
Справа № 420/1172/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бойко О.Я.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше виплачених сум, вирішив адміністративний позов задовольнити частково.
І. Суть спору
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:
(1). Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 10.11.2020 р. №139118 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, призначеної 90% від посадового окладу працівника прокуратури Одеської області ОСОБА_1 у зв`язку зі збільшенням посадового окладу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 –ХІІ (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), що діяв на час призначення пенсії.
(2). Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107 м. Одеса, вул. Канатна,83 код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 –ХІІ (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Одеської області №111 від 05.03.2020, без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше проведених виплат.
(3).У зв`язку з тим, що право на перерахунок пенсії виникло у ОСОБА_1 з 01.10.2017 р., зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити йому різницю в пенсії за минулі 12 місяців, виходячи з розрахунку 90% місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.
(4). Виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду».
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
Поданий позов обґрунтований тим, що позивач є пенсіонером органів прокуратури та знаходиться на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції чинній на час виходу на пенсію), в розмірі 90% з середнього заробітку без будь-яких обмежень її максимального розміру з посади начальника відділу обласної прокуратури.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2017 р. №7-р(ІІ)/2019 та у звязку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури»,-прокуратурою Одеської області 05.03.2020 р. позивачу надано довідку №111 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії обчисленної відповідно до вказаної Постанови КМУ.
Позивач звернувся до відповідача з заявою №8898 від 09.11.2020 р. та доданими документами щодо перерахунку пенсії згідно з Законом України «Про прокуратуру».
Відповідач прийняв рішення №139118 від 10.11.2020 р., яким відмовив позивачу у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 №76-VІІ, внесено зміни до ч.20 Закону України №1697-VІІ, відповідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. Крім того у рішенні про відмову в перерахунку пенсії зазначається про те, що відповідно до п.7 постанови КМУ від 11.12.2019 р. №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадових окладів працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
Позивач зазначив, що право на перерахунок пенсії з 01.10.2017 р. ним отримано 06.09.2017 після набрання чинності постанови КМУ №657, а отже перерахунок і виплату йому пенсії повинні здійснювати саме з цієї дати.
Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у перерахунку пенсії на підставі довідки, а отже рішення від 10.11.2020 р. №139118 є протиправним та належить до скасування.
(б) Позиція Відповідача
16.02.2021р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, просить відмовити у їх задоволенні.
Щодо визнання рішення протиправним, відповідач зазначає, що на момент звернення позивача зміни у статтю 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VІІ не вносилися та був відсутній порядок проведення такого перерахунку. Адже відповідно до п.20 статті 86 цього Закону умови і порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначається КМУ.
Право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 р., для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 р.
Отже призначені працівникам прокуратури пенсії перераховується у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 р.
Головне управління не погоджується з позовною вимогою щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження її граничного розміру із розрахунку 90%, з огляду на те що суд не може приймати рішення про задоволення вимог позивача щодо здійснення перерахунку пенсії по життєво, оскільки такі не стосуються спірних відносин, а носять перспективний, на думку позивача – ймовірний протиправний характер поведінки відповідача у відносинах із позивачем, у яких право останнього не є порушеним.
Відповідач вважає, що він не порушував прав, свобод та інтересів позивача та діяв на підставі норм чинного законодавства України.
(в) Відповідь на відзив
17.02.2021 р. від позивача надійшла відповідь на відзив в обґрунтування позивач зазначив наступне.
Підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Постановою КМУ «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657 затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.
Отже зазначена постанова, що набрала чинності 06.09.2017 р. є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 р.
При перерахунку пенсії позивача також має застосовуватися норма щодо визначення розміру пенсії у відсотках, яка діяла на момент її призначення, без обмеження її граничного розміру.
ІІІ. Процедура та рух справи
01.02.2021р. Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтверження
позивач є пенсіонером органів прокуратури та знаходиться на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції чинній на час виходу на пенсію), в розмірі 90% з середнього заробітку без будь-яких обмежень її максимального розміру з посади начальника відділу обласної прокуратури.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2017 р. №7-р(ІІ)/2019 та у звязку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури»,-прокуратурою Одеської області 05.03.2020 р. позивачу надано довідку №111 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії обчисленної відповідно до вказаної Постанови КМУ.
Позивач звернувся до відповідача з заявою №8898 від 09.11.2020 р. та доданими документами щодо перерахунку пенсії згідно з Законом України «Про прокуратуру».
Відповідач прийняв рішення №139118 від 10.11.2020 р., яким відмовив позивачу у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 №76-VІІ, внесено зміни до ч.20 Закону України №1697-VІІ, відповідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. Крім того у рішенні про відмову в перерахунку пенсії зазначається про те, що відповідно до п.7 постанови КМУ від 11.12.2019 р. №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадових окладів працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
V. Джерела права та висновки суду
Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правові засади пенсійного забезпечення працівників прокуратури встановлює Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” були внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, додатками до якої, затверджено нові збільшені схеми посадових окладів працівників прокуратури.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Суд зазначає, що позивач отримав довідку прокуратури Одеської області про складові заробітної плати №111 від 05.03.2020 р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсій з заявою і зазначеною довідкою звернувся до відповідача.
Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 ухвалено 13.12.2019. Отже позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок тоді, коли вже було визнано неконституційним положення про те, що порядок перерахунку пенсії повинен бути встановлений Кабінетом Міністрів України та був встановлений порядок здійснення перерахунку.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься в статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 № 2136-VIII.
У пункті 2 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, відповідні положення втратили чинність з 13.12.2019р.
Суд встановив, що дана справа підпадає під ознаки типової адміністративної справи, яка розглянута Верховним Судом як зразкова в порядку статті 290 КАС України з прийняттям рішення від 14.09.2020 року по справі №560/2120/20, оскільки:
- позивачами у них є особи, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII;
- відповідачами є територіальні органи Пенсійного фонду України;
- предметом спору є вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII;
- позивачі звернулись до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019 року.
У вказаній зразковій справі Верховний Суд зробив наступні правові висновки:
- з 13.12.2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019 року;
- вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, вирішення даного адміністративного спору суд здійснює з урахуванням правових висновків Верховного Суду у зазначеній зразковій справі.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 10.11.2020 р. №139118 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107 м. Одеса, вул. Канатна,83 код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 –ХІІ (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Одеської області №111 від 05.03.2020, без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше проведених виплат, суд робить висновок, що вона належить до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру, суд зазначає наступне.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Крім того, відповідач у рішенні №139118 від 10.11.2020 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з підстав відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Таким чином, для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 –ХІІ (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), на підставі довідки прокуратури Одеської області №111 від 05.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.
Щодо позовної вимоги, що у зв`язку з тим, що право на перерахунок пенсії виникло у ОСОБА_1 з 01.10.2017 р., зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити йому різницю в пенсії за минулі 12 місяців, виходячи з розрахунку 90% місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат, суд робить висновок, що вона не належить до задоволення виходячи з наступного .
Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).
Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:
перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
Крім того, позивач просив суд здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2020, тому судом передусім надана оцінка правовідносинам, що виникли з цієї дати.
Суд зазначає, що в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру». Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів ПФУ про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019.
Аналогічний висновок зробив Верховний Суд у рішенні від 14.09.2020 р. у зразковій справі №560/2120/20.
Щодо позовної вимоги про виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», суд робить висновок, що вона не належить до задоволення виходячи з наступного.
Суд зазначає, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 року по справі №640/5248/19 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: “Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”. Тобто вказана постанова КМ України є нечинною з 22.07.2020 року, а тому в окремому зазначенні в даному рішенні про її незастосування відповідачем, немає необхідності.
Таким чином з огляду на встановленні обставини у даній справі суд, робить висновок про часткове задоволення позовних вимог.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 10.11.2020 р. №139118 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, призначеної 90% від посадового окладу працівника прокуратури Одеської області ОСОБА_1 у зв`язку зі збільшенням посадового окладу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 –ХІІ (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), що діяв на час призначення пенсії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107 м. Одеса, вул. Канатна,83 код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789 –ХІІ (в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), на підставі довідки прокуратури Одеської області №111 від 05.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.
4. У решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім),00 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя О.Я. Бойко