
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 квітня 2021 року Справа № 280/796/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень,
ВСТАНОВИВ:
28.01.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 16.07.2019 №0017751305, №0017771305, №0017761305.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на час прийняття спадщини та на час видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, все майно, що прийнято позивачем як особою, що є інвалідом 1 групи, у спадщину повинно оподатковуватись за нульовою ставкою у зв`язку із чим оскаржувані податкові повідомлення -рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті з додержанням вимог діючого законодавства. В задоволені позовної заяви просить відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 02.04.2021 замінено відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Головним управління ДФС у Запорізькій області з 19.04.2019 по 07.05.2019 проведена документальна позапланова невиїзна перевірка з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків, зборів і платежів ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, якою встановлено порушення позивачем:
пп. 49.18.4 п. 49 18 ст. 49. пп.179,1, пп. 179,7 ст.179 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017р., не задекларовано «дохід отриманий у спадщину (подарований) від фізичної особи, що не є членом сім ї першого ступеня споріднення» за ознакою «114», а також самостійно не розраховано та не сплачено до бюджету податки з отриманого доходу за 2017 рік по строку до 01.05.2018;
пп.174.2.2 п.174.2, п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями), а саме не задекларовано «дохід отриманий у спадщину (подарований) від фізичної особи що не є членом сім ї першого ступеня споріднення» за ознакою «114», а також самостійно не розраховано та не сплачено до бюджету податки з отриманого доходу за 2017 рік по строку до 01.05.2018р., в результаті донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2017 рік у сумі 2801,2 грн.;
пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164, підпункт 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), а саме не задекларовано «дохід отриманий у спадщину (подарований) він фізичної особи, що не є членом сім`ї першого ступеня споріднення» за ознакою «114», а також самостійно не розраховано та не сплачено до бюджету податки з отриманого доходу за 2017 рік по строку до 01.05 2018 в результаті донараховано військового збору за 2017 рік у сумі 840,36грн.
За результатами перевірки складено Акт від 14.05.2019 №335/08-01-13-05/ НОМЕР_1 .
На підставі зазначеного акту перевірки від 14.05.2019 №335/08-01-13-05/ НОМЕР_1 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено:
податкове повідомлення - рішення по податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування (код платежу 11010500) № 0017/51305 від 16.07.2019 на загальну суму 3501,50грн., в т.ч. основного платежу 2801,20грн., штрафна санкція 700,30грн.:
податкове повідомлення - рішення по військовому збору (код платежу 11011001) № 0017771305 від 16.07.2019 на загальну суму 1050,45грн. в т ч. основного платежу 840,36грн., штрафних санкцій 210,09грн.;
податкове повідомлення - рішення по податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування (код платежу 11010500) за неподання декларації 0017761305 від 16.07.2019 на загальну суму 170,0 грн., в т.ч. штрафна санкція 170,0грн.
Позивач не погоджується із висновками викладеними в акті перевірки, що стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку правовідносинам які виникли, суд враховує наступне.
Відповідно до п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Як визначено п. 174.1 ст. 174 Податкового кодексу України, до об`єктів спадщини платника податку віднесено зокрема а) об`єкти нерухомості.
Відповідно до пп. 174.2.1 п. 174.2 ст.174 Податкового кодексу України об`єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою:
а) об`єкти спадщини, що успадковується членами сім`ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
б) вартість власності, зазначеної в підпунктах "а", "б", "ґ" пункту 174.1 цієї статті, що успадковується особою, яка є особою з інвалідністю I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності, зазначеної в підпунктах "а", "б" пункту 174.1, що успадковуються дитиною з інвалідністю;
в) грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов`язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.
Відповідно до п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 розд. І Податкового кодексу України членами сім`ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім`ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Відповідно до пп. 174.3. ст. 174 ПК України особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов`язані сплатити податок до нотаріального оформлення об`єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об`єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об`єктів спадщини.
Відповідно до норми ст. 174.4 Податкового кодексу України нотаріус або в сільських населених пунктах - уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об`єкта спадщини.
Так, приватним нотаріусом Томаківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Корнієнко Ю.В. було видано позивачу свідоцтво про право на спадщину за заповітом.
Відповідно до п. 174.3. ст.174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка позивачки ОСОБА_2 , у зв`язку із чим позивачка отримала у спадок ? частину земельної ділянки розташованої у Новомалинівській сільській раді Широківського району Дніпропетровської області. Зазначене підтверджується витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі № 49990363 від 23.11.2017 року, витягом з єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 104808425 від 23.11.2017 року, свідоцтвом про право на спадщину за заповітом посвідченим приватним нотаріусом Томаківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Корнієнко Ю.В. 23.11.2017 зареєстрованому в реєстрі за № 830.
Судом також встановлено, що позивач є інвалідом 1 групи, що підтверджується безстроковим пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 виданим 01.07.2003 та довідкою до акту огляду МСЕК серії АД № 185826 від 23.07.2012 відповідно до якого інвалідність встановлено безстроково.
Таким чином, на час прийняття спадщини та на час видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, все майно, що прийнято позивачем як особою, що є інвалідом 1 групи у спадщину повинно оподатковуватись за нульовою ставкою.
Враховуючи вищевикладене, у зв`язку із тим, що позивач є інвалідом 1 групи, позивач звільнений від сплати податків при отриманні спадщини, у зв`язку із чим у позивача не виникає обов`язку з подання податкової декларації, отже оскаржувані податкові повідомлення - рішення підлягають скасуванню.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 16.07.2019 №0017751305.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 16.07.2019 №0017761305.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 16.07.2019№0017771305.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 02.04.2021.
Суддя О.В. Конишева