
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
02 квітня 2021 р. Справа № 120/8173/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницького області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницького області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 29.10.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Підставою для перерахунку позивач вказує, що ним була подана довідка про складові заробітної плати заступника прокурора області від 20.10.2020 №21-233.
Однак, відповідач рішенням від 30.10.2020 № 905340130613 відмовив у перерахунку пенсії, оскільки після прийняття рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019, постанови чи інші нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не приймались.
На думку позивача рішення відповідача є протиправним і таким, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки він має право на перерахунок пенсії на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Позивач окремо звертає увагу, що серед встановлених ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697 підстав, які давали йому право на перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру були: призначення на вищу посаду, збільшення складових заробітної плати та звільнення з роботи.
Позивач звільнився з органів прокуратури з посади заступника прокурора Чернігівської області, і на момент звільнення працював в органах прокуратури, то відповідно до діючої первинної редакції ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», має гарантоване законом право на перерахунок пенсії, виходячи зі збільшення розміру складових заробітної плати заступника прокурора області.
Таким чином, у позовній заяві вказано, що позивач очевидно та беззаперечно має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-УІІ на підставі Довідки №21-233, виданої йому Чернігівською обласною прокуратурою 20 жовтня 2020 року про складові заробітної плати на посаді заступника прокурора області.
Отже, з метою захисту своїх прав та інтересів позивач звернувся із цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 28.12.2020 відкрито провадження у справі та, відповідно до ст. 263 КАС України, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
14.01.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому викладено заперечення щодо позовних вимог. Зазначено про те, що у спірних правовідносинах підставою для перерахунку пенсії позивача буде ухвалення відповідного нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівників прокуратури після рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019. Оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин та після 13.12.2019 такого нормативно-правового акту прийнято не було, тому, на думку Головного управління, відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Крім цього відповідач вказав, що пенсія позивачу за вислугу років, згідно Закону №1697 була призначена з 11.10.2007 року, в період роботи у Прокуратурі Тульчинського району Вінницької області та обчислена із заробітної плати по посаді прокурора Тульчинського району. На зазначеній посаді позивач працював по 25.11.2015 рік, після чого був переведений до органів прокуратури Чернігівської області та з 24.01.2017 звільнений з посади старшого радника юстиції Чернігівської області. Перерахунок пенсії із заробітної плати прокурора області не проводився.
До заяви про перерахунок позивач надав довідку про складові заробітної плати по посаді заступника прокурора області, видану Прокуратурою Чернігівської області 20.10.2020 за №21-233.
Таким чином, оскільки пенсія за вислугу років позивачу не була призначена з посади помічника прокурора області, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, згідно довідки №21-233, виданої Прокуратурою Чернігівської області від 20.10.2020 року.
Щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та виплати її без обмеження максимальним розміром відповідач зазначив, що Верховний Суд у рішенні від 14.09.2020 у справі № 560/2120/20 дійшов висновку, що питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність права на перерахунок пенсії.
Також, до матеріалів відзиву представником відповідача додано клопотання про зупинення провадження у справі. Мотивуючи подане клопотання, представник відповідача зазначив, що дана справа є типовою, відносно зразкової № 560/2120/20-а (Пз/9901/9/20).
Ухвалою суду від 25.01.2021 задоволено клопотання представника відповідача та зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20-а (Пз/9901/9/20).
В подальшому на адресу суду від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі, оскільки обставини, які були підставою для зупинення провадження у справі відпали.
Ухвалою суду від 17.02.2021 клопотання позивача про поновлення провадження у справі задоволено та поновлено провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного Фонду з 11.10.2007 року. Пенсія позивачу призначена за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), у розмірі 90 % середньомісячного заробітку з 11.10.2007 року в період роботи у Прокуратурі Тульчинського району Вінницької області.
Пенсія обчислена із заробітної плати по посаді прокурора Тульчинського району, на якій позивач працював по 25.11.2015 рік.
В подальшому, позивач був переведений до органів прокуратури Чернігівської області.
Наказом Генерального прокурора України від 18.08.2016 №200 позивача звільнено з адміністративної посади заступника прокурора Чернігівської області, а з 24.01.2017 звільнено з органів прокуратури Чернігівської області за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію.
29.10.2020 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо проведення перерахунку своєї пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697 від 14.10.2014 (далі - Закон №1697). До заяви долучено довідку від 20.10.2020 №21-233 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Відповідач рішенням від 30.10.2020 № 905340130613 відмовив у перерахунку пенсії, оскільки після прийняття рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019, постанови чи інші нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не приймались.
Крім того, відповідач вказав, що згідно Закону України від 19.09.2019 № 113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» та наказу Офісу Генерального прокурора від 08.09.2020 №414, 11 вересня 2020 року визначено днем початку роботи обласних прокуратур.
Отже, відповідно до ст. 81 Закону №1697 та згідно Рішення Конституційного Суду України №6-р/2020 оплата праці прокурорів обласних прокуратур і видача довідок про збільшену заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років здійснюється з 11.09.2020.
З урахуванням зазначеного, органи Пенсійного фонду України перераховують пенсії за вислугу років з 01.10.2020 прокурорам обласних прокуратур на підставі виданих органами прокуратури довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 11.09.2020, в яких зазначено збільшений розмір посадового окладу.
Для перерахунку пенсії пенсіонерам, які не працюють, враховується заробітна плата по посаді, з якої було призначено (перераховано) пенсію.
Пенсія за вислугу років, згідно Закону №1697 була призначена позивачу з 11.10.2007 року, в період роботи у Прокуратурі Тульчинського району Вінницької області та обчислена із заробітної плати по посаді прокурора Тульчинського району.
Таким чином, оскільки пенсія за вислугу років позивачу не була призначена з посади помічника прокурора області, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, згідно довідки №21-233, виданої Прокуратурою Чернігівської області 20.10.2020 року.
Позивач звернувся до суду з даним позовом з підстав протиправності вказаного вище рішення з вимогою про його скасування.
Позивач вказує, що своє право на проведення перерахунку пенсії позивач не зміг реалізувати після звільнення, так як Законом від 28.12.2014 №76 було змінено первинну редакцію частини 20 ст. 86 Закону №1697 на нову, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Вирішуючи спір суд враховує, що ця справа є типовою, та відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020, що прийняте за результатом розгляду зразкової справи № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20).
Відповідно до рішення від 14.09.2020 в зразковій справі № 560/2120/20 (Пз/9901/9/20) Верховний Суд дійшов висновку, що на момент прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
Крім того, Суд зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам» (п. 52-53 рішення від 14.09.2020).
Відповідно до матеріалів справи, позивачу видана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 за посадою заступника прокурора області. (а.с. 15).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 6-р/2020 від 26.03.2020 було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення «Бюджетного кодексу України у частині яка передбачає, що норми і положення ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» № 1697- VII від 14.10.2014 зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Законом України від 19.09.2019 № 113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (далі - Закон № 113), який набрав чинності 25.09.2019, запроваджено реформування системи органів прокуратури.
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 113 за прокурорами та керівниками регіональних і місцевих прокуратур зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до обласної чи окружної прокуратури.
Відповідно до наказу Офісу Генерального прокурора від 08.09.2020 №414, 11 вересня 2020 року визначено днем початку роботи обласних прокуратур.
Отже, відповідно до ст. 81 Закону №1697 та згідно Рішення Конституційного Суду України №6-р/2020 оплата праці прокурорів обласних прокуратур і видача довідок про збільшену заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років здійснюється з 11.09.2020.
Відтак, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 1697-VII та на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 20.10.2020 №21-233.
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку, що відповідач із 11.09.2020 зобов`язаний перерахувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII та на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 20.10.2020 №21-233, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
На противагу наведеним вище висновкам, суд вважає такою, що не підлягає задоволенню вимога позивача про застосування при перерахунку його пенсії ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, (зокрема ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, яка передбачала право на перерахунок), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача перерахувати пенсію виходячи із розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати та без обмеження її граничного розміру, суд враховує наступне.
Так, підставою для задоволення цієї вимоги позивач вважає постанову Чернівецького районного суду Вінницької області від 18.08.2016 у справі № 150/438/16/-а, якою зобов`язано пенсійний орган з 13.06.2016 здійснити перерахунок пенсії виходячи з 90 % від суми місячного заробітку.
Проте, спірним рішенням позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з підстав того, що відсутні нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, а також, що позивачу не була призначена пенсія за вислугу років з посади помічника прокурора області. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існує. Тому, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають адже є передчасними (заявлені на майбутнє).
Такий же висновок зроблено у зразковій справі, де Суд надаючи оцінку позовним вимогам про зобов`язання відповідача перерахувати пенсію виходячи із розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати та без обмеження її граничного розміру, зазначив, що спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у справі до суду не існувало. Тому, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають адже є передчасними (заявлені на майбутнє).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що заявлені у цій справі позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
При вирішенні питання про розподіл понесених позивачем судових витрат суд керується ч. 3 ст. 139 КАС України, в силу якої при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, частина сплаченого позивачем судового збору у сумі 420,40,00 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 30.10.2020 №905340130613 "Про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 11.09.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 20.10.2020 № 21-233 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути в користь ОСОБА_1 із Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за рахунок бюджетних асигнувань, частину сплаченого при зверненні до суду судового збору у розмірі 420 грн. 40 коп. (чотириста двадцять гривень сорок копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницького області (код ЄДРПОУ - 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна