
Справа № 163/122/20
Провадження № 3/163/165/21
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2021 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А.
з участю секретаря Семенюк К.М.,
представника Волинської митниці Держмитслужби Пойди Г.І.,
захисника особи, що притягується до відповідальності, Крючкова В.О.,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею Держмитслужби матеріали справи за протоколом № 2623/20500/19 про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , водія ТОВ "ОЛ ТРАНС ГРУП", РНОКПП НОМЕР_1 ,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 як водій ТОВ "ОЛ ТРАНС ГРУП" вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, при таких обставинах.
15.09.2019 року ОСОБА_1 , прямуючи з Республіки Польща в Україну, в`їхав в зону митного контролю митного поста "Ягодин" Волинської митниці Держмитслужби автомобілем "МАН", номерний знак НОМЕР_2 , з напівпричепом "Кьогель", номерний знак НОМЕР_3 , в якому переміщувався вантаж гуманітарної допомоги у вигляді вживаних одягу, взуття, предметів домашнього вжитку в кількості 200 місць вагою 14 800 кг та вартістю 690 фунтів стерлінгів. Для проходження митного контролю ОСОБА_1 разом з митною декларацією типу ТР81АА № UA205010/2019/8301 подав CMR № 2019/09/12, інвойс № М-196, санітарний сертифікат № М-М-196. Відправником товару в документах вказано британську компанію "PAN GROUP LTD", одержувачем Благодійний фонд "Сфера доброти" (місто Тернопіль).
Під час повного митного огляду виявлено не вказані в товарно-супровідних документах 2000 штук дитячого одягу, 1024 штуки жіночого одягу в асортименті, 2000 штук чоловічого одягу в асортименті загальною вартістю 1 963 504,82 гривні, які не мали ознак використання. Цей товар був поміщений в 95 зашитих поліетиленових мішках, розміщений серед заявленого товару в напівпричепі, при цьому заявлена кількість у 200 вантажних місць не відповідала фактичній кількості у 162 вантажних місця.
Своїми діями, спрямованими на переміщення вказаного товару без ознак використання через митний кордон з приховуванням від митного контролю шляхом подання як підстави переміщення товарно-супровідних документів, що містили неправдиві відомості щодо кількості вантажних місць, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України.
Правопорушник на розгляд справи в суді не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, свої права та інтереси доручив представляти адвокату Крючкову В.О.
Захисник Крючков В.О. в судовому засіданні повністю підтримав свої письмові заперечення, подані в канцелярію суду 25.03.2021, з наведених у них підстав, просив провадження закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.483 МК України, стягнути витрати митниці і судовий збір.
Після проведення додаткової перевірки, Волинська митниця Держмитслужби надала офіційний переклад відповіді митних органів Королівства Бельгії та було зазначено на останній сторінці акта про проведення огляду, що вага вилучених товарів становить 1455 кг (а.с. 53).
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення повністю стверджена матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил, особистою митною декларацією та письмовими поясненнями порушника, актом про проведення митного огляду транспортного засобу, товарно-супровідними документами на вантаж гуманітарної допомоги (CMR № 2019/09/12, інвойс № М-196), службовою запискою, висновком експертам, наданим під час судового засідання представником митниці належним чином завіреним перекладом відповіді митних органів Королівства Бельгія.
В письмових поясненнях ОСОБА_1 вказав, що при завантаженні гуманітарної допомоги не мав доступу до транспортного засобу.
Згідно із п.1 ч.2 ст.191 МК України перевізники зобов`язані під час прийняття товарів до перевезення перевіряти точність відомостей щодо кількості вантажних місць, їх маркування, номери, зовнішній стан товарів та їх пакування. У разі неможливості такої перевірки вносити відповідний запис до міжнародної автомобільної накладної (CMR).
Жодних зауважень щодо ненадання можливості бути присутнім при завантаженні транспортного засобу в CMR ОСОБА_1 на зазначив.
Викладені в письмових запереченнях захисника твердження про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення суд вважає безпідставними.
Згідно з ч.2 ст.460 МК України перевізники несуть відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення цих товарів документів, що містять неправдиві відомості (стаття 483 цього Кодексу), виключно у разі якщо ці відомості стосуються кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, а перевізниками не вжито заходів до перевірки правдивості зазначених відомостей або у разі неможливості такої перевірки не внесено відповідного запису до міжнародної автомобільної накладної (CMR)..
Відповідно до ч.2 ст.259 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств..
Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Таким чином, законом визначена відповідальність перевізника за невідповідність переміщуваного товару заявленим (вказаним в товарно-супровідних документах) відомостям щодо кількості вантажних місць, їх маркування та номерів.
Пояснення ОСОБА_1 про свою відсутність при завантаженні товару в транспортний засіб не звільняють його від відповідальності, оскільки обов`язку зазначити таку обставину в CMR він не виконав.
Це дає підстави для висновку про його обізнаність з асортиментом товару, в тому числі, щодо наявності товарів, які не відповідають відомостям товарно-супровідних документів, а тому доводить умисел ОСОБА_1 на переміщення товару з приховуванням від митного контролю.
В той же час зазначення в протоколі таких ознак правопорушення як подання документів з неправдивими відомостями про найменування товару та його вагу, оскільки ці ознаки не відповідають положенням ч.2 ст.460 МК України.
У зв`язку з цим із змісту правопорушення, яке ставиться ОСОБА_1 в провину, ці ознаки підлягають виключенню.
Крім цього, той факт, що зазначений в товарно-супровідних документах вантаж віднесено до гуманітарної допомоги наказом Мінсоцполітики, про що вказує захисник, не спростовує невідповідності частини переміщуваного вантажу товарно-супровідним документам, що відповідальність за ч.1 ст.483 МК України.
Отже, ТОВ "ОЛ ТРАНС ГРУП" за обставинами цієї справи несе відповідальність за невідповідність вантажних місць, що мало наслідком розміщення в напівпричепі нового одягу замість гуманітарної допомоги у вигляді вживаного одягу, взуття, предметів домашнього вжитку.
Такий висновок підтверджується і тим фактом, що з моменту вилучення предметів порушення митних правил ні іноземний відправник товару, ні його український одержувач в митні органи чи суд з приводу такого вилучення не звертались.
ОСОБА_1 , який виконував обов`язки не тільки водія перевізника, а й вчиняв дії щодо митного контролю переміщуваного вантажу та ніс відповідальність за відповідність товарно-супровідних документів в частині кількості вантажних місць, має всі ознаки посадової особи підприємства в розумінні ч.2 ст.459 МК України і є суб`єктом передбаченого ч.1 ст.483 МК України правопорушення.
Таким чином, винуватість ОСОБА_1 повністю доведена зібраними і проаналізованими по справі доказами.
Враховуючи передбачену законом санкцію та доведеність вини порушника, стягнення на нього слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості переміщуваних предметів та їх конфіскації.
З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Щодо стягнення витрат митниці за зберігання товарів, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст.520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Статтею 1 розділу ІІІ «Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.06.2012р. №731, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2012 року за № 1140/21452 (далі Порядок), встановлено, що витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, понесені в ході провадження та розгляду справи, відшкодовуються в порядку, визначеному статтями 519 та 520 Митного кодексу України.
При цьому згідно абзацу 4 ст.8 розділу ІІ Порядку при обрахунку витрат до розрахункового строку не включаються: час проведення службового розслідування або перевірки.
Суд з врахуванням тих обставин, що товар був поміщений на склад митниці 30.09.2019, а справа про порушення митних правил надійшла до суду на розгляд 14.01.2020, який продовжувався до 27.08.2020. Після розгляду справи в суді першої інстанції, постановою Волинського апеляційного суду від 12.11.2020 справа була направлена на додаткову перевірку, після проведення якої знову була скерована в Любомльський районний суд 06.01.2021. У зв`язку із чим після першого розгляду справи судом першої інстанції, а саме з 27.08.2020, товар знаходився на складі митниці з незалежних від ОСОБА_1 обставин, у зв`язку із чим витрати митниці за період з 27.08.2020 по 01.04.2021 стягненню не підлягають, як такі, що не включаються до розрахункового строку (абзац 4 ст.8 розділу ІІ Порядку,) бо проводилась додаткова перевірка. Тому витрати за зберігання стягуються за період до 27.08.2019 - за 237 діб.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 963 504 (однин мільйон дев`ятсот шістдесят три тисячі п`ятсот чотири) гривні 82 копійки з конфіскацією в дохід держави 5024 штуки одягу 1909 найменувань загальною вартістю 1 963 504,82 гривні.
Штраф в розмірі 1 963 504 (однин мільйон дев`ятсот шістдесят три тисячі п`ятсот чотири) гривні 82 копійки підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волин.обл/с.Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи та інші санкції «05» Державна митна служба України»).
Стягнути із ОСОБА_1 в користь Волинської митниці Держмитслужби 63 573 (шістдесят три тисячі п`ятсот сімдесят три) гривні витрат по справі на зберігання товарів на рахунок UA558201720313281002201160644 в Державній казначейській службі України, місто Київ (МФО 820172, код ЄДРПОУ 43350888, призначення платежу "за зберігання товарів").
Стягнути із ОСОБА_1 в користь держави 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (МФО 899998, одержувач: ГУК у Волин.обл/м.Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А.Шеремета