Рішення № 95977390, 02.04.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
280/883/21
Номер документу
95977390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 квітня 2021 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/883/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Військової частини 3029 Національної гвардії України (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Військбуд, буд.123; код ЄДРПОУ 08803661)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини 3029 Національної гвардії України (надалі – відповідач, ВЧ 3029 НГУ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3029 Національної гвардії України щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.07.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року; 2) зобов`язати Військову частину 3029 Національної гвардії України нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 29.07.2016 по 28 02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року в сумі 66366 грн. 05 коп. із одночасним відрахуванням 1,5% військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 за №44; 3) визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3029 Національної гвардії України щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 12.08.2019 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3944 грн. 25 коп. відповідно до абз.4 п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078; 4) зобов`язати Військову частину 3029 Національної гвардії України нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення 3944 грн. 25 коп. за період з 01.03.2018 по 12.08.2019 включно в сумі 68463 грн. 48 коп. відповідно до абз.4 п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078 із одночасним відрахуванням 1,5% військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 за №44.

У позовній заяві зазначено наступне. Позивач з 29.07.2016 по 12 08.2019 проходив військову службу у ВЧ 3029 НГУ. У період проходження військової служби нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не в повному обсязі, а саме, у період з 29.07.2016 по 12 08.2019 не в повному розмірі нараховувалася та виплачувалася індексація грошовою забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Індексація грошового забезпечення не виплачена станом і на день подання позову. 21.11.2020 позивачем було надіслано заяву до ВЧ 3029 НГУ з проханням виплатити індексацію грошового забезпечення. 1) ВЧ 3029 НГУ надано картки особового рахунку де зазначено, що індексація грошового забезпечення за період з 29.07.2016 по 28.02.2018 виплачена в розмірі 237,36 грн. Проте відповідачем при встановленні базового місяцю для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 29.07.2016 по 28.02.2018 не враховано пункти 5, 10-2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" та невірно встановлено базовий місяць. Відповідачем не враховано лист від 16.11.2020 за №7159/з/3, в якому зазначено, що Міністерство оборони України звернулось до Міністерства соціальної політики з метою формування єдиної позиції щодо визначення базового місяцю для нарахування індексації грошового забезпечення та листом від 03.08.2020 за №220/4621 Міністерство соціальної політики повідомило Міністерство оборони України, що з грудня 2015 року базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцям є січень 2008 року. Військовослужбовцям Збройних Сил України та Національної гвардії України посадові оклади підвищено одночасно - 01.01.2008 та 01.03.2018. 2) Відповідачем зазначено, що 01.03.2018 відбулось підвищення посадових окладів військовослужбовців тому індексація позивачу за період з 01.03.2018 по 12.08.2019 виплачена в повному розмірі у сумі 1153,43 грн. Проте відповідачем не враховано абзац 4 п.5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, яким передбачено: "Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу». Так єдиним визначеним законодавством методом визначення чи належить позивачу індексація грошового забезпечення в березні 2018 року є визначення суми, яка була б належна позивачу до виплати за виключенням суми збільшення грошового забезпечення. З 01.03.2018 позивачу належна щомісячна фіксована індексація грошовою забезпечення в розмірі 3944,25 грн. в місяць. 3) Відповідачем не надано інформацію про розмір посадового окладу станом на 01.01.2008 за посадою "командир відділення" на якій перебував позивач. Бездіяльність відповідача щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу є протиправною.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. 1) Головним Управлінням Національної гвардії України були відпрацьовані, затверджені та надіслані до військової частини Плани асигнувань загального фонду бюджету на 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 роки та відповідні Кошториси на ці роки. Виплата військовослужбовцям залежить від обсягу фінансування військової частини на відповідний рік. Відповідно до ст.51 Бюджетного кодексу командир частини, як керівник здійснює видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення. ВЧ 3029 НГУ відповідно до Рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій від 26.12.2016 за №1608304600578 є неприбутковою організацією (код 0031) та утримується за рахунок бюджетних коштів. 2) У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №1013 від 09.12.2015, яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення. Починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець. 3) Розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача, як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексації грошового забезпечення. Питання про те, який базовий місяць буде використаний при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені. 4) Незрозумілим є розрахунок індексації грошового забезпечення з 01.03.2018 по 12.08.2019, а саме її фіксований розмір у сумі 3944,25 грн., яку на думку позивача необхідно нараховувати кожного місяця, починаючи з 01.03.2018 до наступного підвищення посадових окладів. З 01.03.2018 підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, у тому числі, посадовий оклад за посадою, яку займав позивач. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення посадових окладів. Відтак, квітень 2018 року є наступним базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач у ВЧ 3029 НГУ. Разом з тим, індексація грошового забезпечення провадиться, якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%. У зв`язку з тим, що величина індексу споживчих цін у квітні-листопаді 2018 року не перевищувала поріг індексації в розмірі 103%, індексація грошового забезпечення позивачу відповідачем за цей період не провадилася. У грудні 2018 року індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, тому розпочалися виплати індексації грошового забезпечення.

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 08.02.2021 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

Відповідно до Посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 25.01.2016, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.

У Витязі з Наказу командира ВЧ 3029 НГУ (по стройовій частині) від 12.08.2019 за №176 зазначено: «… 2.ВИКЛЮЧИТИ зі списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення: сержанта ОСОБА_2 (Г-031609), який здав справи і обов`язки за посадою командира 3-го відділення 2-го взводу оперативного призначення роти оперативного призначення (на бронетранспортерах) 1-го батальйону оперативного призначення та звільненого відповідно до підпункту «а» п.2 ч.5 ст.26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» з військової служби у запас Збройних Сил України у зв`язку із закінченням строку контракту наказом командира військової частини 3029 №46о/с від 30.07.2019 року, 12 серпня 2019 року та для взяття на військовий облік до направити до Центрального ОРВК міста Запоріжжя. …».

Судом досліджено: лист Міністерства соціальної політики України від 29.12.2017 за №122/0/66-17 на адресу Департаменту фінансів Міністерства оборони України; лист Міністерства соціальної політики України від 15.04.2020 за №49/0/214-20 на адресу ОСОБА_3 ; Розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.07.2016 по 12.08.2019 (надалі – «Розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.07.2016 по 12.08.2019»); лист Міністерства соціальної політики України від 23.06.2020 за №26/0/214-20 на адресу ОСОБА_4 ; лист Департаменту юридичного забезпечення від 18.09.2020 за №14507/з на адресу Державного секретаря Міністерства оборони України; Особисті картки на грошове забезпечення №1176, №223, №256, №181; Військовий квиток позивача Серії АВ №332748; інші матеріали справи.

Позов підлягає частковому задоволенню враховуючи вище викладене та через наступне.

У ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

У Преамбулі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Як зазначено у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … оплата праці (грошове забезпечення); … Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів (ч.1 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі – «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), зазначено: «1-1.Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. … Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". …».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.7 п.4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»).

Згідно з пп.2 п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Враховуючи наведені норми права суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення індексації. Відповідач зазначає фактично лише про те, що у межах коштів ВЧ 3029 НГУ, передбачених на виплату грошового забезпечення, виплата індексації грошового забезпечення є неможливою.

Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Твердження відповідача про те, що проведення індексації грошових доходів здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів є необґрунтованими, оскільки ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», на яку посилається відповідач, не обмежує проведення, передбачених чинними нормами права, виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.

Роз`яснення Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами, а тому не можуть встановлювати порядок нарахування та/або припинення виплат індексації грошового забезпечення.

Посилання відповідача на неможливість проведення індексації грошових доходів за минулі періоди часу є безпідставними, оскільки така індексація позивачу не проведена з вини саме відповідача, а тому останній і повинен забезпечити її проведення та віднайти такий механізм.

Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.

З огляду на позовні вимоги, суд погоджується з позицією відповідача, що «питання про те, який базовий місяць буде використаний при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені».

Позивач у позовній заяві зазначає про невиплату йому у повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 12.08.2019 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3944 грн. 25 коп.

Водночас, у «Розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.07.2016 по 12.08.2019»: зазначена щомісячна фіксована індексація 3944 грн. 25 коп. лише за період березень-листопад 2018 року; необґрунтовано зазначена за травень 2019 року до виплати сума 3955 грн. 38 коп. (при зазначенні за інші місяці даного періоду до виплати суми 3944 грн. 25 коп.); сума до виплати 3944 грн. 25 коп. за період з 01.03.2018 по 31.07.2019 (окрім травня 2019 року) залишається не обґрунтовано не змінною при застосуванні різних вихідних при обчисленні у конкретних місяцях.

Також, позивач у позовній заяві зазначає про не виплату в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 29.07.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року у сумі 66366 грн. 05 поп.

Разом із цим, у «Розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.07.2016 по 12.08.2019», зокрема, зазначено, що індекс споживчих цін для визначення порогу у серпні 2017 року становить 99,90%, а у вересні 2017 року – 101,90%.

Звідси, суд вважає необґрунтованим зазначення до виплати за вересень 2017 року суму 3905 грн. 20 коп., яка увійшла до складу суми 66366 грн. 05 поп.

Враховуючи наведене, суд не вбачає за можливе зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити конкретні суми за конкретні періоди, про що просить позивач у позові.

При цьому, суд вважає, що позивач має право на індексацію грошового забезпечення за періоди в яких її не було нараховано.

Аналогічне застосування норм права здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 30.07.2020 у справі №280/6354/19.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Військової частини 3029 Національної гвардії України (69013, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Військбуд, буд.123; код ЄДРПОУ 08803661) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 3029 Національної гвардії України щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди в яких її не було проведено.

Зобов`язати Військову частину 3029 Національної гвардії України нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди в яких її не було проведено.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

У стягненні з відповідача на користь позивача судових витрат – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 02.04.2021.

Суддя О.О. Прасов