
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 квітня 2021 року м. Ужгород№ 260/923/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісія УМВС України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісія УМВС України в Закарпатській області згідно якого просив суд: 1.Визнати протиправним та незаконним рішення Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо розрахунку складової грошового забезпечення ОСОБА_1 24 відсотків премії тільки з посадового окладу, а також не включення в розрахунок надбавки за вислугу років у розмірі 50 відсотків від посадового окладу та з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.2.Зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 08592170) розрахувати та направити в Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з включенням в неї 24 відсотків премії від грошового забезпечення та надбавку за вислугу років у розмірі 50 відсотків від посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання.3. Стягнути з Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 08592170) на користь позивача - ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір.4. Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Позивач є пенсіонером МВС України з 09.10.1997 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Закарпатській області. Постановою N704 внесено зміни та підвищено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб, тому пенсії підлягали перерахунку відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою KM України від 18.02.2008р. N245 (далі - Порядок №45). Ліквідаційна комісія УМВС України на виконання вимог постанови KM України від 21.03.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій осіб, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено: «Перерахунок пенсій осіб, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено: «Перерахунок пенсій, призначених згідно Закону №2262 провести до 01.03.2018р. відповідно до Постанови №704». ЯК підготувала довідку про грошове забезпечення позивача та направила її в ГУ ПФ України в Закарпатській області (далі - ПФ) для перерахунку пенсії, при цьому неправомірно прирівняла раніше займану посаду позивача до нової значно нижчої посади, зазначеної в Постанові №704 та інших нормативно-правових актах, прийнятих на виконання цієї постанови. Не погодившись із прийнятим рішенням позивач оскаржив таке в судовому порядку.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 року позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про прирівняння посади ОСОБА_1 до посади заступника начальника відділу у структурі Управління ДСНС в області.; Зобов`язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області оформити і направити до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області відповідну довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з посади заступника начальника управління у складі Головного управління ДСНС України в області з 01.01.2018 р.; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На підставі рішення ОАС м. Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яке набуло законної сили 05.03.2019р., позивач письмово звернувся до ЛК, де вказав, що пункти 1 і 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і Додатку 2 до Порядку N245 визнано протиправними та не чинними, оскільки пункти 1 і 2 Постанови №103 не враховують всіх складових грошового забезпечення та встановлюють відсоткове зменшення виплат пенсій, а зміни до п.5 і Додаток 2 Порядку №45 звужують складові грошового забезпечення, які підлягали врахуванню при перерахунку пенсій пенсіонерам, відповідно звужують зміст вже існуючих прав таких пенсіонерів та не враховано незворотність дії нормативно-правових актів у часі, тому позивач просив ЛК підготувати йому нову довідку про його грошове забезпечення з врахуванням усіх сум грошового забезпечення, але ЛК у відповідності на звернення позивача зазначила, що підстав для врахування цих доплат і премій не має.
Позивач з позицією ЛК, що підстав для врахування цих доплат і премії не має, не погодився і довідку УМВС від 28.05.2019 року №42/106/5-1-2019, виготовлену на підставі рішення ЗОАС від 31.01.2019р. у справі №0704/830/18 оскаржив в судовому порядку. Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 року позов задоволено частково; визнано протиправними дії Управління МВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.; зобов`язано Управління МВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії. ЛК УМВС на підставі вказаного рішення ЗОАС у справі №260/1333/19 підготувала довідку від 28.01.2021р. №105/106/05/5-2021 та направила її в ГУ ПФ України в Закарпатській області для перерахунку пенсії. Головне управління Пенсійного фонду у Закарпатській області отриману від ЛК довідку про грошове забезпечення позивача залишив без розгляду та повернув її ЛК, про що ЛК повідомила позивача листом від 22.02.2021р. №8-М/106/05/16-2021. Перевіривши викладене ЛК в оновленій довідці від 28.01.2021р. №105/106/05/5-2021 позивач виявив, що у грошовому забезпеченні суми посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, а також суми надбавок: 40% за вислугу років, 15% за таємність і 45% надбавки за виконання особливо важливих завдань (надбавка за особливості проходження служби) - обчислені вірно, а сума 24% премії обчислена тільки з посадового окладу, хоча за попередні роки (з 2006р. по 01.01.2018р.) позивач отримував 24% премії з врахуванням всіх сум грошового забезпечення.
Таким чином позивач вважає, що відповідач черговий раз порушуючи відповідні норми законодавчих та нормативно-правових актів, як зазначено в судових рішеннях по розгляду справ №0704/830/18 і №260/1333/19 та не належним чином виконуючи вимоги цих рішень, готував і передавав у ПФ для перерахунку пенсії довідки про грошове забезпечення позивача, де невірно і протиправно враховував то займану посаду, то не включав у довідку всі складові грошового забезпечення, то взагалі не включив з 01.01.2018р. надбавку за вислугу років в розмірі 50%, як вказано в Додатку 16 до Постанови №704, чим створив позивачу значні матеріальні збитки, а в останній довідці від 28.01.2021р. №105/106/05/5-2021 не правомірно розрахував та зменшив складову грошового забезпечення - 24% премії, у зв`язку із чим, останній був змушений звернутись до суду, як він вважає свого порушеного права.
Представник відповідача 05.04.2021 року на адресу суду надіслав відзив на позовну заяву, згідно якого проти задоволення даного позову заперечив виходячи з наступного. Оскаржувана позивачем довідка №105/106/05/5-2021 від 28.01.2021 року про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року видано відповідно рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 справа №260/1333/19, залишеного в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 року. Крім цього, представник відповідача зазначив, що те, що стосується видачі нової довідки для перерахунку пенсії з встановленням премії в розмірі 24% грошового забезпечення та надбавки за вислугу років у розмірі 50% від посадового окладу, то згідно мотивувальної частини рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/1333/19 від 19.08.2020 «.. Позивач , просить суд, зобов`язати ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області здійснити позивачу - ОСОБА_1 новий розрахунок грошового забезпечення з врахуванням 90% всіх сум грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військове звання, 40% надбавки за вислугу років; 15% надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами; 45%. надбавки за особливо важливі завдання; 24% премії), а довідку з новим розрахунком грошового - забезпечення позивача направити в ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області для перерахунку пенсії.
Таким чином, судом встановлено, що питання щодо відсоткового розміру грошового забезпечення вже було вирішено судом по справі №260/1434/19. Тобто розмір премії у розмірі 24% посадового окладу у довідці № 105/106/05/5-2021 від 28.01.2021 року визначено рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/1333/19 від 19.08.2020 року, , з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704. згідно якої розрахунок премії здійснюється лише з відповідного посадового окладу.
Щодо позовної вимоги про розрахування та направлення до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, представник відповідача зазначив, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Закарпатській області виконала рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 справа №260/1333/19 в повному обсязі, а тому у Ліквідаційної комісії немає жодних правових підстав на видання нових документів, а тому правових підстав для задоволення даного адміністративного позову немає.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач є пенсіонером МВС України з 09.10.1997 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Закарпатській області. Постановою N704 внесено зміни та підвищено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб, тому пенсії підлягали перерахунку відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою KM України від 18.02.2008р. N245 (далі - Порядок №45). Ліквідаційна комісія УМВС України на виконання вимог постанови KM України від 21.03.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій осіб, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено: «Перерахунок пенсій осіб, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено: «Перерахунок пенсій, призначених згідно Закону №2262 провести до 01.03.2018р. відповідно до Постанови №704». ЯК підготувала довідку про грошове забезпечення позивача та направила її в ГУ ПФ України в Закарпатській області (далі - ПФ) для перерахунку пенсії, при цьому неправомірно прирівняла раніше займану посаду позивача до нової значно нижчої посади, зазначеної в Постанові №704 та інших нормативно-правових актах, прийнятих на виконання цієї постанови. Не погодившись із прийнятим рішенням позивач оскаржив таке в судовому порядку.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 року позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про прирівняння посади ОСОБА_1 до посади заступника начальника відділу у структурі Управління ДСНС в області.; Зобов`язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області оформити і направити до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області відповідну довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з посади заступника начальника управління у складі Головного управління ДСНС України в області з 01.01.2018 р.; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На підставі рішення ОАС м. Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яке набуло законної сили 05.03.2019р., позивач письмово звернувся до ЛК, де вказав, що пункти 1 і 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і Додатку 2 до Порядку N245 визнано протиправними та не чинними, оскільки пункти 1 і 2 Постанови №103 не враховують всіх складових грошового забезпечення та встановлюють відсоткове зменшення виплат пенсій, а зміни до п.5 і Додаток 2 Порядку №45 звужують складові грошового забезпечення, які підлягали врахуванню при перерахунку пенсій пенсіонерам, відповідно звужують зміст вже існуючих прав таких пенсіонерів та не враховано незворотність дії нормативно-правових актів у часі, тому позивач просив ЛК підготувати йому нову довідку про його грошове забезпечення з врахуванням усіх сум грошового забезпечення, але ЛК у відповідності на звернення позивача зазначила, що підстав для врахування цих доплат і премій не має.
Позивач з позицією ЛК, що підстав для врахування цих доплат і премії не має, не погодився і довідку УМВС від 28.05.2019 року №42/106/5-1-2019, виготовлену на підставі рішення ЗОАС від 31.01.2019р. у справі №0704/830/18 оскаржив в судовому порядку. Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 року позов задоволено частково; визнано протиправними дії Управління МВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.; зобов`язано Управління МВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії. ЛК УМВС на підставі вказаного рішення ЗОАС у справі №260/1333/19 підготувала довідку від 28.01.2021р. №105/106/05/5-2021 та направила її в ГУ ПФ України в Закарпатській області для перерахунку пенсії. Головне управління Пенсійного фонду у Закарпатській області отриману від ЛК довідку про грошове забезпечення позивача залишив без розгляду та повернув її ЛК, про що ЛК повідомила позивача листом від 22.02.2021р. №8-М/106/05/16-2021. Перевіривши викладене ЛК в оновленій довідці від 28.01.2021р. №105/106/05/5-2021 позивач виявив, що у грошовому забезпеченні суми посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, а також суми надбавок: 40% за вислугу років, 15% за таємність і 45% надбавки за виконання особливо важливих завдань (надбавка за особливості проходження служби) - обчислені вірно, а сума 24% премії обчислена тільки з посадового окладу, хоча за попередні роки (з 2006р. по 01.01.2018р.) позивач отримував 24% премії з врахуванням всіх сум грошового забезпечення.
Таким чином позивач вважає, що відповідач черговий раз порушуючи відповідні норми законодавчих та нормативно-правових актів, як зазначено в судових рішеннях по розгляду справ №0704/830/18 і №260/1333/19 та не належним чином виконуючи вимоги цих рішень, готував і передавав у ПФ для перерахунку пенсії довідки про грошове забезпечення позивача, де невірно і протиправно враховував то займану посаду, то не включав у довідку всі складові грошового забезпечення, то взагалі не включив з 01.01.2018р. надбавку за вислугу років в розмірі 50%, як вказано в Додатку 16 до Постанови №704, чим створив позивачу значні матеріальні збитки, а в останній довідці від 28.01.2021р. №105/106/05/5-2021 не правомірно розрахував та зменшив складову грошового забезпечення - 24% премії, у зв`язку із чим, останній був змушений звернутись до суду, як він вважає свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до цього Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З 07 листопада 2015 року набрав чиності Закон України Про Національну поліцію від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення цього Закону.
З 29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей від 23.12.2015 №900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Окрім того, Законом №900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції , що набрала чинності 02.12.2015, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції (далі - Постанова № 988).
Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та Постанови №988, Міністерством внутрішніх справ України, видано наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Відповідно п.п. 1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Згідно з п. 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (абз. 7 п. 5 Порядку №45).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988 та Порядком № 260, чинним законодавством України, а саме: Постановою № 1294 та Наказом № 499, передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов`язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
При цьому вказаною постановою передбачено виплачувати таки види надбавок:
1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;
2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;
5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Надбавка за почесне звання "заслужений" виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням;
8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Розділу ІІ Порядку №260).
Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення - надбавок, які були встановлені постановами КМУ №988 та №260.
Тобто, вказані надбавки, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Пунктом 2.1 Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 визначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Згідно з п. 2.2 наведеного Рішення Конституційного Суду України, Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
У Рішенні від 02.03.1999 № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
У рішенні від 08.11.2005 у справі Кечко проти України (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
Зважаючи на вищевикладене суд звертає увагу позивача на те, що довідка №105/106/05/5-2021 від 28.01.2021 року про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року видано відповідно рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 справа №260/1333/19, залишеного в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 року. Що ж стосується видачі нової довідки для перерахунку пенсії з встановленням премії в розмірі 24% грошового забезпечення та надбавки за вислугу років у розмірі 50% від посадового окладу, то суд зазначає, що згідно мотивувальної частини рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/1333/19 від 19.08.2020 (арк.9) «.. Позивач, просить суд, зобов`язати ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області здійснити позивачу - ОСОБА_1 новий розрахунок грошового забезпечення з врахуванням 90% всіх сум грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військове звання, 40% надбавки за вислугу років; 15% надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами; 45% надбавки за особливо важливі завдання; 24% премії), а довідку з новим розрахунком грошового - забезпечення позивача направити в ГУ Пенсійного фонду України в Закарпатській області для перерахунку пенсії.
Однак судом встановлено, що питання щодо відсоткового розміру грошового забезпечення вже було вирішено судом по справі №260/1434/19.
Таким чином суд вважає за необхідне зобов`язати Управління МВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 p., статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011 XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.».
Тобто, розмір премії у розмірі 24% посадового окладу у довідні №105/106/05/5-2021 від 28.01.2021 року визначено рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду №260/1333/19 від 19.08.2020, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704. згідно якої розрахунок премії здійснюється лише з відповідного посадового окладу.
Згідно п.2 частини 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суд звертає увагу позивача на те, що розмір 40% надбавки за вислугу років, які зазначені у довідці № 105/106/05/5-2021 від 28.01.2021 року, також визначено згідно рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 у справі №260/1333/19.
Отже, відповідачем Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області повністю і повній мірі виконано рішення суду, що набуло законної сили.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 (яке набуло законної сили) чітко визначено підстави та порядок здійснення перерахунку пенсії та видачі довідки для перерахунку пенсії, позивачем (стягувачем) після виконання рішення суду, не оскаржувались дії боржника у відповідності ст.383 КАС України.
Разом з тим суд звертає увагу на те, що визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду передбачено ст.383 КАС України. Тому оскарження рішення суду, яке набуло законної сили у новому позовному провадженні не передбачені чинними нормами процесуального законодавства та суперечать нормам КАС України, адже роз`яснення рішення суду або контроль за виконанням рішення суду здійснює лише суд (суддя) який прийняв рішення.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Мотивувальна частина зазначеного рішення суду містить опис задоволених складових грошового забезпечення для включення в довідку для перерахунку пенсії.
Враховуючи наведене, відповідачем ліквідаційною комісію УМВС України в Закарпатській області дослівно виконано рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/1333/19 (рішення суду набуло законної сили) та є обов`язковим до виконання, а тому всі вимоги позивача ОСОБА_1 є незаконними та безпідставними, не підтвердженими належними та допустимими доказами, як і не надано позивачем доказів, що останній звертався в межах попередніх справ до суду із заявами в порядку ст. 383 КАС України.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 72-77,90,139, 241-246, 255, 262, 295, 296, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісія УМВС України в Закарпатській області (вул. Ф. Ракоці, буд. 13,м. Ужгород,Закарпатська область,88000, код ЄДРПОУ - 08592170) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору