
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань залишення позовної заяви без розгляду
Справа № 500/959/21
02 квітня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Управління соціального захисту та охорони здоров`я Чортківської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту та охорони здоров`я Чортківської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника – адвоката Волинця Сергія Анастасовича звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту та охорони здоров`я Чортківської міської ради, в якому просить зобов`язати Управління соціального захисту та охорони здоров`я Чортківської міської ради перерахувати і виплатити ОСОБА_1 як учаснику бойових дій недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
25.03.2021 від відповідача до суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у порядку статті 123 КАС України у зв`язку із пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду. Вказане клопотання відповідач обґрунтовує тим, що грошова допомога є виплатою, яка носить періодичний характер та сплачується щороку, тому, на переконання відповідача, про обставини, які слугували підставою звернення до суду, ОСОБА_1 дізнався у квітні 2020 року, коли йому було виплачено вказану грошову допомогу і у разі незгоди з виплаченою сумою у нього виникло право на звернення до суду протягом шести місяців з квітня місяця відповідного року. Позивач звернувся до суду із цим позовом 02.03.2021, відтак відповідач вважає, що ним пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
Перевіривши обґрунтованість доводів, покладених відповідачем в основу клопотання про залишення позову без розгляду, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
В свою чергу, згідно з частинами третьою та четвертою статті 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
З аналізу вказаних вище норм права слідує, що застосуванню приписів пункту 8 частини першої статті 240 КАС України щодо залишення позову без розгляду передує встановлення судом після відкриття провадження в адміністративній справі факту пропуску позивачем строку звернення до суду з відповідним позовом або передчасності висновку про поважність причин пропуску такого строку, викладеного в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Так, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення строків звернення до суду з позовними заявами передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
У даному випадку позивач заявляє вимоги щодо виплати йому щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік у визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмірі.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога.
За змістом частини четвертої статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що перебіг строку звернення особи до суду з позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати щорічної разової допомоги в необхідному розмірі на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» слід обраховувати з 30 вересня відповідного поточного року.
Дана позиція кореспондується з відповідними висновками Верховного Суду викладеними в постановах від 06.02.2018 по справі №607/7919/17, 07.03.2018 у справі №664/51/17, від 10.05.2018 у справі №389/1042/17, від 14.08.2018 у справі №473/2190/17, ід 22.08.2018 у справі №587/2475/16-а, в яких Верховний Суд встановив, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, які викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, строк звернення до суду з позовними вимогами щодо перерахунку та виплати недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік слід обчислювати з 01.10.2020. Позивач звернувся до суду з цим позовом 01.03.2021 (у цей день позов здано на пошту), тобто у строк, встановлений законом.
Відтак, враховуючи наведені положення законодавства та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у порядку статті 123 КАС України слід відмовити.
Керуючись статтями 122, 123, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання Управління соціального захисту та охорони здоров`я Чортківської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту та охорони здоров`я Чортківської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала з питань залишення позовної заяви без розгляду окремо не оскаржується.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включається до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 02 квітня 2021 року.
Суддя Чепенюк О.В.