ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" лютого 2010 р. Справа № 2a-138/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап’юк С.В.
за участю секретаря Дутчак Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Прокурора міста Калуша Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Калуської об’єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області до Відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування»про стягнення податкового боргу в розмірі 2548,90 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
11.01.2010 року Прокурор міста Калуша Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Калуської об’єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування» (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 2548,90 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення пункту3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», підпунку 4.1.4, пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»не було подано декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2005 року, 2005 рік, І квартал 2006 року, І півріччя 2006 року, ІІІ квартали 2006 року, 11 місяців 2006 року, 2006 рік, І квартал 2007 року, І півріччя 2007 року, ІІІ квартали 2007 року, 11 місяців 2007 року, 2007 рік, І квартал 2008 року, І півріччя 2008 та за ІІІ квартали 2008 року. Позивачем до відповідача застосовані штрафні санкції, в порядку статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»в розмірі 2550 гривень. Загальна сума несплаченого податкового боргу відповідача становить 2548,09 гривень.
Позивач в судове засідання не з’явився, на адресу суду надіслав заяву про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких мотивів.
Судом встановлено, що 23.05.1996 року Івано-Франківським обласним управлінням статистики проведено реєстрацію філії «Вантажмаш»відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування»без права юридичної особи та Калуською об’єднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області взято на облік як платники податків та зборів.
Закон України "Про систему оподаткування" визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Стаття 4 цього ж Закону визначає, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Пунктом 2.1.1 статті 2.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено платників податку на прибуток з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
У відповідності з пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно пункту 16.4 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Як встановлено в судовому засіданні, «Вантажмаш»не має статусу юридичної особи –діє на основі Положення філії «Вантажмаш»відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування», затвердженого 23.05.1996 року головою правління відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування», згідно якого «Вантажмаш»є філією відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування», має окремий баланс, що є складовою частиною самостійного балансу відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування», являється платником всіх видів податків передбачених Законом, майно філії «Вантажмаш»є власністю відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування».
Відповідно статті 9 Закону України «Про господарські товариства»товариство має право створювати на території України та за її межами філії та представництва, а також дочірні підприємства відповідно до чинного законодавства України.
Згідно частини 4 статті 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Оскільки, філія «Вантажмаш»не має статусу юридичної особи і діє на основі Положення, у відповідності до частини 4 статті 64 Господарського кодексу України, тому не може бути відповідачем у даній справі так, як не є юридичною особою та не набула адміністративно процесуальної правоздатності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у зв’язку із тим, що «Вантажмаш»є філією відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування»тому позивачем вірно звернено позовні вимоги до відповідача –відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування».
03.06.1997 року виконавчим комітетом Калуської міської ради Івано-Франківської області проведено державну реєстрацію юридичної особи відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування», якого взято Калуською об’єднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області на облік як платника податків та зборів.
Судом встановлено, що відповідачем та його філією «Вантажмаш»не було подано позивачу податкову звітність з податку на прибуток за період 11 місяців 2005 року, 2005 рік, І квартал 2006 року, І півріччя 2006 року, ІІІ квартали 2006 року, 11 місяців 2006 року, 2006 рік, І квартал 2007 року, І півріччя 2007 року, ІІІ квартали 2007 року, 11 місяців 2007 року, 2007 рік, І квартал 2008 року, І півріччя 2008 та за ІІІ квартали 2008 року, що підтверджується актом про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності платника податку на прибуток за №2465/1501/23922535 від 18.12.2008 року (а. с. 10).
Згідно підпункту 17.1.1. пункту 17.1. статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Позивачем, на виконання повноважень, передбачених статтею 4 Закону України Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у відповідності до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 вказаного Закону, за виявлені порушення, податковим повідомленням-рішенням від 19.12.2008 року за №0012481501/0 до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 2550гривень. Однак, на момент звернення до суду несплачені відповідачем штрафні (фінансові) санкції становлять 2548,90 гривень. Оскільки, відповідачем не була порушена процедура апеляційного узгодження податкового зобов'язання, то сума вказаного податкового зобов'язання відповідача, у відповідності до пункту 5.2 статті 5 Закону України Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є узгодженою.
Абзацом 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідачем, в порушення вищевказаного обов’язку погашення нарахованої суми податкового зобов’язання, не сплачено в розмірі 2548,90 гривень.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Судом встановлено, що позивачем відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідачу 19.01.2009 року було надіслано першу податкову вимогу, а 19.02.2009 року –другу податкову вимог. Відповідач податкові вимоги не оскаржував у строк передбачений законом, а тому сума податкових зобов'язань у відповідності до вказаного закону є узгодженою.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що несплачені відповідачем штрафні (фінансові) санкції застосовані позивачем за неподання податкової звітності з податку на прибуток в розмірі 2548,90 гривень, є його податковим боргом, який ним не сплачено.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується Конституцією України, стаття 67 якої передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпункт 3.1.1 пункт 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлює, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування»податкового боргу в розмірі 2548,90 гривень є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Калуський завод комунального устаткування», 77300, вулиця Мартинця 26, місто Калуш, Івано-Франківська, код 23922595 (03327730) в дохід державного бюджету податковий борг в розмірі 2548 (дві тисячі п’ятсот сорок вісім ) гривень 90 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 26.02.2010 року.