Рішення № 95997812, 01.04.2021, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.04.2021
Номер справи
756/2560/20
Номер документу
95997812
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

01.04.2021 Справа № 756/2560/20

Унікальний №756/2560/20

Провадження № 2/756/853/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2021 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Яценко Н.О.,

за участі секретаря Дрончак Д.А.

представників позивача ОСОБА_1

ОСОБА_2

представника відповідача Панасюк К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» про визнання неправомірними нарахування плати за послугу з централізованого опалення, зобов`язання зробити перерахунок, забезпечити прийняття показань та здійснити нарахування плати за послугу з централізованого опалення згідно показань, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач в лютому 2020 року звернулася до суду з вищевказаним позовом до відповідача. В обґрунтування позову вказує, що зареєстрована та проживає в належній їй на праві приватної власності квартирі АДРЕСА_1 .

За адресою місця проживання позивача їй відповідачем надаються послуги з централізованого опалення, та на неї розповсюджується пільга у вигляді 75 % знижки плати за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання, передбачена п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року.

З метою раціонального опалення належній позивачу квартири та несення контрольованих витрат за послуги опалення, позивач вирішила встановити квартирний вузол обліку теплової енергії на опалення, який ще називається лічильником.

У 2018 році, з метою здійснення оплати послуг з централізованого опалення згідно показань квартирних засобів обліку теплової енергії, позивач звернулася до інженера-проектувальника ОСОБА_4

06.08.2018 року інженером-проектувальником ОСОБА_4 розроблений робочий проект обладнання вузла обліку теплової енергії в квартирі АДРЕСА_1 , який погоджений ТОВ «Житлобуд-1» та розглянутий відповідачем, про що постановлені підписи уповноважених осіб на його титульному аркуші.

Розділом 3 робочого проекту передбачено, що для обліку теплової енергії на потреби опалення квартири АДРЕСА_1 встановлюється 2 вузла обліку теплоспоживання. В якості теплолічильників обрано UL TRAHEAT T350 (2 WR6) Ду 15 (з ультразвуковим перетворювачем витрати), який внесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки (сертифікат перевірки типу № UA.TR.001 77-17).

Згідно п.6.1 розділу 6 робочого проекту, вузол обліку теплової енергії приймається в експлуатацію після монтажу, при повній відповідності з проектним рішенням.

Згідно п.6.4.1 п.6.4 розділу 6 робочого проекту, перед включенням вузла обліку в роботу, після закінчення монтажних робіт і прийняттям в експлуатацію, між споживачем теплової енергії та відповідачем укладається договір на використання та розрахунки за спожиту теплову енергію. При цьому у договорі повинні бути узгоджені умови сторін, які торкаються експлуатації вузла обліку, зняття показників обліку споживання теплової енергії та порядок розрахунків.

В свою чергу відповідно до п.пп.6.4.2 та 6.4 розділу 6 робочого проекту, звіт кількості теплоти проводиться по показникам теплообчислювача. При цьому розрахунок з відповідачем проводиться один раз на місяць по різниці показників теплолічильника за минулий та попередній місяць, з урахуванням коефіцієнта використання тепла місць загального користування будинку.

Відтак, 03.09.2018 року між позивачем та відповідачем укладено договір про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води населенню від 03.09.2018 № 024016001580100 .

Вказані вузли теплової енергії на опалення були встановлені позивачем у її квартирі, взяті на облік відповідачем та опломбовані, що підтверджується актом прийняття на комерційний облік вузла обліку теплової енергії для потреб опалення конкретного приміщення, акт прийняття на комерційний облік вузла обліку теплової енергії для потреб опалення окремого приміщення від 04.09.2018, яким засвідчено прийняття в експлуатацію засіб обліку UL TRAHEAT T350 (2 WR6) Ду 15, заводський номер 69103495; акт прийняття на комерційний облік вузла обліку теплової енергії для потреб опалення окремого приміщення від 04.09.2018 року, яким засвідчено прийняття в експлуатацію засіб обліку UL TRAHEAT T350 ( 2 WR6 ) Ду 15, заводський номер 69103496.

Після встановлення лічильників, нарахування та сплати за споживання теплової енергії здійснювалася на підставі показників лічильників, що були встановлені у Квартирі. Утім з листопада 2019 року відповідач почав нараховувати вартість послуг з центрального опалення без врахування показників лічильника, чим порушив умови договору та права позивача. З урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 02.06.2020 року позивач просила суд визнати неправомірними нарахування Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» плати ОСОБА_3 за послугу з централізованого опалення з листопада 2019 року по квітень 2020 року включно, обчислені згідно показань будинкового засобу обліку теплової енергії (вузла комерційного обліку) пропорційно опалювальній площі квартири АДРЕСА_1 , без врахування показань встановлених в ній квартирних засобів обліку теплової енергії (вузлів розподільного обліку) із заводськими № № 69103495 , 69103496; зобов`язати Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» здійснити перерахунок плати ОСОБА_3 за послугу з централізованого опалення з період з листопада 2019 року по квітень 2020 року включно , обчислений згідно наданих нею показань квартирних засобів обліку теплової енергії (вузлів розподільного обліку ) із заводськими № 69103495, 69103496; зобов`язати Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго» забезпечити прийняття показань встановлених у кв. АДРЕСА_1 квартирних засобів обліку теплової енергії (вузлів розподільного обліку); зобов`язати Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Кихвської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» здійснювати нарахування плати ОСОБА_3 за послугу з централізованого опалення, згідно показань встановлених у квартирі АДРЕСА_1 квартирних засобів обліку теплової енергії (вузлів розподільного обліку).

Ухвалою від 24.02.2020 року судді Васалатія К.А. по справі відрито провадження та призначено підготовчий розгляд на 10.03.2020 року.

Розпорядженням за № 19 від 04.03.2020 року справу передано судді Яценко Н.О., оскільки з 04.03.2020 року суддя Васалатій К.А. відсторонений від здійснення правосуддя.

12.03.2020 року до суду надійшов відзив відповідача в якому він посилався на те, що вузли розподільного обліку теплової енергії у будинку з вертикальною системою централізованого опалення не встановлюються, просили суд в задоволенні позову відмовити.

10.03.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив в якому представники позивача посилалися на те, що вузли розподільного обліку у квартирі позивача встановлені 04.09.2018, тоді як Постанова Кабінету Міністрів України № 829 «Про затвердження Порядку визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлених засобів - розподілювачів теплової енергії» прийнята лише 10.10.2018 року, а набрання чинності відбулось 24.10.2018 року, посилалися на ч.1 ст.58 Конституції України за приписами якої зазначені вище положення чинного законодавства не застосовуються до обставин, які мали місце до набрання ними чинності, а саме щодо питання встановлення вузлів розподільного обліку, встановлених до 24.10.2018 року.

В судовому засіданні представники позивача, позовні вимоги підтримували, з обставин викладених в позові та просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, з обставин викладених у відзиві та просила відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив такі обставини.

Як убачається з матеріалів справи позивач зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_1 .

06.08.2018 року інженером-проектувальником ОСОБА_4 розроблений робочий проект обладнання вузла обліку теплової енергії в квартирі АДРЕСА_1 , який погоджений ТОВ «Житлобуд-1» та розглянутий відповідачем, про що постановлені підписи уповноважених осіб на його титульному аркуші.

Розділом 3 робочого проекту передбачено, що для обліку теплової енергії на потреби опалення квартири АДРЕСА_1 встановлюється 2 вузла обліку теплоспоживання. В якості теплолічильників обрано UL TRAHEAT T350 (2 WR6) Ду 15 (з ультразвуковим перетворювачем витрати), який внесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки (сертифікат перевірки типу № UA.TR.001 77-17).

Згідно п.6.1 розділу 6 робочого проекту, вузол обліку теплової енергії приймається в експлуатацію після монтажу, при повній відповідності з проектним рішенням.

Згідно п.6.4.1 п.6.4 розділу 6 робочого проекту, перед включенням вузла обліку в роботу, після закінчення монтажних робіт і прийняттям в експлуатацію, між споживачем теплової енергії та відповідачем укладається договір на використання та розрахунки за спожиту теплову енергію. При цьому у договорі повинні бути узгоджені умови сторін, які торкаються експлуатації вузла обліку, зняття показників обліку споживання теплової енергії та порядок розрахунків.

В свою чергу відповідно до п.пп.6.4.2 та 6.4 розділу 6 робочого проекту, звіт кількості теплоти проводиться по показникам теплообчислювача. При цьому розрахунок з відповідачем проводиться один раз на місяць по різниці показників теплолічильника за минулий та попередній місяць, з урахуванням коефіцієнта використання тепла місць загального користування будинку.

03.09.2018 року між позивачем та відповідачем укладено договір про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води населенню від 03.09.2018 № 024016001580100 .

Вказані вузли теплової енергії на опалення були встановлені позивачем у її квартирі, взяті на облік відповідачем та та опломбовані, що підтверджується актом прийняття на комерційний облік вузла обліку теплової енергії для потреб опалення конкретного приміщення, акт прийняття на комерційний облік вузла обліку теплової енергії для потреб опалення окремого приміщення від 04.09.2018, яким засвідчено прийняття в експлуатацію засіб обліку UL TRAHEAT T350 (2 WR6) Ду 15, заводський номер 69103495; акт прийняття на комерційний облік вузла обліку теплової енергії для потреб опалення окремого приміщення від 04.09.2018 року, яким засвідчено прийняття в експлуатацію засіб обліку UL TRAHEAT T350 (2 WR6) Ду 15, заводський номер 69103496.

До жовтня 2019 року нарахування оплати за послуги з централізованого опалення квартири позивача здійснювалось з урахуванням показань приладу обліку теплової енергії, що встановлений у неї в квартирі. Проте, з листопада 2019 нарахування КП "Київтеплоенерго" оплати за послуги з централізованого опалення здійснювались з урахуванням показань будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалювальній площі квартири.

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо зміни порядку нарахування за послуги з централізованого опалення, суд виходить з такого.

Засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг визначаються Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".

Ст. 1 цього Закону визначено, що вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла розподільного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" вузли розподільного обліку теплової енергії у випадках, коли це технічно неможливо, не встановлюються.

У такому разі для визначення обсягу теплової енергії, спожитої на потреби опалення, на всіх опалювальних приладах (крім розташованих у приміщеннях (місцях) загального користування багатоквартирних будинків) особами, визначеними частинами другою і третьою цієї статті, повинні бути встановлені прилади - розподілювачі теплової енергії, крім випадків, коли це економічно недоцільно.

Модель приладу - розподілювача теплової енергії визначається власником (співвласниками) будівлі за погодженням з виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги.

Усі опалювальні прилади при застосуванні вузлів розподільного обліку теплової енергії або приладів - розподілювачів теплової енергії обладнуються автоматичними регуляторами температури повітря у приміщенні відповідно до будівельних норм.

Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії затверджується Кабінетом Міністрів України. За наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов`язковим.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 року №829 затверджено Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії (далі - Порядок).

За приписами п. 6 Порядку технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку наявна за відповідності внутрішньобудинкової системи опалення всім таким критеріям:

-окреме відгалуження системи опалення для окремого приміщення, наявність якого встановлено під час візуального огляду та яке передбачене принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення будівлі (за наявності);

-принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення передбачено технічну можливість встановлення автоматичних регуляторів температури в приміщеннях для регулювання споживання теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі, що не призведе до порушень гідравлічного режиму внутрішньобудинкової системи опалення будівлі;

-під час встановлення вузла розподільного обліку буде забезпечено дотримання вимог застосування засобу вимірювальної техніки та умов його належної експлуатації, що зазначені у технічній (супровідній) документації на цей засіб;

-можливість забезпечення вільного доступу для зняття показань приладу обліку, його обслуговування, заміни під час подальшої експлуатації.

Таким чином, власник квартири має право на встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії лише у випадку відповідності внутрішньобудинкової системи опалення усім чотирьом критеріям, передбаченим у п. 6 Порядку.

При цьому, як визначено у п. 4 Порядку, технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку визначається під час обстеження внутрішньобудинкової системи опалення суб`єктом господарювання, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт з монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання шляхом встановлення відповідності кожному з критеріїв у форматі так/ні, визначених у п. 6 цього Порядку, про що складається акт обстеження у довільній формі, у якому зазначається висновок за результатами обстеження, прізвище, ім`я, по батькові виконавця обстеження. Якщо у висновку зазначено, що технічна можливість встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії відсутня, зазначається критерій з переліку згідно з п. 6 цього Порядку, якому не відповідає внутрішньобудинкова система опалення, а також можуть зазначатися заходи, здійснення яких дозволить встановити вузли розподільного обліку.

У листі від 08 січня 2019 року "Щодо оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку комунальних послуг" Міністерство розвитку громад та територій України роз`яснило, що вузли розподільного обліку теплової енергії у будинку з вертикальною системою централізованого опалення не встановлюються.

Внутрішньобудинкова система опалення в будинку АДРЕСА_1 - підключена до теплових мереж за залежною схемою через елеваторні вузли змішування. В будинку встановлено два теплових лічильника на опалення : АКВА-МВТ, зав. № 17-051574 для кв. № 1-20 та ТЭРМ-02, зав. № 981648 для кв.21-230. Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що внутрішньобудинкова система опалення в будинку АДРЕСА_1 відповідає усім критеріям, що визначені у п. 6 Порядку, які надають технічну можливість встановлення вузлів розподільного обліку в квартирах вказаного будинку.

Відповідно до п. 12.3.2 ДБН В.3.2-2-2009 "Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт" за відсутності технічної можливості облаштування системи централізованого опалення поквартирними лічильниками теплоспоживання при відповідному обґрунтуванні допускається застосовувати вертикальну систему опалення з можливістю обладнання/дообладнання зазначеної системи відповідно запірно-регулювальною арматурою згідно з вимогами СНиП 2.04.05, ДБН В.2.2-15, ДБН В.2.5-39, а також можливістю влаштування приладів розподілювачів теплової енергії на опалювальних приладах для обліку фактичного теплоспоживання квартирами.

Наведене свідчить, що у квартирі позивача можливим є встановлення приладів-розподілювачів, а не встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії.

Відтак врахування КП "Київтеплоенерго" показань вузла розподільного обліку теплової енергії у квартирі АДРЕСА_1 неможливе з огляду на відсутність належного підтвердження відповідності встановленого розподільного обліку теплової енергії нормативним вимогам, що, як наслідок, призвело до некоректного обліку спожитої теплової енергії по відношенню до мешканців квартир без індивідуальних засобів обліку теплової енергії.

Відповідно до п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, розрахунки за надані позивачеві послуги з централізованого опалення здійснюються відповідачем з урахуванням показань будинкового засобу обліку пропорційно опалюваній площі квартири.

Таким чином, дії відповідача КП "Київтеплоенерго" щодо неврахування показань вузла розподільного обліку теплової енергії у квартирі АДРЕСА_1 при розрахунку оплати за централізоване опалення є правомірним.

Посилання представників позивача на те, що відповідач порушив норми законодавства щодо зворотної дії закону в часі, так як вузол обліку теплової енергії в квартирі позивач встанови до прийняття актів на які посилається відповідач, суд вважає безпідставними, оскільки позивачем заявлені вимоги щодо визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії починаючи з листопада 2019 року, тобто позовні вимоги стосуються періоду, коли набрали законної сили Наказ Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України від 12 жовтня 2018 року № 270 та Постанова Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 № 829, затверджено Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії.

З огляду на викладене в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2-5, 10-13, 19, 76-81, 89, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (адреса місцезнаходження: м.Київ, вул.І.Франка, буд.5), про визнання неправомірними нарахування плати за послугу з централізованого опалення, зобов`язання зробити перерахунок, забезпечити прийняття показань та здійснити нарахування плати за послугу з централізованого опалення згідно показань - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається апеляційному суду міста Києва через Оболонський районний суд міста Києва.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01 квітня 2021 року.

Суддя