Єдиний державний реєстр судових рішень < Список >
Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2010 року Справа № 2а-796/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., при секретарі Колтуновій А.Ю.,
за участю представників:
- від позивача Надтока О.О., Лозовий О.А.,
- від відповідача Сагайдачна В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Елєгін»до Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про визнання незаконною бездіяльність по ненаданню посадовим особам позивача акту виїзної документальної перевірки за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р. та зобовязання відповідача надати позивачеві акт виїзної документальної перевірки за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р. в триденний термін з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було отримано повідомлення відповідача про проведення планової виїзної перевірки з 14.12.2009р. по 25.12.2009р. Згідно направлення на перевірку від 23.12.2009р. №1271/23-10/31116080 посадові особи відповідача були допущені до проведення перевірки в межах строку визначеному у повідомленні, а саме 24 та 25 грудня 2009р., при цьому позивач зазначає, що право на проведення перевірки виникло у відповідача 14 грудня 2009 року та закінчилось 25 грудня 2009р.
Позивач зазначає, що відповідно до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355 за результатами планових та позапланових виїзних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства складається акт (довідка) перевірки. Згідно Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10 серпня 2005 року № 327акт перевірки складається у двох примірниках та підписується протягом пяти робочих днів з дня наступного за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для субєктів малого підприємництва протягом трьох робочих днів, а для субєктів господарювання, які мають філії та перебувають на консолідованій сплаті протягом десяти робочих днів).
В порушення вказаних норм відповідач акт перевірки не склав та не надав його посадовим особам позивача, у звязку з чим позивач просить позовні вимоги задовольнити з підстав зазначених в позові.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представником відповідача надано письмові заперечення на позов, якими вимоги позивача не визнаються повністю з тих підстав, що фактично планова виїзна перевірка позивача не завершена, оскільки терміни її проведення було продовжено згідно з наказом №876 від 28.12.2009р. на пять робочих днів з 28.12.2009р. по 11.01.2010р. включно. Разом з тим, посадовими особами позивача перевіряючих не було допущено до продовження перевірки, що підтверджується відповідними актами, а тому проведення останньої не завершено, отже і складання акту перевірки та видача його позивачеві є неможливим.
В судовому засіданні 14.05.2010 року на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 19.05.2010р.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
в с т а н о в и в:
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.90р. №509-XII (надалі Закон №509) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно ст. 111 Закону №509 плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
З матеріалів справи вбачається, що згідно плану-графіку комплексних документальних перевірок на 4 квартал 2009 року було заплановано проведення планової виїзної документальної перевірки позивача у дванадцятому місяці 2009 року за період діяльності з 01.10.2007 р. по 30.09.2009р. (а.с. 32).
На адресу позивача було направлено повідомлення про проведення перевірки від 03.12.2009р. №64/23-10 зі змісту якого вбачається, що заплановано проведення перевірки з 14.12.2009р. по 25.12.2009р. (а.с. 6).
Згідно ст. 112 Закону №509 посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Згідно направлення на перевірку від 23.12.2009р. №1271/23-10/31116080 терміни перевірки було встановлені з 24.12.2009р. по 14.01.2010р. (а.с. 33), тобто терміни проведення перевірки зазначені в направленні відрізняються від термінів зазначених в повідомленні на перевірку.
Згідно листа відповідача №814/23-10-42 від 14.12.2009р. (а.с. 34) причиною початку перевірки з 24.12.2009р., а не з 14.12.2009р., як це передбачено в повідомленні на перевірку, є хвороба ревізорів.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що норми Закону №509 та положення Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355 не наділяють органи податкової служби правом зазначати в направленні на перевірку інші терміни її проведення ніж зазначені в повідомленні, яке направляється на адресу платників податків. При цьому суд зазначає, що хвороба ревізорів не є підставою для зміни термінів проведення перевірок, а згідно п. 5 Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), затвердженого постановою КМУ від 21.07.2005р. №619 (надалі Порядок №619) керівник відповідного контролюючого органу несе персональну відповідальність за дотримання плану-графіка планових виїзних ревізій і перевірок та повинен забезпечити участь необхідної кількості службових осіб у їх проведенні.
Відповідно до п. 4 Порядку №619 проведення планових виїзних ревізій і перевірок розпочинається одночасно всіма контролюючими органами в день, установлений згідно з планом-графіком, про який суб'єкт господарювання та всі контролюючі органи інформуються не пізніше ніж за десять днів до дня їх проведення.
У разі неможливості одночасного проведення планових виїзних ревізій і перевірок всіма контролюючими органами (відсутність умов праці для всіх перевіряючих, неможливість спільної роботи працівників суб'єкта господарювання, діяльність якого підлягає перевірці, одночасно з усіма перевіряючими) вони проводяться за згодою суб'єкта господарювання у погоджені з ним строки, що не перешкоджають провадженню його господарської діяльності.
З урахуванням положень Порядку №619 суд приходить до висновку, що в даному випадку має місце фактична незаконна зміна термінів проведення перевірки, оскільки зміна термінів проведення перевірки не узгоджувалася з позивачем.
Посадові особи відповідача прибувши 24.12.2009р. до позивача, були допущені до проведення перевірки, що підтверджується відповідними записами в журналі реєстрації перевірок (а.с. 7, 8).
В терміни зазначені в повідомленні на проведення перевірки завершити проведення всього комплексу заходів по проведенню перевірки посадові особи відповідача не змогли у звязку з недостатністю часу та великими обсягами операцій і значним періодом, що перевірявся.
Згідно п. 5 Порядку №619 продовження строків проведення планових виїзних перевірок здійснюється за рішенням керівника відповідного контролюючого органу на строк, установлений статтею 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Згідно ст. 111 Закону №509 подовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін не більш як 10 робочих днів, а стосовно суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів.
Відповідно до п. 1.19 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355 продовження терміну проведення планових виїзних перевірок здійснюється відповідно до Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 619, згідно з рішенням керівника відповідного органу ДПС, яке оформляється наказом.
Продовження терміну проведення позапланової виїзної перевірки здійснюється на підставі рішення керівника органу ДПС, яким було призначено перевірку, що оформляється наказом.
Продовження термінів проведення перевірки розпочинається в перший робочий день за останнім робочим днем, зазначеним у направленні на перевірку.
Підставою для прийняття рішення (оформлення наказу) про продовження терміну проведення планової чи позапланової виїзної перевірки є доповідна записка керівника підрозділу органу ДПС, який організував (очолював) таку перевірку, з викладенням об'єктивних причин необхідності такого продовження (факти зволікання платником податків у наданні документів на перевірку, значні обсяги операцій, проведених платником податків у періоді, що перевіряється, відсутність податкового обліку або ведення його з порушенням встановленого порядку (неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат платником податків - фізичною особою), значний період, що перевіряється, а також необхідність залучення до перевірки інших працівників або зміна за об'єктивних причин складу бригади перевіряючих тощо).
Після прийняття рішення (наказу) про продовження термінів проведення перевірки виписується нове направлення на перевірку (у 2 примірниках), перший примірник якого разом з копією наказу на продовження терміну проведення перевірки вручається платнику податків під розписку.
При цьому у наказі на продовження термінів проведення перевірки та направленні зазначається термін продовження перевірки, а у разі залучення додаткових працівників або їх заміни - вказується новий склад бригади перевіряючих. Таке направлення реєструється у органі ДПС, який виписував попереднє направлення на перевірку, з дотриманням вимог, передбачених пунктом 1.14 цього розділу.
Як вбачається з матеріалів справи згідно доповідної записки від 28.12.2009р. №859/23-10-47 (а.с. 51), керівником відповідача 28.12.2009р. прийнято наказ №876 (а.с. 36) про продовження терміну проведення планової виїзної перевірки позивача з 28.12.2009р. по 11.01.2010р.
На підставі вказаного наказу виписано нове направлення на перевірку від 28.12.2009р. №1299/23-10/31116080 (а.с. 35), яким визначено терміни проведення перевірки з 24.12.2009р. по 11.01.2010.
28.12.2010р. посадові особи відповідача прибувши до позивача не були допущені до продовження перевірки з тих підстав, що згідно повідомлення на перевірку терміни її проведення визначені з 14.12.2009р. по 25.12.2009р., а тому перевірка вважається закінченою. Про факт відмови від допуску до виїзної планової перевірки складено акт №112/23-10 від 28.12.2009р. (а.с. 37).
Суд вважає, що недопуск посадових осіб відповідача до продовження проведення перевірки є правомірним з урахуванням наступного.
Враховуючи обєктивні чинники (великий обсяг операцій, значний період, що перевірявся) про існування обставин, які зумовлюють необхідність продовження терміну проведення перевірки посадовим особам відповідача повинно було бути вже відомо під час проведення перевірки, а тому вирішення питання про продовження терміну проведення перевірки та прийняття відповідного наказу повинно було бути здійснено в межах строку проведення перевірки визначеного у повідомленні, тобто з 14.12.2009р. по 25.12.2009р., що є цілком логічним, оскільки прийняття наказу про продовження терміну проведення перевірки після закінчення строків зазначених у повідомленні фактично вказує на призначення нової перевірки, а не продовження попередньої.
Вказана позиція також узгоджується з оглядовим листом ДПА України від 06.07.2009 р. № 14082/7/23-4017/354, зокрема в п. 1.1. якого передбачено, що продовження проведення перевірки розпочинається в перший робочий день за останнім робочим днем, зазначеним у направленні на перевірку. Тому наказ на продовження проведення перевірки необхідно оформляти в ході проведення перевірки та не допускати перерви між датою закінчення перевірки згідно першого направлення та датою продовження перевірки, зазначеної в наказі на продовження.
Разом з тим, вимога позивача про визнання незаконною бездіяльність по ненаданню посадовим особам позивача акту виїзної документальної перевірки за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р. та зобовязання відповідача надати позивачеві акт виїзної документальної перевірки за період з 01.10.2007р. по 30.09.2009р. в триденний термін з дня набрання рішенням законної сили не ґрунтуються на нормах закону враховуючи наступне.
Пунктом 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007р. №877-V передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості:
- дату складення акта;
- тип заходу (плановий або позаплановий);
- вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);
- предмет державного нагляду (контролю);
- найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;
- найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Пунктом 1.3. Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року № 327 визначено, що за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.
Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Відповідно до п. 1.25 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008р. №355 за результатами планових та позапланових виїзних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства складається акт (довідка) перевірки, який підписується, реєструється та вручається (надсилається) платнику податків (посадовим особам платника податків) з дотриманням вимог порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок, встановленому ДПА України відповідно для платників податків - юридичних та фізичних осіб.
З аналізу вказаних норм вбачається, що акт, як службовий документ складається лише за результатами проведених контрольних заходів, в даному випадку виїзної планової перевірки з питань дотримання податкового та валютного законодавства.
З матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що перевірка позивача є незавершеною, а тому акт з обєктивних причин не може бути складний оскільки неможливо встановити результати такої перевірки.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позову відмовити в повному обсязі.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 18.05.2010р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного судуПасічник Ю.П.