
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2021 року Справа № 160/17559/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегар" до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
29.12.2020 року представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегар" - адвокат Постольник Оксана Сергіївна звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки від 17.12.2020 року №226148 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “МЕГАР” адміністративно-господарського штрафу у сумі 34 000 грн.
Також представник позивача в позовній заяві просить стягнути витрати на правничу допомогу.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами документального габаритно-вагового контролю згідно акту про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №249468 від 20.10.2020 року встановлено перевищення нормативних вагових параметрів транспортним засобом, встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України, а саме перевищення повної маси автомобіля понад 20% від встановлених законодавством нормативних вагових параметрів. Відповідно до положень ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та Постанови КМУ №1567 від 08.11.2006 року «Про Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській обл. Коміссар В. винесено оскаржувану постанову №226148 від 17.12.2020 року, якою позивача притягнуто до відповідальності відповідно до абзацу 16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме у розмірі 34 000 грн. Позивач вважає, що спірна постанова винесена з порушенням чинного законодавства, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 03.02.2021 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
29.01.2021 року на адресу суду від Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що проти доводів, викладених у позовній заяві заперечує з наступних підстав. Ні під час здійснення перевірки, ні під час вирішення питання щодо притягнення до відповідальності документів, які б підтверджували право позивача на рух дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів відповідачу надано не було. На виконання пп. 5-1 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року, посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено додавання власної маси транспортного засобу, яка зафіксована у свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів та маси вантажу згідно даних товаро-транспортної накладної №89 від 19.10.2020 року та складено відповідний акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0015977 від 20.10.2020 року. Пунктом 18 Порядку №879 передбачається, що з результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувном пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритне вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення, але 20.10.2020 року на 150 км 700 м а/д М-04 проводився саме документальний габаритно-ваговий контроль, який згідно вимог Порядку №879, не передбачає видачу довідок про здійснення габаритно вагового контролю. Зазначено, що позивач повинен був мати дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами. При розгляді справи, який проводився 17.12.2020 року був присутній представник позивача, документів, які б підтверджували право позивача на рух дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів відповідачу надано не було, а отже на виконання п. 27 Порядку №1567 в.о. начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено розгляд справи та винесено постанову на ТОВ «Мегар» про застосування адміністративно - господарського штрафу №226148 від 17.12.2020 року у сумі 34 000 грн. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 року клопотання представника Державної служби України з безпеки на транспорті - Сердюка Володимира Васильовича про заміну неналежного відповідача №160/17559/20 було задоволено частково, залучено до участі у справі у якості співвідповідача Державну службу України з безпеки на транспорті, розпочато спочатку розгляд адміністративної справи № 160/17559/20 та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 03.03.2021 року.
10.02.2021 року на адресу суду від представника Державної служби України з безпеки на транспорті надійшла заява, в якій він просив суд вважати відповідь на позовну заяву подану відповідачем такою, що подана Державною службою України з безпеки на транспорті у зв`язку з тим, що Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті та просив суд врахувати аргументи, що наведені первісним відповідачем у відзиві та вже наявні матеріали в справі.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року та на підставі направлення на перевірку № 009221 від 16.10.2020 року посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 20.10.2020 року проводилась рейдова перевірка на 150 км + 700м а/д М-04, Дніпропетровської області.
20.10.2020 року о 13 год 35 хв. на 150 км.+700 м. на а/д М-04 «Знам`янка - Луганськ - Ізварине» інспекторами управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області було здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом транспортних засобів: вантажного спеціалізованого сідлового тягача-Е марки DAF, моделі FT XF105.460, державний номерний знак НОМЕР_1 та спеціалізований причіп - самоскид-Е марки MEGA, моделі MNW, номерний знак НОМЕР_2 , власником яких є ОСОБА_1 та якими користується позивач на підставі договору оренди.
При перевірці товаро-транспортної накладної №89 від 19.10.2020 року посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було встановлено, що загальна вага транспортного засобу склала 54 240 кг, при допустимій нормі 40 000 кг., що складає 35,6% перевищення параметрів від нормативу.
Згідно акту про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №249468 від 20.10.2020 року встановлено перевищення нормативних вагових параметрів транспортним засобом, встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України, а саме перевищення повної маси автомобіля понад 20% від встановлених законодавством нормативних вагових параметрів.
Зважаючи на зазначене посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на законних підставах було віднесено транспортний засіб позивача до великовагового та складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0015977 від 20.10.2020 року.
На виконання вимог п.26 Порядку № 1567 Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки 23.11.2020 року було надіслано на адресу позивача повідомлення про розгляд справи №91321/22/24-20 від 23.11.2020 року, в якому зазначалося про необхідність прибуття до Управління на розгляд справи 03.12.2020 року.
16.11.2020 до Управління надійшло заперечення на акт №0015977 від 20.10.2020 року, до якого було долучено товаро-транспортну накладну №89 від 20.10.2020 року.
При розгляді справи, який проводився 17.12.2020 року був присутній представник позивача, тому на виконання п. 27 Порядку №1567 в.о начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено розгляд справи .
Відповідно до положень ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та Постанови КМУ №1567 від 08.11.2006 року «Про Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській обл. Коміссар В. винесено оскаржувану постанову №226148 від 17.12.2020 року та позивача притягнуто до відповідальності відповідно до абзацу 16 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно- господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме у розмірі 34 000 грн.
Позивач, вважаючи вищезазначену постанову протиправною, звернувся до суду для захисту своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344).
Законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень (ст. 2 Закону № 2344).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про транспорт" від 10.11.1994 року № 232/94-ВР нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов`язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Частинами 1, 3 ст. 5 Закону № 2344 визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.
За правилами ст. 6 Закону № 2344 державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
За змістом п. 3, 4 Порядку № 1567 від 08.11.2006 року органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка (п. 12 Порядку № 1567).
Пунктами 13-19 цього Порядку визначено, що графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 цього Порядка закріплено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Під час проведення рейдової перевірки можливе: застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис Укртрансбезпека; використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою; здійснення габаритно-вагового контролю; використання засобів аудіо- та відеотехніки для запису процесу перевірки; використання пристроїв для копіювання, сканування з метою збору інформації, що свідчить про правопорушення.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом відповідно до п. 20 зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (п. 21 Порядку № 1567).
За правилами пунктів 21, 22 Порядку № 1567 про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:
- для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
- для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Судом встановлено, що посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 20.10.2020 року проводилась рейдова перевірка на підставі направлення на перевірку № 009221 від 16.10.2020 року, під час якої був зупинений транспортний засіб марки DAF, державний номер НОМЕР_1 з напівпричепом MEGA, державний номер НОМЕР_2 під керівництвом водія ОСОБА_2 , який на вимогу уповноваженої на те посадової особи передав для перевірки наступні документи, а саме свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та товаро-транспортну накладну №89 від 20.10.2020 року.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно - правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30 (далі - Правила № 30) встановлено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Поняття габаритно-ваговий контроль, за визначенням пп. 4 п. 2 Порядку № 879, - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 16 Порядку № 879 затверджено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (пп. 5-1 п. 2 Порядку № 879).
За п. 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Таким чином, виходячи із аналізу вищевказаних норм закону вбачається, що передбачено дві форми габаритно-вагового контролю: документальний та точний.
Саме за результатами документального контролю посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на підставі наданих водієм документів встановлено, що позивач здійснює перевезення вантажу з перевищенням вагових норм на 35,6%, а саме: загальна вага транспортного засобу склала 54240 кг, при допустимій 40000 кг.
Враховуючи викладене, посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було віднесено транспортний засіб позивача до великовагового та складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0015977 від 20.10.2020 року.
Для подальшої перевірки обставин, що зазначені у п. 15 Порядку №1567, при перевірці документів визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п.2.1 ПДР України було встановлено наступне, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезені вантажу без відповідного дозволу.
У зв`язку з виявленням вищезазначеного порушення та виконуючи функції покладені на них державою посадовими особами Управління було складено акт № 249468 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.10.2020 року, який відповідно до п. 21 Порядку № 1567, складається в одному примірнику. Водія з актом було ознайомлено, проте засвідчувати цей факт своїм підписом водій відмовився, про що уповноваженими особами було поставлено відповідну відмітку.
При вивчені вищезазначених документів посадовими особами Управління було встановлено, що згідно даних свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, товаро- транспортної накладної №89 від 20.10.2020 року зазначена наступна інформація: вантаж щебінь фр. 0-20мм, кількість місць - 37,660 т, маса брутто, т - 54,240, № машини АЕ3548МХ н/п НОМЕР_2 , дата - 19.10.2020 року.
Отже на виконання пп. 5-1 п. 2 Порядку №879 посадовими особам Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено додавання власної маси транспортного засобу, яка зафіксована у свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів та маса вантажу згідно даних товаро-транспортної накладної №89 від 19.10.2020 року та складено відповідний акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0015977 від 20.10.2020 року, який передбачено вимогами п. 6 Порядку №422, а саме у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками (акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ МВС про такі порушення. Водія з даним актом також було ознайомлено, проте засвідчувати цей факт підписом водій відмовився, про що уповноваженими особами було поставлено відповідну відмітку.
Таким чином, судом встановлено, що співробітниками Державної служби України з безпеки на транспорті проводився документальний габаритно-ваговий контроль, який не вимагає проведення зважування транспортного засобу на спеціальному обладнанні, а тому твердження позивача щодо не проведення відповідачем точного контролю на ваговому обладнанні та не вжиття заходів для встановлення точної ваги є недоречними.
Посилання позивача на п. 18 Порядку №879, в якому зазначено, що за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувном пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритне вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення, судом не беруться до уваги, оскільки 20.10.2020 року на 150 км 700 м а/д М-04 проводився саме документальний габаритно-ваговий контроль, який згідно вимог Порядку №879, не передбачає видачу довідок про здійснення габаритно вагового контролю.
Стосовно твердження позивача, що вантаж, що перевозився був подільним (щебень), а відповідно до законодавства дозвіл на такий вид вантажу не видається, суд зазначає наступне.
Згідно із пп.5 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні: дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами", після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.
Отже, згідно Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, абз. 1-4 п.4 передбачається наступне: рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу не участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноважена підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таки: транспортних засобів.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” через центри надання адміністративних послуг.
Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пункт 25 Правил в свою чергу зазначає, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред`являтися на вимогу уповноважених осіб.
Як вказує позивач, він, як перевізник, звертався за час своєї діяльності до центру надання адміністративних послуг щодо отримання такого дозволу, однак в його видачі було відмовлено. Більш того, надав до суду копію листа Управління патрульної поліції Дніпропетровської області №51аз/41/19/01-2021 від 05.02.2021 року, в якому зазначено, зокрема, що підрозділи Національної Поліції не оформлюють дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у разі перевезення подільних вантажів.
Позивач зазначає, що оскільки вантаж є розподільним (щебень), то відсутня необхідність у видачі дозволу для проїзду дорогами, в разі перевищення вагових параметрів, при цьому, посилається на постанову Верховного Суду від 29.01.2020 року у справі №814/1460/16, в якій вказано, що дозвіл на рух подільного вантажу (кукурудзи) не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів.
Досліджуючи зазначену постанову Верховного Суду від 29.01.2020 року у справі №814/1460/16, суд цілком погоджується з висновками такого рішення, водночас, правові висновки вказаної постанови не спростовує можливість накладення штрафних санкцій за проїзд дорогами з перевищенням вагових норм при перевезенні розподільного товару, крім того, предмети спору по справам - різні.
Таким чином, навіть у разі перевезення подільного вантажу, перевізник повинен дотримуватись вимог щодо граничних вагових параметрів транспортного засобу під час руху автомобільними дорогами та нести відповідальність за недотримання таких вимог.
Відповідно до п. 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
На виконання вимог п.26 Порядку № 1567 Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було надіслано на адресу позивача повідомлення про розгляд справи №91321/22/24-20 від 23.11.2020 року, в якому зазначалося про необхідність прибуття до Управління на розгляд справи 03.12.2020 року.
16.11.2020 року до Управління від позивача надійшло заперечення на акт №0015977 від 20.10.2020 року, до якого було долучено товаро-транспортну накладну №89 від 20.10.2020 року.
Посилання позивача на те, що товарно-транспортна накладна №92 від 20.10.2020 року, надана позивачем разом із запереченнями на акт від 20.10.2020 року за №0015977, спростовує таке порушення, суд до уваги не приймає, оскільки цей документ водієм не надавався до перевірки.
При розгляді справи, який проводився 17.12.2020 року був присутній представник позивача, документів, які б підтверджували право позивача на рух дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів відповідачу надано не було, а отже на виконання п. 27 Порядку №1567 в.о начальника Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено розгляд справи та винесено постанову на ТОВ «Мегар» про застосування адміністративно - господарського штрафу №226148 від 17.12.2020 року у сумі 34 000 грн.
Відповідно до п. 29 Порядку № 1567, копію постанови № 226148 від 17.12.2020 року було отримано представником позивача нарочно 21.12.2020 року.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що посадові особи Укртрансбезпеки приймаючи оскаржувану постанову, діяли правомірно та на підставі діючих норм законодавства України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що доводи позивача про протиправність оскаржуваної постанови є необґрунтованими та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Згідно частиною 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 72-90, 139, 242-246, 250, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегар" до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна