
Справа № 760/33989/19
2-2681/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2021 року м. Київ
Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Українця В.В.
при секретарі Степановій Н.І.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Генерального штабу Збройних Сил України, третя особа Об`єднана житлова комісія Генерального штабу Збройних сил України про визнання підпункту протоколу протиправним та його скасування,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з зазначеним позовом до Генерального штабу Збройних Сил України про визнання підпункту протоколу протиправним та його скасування.
Свої вимоги мотивував тим, що він проходить службу у Збройних Силах колишнього СРСР та України з 05 серпня 1982 року по 04 січня 2003 року.
З 01 грудня 1992 року був зарахований у Збройні Сили України. Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 29 грудня 2002 року № 286 його було звільнено з військової служби у запас. З наказу вбачається, що він звільняється з залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок фондів Міністерства оборони України. Наказом Коменданта центрального апарату Міністерства оборони України від 04 січня 2003 року № 5 його було виключено зі списків особового складу Комендатури центрального апарату Міністерства оборони України.
Під час проходження військової служби його та членів його сім`ї відповідно до рапорту від 21 травня 1993 року було зараховано на квартирний облік, про що житловою комісією було складено протокол № 13 від 21 травня 1993 року.
З 07 серпня 1996 року його було переведено до Комендатури центрального апарату Міністерства оборони України, у зв`язку з чим він був зарахований на квартирний облік у житловій комісії Центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України із збереженням дати первинного зарахування, а саме з 21 травня 1993 року.
Разом з тим, Об`єднаною житловою комісією Генерального штабу Збройних сил України було перенесено дату взяття на квартирний облік з 21 травня 1993 року на 07 липня 1994 року. зазначене рішення оформлене протоколом № 12 від 09 жовтня 2019 року (п.п. 3.7. п. 3).
Підставою для перенесення дати комісія визначила відсутність у нього реєстрації у м. Києві на дату прийняття рішення житловою комісією Київського інституту Сухопутних військ, посилаючись на п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 та на розділ VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членам їх сімей житловими приміщеннями, затвердженої наказом МОУ № 380 від 31 липня 2018 року.
Зазначає, що таке рішення житлової комісії є протиправним та таким, що порушує його права.
Просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправним та скасувати п.п. 3.7. п. 3 Протоколу № 12 від 09 жовтня 2019 року засідання Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України та військових частин, безпосередньо йому підпорядкованих.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 20 грудня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в справі.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому вона просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 35-37).
Зазначено, що з метою приведення у відповідність до житлового законодавства України, протоколом засідання Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України та військових частин, безпосередньо йому підпорядкованих № 12 від 09 жовтня 2019 року було приведено у відповідність до житлового законодавства України дату зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 та перенесено її на дату його реєстрації у м. Києві. Житлова комісія, яка зарахувала позивача 21 травня 1993 року на квартирний облік при розгляді цього питання не перевірила та витребувала у позивача, а останній не надав всі необхідні документи, що перелічені в Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470. Таким чином, члени житлової комісії прийняли неправомірне рішення про взяття позивача на квартирний облік з 21 травня 1993 року. У житловій справі ОСОБА_1 відсутні докази щодо факту його реєстрації місця проживання у м. Києва станом на 21 травня 1993 року, а першою датою реєстрації є 07 травня 1994 року.
Представником третьої особи подано письмові пояснення щодо позовної заяви, в яких він просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 49-51).
Зазначено, що з метою приведення у відповідність до житлового законодавства України, протоколом засідання Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України та військових частин, безпосередньо йому підпорядкованих № 12 від 09 жовтня 2019 року було приведено у відповідність до житлового законодавства України дату зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 та перенесено її на дату його реєстрації у м. Києві. Житлова комісія, яка зарахувала позивача 21 травня 1993 року на квартирний облік при розгляді цього питання не перевірила та витребувала у позивача, а останній не надав всі необхідні документи, що перелічені в Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470. Таким чином, члени житлової комісії прийняли неправомірне рішення про взяття позивача на квартирний облік з 21 травня 1993 року. У житловій справі ОСОБА_1 відсутні докази щодо факту його реєстрації місця проживання у м. Києва станом на 21 травня 1993 року, а першою датою реєстрації є 07 травня 1994 року.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу у Збройних Силах колишнього СРСР та України з 05 серпня 1982 року по 04 січня 2003 року (а.с. 13-17).
З 01 грудня 1992 року ОСОБА_1 був зарахований у Збройні Сили України.
Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 29 грудня 2002 року № 286 позивача було звільнено з військової служби у запас (а.с. 23). З наказу вбачається, що ОСОБА_1 звільняється з залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок фондів Міністерства оборони України.
Наказом Коменданта центрального апарату Міністерства оборони України від 04 січня 2003 року № 5 позивача було виключено зі списків особового складу Комендатури центрального апарату Міністерства оборони України (а.с. 24).
Під час проходження військової служби позивача та членів його сім`ї відповідно до рапорту від 21 травня 1993 року (а.с. 19) було зараховано на квартирний облік, про що житловою комісією було складено протокол № 13 від 21 травня 1993 року (а.с. 20).
З позову вбачається, що 07 серпня 1996 року ОСОБА_1 було переведено до Комендатури центрального апарату Міністерства оборони України, у зв`язку з чим позивач був зарахований на квартирний облік у житловій комісії Центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України із збереженням дати первинного зарахування, а саме з 21 травня 1993 року.
Рішенням засідання Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України та військових частин, безпосередньо йому підпорядкованих, оформленим протоколом № 12 від 09 жовтня 2019 року, було перенесено дату зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 з 21 травня 1993 року на дату його реєстрації у м. Києві - на 07 липня 1994 року, згідно вимог п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (а.с. 22).
Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції, чинній на момент зарахування позивача на квартирний облік, встановлено, що військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями державою.
Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається жиле приміщення, що має відповідати вимогам ст. 50 ЖК Української РСР.
За загальним правилом, визначеним статтями 36, 37 ЖК Української РСР, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік у випадках і в порядку, встановлюваних Радою Міністрів СРСР і Радою Міністрів Української РСР, громадян може бути взято на облік і не за місцем їх проживання (ч. 1 ст. 36).
Облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв`язку з виходом на пенсію (ч. 1 ст. 37).
Порядок забезпечення жилими приміщеннями осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, військовослужбовців-жінок регулюється житловим законодавством і Положенням про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, введеним в дію наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 з наступними змінами.
Згідно з п. 34 цього Положення всі питання, пов`язані із забезпеченням житлом військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби.
При цьому датою постановки на квартирний облік вважається день, коли буде прийняте рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.
Військовослужбовці беруться на квартирний облік за рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром останньої, і перебувають на цьому обліку до одержання жилого приміщення за винятком випадків: поліпшення житлових умов, завдяки якому відпала необхідність у наданні іншого жилого приміщення; переведення до нового місця служби; засудження (крім умовного) до позбавлення волі на строк понад шість місяців; подання таких, що не відповідають дійсності, відомостей, які стали підставою для взяття на облік, або вчинення командуванням неправомірних дій при вирішенні цього питання (пункти 11, 13).
Положенням № 220 передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей мають право до одержання жилого приміщення прописатися за адресою військової частини, а також, що на кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку, довідка про те, чи перебуваються члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад) (п. 12).
Відповідно до вимог ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Рішенням засідання Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України та військових частин, безпосередньо йому підпорядкованих, оформленим протоколом № 12 від 09 жовтня 2019 року, було перенесено дату зарахування на квартирний облік ОСОБА_1 з 21 травня 1993 року на дату його реєстрації у м. Києві - на 07 липня 1994 року, згідно вимог п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (а.с. 22).
З матеріалів справи вбачається, що раніше ухвалене рішення житлової комісії військової частини, оформлене протоколом № 13 від 21 травня 1993 року про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік не скасовано.
Згідно з пунктами 11, 17 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, датою постановки позивача на квартирний облік є дата винесення рішення житловою комісією військової частини, тобто, саме з 21 травня 1993 року має визначатись черговість надання жилого приміщення позивачу - за часом прийняття на облік (внесення до списків осіб, які користуються правом першочергового та позачергового отримання жилих приміщень).
Відповідно до п. 2.16 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання жилого приміщення з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.
Підстави та порядок зняття з обліку та виключення зі списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, визначені, зокрема в п. 2.18 Інструкції, в якому зазначено, що військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів Міністерства оборони України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця до нового місця служби в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу); обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Також зазначено, що військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, виключаються зі списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, у разі якщо вони були необґрунтовано включені до цих списків або втратили право на отримання жилого приміщення в пільговому порядку.
Рішення про зняття з обліку та виключення зі списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, приймається житловою комісією військової частини, яка зарахувала військовослужбовця на облік, або її правонаступником. Рішення письмово доводиться до відома військовослужбовця у п`ятнадцятиденний строк із зазначенням причин зняття з обліку.
Будь-які належні і допустимі докази того, що позивач був зарахований на квартирний облік внаслідок подання ним відомостей, що не відповідають дійсності, або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік, у матеріалах справи відсутні.
Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність дій Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України при прийнятті рішення щодо перенесення дати зарахування на квартирний облік позивача та членів його сім`ї, а оскаржувані дії відповідача призвели до порушення рівності у черговості забезпечення житлом військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року № 359/1347/17.
За таких обставин, враховуючи неправомірність дій Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України при прийнятті рішення щодо перенесення дати зарахування на квартирний облік позивача, відповідно до вимог чинного законодавства України датою постановки останнього на квартирний облік повинна бути саме - 21 травня 1993 року.
З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню.
З урахуванням задоволення позову, на підставі ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь держави підлягає 768 гривень 40 копійок судового збору.
Керуючись статтями 19, 47 Конституції України, статтями 38-44 ЖК Української РСР, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Положенням про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, введеним в дію наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220, Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470, статтями 3, 4, 10, 13, 76-82, 89, 133-142, 223, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Генерального штабу Збройних Сил України (м. Київ-168, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 22991050), третя особа Об`єднана житлова комісія Генерального штабу Збройних сил України (м. Київ-168, просп. Повітрофлотський, 6) про визнання підпункту протоколу протиправним та його скасування задовольнити.
Скасувати рішення засідання Об`єднаної житлової комісії Генерального штабу Збройних сил України та військових частин, безпосередньо йому підпорядкованих (м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6) в частині перенесення дати зарахування на квартирний облік полковника запасу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 21 травня 1993 року на 07 липня 1994 року, оформлене протоколом № 12 від 09 жовтня 2019 року (п.п. 3.7 п. 3 Протоколу).
Стягнути з Генерального штабу Збройних Сил України (м. Київ-168, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 22991050) на користь держави 768 гривень 40 копійок судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: