
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/634/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Шестаковій А.В.,
за участю:
представника позивача - Буженка Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Щасливцевської сільської ради, Виконавчого комітету Генічеської міської ради про скасування рішення,
встановив:
У своєму позові, позивач зазначає, що 27.03.2020 року звернулась до Щасливцевської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0730 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд, що розташована на території земель Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області та детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцем розташування, які додаються до клопотання. 24.04.2020 року Щасливцевська сільська рада прийняла рішення № 2230, яким надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність безоплатно земельної ділянки орієнтовною площею 0,0730 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд із земель рекреаційного призначення, розташованої за адреси: АДРЕСА_1 . Вважає рішення Щасливцевської сільської ради 24.04.2020 року № 2230 частково неправомірним і таким, що суперечить діючому законодавству з огляду наступного.
У своєму клопотанні ОСОБА_1 не просила земельну ділянку із земель рекреаційного призначення. Згідно Генерального плану с. Генічеська Гірка, який міститься на сайті Щасливцевської сільської ради та є у загальному доступі, заявлена ОСОБА_1 земельна ділянка перебуває на "території житлової садибної території існуючої". Дана категорія земель підтверджується умовними позначеннями до Генерального плану с. Генічеська Гірка, поєднаного з планами зонування з розвитком рекреаційної зони. Вказана земельна ділянка належить до категорії земель "Землі житлової і громадської забудови" підтверджується листом з ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 27.11.2020 року № 29-21-0.301-7038/2-20, здійсненого у відповідь на адвокатський запит від 18.11.2020 року. Факт відповідності зазначеної категорії земельної ділянки містобудівній документації був належним чином перевірений сектором містобудування та архітектури Генічеської РДА, про що складений відповідний висновок від 11.12.2020 року № 08-02-12/1701 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Рішення Щасливцевської сільської ради від 24.04.2020 року № 2230 має некоректне формулювання в частині "...із земель рекреаційного призначення", адже такий висновок не відповідає дійсності.
З врахуванням викладеного, позивач просить суд:
- скасувати рішення № 2230 від 24.04.2020 року, прийняте 115 сесією Щасливцевської сільської ради 7 скликання в частині формулювання "... із земель рекреаційного призначення";
- стягнути з виконавчого комітету Генічеської міської ради судові витрати.
Ухвалою від 25.02.2021 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.
Ухвалою від 12.03.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 02.04.2021 року.
Щасливцевська сільська рада відзиву на позовну заяву суду не надала. При цьому, суд зазначає, що копію ухвали суду про відкриття провадження від 12.03.2021 року відповідач отримав 19.03.2021 року, про що свідчить реєстр поштових відправлень.
02.04.2021 року закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Відповідачі у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином.
Заслухавши представника позивача та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
27.03.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Щасливцевської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0730 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд, що розташована на території земель Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області та детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцем розташування, які додаються до клопотання. До клопотання додано:
- копія паспорта громадянина України;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у відповідності до ч. 6 ст. 118 ЗК України);
- викопіювання з Генерального плану с. Генічеська Гірка.
24.04.2020 року, розглянувши заяву громадянки України ОСОБА_1 б/н (вх.№ С/138-01.01 від 27.03.2020р.) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0730 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та надані документи, керуючись ст.ст. 12, 19, 38, 39, 118, 121 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія Щасливцевської сільської ради вирішила: надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,0730 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель рекреаційного призначення, про що свідчить рішення 115 сесії Щасливцевської сільської ради 7 скликання від 24.04.2020 року № 2230 "Про розгляд заяви".
Відповідно до висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 від 11.12.2020 року № 08-02-12/1701 сектор містобудування та архітектури районної державної адміністрації погоджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) площею 0,0730 га в АДРЕСА_1 .
Висновком Головного управління Держгеокадастру у Львівській області № 25012/82 від 30.12.2020 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 площею 0,0730 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01) із земель комунальної власності (землі житлової і громадської забудови) за адресою АДРЕСА_1 не погоджено.
Відповідно до висновку Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 2939/82-20 від 12.02.2021 року зауваження п. 9 по недоліках на які було наголошено у попередньому висновку від 30.12.2020р.№ 25012/82-20, експерт Лоїк К.Т. , не усунено, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не погоджується.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Приписами п.п."а", "б" ч.1 ст.12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п."б" ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Згідно з частинами першою, сьомою - дев`ятою статті 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Як зазначено вище, висновком Головного управління Держгеокадастру у Львівській області № 25012/82 від 30.12.2020 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 не погоджено.
У пункті 9 "Зауваження та пропозиції до документації із землеустрою" даного висновку зазначено: "Невідповідність матеріалів проекту відведення і рішення 115 сесія 7 скликання Щасливцевської сільської ради № 2230 від 24.04,2020р., а саме в рішенні вказано із земель рекреаційного призначення, а в матеріалах - землі житлової і громадської забудови".
Відповідно до висновку Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 2939/82-20 від 12.02.2021 року зауваження п.9 по недоліках на які було наголошено у попередньому висновку від 30.12.2020р.№ 25012/82-20, експерт Лоїк К.Т. , не усунено, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не погоджується.
Відповідно до ст. 50 Земельного Кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об`єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об`єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об`єктів стаціонарної рекреації (стаття 51 Земельного кодексу України).
Згідно з приписами ст.52 Земельного кодексу України землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Землі загального користування дачного кооперативу безоплатно передаються йому у власність за клопотанням вищого органу управління кооперативу до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування на підставі документації із землеустрою, за якою здійснювалося формування земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). До земель загального користування дачного кооперативу належать земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями і спорудами загального користування.
На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законом.
З системного аналізу зазначених вимог закону вбачається, що до земель рекреаційного призначення не відносяться земельні ділянки для будівництва житлового будинку та обслуговування господарських споруд чи землі житлової садибної забудови (присадибні земельні ділянки).
Судом встановлено, що 18.11.2020 року адвокат Буженко Ю.С. звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області із адвокатським запитом щодо надання інформації про те, до якої категорії земель згідно умовних позначень Генерального плану с. Генічеська Гірка, поєднаного з планами зонування з розвитком рекреаційної зони, належить земельна ділянка, позначена на викопіюванні з Генерального плану с. Генічеська Гірка, доданого до даного запиту.
На запити від 18.11.2020 стосовно підготовчих дій для розгляду у судовому порядку справ за позовами громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_4 до Щасливцівської сільської ради, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області листом № 29-21-0.301-7038/2-20 від 27.11.2021 року повідомило, що земельні ділянки вказані у запитах, згідно з інформацією відділу у Генічеському районі, відносяться до категорії - землі житлової та громадської забудови.
Таким чином, рішення № 2230 від 24.04.2020 року, прийняте 115 сесією Щасливцевської сільської ради 7 скликання в частині формування "…із земель рекреаційного призначення" є протиправним.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Фактично суд зв`язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо обраний позивачем спосіб захисту є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів або якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування ч. 2 ст. 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав і інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення № 2230 від 24.04.2020 року, прийняте 115 сесією Щасливцевської сільської ради 7 скликання в частині формування "…із земель рекреаційного призначення".
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачений судовий збір у сумі 908,00 грн.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань виконавчий комітет Щасливцевської сільської ради перебуває у стані припинення шляхом приєднання до виконавчого комітету Генічеської міської ради.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" від 17.11.2020 р. № 1009-ІХ внесено зміни у розділі V "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".
Зокрема, доповненим пунктом 6-1 передбачено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу.
Абз.4 п.6-1 Прикінцевих та перехідних положень V зазначеного закону передбачено, що сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 року № 1691 визначено порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.
З огляду на викладене та враховуючи, що за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , тому судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Генічеської міської ради, який відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів є розпорядником бюджетних коштів.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242 - 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 2230 від 24.04.2020 року "Про розгляд заяви" стосовно ОСОБА_1 , прийняте 115 сесією Щасливцевської сільської ради 7 скликання в частині формулювання "... із земель рекреаційного призначення".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 04060008, вул. Міська, 8, м. Генічеськ, Херсонська область, 75500) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06 квітня 2021 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 109020100