Рішення № 96043207, 29.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
380/5384/20
Номер документу
96043207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/5384/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка - ОСОБА_1 (Позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України від 15 травня 2020 року № 71, яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі довідки про заробітну плату № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року, виданої прокуратурою Львівської області;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697 «Про прокуратуру» (в редакції від 14 жовтня 2014 року) на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року, з розрахунку 80 відсотків середньомісячного заробітку, починаючи з 13 грудня 2019 року.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що з 26 липня 2012 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувачка пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). 14 травня 2020 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII) у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. До заяви долучила довідку прокуратури Львівської області від 03 березня 2020 року № 18-810вих-20 про розмір заробітної плати (грошового) забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (далі - Постанова № 657). Проте, рішенням від 15 травня 2020 року № 71 відповідач відмовив позивачці у проведенні перерахунку її пенсії, з тих підстав, що після 13 грудня 2019 року не прийнято нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Таке рішення відповідача позивачка уважає протиправним, оскільки з 13 грудня 2019 року (дати набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019) норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення за відповідною (прирівняною) посадою першого заступника прокурора міста Львова істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивачки обчислено, виходячи з розміру грошового забезпечення за цією посадою станом на 2015 рік. Тому, на думку позивачки, підхід відповідача до вирішення її заяви про перерахунок пенсії є необґрунтованим та непропорційним. Адже у цій правовій ситуації вона має «законне сподівання» на збільшення розміру її пенсії, а дії відповідача є невиправданим втручанням у її право на мирне володіння своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини.

Також позивачка зазначає, що оскільки вона є пенсіонеркою, пенсія якій призначена до набрання чинності Законом № 1697-VII, то до її пенсії не можуть застосовуватися обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 частини 15 статті 86 цього Закону.

Крім того, при перерахунку пенсії має застосовуватися відсоток, визначений на час проведення перерахунку пенсії. Адже зміни, внесені до Закону 1697-VII після призначення позивачці пенсії, в частині зменшення відсоткового значення розміру заробітної плати, з якого обчислюється розмір пенсії, стосуються порядку призначення пенсії, а не її перерахунку. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

При цьому, позивачка уважає, що оскільки право на перерахунок пенсії у неї виникло з відновленням чинності з 13 грудня 2019 року норми частини 20 статті 86 Закону 1697-VII, то вона має право на перерахунок пенсії саме з 13 грудня 2019 року, тобто до моменту звернення за перерахунком пенсії до відповідача.

У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, якими змінено відсоткове значення розміру пенсії з 80 до 70 відсотків, а Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIIІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» змінено відсоткове значення розміру пенсії з 70 до 60 відсотків. Тому безпідставними є посилання позивачки на необхідність здійснення перерахунку її пенсії, виходячи з розміру 80% від суми місячної заробітної плати.

Зазначає, що з 14 жовтня 2014 року набрав чинності Закон № 1697-VII, а Закон № 1789-XII, зокрема, і стаття 50-1 (крім частин 3, 4, 6, 11) втратила чинність. Тому питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, в тому числі й позивачки, регулює стаття 86 Закону № 1789-XII, яка встановлює, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, яка втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Таким чином, відповідач уважає, що посилання позивачки на здійснення перерахунку розміру її пенсії з 13 грудня 2019 року на підставі Постанови № 657 є безпідставними та необґрунтованими. Адже станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України цієї постанови частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII не визнавалася неконституційною та була чинною. А оскільки після 13 грудня 2019 року підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не здійснювалось, то законні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачки після прийняття Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 відсутні.

У зв`язку з наведеним у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Позивачка подала відповідь на відзив, у якій додатково вказує про те, що застосування нових положень законодавства щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, у тому числі норм Закону № 1697-VII в частині зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати, обмеження максимального розміру пенсії до правовідносин, що виникли до набрання ними чинності суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України. Закон № 1697-VII у цій частині поширює свою дію на прокурорів і слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. Зміни стосуються призначення пенсії, а не її перерахунку. Крім того, частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсії під час проведення їх перерахунку.

Також позивачка зазначає, що відповідач повинен був за результатами вирішення її заяви від 14 травня 2020 року прийняти рішення про перерахунок пенсії на підставі частини 20 статті 86 Закону № 1697-VIІ, обчисливши її розмір як 80% від суми заробітної плати (грошового забезпечення), визначеного у довідці прокуратури Львівської області від 03 березня 2020 року № 18-810вих-20.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 14 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 31 липня 2020 року в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи з викликом сторін за участю представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено.

Ухвалою суду від 31 липня 2020 року в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Ухвалою суду від 31 липня 2020 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

Ухвалою суду від 22 березня 2020 року провадження у справі поновлено.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

З 26 липня 2012 року позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувачка пенсії за вислугу років, яка призначена їй відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсію за вислугу років обчислено в розмірі 80% від суми заробітної плати.

03 березня 2020 року прокуратура Львівської області видала позивачці довідку № 18-810вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с.7) про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними станом на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою першого заступника прокурора м. Львова становить усього 39628,58 грн., а саме: посадовий оклад: 7760,00 грн.; оклад за військовим званням/надбавка за класний чин (старший радник юстиції): 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%): 2328,00 грн.; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (70%): 8741,60 грн.; премія (60%): 12737,76 грн.; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань (1/12): 2830,61 грн.

14 травня 2020 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до вимог статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 без обмеження її розміру; до заяви долучила довідку прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 .

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 15 травня 2020 року № 71 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (а.с.16-18) позивачці відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії за вислугу років, з підстав, що нормативно-правового акту після 13 грудня 2019 року про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не прийнято.

Позивачка, уважаючи, що її право на перерахунок пенсії з 13 грудня 2019 року на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків від розміру її місячної заробітної плати порушене відповідачем, звернулася з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності підстав для зобов`язання відповідача здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків від розміру її місячної заробітної плати.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05 листопада 1991 року (в редакції, чинній до 28 грудня 2014 року) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14 жовтня 2014 року ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ від 05 листопада 2011 року (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII втратили чинність 13 грудня 2019 року.

Приписами частини першої статті 97 Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Таким чином, з 13 грудня 2019 року, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019, у Законі № 1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13 грудня 2019 року є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

З огляду на наведені вище положення законодавства, суд зауважує, що реалізація наявного у позивачки права на перерахунок раніше призначеної їй пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за умови дотримання нею таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, які підтверджують розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою.

Суд встановив, що 14 травня 2020 року позивачка звернулася до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучила довідку прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 . Зазначена довідка складена уповноваженим органом, містить обов`язкові реквізити: дату та вихідний номер, підписана уповноваженими посадовими особами.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що факт звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з довідкою № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, яка видана прокуратурою Львівської області, є підставою для перерахунку пенсії позивачки.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 (після 13 грудня 2019 року) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачки, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

Разом з тим, упродовж всього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивачка мала право на перерахунок пенсії, проте була позбавлена можливості таке право реалізувати, з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність Уряду була предметом розгляду у судах.

Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на Уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивачки.

Реалізація такого її права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13 грудня 2019 року.

Тому суд вважає, що підхід відповідача до вирішення заяви позивачки від 14 травня 2020 року щодо перерахунку її пенсії є незаконним. Суд зазначає, що у цій правовій ситуації позивачка має право на перерахунок її пенсії.

Твердження пенсійного органу про те, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, що діє з 13 грудня 2019 року), обов`язковою умовою є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду і є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Таким чином, позивачка має право на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

З огляду на зазначене вище, відповідач протиправно відмовив позивачці у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі її заяви від 14 травня 2020 року та довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

За таких обставин, рішення відповідача від 15 травня 2020 року № 71 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» є протиправним, а тому його належить скасувати.

Вказані вище висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного Суду, які викладені у рішенні від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року, та які суд зобов`язаний враховувати в силу вимог частини 3 статті 291 КАС України.

Щодо обрання способу захисту порушеного права позивачки суд враховує таке.

У позовній заяві позивачка просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату їй пенсії за вислугу років у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697 «Про прокуратуру» (в редакції від 14 жовтня 2014 року) на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року, з розрахунку 80 відсотків середньомісячного заробітку, починаючи з 13 грудня 2019 року.

Щодо дати, з якої відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивачки, суд зазначає.

Суд звертає увагу на те, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01 січня 2015 року було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Тобто, ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).

Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню, починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (з 01 січня 2015 року по 12 грудня 2019 року) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд також враховує, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивачки є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 13 грудня 2019 року.

Поширення дванадцятимісячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія позивачки, та чи підлягає зазначена пенсія перерахунку без обмеження її граничним розміром суд зазначає.

Ключовим правовим питанням у цій справі щодо якого фактично виник спір, є право позивачки на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови № 657.

Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивачки відмовив їй у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивачки у цій справі до суду не існувало.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачці пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог належить відмовити, як передчасних.

Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

При обранні способу відновлення порушеного права позивачки суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Суд також враховує спосіб захисту порушеного права, який викладений у рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року.

Тому, враховуючи те, що суд визнав протиправним та скасував рішення відповідача від 15 травня 2020 року № 71 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з метою повного та ефективного захисту порушених прав та інтересів позивачки належить зобов`язати відповідача здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

З огляду на наведене, позовну вимогу у цій частині належить задоволити частково.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до квитанції про сплату № 66794 від 01 липня 2020 року позивачка сплатила судовий збір у розмірі 840,80 грн., відтак, враховуючи часткове задоволення позову судом, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 належить стягнути 630,60 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 15 травня 2020 року № 71 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18-810вих-20 від 03 березня 2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 630,60 грн. сплаченого судового збору згідно квитанції про сплату № 66794 від 01 липня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 05 квітня 2021 року.

Суддя Клименко О.М.