
Справа № 420/1196/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, стягнення компенсації, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася ОСОБА_2 з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.07.2019 року №0022731307, №0022721307, №0022741307 та стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області компенсації (одну мінімальну заробітну плату) в розмірі 6000 грн.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки дарувальник та обдарована (позивач) за договором дарування є рідними сестрами та відповідно до п. п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України позивач звільнена від оподаткування.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та винесені у відповідності до п. п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до договору дарування від 09.08.2017 року, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Русских С.Б., зареєстрованого у реєстрі за №1565 ОСОБА_3 (дарувальник) передала безоплатно у власність ОСОБА_4 (обдаровувана) квартиру під АДРЕСА_1 (аркуш справи 5).
На адресу ОСОБА_1 надійшли податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 08.07.2019 року №0022731307, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за податковим зобов`язанням на суму 12811,5 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 3202,88 грн., всього 16014,38 грн. (аркуш справи 11), від 08.07.2019 року №0022741307, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір за податковим зобов`язанням на суму 3843,45 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 960,86 грн., всього 4804,31 грн. (аркуш справи 12), від 08.07.2019 року №0022721307, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 170 грн. (аркуш справи 13).
Позивач не погодився із правомірністю зазначених податкових повідомлень-рішень та звернувся до ДПС України зі скаргою, проте скарга залишена без розгляду та повернута позивачу (аркуші справи 14-18), а тому позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом.
Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав здійснюється за правилами, встановленими ст. 174 Податкового кодексу України.
Згідно з положеннями п. 174.1, 174.3 ст. 174 Податкового кодексу України до об`єктів спадщини належать, в тому числі, об`єкти нерухомості.
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Відповідно до положень п. п. 174.2.1, 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України за нульовою ставкою оподатковується об`єкт спадщини, що успадковується членами сім`ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
За ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу оподатковується вартість будь-якого об`єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не зазначені у підпункті 174.2.1 цього пункту.
При цьому, відповідно до положень п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України платник податку при отриманні доходу має подати податкову декларацію.
Крім того, відповідно до п. 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України об`єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до положень п. 174.6 ст. 174 Податкового кодексу України об`єкти дарування, зазначені в пункті 174.1 цієї статті, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини.
Відповідно до п. 174.8, 174.9 ст. 174 Податкового кодексу України, у разі спадкування будь-яких об`єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об`єктів з метою оподаткування не визначається. Якщо об`єкти, подаровані платнику податку, оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об`єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді об`єктів спадщини/дарунків об`єктом оподаткування є оціночна вартість таких об`єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом.
Обов`язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об`єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку.
Таким чином, при отримані у подарунок об`єкту нерухомості платник податку має подати відповідну декларацію, сплатити податок на доходи та військовий збір, однак в разі отримання подарунку у вигляді об`єкту нерухомості від члена сім`ї першого та другого ступенів споріднення, такий подарунок оподатковується за нульовою ставкою, що звільняє обдаровану особу від сплати податку на доходи, військового збору та від подання декларації про доходи.
Відповідно до положень п. п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України членами сім`ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім`ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
З матеріалів справи вбачається та підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 від 30.07.1974 року, Серії НОМЕР_2 від 20.03.1981 року те, що позивач за договором дарування отримала в дар квартиру від рідної сестри ОСОБА_3 , яка є членом сім`ї фізичної особи другого ступеня споріднення.
Таким чином, дохід у вигляду подарованого об`єкту нерухомості позивачу оподатковується за нульовою ставкою, а тому вона не має сплачувати податок на доходи, військовий збір та подавати декларацію про такі доходи.
Враховуючи зазначені обставини, відповідачем безпідставно нараховані позивачу грошові зобов`язання за податковими повідомленнями-рішеннями від 08.07.2019 року №0022731307, №0022721307, №0022741307, а тому такі податкові повідомлення-рішення мають бути скасовані судом.
У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на положення п. п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України, які передбачають оподаткування спадщини за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу, однак, ці положення не застосовуються до спадкоємців чи осіб, яким подароване майно, зазначених в п. п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України, тобто, членів сім`ї другого ступеня споріднення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, проте, відповідачем не доведена правомірність своїх рішень та не спростовані обставини, викладені позивачем в позові.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 08.07.2019 року №0022731307, №0022721307, №0022741307 є протиправними та підлягають скасуванню.
Серед іншого, позивач просить стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області компенсацію (одну мінімальну заробітну плату) в розмірі 6000 грн., передбачену ст. 114 Податкового кодексу України.
Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року №466-ІХ ст. 114 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, зокрема, відповідно до п. 114.2 ст. 114 Податкового кодексу України, шкода, заподіяна протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю контролюючих органів, їх посадових (службових) осіб, що визнаються податковими правопорушеннями відповідно до цього Кодексу, відшкодовується в повному обсязі в порядку, передбаченому законодавством про відшкодування шкоди.
Суд звертає увагу, що на момент прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень Податковим кодексом України не була передбачена відповідальність контролюючих органів щодо відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю контролюючих органів, а тому підстав для стягнення на користь позивача з Головного управління ДПС в Одеській області компенсації не має.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправними та скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а в іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Щодо стягнення на користь позивача судових витрат, суд зазначає, що при подачі позову позивачем сплачено судовий збір на суму 3178 грн.
Враховуючи те, що ОСОБА_5 заявлено позовні вимоги майнового характеру, сума судового збору за подачу даної позовної заяви складає 908 грн., відповідно вказана сума підлягає стягненню на користь позивача.
Щодо сплаченої суми 2270 грн. позивач має право на звернення до суду із заявою про повернення надмірно сплаченого судового збору у відповідності до ст. 7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.07.2019 року №0022731307, №0022721307, №0022741307 та стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області компенсації (одну мінімальну заробітну плату) в розмірі 6000 грн. - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 08.07.2019 року №0022731307.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 08.07.2019 року №0022721307.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 08.07.2019 року №0022741307.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида