Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2010 р. справа № 2а-3488/10/0570
час прийняття постанови: 09 год. 35 хв
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Мозгової Н. А.
при секретаріОленьченко М.В
за участю
представника позивача Червоної А.В.
представника відповідача Румянцевої І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівельний завод» до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську про скасування рішень про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування №№2577, 2578,2579, 2580 від 11.11.2009р.,
ВСТАНОВИВ:
19.02.2010р. Відкрите акціонерне товариство «Старокраматорський машинобудівельний завод» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську про скасування рішень про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування №№2577, 2578,2579, 2580 від 11.11.2009р., мотивуючи свої вимоги тим, що рішення №2577 та №2579 від 11.11.2009р. суперечать нормам ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та п.10.1 Інструкції, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. за №21-1, оскільки періоди нарахування фінансових санкцій та пені, зазначені в них, обчислюються починаючи з 20.10.2009р., а не з 21.10.2009р., як це передбачено інструкцією. Крім того, при застосуванні фінансових санкцій приймається одне рішення після сплати (погашення) недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період. Всупереч цьому, відповідачем за період зазначений в рішенні №2578 пеня вже була нарахована згідно рішення №2577, а за період зазначений в рішенні №2580 згідно рішення №2579.
Відповідач по справі, Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську, надав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог на підставі наступного:
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, та незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Ст. 18 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування є цільовим платежем і підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Несвоєчасна сплата страхових внесків призводить до неповного формування бюджету Пенсійного фонду України, оскільки основним джерелом формування бюджету є страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За порушення строків сплати страхових внесків, до страхувальників, відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (Далі Закону №1058) застосовуються штрафні санкції. Суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальним органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум. Одночасно на суми своєчасно несплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Тому, відповідач вважає прийняті рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування №№2577, 2578,2579, 2580 від 11.11.2009р. законними та такими, що прийняті на підставі діючого законодавства.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача проти позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Відкрите акціонерне товариство «Старокраматорський машинобудівельний завод» зареєстровано у якості юридичної особи відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію за кодом №05763642.
Відповідач, Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
Відповідно до п.1 ст. 14 Закону №1058 страхувальниками, тобто платниками страхових внесків, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків та стягнення заборгованості по внескам..
Відповідно до п.6 ч.2 ст. 17 Закону №1058 страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Страхувальник зобовязаний сплачувати страхові внески не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення відповідного базового періоду, за який вони нараховані (ч.6 ст.20 Закону №1058).
Відповідно до ст. 106 Закону №1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч.3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно несплачених зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків своєчасно несплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків своєчасно несплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно несплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої ч.ч.9, 10 ст. 106 Закону №1058, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.
Крім того, судом встановлено та обліковою карткою позивача та розрахунком пені підтверджено, що відповідачем вірно визначений період нарахування пені та фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, а саме, вірно визначена кількість днів прострочення сплати зобов"язань.
Про нарахування пені та накладання штрафів, передбачених ч.ч.9, 10 ст. 106 Закону №1058, посадові особи виконавчих органів пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.
Так, відповідачем були винесені рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування №№2577, 2578,2579, 2580 від 11.11.2009р.
Судом встановлено та позивачем не спростовано, що він своєчасно не сплачував суми страхових внесків і за затримку строку сплати до нього було застосовано фінансові санкції та нараховано пеню.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1,2 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем правомірно були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування №№2577, 2578,2579, 2580 від 11.11.2009р.
Суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення прийняті у відповідності з нормами діючого законодавства, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівельний завод» до Управління пенсійного фонду України у м. Краматорську про скасування рішень про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування №№2577, 2578,2579, 2580 від 11.11.2009р. відмовити повністю.
У судовому засіданні 22.04.2010 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови у присутності представника позивача та представника відповідача.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Мозговая Н. А.