
Копія
Справа № 560/7276/20
РІШЕННЯ
іменем України
05 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування вимог,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просив суд визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу ( недоїмки) від 12.11.2018 № Ф-42970-17У, від 13.11.2019 № Ф-42970-17 У, від 14.08.2019 № Ф-42970-17 У.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що вимоги контролюючого органу є незаконними, винесеними безпідставно та з порушенням чинного законодавства, а тому є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 визнано протиправною та скасовано реєстраційну дію від 06.04.2017 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №26730000000059878, а тому обов`язок щодо сплати ЄСВ у позивача відсутній.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача проти позову заперечував, про що надав письмовій відзив відповідно до якого просив відмовити у задоволені позову в повному обсязі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.12.2020 суд замінив відповідача у справі - Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 43142957).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 перебувала на обліку як фізична особа-підприємець та платник єдиного внеску у Хмельницькій ДПІ. Державна реєстрація здійснена виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 06.04.2017 номер запису 26730000000059878.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 визнано протиправною та скасовано реєстраційну дію від 06.04.2017 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 , запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №26730000000059878.
Відповідачем сформовано та направлено з повідомленням про вручення ОСОБА_1 вимоги про сплату боргу (недоїмки): від 12.11.2018 № Ф-42970-17 в сумі 13707,54 грн.; від 14.08.2019 № Ф-42970-17 в сумі 21673,08 грн., від 13.11.2019 р. № Ф-42970-17 в сумі 2754,18 грн.
Позивач вважає вказані вимоги податкового органу про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 № Ф-42970-17 в сумі 13707,54 грн.; від 14.08.2019 № Ф-42970-17 в сумі 21673,08 грн., від 13.11.2019 р. № Ф-42970-17 в сумі 2754,18 грн. протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а тому звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.
Правові і організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).
Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI).
Відповідно до частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
З 01 січня 2017 року пунктом 2 частини першої статті 7 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
За визначеннями, наведеними у пунктах 4, 5 частини першої статті 1 Закону №2464-VI, мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця; максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п`ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Відповідно до частини п`ятої статті 8 Закону №2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
Враховуючи зазначене, мінімальний страховий внесок у 2017 році становив 704,00 грн. на місяць (3200,00 грн. х 22%, де 3200,00 грн. розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2017 року); мінімальний страховий внесок у 2018 році становив 819,06 грн. на місяць (3723,00 грн. х 22%, де 3723,00 грн. - розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2018 року); мінімальний страховий внесок у в 2019 році становив 918,06 грн. (4173,00 х 22%, де 4173 грн. - розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2019 року).
Перевіряючи доводи сторін в частині наявності у ОСОБА_1 обов`язку здійснювати нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, суд враховує такі норми чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №2464-VI взяття як платників єдиного внеску осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (Закон № 755-IV).
Відповідно до частини третьої статті 13 Закону №755-IV відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення є підставою для взяття їх на облік в органах державної статистики, державної фіскальної служби та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.
Таким чином, взяття на облік контролюючим органом фізичної особи-підприємця здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію такої особи.
Відповідач у відзиві на позов підтверджує, що згідно АІС «Податковий блок» ФОП ОСОБА_1 перебувала па податковому обліку як фізична особа - підприємець з 06.04.2017 по 08.09.2020.
Проте, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 визнано протиправною та скасовано реєстраційну дію від 06.04.2017 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 , запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №26730000000059878.
Суд зазначає, що в постановах Верховного Суду від 04 грудня 2019 року по справі №816/1938/18 та від 28 травня 2020 року по справі №816/4685/15 вказано, що скасування акта суб`єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта.
Отже, неправомірні дії державного реєстратора щодо внесення до ЄДР запису від 06.04.2017 фактично спричинили стан набуття позивачем статусу фізичної особи-підприємця та мають для нього негативні наслідки, оскільки стали підставою для його зобов`язання сплачувати єдиний соціальний внесок за 2017 рік.
Проте позивач 06.04.2017 не набув статусу фізичної особи-підприємця та, як наслідок, обов`язку сплачувати єдиний внесок згідно оскаржуваних вимог про сплату боргу ( недоїмки) від 12.11.2018 № Ф-42970-17У, від 13.11.2019 № Ф-42970-17 У, від 14.08.2019 № Ф-42970-17 У, у нього не було.
Відтак, вимоги про сплату боргу від 12.11.2018 № Ф-42970-17У, від 13.11.2019 № Ф-42970-17 У, від 14.08.2019 № Ф-42970-17 У є невиправданим втручанням у майнові права позивача, та порушує їх.
Таким чином, оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) є протиправними та підлягають скасуванню.
За таких обставин, позов слід задовольнити.
У зв`язку з задоволенням позовних вимог сплачений позивачкою судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 12.11.2018 № Ф-42970-17У.
Визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 13.11.2019 № Ф-42970-17У та від 14.08.2019 № Ф-42970-17У.
Стягнути на користь ОСОБА_1 2522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) грн. 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький