснити, що невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може мати наслідки, що передбачені ч. 1 ст. 166 КПК України.
Строк виконання ухвали до 06.05.2021 року.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1