Постанова № 96063397, 05.04.2021, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
585/827/21
Номер документу
96063397
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 585/827/21

Номер провадження 3/585/233/21

П О С ТА Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року м.Ромни

Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Машина І.М., при секретарі судового засідання Дмитренко М.О., прокурора Роменської окружної прокуратури Яковенко К.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника – адвоката Сивенко В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Дзуарікау, Алагірського району, Республіка Північна Осетія-Аланія, Російська Федерація, громадянина України, виконуючого обв`язки директора Державного підприємства «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП),

встановив:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №58/2021 від 18.03.2021 року, складеного оперуповноваженим УСР в Сумській області ДСР НП України старшим лейтенантом поліції О.Моспановим, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.02.2021 Державне підприємство «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України має ідентифікаційний код юридичної особи 00729639, місцезнаходження юридичної особи: вул. Соборна, 63, с. Перехрестівка, Роменський район, Сумська область, - 2073. Засновником (учасником) юридичної особи є Національна академія аграрних наук України та керівником являється ОСОБА_1 з 22.12.2011.

Відповідно до пункту 1.3 Статуту Державного підприємства «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України затвердженого Президентом Національної академії аграрних наук України від 2014 року (далі - Статут) Державне підприємство «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України (далі - Господарство) безпосередньо підпорядковане Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України (далі - Наукова установа) та загально підпорядковане Національній академії аграрних наук (далі - Академія) як органу по управлінню державним майном, закріпленим за господарством.

Пунктами 1.4, 1.5 Статуту передбачено, що Господарство створене наказом Української академії аграрних наук від 13.12.1991 № 303 «Про перейменування радгоспу імені Леніна Сумської державної сільськогосподарської дослідної станції в дослідне господарство імені Леніна Сумської державної сільськогосподарської дослідної станції».

Наказом Національної академії аграрних наук України від 14.10.2010 № 129 «Про перепідпорядкування державного підприємства «Дослідне господарство агрофірма «Надія» Сумського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук» Господарству визначене найменування державне підприємство «Дослідне господарство агрофірма «Надія» Національної академії аграрних наук України.

Діюче найменування Господарства визначене постановою Президії -Національної академії аграрних наук від 06.11.2013 «Про результати державної атестації наукових установ Національної академії аграрних наук України в 2013 році» та відповідним наказом НААН від 18.12.2013 №196 «Про перепідпорядкування Державного підприємства «Дослідне господарство Агрофірма «Надія».

Державне підприємство «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України» є правонаступником в частині землі, майна, майнових прав, і зобов`язань державного підприємства «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Національної академії аграрних наук України».

В пункті 3.7 зазначено, що Господарство є експериментально-виробничою базою для проведення наукових досліджень, випробувань і доопрацювання наукових розробок, пропаганди досягнень науки і техніки та впровадження їх у виробництво.

Крім того пунктом 4.10 Статуту передбачено, що майно Господарства є державною власністю, закріплене за ним Академією і належить йому на праві оперативного управління.

Також ліквідація та реорганізація Господарства здійснюється за рішенням Президії академії, за погодженням з Кабінетом Міністрів України у встановленому чинним законодавством України порядку відповідно до пункту 8.1 Статуту.

Відповідно до ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ч. 3 та 4 ст. 62 цього ж Кодексу, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

У ст. 80 Цивільного кодексу України зазначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Крім цього у ст. 81 Цього ж Кодексу вказано, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 6.6 Статуту директор Господарства діючи від імені Господарства та в його інтересах організовує і здійснює керівництво науково- дослідною і виробничо-господарською діяльністю Господарства, розпоряджається майном та коштами Господарства відповідно до чинного законодавства та цього Статуту.

Наказом ДП «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» від 22.12.2011 №126-к виконання обов`язків директора державного підприємства «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» національної академії аграрних наук України» тимчасово покладено на замісника директора по виробництву ОСОБА_1 з 22.12.2011.

На підставі вищевикладеного Державне підприємства «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України є юридичною особою публічного права та науковою установою, а директор даного підприємства здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов`язки і являється посадовою особою юридичних осіб публічного права.

Дія розділу VII Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері науки (крім президентів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, перших віце-президентів, віце-президентів та головних учених секретарів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, інших членів Президії Національної академії наук України та президій національних галузевих академій наук, обраних загальними зборами Національної академії наук України та національних галузевих академій наук відповідно, керівників науково-дослідних інститутів та інших наукових установ).

Отже, ОСОБА_1 прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, тим самим є суб`єктом на якого поширюється дія Закону і зобов`язаний відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до Закону України від 17.03.2020 № 530 -IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.

З вищевикладеного В.о. директора ОСОБА_1 , повинен подати щорічну Декларацію за 2019 рік до 01.06.2020.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_1 , подав щорічну Декларацію за 2019 рік, 18.06.2020 о 10 год. 11 хв.

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.09.2020 № 47-05/45929/20, послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.10.2020 по 03.09.2020, встановлено, що останній вперше у зазначений період увійшов до вищевказаного реєстру лише 17.06.2020 об 11 год. 27 хв. та 18.06.2020 подав щорічну Декларацію за 2019 рік.

Про технічну справність реєстру та можливість подання щорічної Декларації ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 24.06.2020 № 71-03/27283/20.

Таким чином, ОСОБА_2 директора ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларацію своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію в будь-який із місяців, що передував червню 2020 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.

З урахуванням вказаного, пропуск строку на подачу Декларації ОСОБА_1 , не є поважною причиною так, як мав реальну можливість подати Декларацію на рівні з іншими декларантами. Проте, декларація подана з пропуском строку, що перевищує терміни, визначені законодавством України, і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 , ознак зазначеного адміністративного правопорушення.

Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу не встановлено будь-яких підстав, поважних причин, які перешкоджали ОСОБА_1 , відповідально поставитись до виконання своїх обов`язків та належним чином виконати вимоги передбачені ч. 1 ст. 45 Закону.

Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов`язаним із корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначними.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна)дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад указаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог ст. 22 КУпАП.

Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Таким чином, незалежно від виду суб`єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов`язком є діяти лише в рамках закону (дозволено робити тільки те, що дозволено законом статті 6 Конституції України).

Статтею 68 Конституції України окреслено, що незнання законів не звільняє зід юридичної відповідальності.

Відповідно до ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній зідповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.

Із вищевикладеного, ст. 23 КУпАП мета адміністративного стягнення - виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, може бути досягнута притягнення В.о. директора ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Таким чином, виконуючий обов`язки директора Державного підприємства «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, що є вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Дата вчинення правопорушення:18.06.2020. Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Таким чином, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення. Місце вчинення правопорушення:АДРЕСА_2 .

Згідно відмітки в протоколі ОСОБА_1 відмовився від дачі пояснень на підставі ст. 63 Конституції України.

Прокурор Яковенко К.О. клопотав про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що вину не визнає, декларацію подав невчасно з причини того, що були збої в електронній системі, та він чекав листа від банку який щорічно йому направляють.

Представник ОСОБА_1 – адвокат Сивенко В.М. клопотав про закриття провадження у даній праві про адміністративне правопорушення справи, оскільки Державне підприємство «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України не відноситься до юридичних осіб публічного права, а тому виконуючий обов`язки директора ДП «ДГ АФ «Надія» ІСГ ПС НААН ОСОБА_1 , не підпадає під дію п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» і не є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП, з посиланням на п.1.4 статуту Підприємства в редакції від 08.02.2018р., п.1 статуту Національної академії аграрних наук України, ст. 81 ч.2 ЦК України. Також як зазначив адвокат сплинув строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені упункті 1,підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функційдержави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.02.2021 Державне підприємство «Дослідне господарство Агрофірма «Надія» Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України має ідентифікаційний код юридичної особи 00729639, місцезнаходження юридичної особи: вул. Соборна, 63, с. Перехрестівка, Роменський район, Сумська область, - 2073. Засновником (учасником) юридичної особи є Національна академія аграрних наук України та керівником являється ОСОБА_1 з 22.12.2011.

Таким чином, відповідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 та ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 відносився до суб`єктів, на яких поширюється дія зазначеного Закону.

Вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні за ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується протоколом №58/2021 від 18.03.2021 року, скрін-шотом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Враховуючи вищевикладене, належними та допустимими доказами підтверджено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 та ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а його дії кваліфіковано вірно за ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої навиконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.

При накладенні стягнення суддя враховує положення ч.4 ст. 38 КУпАП, згідно якої строки накладення адміністративного стягнення у даній справі не минули, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника та вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Доводи ОСОБА_1 та його захисника адвоката Сивенка В.М. не знайшли свого апідтвердження та спростовуються вищенаведеним.

Керуючись ст.40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 278, 283, 284, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок, в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривень 00 копійок, в дохід держави.

Відповідно до вимог ст.ст.307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Постанову проголошено 06.04.2021.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина