Постанова № 9604526, 29.04.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2010
Номер справи
2а-7074/10/0570
Номер документу
9604526
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2010 р. справа № 2а-7074/10/0570

час прийняття постанови: 11-00

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Смагар С.В.

при секретаріКуранді Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз»

до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області

про скасування рішення від 24 лютого 2010 року № 52

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та Національної комісії регулювання електроенергетики України

за участю представників:

від позивача: Бердичевської М.Н. за дов.

від відповідача: Гарматенко Л.М. за дов.

від третіх осіб: Татусь О.А. за дов., Клімова О.С. за дов.

ВСТАНОВИВ:

Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» заявлено позов до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення від 24 лютого 2010 року № 52 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на безпідставність висновків відповідача про наявність порушень державної дисципліни цін позивачем, що спричинило застосування економічних санкцій спірним рішенням.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що спірне рішення прийняте у відповідності до вимог діючого законодавства.

Треті особи у письмових поясненнях та їх представники під час розгляду справи підтримали правову позицію позивача.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 20316900 з такими видами діяльності, зокрема, як розподілення та постачання газу. Діяльність з транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами позивач здійснює на підставі ліцензії НКРЕ серії АА № 224451, строк дії ліцензії з 22 березня 2000 року по 21 березня 2010 року. Діяльність з постачання природного газу за регульованим тарифом позивач здійснює на підставі ліцензії НКРЕ серії АА № 224425, строк дії ліцензії з 7 квітня 2000 року по 6 квітня 2010 року.

17 лютого 2010 року відповідачем був складений акт № 77, відповідно до якого здійснена перевірка позивача, яка відбулася з 8 по 17 лютого 2010 року, з питань правильності формування та застосування роздрібних цін (тарифів) на природний та скраплений газ, який реалізується населенню та іншим споживачам позивачем за період 2009 рік, січень 2010 року.

За висновками акту перевірки відповідачем встановлено, що позивачем в порушення запровадженого порядку застосування регульованих цін (тарифів) на природний газ в період з 8 лютого по 18 лютого 2009 року зайво отримано 186446 грн. 70 коп.

24 лютого 2010 року заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 52, яким на підставі акту перевірки від 17 лютого 2010 року № 77, за завищення цін на природний газ з порушенням запровадженого порядку їх застосування в розмірі 2622 грн. 06 коп. за 1 тис. куб.м. з урахуванням тарифів на транспортування, постачання та ПДВ за період з 8 по 18 лютого 2009 року застосовано суму економічної санкції у сумі 559340грн. 10 коп., а саме: необгрунтовано отримана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 186446 грн. 70 коп. та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 372893 грн. 40 коп.

У спірному рішенні відповідач визначив порушення позивачем норм статті 58 Конституції України, пункту 1 статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008 року № 279-VІ, пункту 1 постанови НКРЕ України «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік» від 29 січня 2009 року № 56, пункту 1 постанови НКРЕ України «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання на 2009 рік» від 29 січня 2009 року № 57, пункту 1 постанови НКРЕ «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, на 2009 рік» від 19 лютого 2009 року № 194, пункту 1 постанови НКРЕ «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання на 2009 рік» від 19 лютого 2009 року № 195.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (пункти 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

Відповідно до пункту 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, відповідач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами.

Проблемою даного спору є питання застосування позивачем при господарській діяльності цін (тарифів), які підлягають державному регулюванню у відповідності до прийнятих відповідними органами виконавчої влади нормативно-правових актів.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення» Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Статтею 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» встановлено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.

Відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731 державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, які виступають субєктами нормотворення здійснюється відповідно до Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 3 жовтня 1992 року. Державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.

Як вбачається з акту перевірки (7 стор. акту), відповідач під час перевірки встанови, що постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 28 січня 2009 року № 36 було внесено зміни до пункту 8 додатку до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регульованих цін (тарифів) від 25 грудня 1996 року № 1548. Зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 була опублікована в офіційному друкованому виданні «Урядовий курєр» від 4 лютого 2009 року № 19. Відповідно до статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України набирають чинність з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше їх дня їх офіційного опублікування. Таким чином, відповідач здійснює висновок, що постанова Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 року № 36 повинна набрати чинність з 4 лютого 2009 року, у зв'язку із чим тільки з 4 лютого 2009 року Національна комісія регулювання електроенергетики України отримала право за погодженням з Міністерством економіки України встановлювати граничні ціни на природний газ для споживачів (крім населення).

Національна комісія регулювання електроенергетики України постановою «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання на 2009 рік» від 29 січня 2009 року № 57 затвердили граничні рівні цін, однак на думку відповідача, на час прийняття даної постанови НКРЕ не отримувала повноважень щодо встановлення граничних рівнів цін для промислових споживачів та інших субєктів господарювання, у зв'язку із чим є нечинною.

В акті перевірки відповідач також зазначає, що з 19 лютого 2009 року, тобто після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2009 року № 36 постановою НКРЕ «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших субєктів господарювання на 2009 рік» від 19 лютого 2009 року № 195 на законних підставах затверджений граничний рівень ціни на природний газ на 2009 рік.

У відповідності з вимогами постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 29 квітня 2006 року № 605 НАК «Нафтогаз України» своїм наказом від 16 січня 2009 року № 13 «Про внесення змін до наказів від 29 серпня 2008 року № 342 та від 27 січня 2008 року № 457» з 1 січня 2009 року затвердив ціну на природний газ в розмірі 1553 грн. 15 коп. за 1000 куб.м.

В результаті порушення запровадженого порядку застосування регульованих цін (тарифів) позивачем, на думку відповідача, зайво отримано за період з 8 по 18 лютого 2009 року коштів в сумі 186446 грн. 70 коп.

Суд погоджується з висновками відповідача, що постанова Кабінету Міністрів України № 36 набрала чинності з 4 лютого 2009 року, тобто з моменту її офіційного опублікування, але при цьому суд зазначає, що датою набрання чинності нормативно-правовим актом є дата, з якої виконання цього нормативно-правового акту є обовязковим на всій території України; водночас, відносини, що змінюються цим нормативно-правовим актом змінюються з дня, що зазначений в такому нормативно-правовому акті. Таким чином, зміна граничних розмірів цін та тарифів з 1 січня 2009 року не є датою набрання постановою Кабінету Міністрів України чинності, а є датою, з якої змінюються правовідносини щодо визначення розміру граничних цін та тарифів.

Крім цього, як вбачається з акту перевірки, відповідач при здійсненні розрахунку зайво отриманої суми виручки від реалізації природного газу за період з 8 по 18 лютого 2009 року використав розмір ціни 1553 грн. 15 коп. відповідно до наказу НАК «Нафтогаз України» від 16 січня 2009 року № 13, який був визнаний нечинним наказом НАК «Нафтогаз України» від 29 січня 2009 року № 43.

Суд також зазначає, що будь-яких доказів отримання позивачем будь-якої виручки (вигоди) у спірних правовідносинах, відповідачем суду не надано.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктами 1, 2 частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність спірного рішення, яким до позивача застосовані економічні санкції, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, а судові витрати підлягають присудженню з Державного бюджету України в порядку статті 94 КАС України.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення від 24 лютого 2010 року № 52 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задовольнити повністю.

Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 24 лютого 2010 року № 52 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у загальній сумі 559340 грн. 10 коп.

Присудити з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 квітня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 30 квітня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Смагар С.В.