
У Х В А Л А
про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
02 квітня 2021 р. Справа № 120/2066/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (вул. Брацлавська, 2, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 08562602) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача, яка полягають у неналежному проведенні розгляду скарги засудженого ОСОБА_1 щодо не реєстрації адміністрацією Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" його письмових заяв у період з 02.01.2020 по 12.11.2020.
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України, позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтею 160, 161 КАС України, що є підставою для відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, доходжу висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Пунктом 4 частини 9 статті 171 КАС України визначено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Згідно приписів статті 12 та глави 10 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справ.
Згідно положень статей 12, 257, 262 КАС України, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, доходжу висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.
Разом з тим, визначаючись щодо доданого до матеріалів позовної заяви клопотання представника позивача про витребування в Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" додаткових доказів, суд виходить з наступного.
Одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з`ясування всіх обставин у справі. Принцип офіційності реалізований, зокрема, у ч. 4 ст. 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, предметом розгляду в межах даної адміністративної справи є дії Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо розгляду скарги засудженого ОСОБА_1 на дії/бездіяльність адміністрації Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" в частині не реєстрації його письмових заяв у період з 02.01.2020 по 12.11.2020.
Тобто, в межах даної справи суд повинен надати оцінку саме діям відповідача в частині розгляду скарги позивача від 12.11.2020, а саме: чи діяв відповідач під час розгляду скарги у відповідності до норм чинного законодавства, чи вжив всіх необхідних заходів звдля повного та всебічного з`ясування наведених у скарзі питань.
З огляду на вищезазначені норми процесуального права, для забезпечення повного та всебічного з`ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення суд доходить висновку про часткове задоволення клопотання, шляхом витребування з відповідача належним чином засвідчених копій матеріалів перевірки, проведеної на підставі скарги позивача від 12.11.2020 щодо не реєстрації адміністрацією Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" його письмових заяв у період з 02.01.2020 по 12.11.2020.
Водночас, з огляду на предмет позову, відсутня необхідність у витребуванні в Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" копій усіх заяв, які ОСОБА_1 подавав на ім`я начальника Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" з різних питань у період з 02.01.2020 по 12.11.2020.
Визначаючись щодо наявності підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, суд виходив із наступного.
Так, положеннями ч. 1 ст. 133 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір").
В даному ж випадку, на підтвердження відсутності достатньої кількості коштів для сплати судового збору, представник позивача надав довідку ДУ "Вінницька установа виконання покарань (№1)" від 16.02.2021, в якій зазначено, що у засудженого ОСОБА_1 на особовому рахунку кошти відсутні.
З огляду на викладене, приходжу до висновку, що позивачем надано належні і допустимі, у розумінні статтей 73, 74 КАС України докази на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Таким чином, враховуючи майновий стан позивача, клопотання про звільнення від сплати судового збору належить задовольнити.
Крім того, положеннями ч. 2 ст. 49 КАС України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
В даному ж випадку, заявлені позивачем позовні вимоги, суд приходить до висновку, що рішення, прийняте за наслідками розгляду даної справи, може вплинути на права, свободи та інтереси Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)", а тому наявні підстави для її залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Керуючись статтями 171, 248, 256, 262 КАС України, -
у х в а л и в :
Клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.
Розгляд справи здійснюватиметься суддею Жданкіною Наталією Володимирівною одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 262 КАС України).
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державну установу "Вінницька установа виконання покарань (№1)".
Встановити відповідачу строк для надання відзиву на позов протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів, у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу, а також, у разі надходження відповіді на відзив, подати свої заперечення у 2- денний термін з дня отримання відповіді на відзив, у разі наявності таких.
Встановити відповідачу строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження у 5 днів з дня вручення ухвали, у разі наявності таких.
Витребувати у відповідача та зобов`язати його надати суду в 15-денний строк з дня отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів перевірки, проведеної на підставі скарги позивача від 12.11.2020 щодо не реєстрації адміністрацією Державної установи "Вінницька установа виконання покарань (№1)" його письмових заяв у період з 02.01.2020 по 12.11.2020.
Повідомити позивача, що він має право подати відповідь на відзив у 2- денний термін з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Запропонувати третій особі в 10-денний строк з дня отримання копії даної ухвали подати свої письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: “http://court.gov.ua/fair/”.
У разі невиконання вимог ухвали суду повідомити суд про причини такого невиконання.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна