
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2021 р. № 520/986/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в загальному порядку у письмову провадженні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/986/21 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування припису, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агросет" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконними дії Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області щодо проведення перевірки, проведеної на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №512-ДК від 04 листопада 2020 року, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року № 512-ДК/556/АП/09/01/-20;
- визнати незаконним та скасувати припис Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області № 512-ДК/0288Пр/03/01/-20 про усунення виявлених порушень від 17 грудня 2020 року.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 відкрито провадження по даній справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі відмовлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області щодо проведення перевірки, проведеної на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 512-ДК від 04 листопада 2020 року, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року № 512-ДК/556/АП/09/01/-20 є незаконними, а припис Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області № 512-ДК/0288Пр/03/01/-20 про усунення виявлених порушень від 17 грудня 2020 року є протиправним, а тому, підлягає скасуванню.
19.02.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області діяло з дотриманням норм чинного законодавства України, а тому, оскаржуваний припис є правомірним, підстави для його скасування відсутні.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадстру у Харківській області за № 512-ДК від 04.11.2020 передбачено здійснити заходи державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення, державної форми власності на території Шебелинської сільської ради Балаклійського району Харківської області за межами населених пунктів поруч із земельною ділянкою, що має кадастровий номер 6320287201:00:001:0059.
На підставі вказаного наказу працівниками відповідача проведено обстеження земельної ділянки площею 1,5000 га, що розташована на території Шебелинської сільської ради поза межами населених пунктів Балаклійського району Харківської області поруч із земельною ділянкою, що має кадастровий номер 6320287201:00:001:0059 та встановлено, що на земельній ділянці площею 1,5000 га розміщуються господарські будівлі і споруди (господарський двір), про що складено акт обстеження земельної ділянки від 20.11.2020 за № 512- ДК/473/АО/Ю/01/-20.
Також, 20.11.2020 перевіряючиими складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства з об`єктом - земельної ділянки № 512- ДК/5 56/АП/09/01/-20 відповідно до якого встановлено, що на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, державної форми власності, площею 1,5000 га розташованій на території Шебелинської сільської ради поза межами населених пунктів Балаклійського району Харківської області, поруч із земельною ділянкою, що має кадастровий номер 6320287201:00:001:0059 розміщуються господарські будівлі і споруди (господарський двір). Вищезазначена земельна ділянка по периметру огороджена парканом, вільного доступу не має та використовується ТОВ "Агросет" в особі керівника Бочарова Олександра Володимировича без відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо надання її у власність чи користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо цієї земельної ділянки, чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельні кодексу України та ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речові прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Відповідальність за вчинення правопорушення передбачена ст. 53-1 Кодексу про адміністративні правопорушення.
20.11.2020 державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.11.2020 за № 512-ДК/0310П/07/01/-20 за порушення статей 125, 126 Земельного Кодексу України.
Постановою Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області про накладення адміністративного стягнення № 512-ДК/0217По/08/01/-20 від 17.12.2020 керівника ТОВ "Агросет" ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді 340 грн.
17.12.2020 відповідачем складено припис № 512-ДК/0288Пр/03/01/-20, яким на дано 30-денний термін для усунення виявлених порушень вимог земельного законодавства України шляхом припинення самовільного використання земельної ділянки і приведення її у придатний для використання згідно її цільового прихначення.
Не погоджуючись із діями Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області щодо проведення перевірки та з приписом № 512-ДК/0288Пр/03/01/-20 від 17.12.2020, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно із статтею 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року № 963-IV (далі Закон №963-IV).
Відповідно до статті 2 вказаного Закону, основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Статтею 4 Закону № 963-IV передбачено, що об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Згідно зі статтею 5 Закону №963-IV, органом, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Положеннями ст.6 Закону № 963-IV визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15, передбачено, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно із статтями 9, 10 Закону № 963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об`єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов`язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;
викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України;
передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;
проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.
Державні інспектори під час виконання службових обов`язків мають право на носіння форменого одягу встановленого зразка та використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорографічним забарвленням і написом з емблемою в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Статтями 125 та 126 ЗК України регламентовано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
В абзаці 7 пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державній реєстрації прав підлягають право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Згідно пункту "б" частини 1 статті 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення як, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.
Відповідно до статті 1 Закону № 963-IV самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочинну щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, будь-які дії, направлені на фактичне використання земельної ділянки без оформлення права власності на земельну ділянку або права постійного користування чи права оренди земельної ділянки в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", є самовільним зайняттям земельної ділянки.
Як вже зазначалось судом, 20.11.2020 перевіряючиими складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства з об`єктом - земельної ділянки № 512- ДК/5 56/АП/09/01/-20, відповідно до якого встановлено, що на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, державної форми власності, площею 1,5000 га розташованій на території Шебелинської сільської ради поза межами населених пунктів Балаклійського району Харківської області, поруч із земельною ділянкою, що має кадастровий номер 6320287201:00:001:0059 розміщуються господарські будівлі і споруди (господарський двір). Вищезазначена земельна ділянка по периметру огороджена парканом, вільного доступу не має та використовується ТОВ "Агросет" в особі керівника Бочарова Олександра Володимировича без відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо надання її у власність чи користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо цієї земельної ділянки, чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельні кодексу України та ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речові прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
При цьому, судовим розглядом встановлено, що право власності ТОВ "Агросет" на будівлі та споруди, що розташовані на обстежуваній земельній ділянці, які були придбані за договором купівлі-продажу від 18.06.2007 визнано дійсним рішенням Господарського суду Харківської області від 03.10.2007 у справі № 38/351-07, право власності на зазначені об`єкти зареєстровано Балаклійським бюро технічної інвентаризації 20.11.2007.
Окремо суд зазначає, що жодної офіційної інформації, що проводиться обстеження земельної ділянки та перевірка її використання, так і про те, що позивач має надати документи, що підтверджують право користування зазначеною земельною ділянкою, до ТОВ "Агросет" не надходило.
Також, суд звертає увагу на те, що позивачем вживались заходи щодо отримання в оренду земельної ділянки щодо якої відбулася перевірка. Так, 23.06.2017 підприємством подавалось клопотання до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки. Листом № 19-20-6-12464/0/19-17 від 08.08.2017 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило ТОВ "Агросет" про відмову у наданні такого дозволу у зв`язку із відсутністю містобудівної документації, яка обґрунтовує площу земельн6их ділянок, необхідну для обслуговування існуючих об`єктів нерухомого майна із зазначенням функціональним використанням.
Крім того, ТОВ "Агросет" постійно сплачує до місцевого бюджету в якості компенсації за недоотримані внаслідок використання земельної ділянки кошти, що підтверджується платіжними дорученнями, копії яких надані до матеріалів справи.
Отже, враховуючи те, що позивач перебуває на сьогоднішній день в процедурі отримання зазначеної земельної ділянки в користування відповідно до договору оренди, обстежувану земельну ділянку неможливо вважати самовільно зайнятою.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, при розгляді даної справи відповідач не довів обґрунтованості та правомірності оскаржуваного рішення, винесеного за результатами проведеної перевірки.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області щодо проведення перевірки, проведеної на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 512-ДК від 04 листопада 2020 року, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року № 512-ДК/556/АП/09/01/-20 є незаконними, а припис Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області № 512-ДК/0288Пр/03/01/-20 про усунення виявлених порушень від 17 грудня 2020 року є протиправним, а тому, підлягає скасуванню.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 57,с. Шебелинка, Балаклійський район, Харківська область,64251, ідентифікаційний код - 34329080) до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області (місцезнаходження: вул. Космічна, буд. 21, 2 під., 8,9 пов., м. Харків, 61145, ідентифікаційний код - 39792822) про визнання дій протиправними та скасування припису - задовольнити.
Визнати незаконними дії Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області щодо проведення перевірки, проведеної на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №512-ДК від 04 листопада 2020 року, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року № 512-ДК/556/АП/09/01/-20.
Визнати незаконним та скасувати припис Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області № 512-ДК/0288Пр/03/01/-20 про усунення виявлених порушень від 17 грудня 2020 року.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" (ідентифікаційний код - 34329080) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області ( ідентифікаційний код - 39792822) судовий збір у розмірі 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко