
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2021 року м. Київ № 320/8771/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання неправомірною відмови та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання неправомірною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 20.03.2020 №4; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з суми його заробітної плати за період роботи в зоні відчуження за неповний відпрацьований місяць з 01.04.1987 по 13.04.1987 відповідно до довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 20.03.2020 №4 з врахуванням вимог підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, починаючи з 14.07.2020, з врахуванням вже виплачених сум.
Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу за новою довідкою про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою позивачу ПрАТ «Миронівське АТП 13243» на підставі наказу підприємства про здійснення позивачу перерахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження та на підставі первинних документів про нараховану та виплачену позивачу заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що невід`ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинним документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання. Водночас, у новій довідці про розмір заробітної плати позивача окрім 100% тарифної ставки та 60% премії застосовано кратність 2,44, що суперечить наказу по підприємству, яке видавало довідку про розмір заробітної плати за роботу в зоні ЧАЕС.
Позивачем подано відповідь на відзив, згідно якої відповідачем не доведено законності своєї відмови, оскільки всі надані ним докази не підтверджують відсутності первинних документів на підставі яких було видано довідку ПрАТ «Миронівське АТП 13243» №4 від 20.03.2020.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 26.06.2001 та вкладкою до нього № НОМЕР_3 від 26.06.2001.
Згідно довідки УС Чорнобильської АЕС №4, позивач приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 27.03.1987 по 13.04.1987.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 14.01.2008, позивач належить до осіб з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Довідкою серії КИО-І №147361 , витягом із акту огляду у МСЕК підтверджується встановлення позивачу інвалідності 2 групи у зв`язку з профзахворюванням, пов`язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Наказом по ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 18.03.2020 №13 «Про проведення перерахунку заробітної плати ліквідатору аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 » наказано здійснити перерахунок заробітної плати, провести індексацію та виплатити позивачу за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27.03.1987 по 13.04.1987, а саме збільшити на 100% тарифну ставку та нарахувати премію в розмірі 60% тарифної ставки (посадового окладу) за цей же період; видати довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ним робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС, копію відомості перерахунку заробітної плати, копію видаткового ордера про отримання коштів; підстава - заява ОСОБА_1 .
На виконання зазначеного наказу ПрАТ «Миронівське АТП 13243» видано позивачу відомість перерахунку заробітної плати, відомість на виплату зарплати та довідку №4 від 20.03.2020 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, згідно якої заробітна плата позивача за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, з якої визначається пенсія, становить 2534,71 грн., включаючи збільшення тарифної ставки на 100% та премію 60%.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою від 14.07.2020 про проведення йому перерахунку пенсії на підставі довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №4 від 20.03.2020.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 25.08.2020 №5343-7793/П-02/8-1000/20 позивачу повідомлено про відсутність підстав для обчислення пенсії за довідкою від 20.03.2020 №4, виданою ПрАТ «Миронівське АТП 13243», оскільки за результатами звірки відомостей, поданих для обчислення пенсії, з первинними документами, проведеної в ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 13.08.2020 (№4813/02) встановлено відсутність на підприємстві: первинних документів (накази на відрядження, маршрутні листи, табелі обліку робочого часу), що підтверджують період участі позивача у проведенні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 27.03.1987 по 13.04.1987; положення про преміювання за 1986-1987 роки.
Вважаючи безпідставною відмову відповідача у перерахунку позивачу пенсії за новою довідкою про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою ПрАТ «Миронівське АТП 13243», позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі по тексту - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до статті 54 Закону №796-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно пункту 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі по тексту - Порядок №1210), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону №796-XII. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Підпунктом 3 пункту 3 Порядку №1210 передбачено, що у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Статтею 15 Закону №796-XII передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі по тексту - Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Після аварії на Чорнобильській АЕС 26.04.1986 Уряд колишнього СРСР та Української РСР ухвалили рішення із грифом «таємно» щодо оплати праці осіб-ліквідаторів. Після зняття грифа «таємно» та для «службового користування» стало відомо, що при нарахуванні заробітної плати не були враховані вимоги нормативних документів: розпорядження РМ СРСР від 17.05.1986 №964; постанова Ради Міністрів СРСР від 07.05.1986 № 524-156; розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 №1031; постанова Ради Міністрів СРСР від 05.06.1986 №655-195; постанова Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 №207-7 та інші.
У вказаних нормативно-правових актах йдеться про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і закладів, які брали участь на роботах пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дія яких поширюється як на військовослужбовців та військовозобов`язаних запасу, яких було призвано на військові збори та які в 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Постановою Ради Міністрів СРСР, Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 05.06.1986 №665-195 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і попередженням забруднення навколишнього середовища» надано право керівникам міністерств і відомств та їх заступникам проводити оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії у відповідних зонах небезпеки, в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964.
Розпорядженнями Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс «Про виділення Міненерго СРСР додаткових фондів заробітної плати» дозволено керівникам міністерств і відомств, які брали участь у ліквідації аварії, за згодою представника урядової комісії проводити у виключних випадках оплату праці працівників, зайнятих на роботах у III, II, I зонах небезпеки у 5, 4, 3 кратному розмірах.
Оплата праці робітників і службовців, відряджених у зону Чорнобильської АЕС та призваних на військові збори, за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу 4 пункту 1 Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195 (абзац 4 підпункту 1 пункту 1 Постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 № 207/7), провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Якщо відрядженим особам за основним місцем роботи зберігали грошове забезпечення, то показник кратності для розрахунку оплати праці за роботу в зоні відчуження зменшувався на одиницю.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 №153/10-43, премія за роботу в зоні Чорнобильської АЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 процентів тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7).
Таким чином, після прийняття розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964 робота працівників оплачувалась у кратному розмірі, виходячи з тарифної ставки за місцем роботи, без застосування підвищених тарифів та подвійного посадового окладу та окладу за спеціальними званнями згідно з постановою Центрального Комітету КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 07.05.1986 №524-156.
Отже, вказані нормативно-правові акти не застосовуються одночасно, оскільки розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964 для визначення зон небезпеки на території зони відчуження вводить нові умови оплати праці, замість попередніх, встановлених Постановою від 07.05.1986 №524-156.
Аналіз норм Порядку №22-1 дає підстави для висновку про те, що підприємство де працювала особа, яка звертається за пенсією, може видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.
Підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану та виплачену заробітну плату, періоду та фактичну тривалість робочого дня і місця її виконання.
Як убачається з відомості ПрАТ «Миронівське АТП 13243» щодо перерахунку заробітної плати ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС за 1987 рік, позивачем у період з 27.03.1987 по 13.04.1987 фактично отримано 2034,54 крб., донараховано 2534,71 крб. При цьому зазначене донарахування проведено у березні 2020 року на підставі наказу ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 18.03.2020 №13 «Про проведення перерахунку заробітної плати ліквідатору аварії на ЧАЕС Піддубному І.Д.».
Втім, будь-які первинні документи, які б підтверджували обґрунтованість нового розрахунку заробітної плати позивача за вказаний період у матеріалах справи відсутні. При цьому як убачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 25.08.2020 №5343-7793/П-02/8-1000/20, за результатами проведеної Пенсійним фондом звірки з ПрАТ «Миронівське АТП 13243» також встановлено відсутність на підприємстві первинних документів на підтвердження нового розрахунку заробітної плати позивача.
Відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки про заробітну плату №4 від 20.03.2020, відомості перерахунку заробітної плати ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС за 1987 рік, виданих ПрАТ «Миронівське АТП 13243», оскільки не всі зазначені у довідці та відомості дані є підтвердженими розрахунковими документами (відомостями) та фактично отримані позивачем.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у своїх постановах від 06.02.2018 у справі №539/1721/17, від 11.09.2019 у справі №211/333/16-ц, від 30.09.2019 у справі №539/193/17, від 19.12.2019 у справі №539/3633/16-а, від 18.03.2020 у справі №619/1007/17.
Таким чином, зважаючи на зазначення у довідці ПрАТ «Миронівське АТП 13243» №4 від 20.03.2020 перерахованих сум заробітної плати позивача з урахуванням складових, щодо яких відсутні первинні документи підприємства на підтвердження встановлення такого розміру на підприємстві у 1987 році за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також за відсутності на підприємстві документів на підтвердження фактичної виплати позивачу зазначених у довідці сум, на думку суду, позивачу проведено умовний розрахунок заробітної плати, яку він міг би отримати при застосуванні нормативних актів 1986-1988 років.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача щодо неправомірності відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у здійсненні перерахунку та виплати йому пенсії згідно довідки ПрАТ «Миронівське АТП 13243» від 20.03.2020 №4. Відтак, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено і відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню на користь відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 06 квітня 2021 року.