
30.03.2021
Провадження №2/389/667/20
ЄУН 389/3031/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2021 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого-судді Берднікової Г.В.,
при секретарі Чукановій О.А.
розглянувши у підготовчому засіданні у м.Знам`янка, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Знам`янської міської ради як органу опіки та піклування до ОСОБА_1 про відібрання малолітніх дітей від матері без позбавлення батьківських прав,-
В С Т А Н О В И В:
Виконавчий комітет Знам`янської міської ради як орган опіки та піклування звернувся до суду з даною позовною заявою, в якій просить: відібрати малолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав; стягнути з відповідача на утримання дітей аліменти у розмірі 1/3 частки усіх видів її заробітку; передати дітей органу опіки і піклування до вирішення питання подальшого їх влаштування.
Вимоги обгрунтовані тим, що 12 травня 2020 року на адресу служби у справах дітей виконавчого комітету Знам`янської міської ради надійшло повідомлення від КНП «Знам`янський РЦПМСД» Знам`янська амбулаторія загальної практики сімейної медицини про те, що за адресою: АДРЕСА_1 проживає ОСОБА_1 разом із своїм співмешканцем та малолітніми дітьми, ОСОБА_2 , 01 вересня 2013 року та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Помешкання в якому живуть діти знаходиться в жахливому стані, відсутня вода, світло, газ. Мати разом зі співмешканцем схильні до зловживання спиртними напоями. Малий запас продуктів. Того ж дня працівниками служби у справах дітей разом з центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді та старшим інспектором ювенальної превенції ВПГУНП у місті Знам`янка здійснено перевірку за зазначеною адресою під час якої встановлено, що помешкання в якому проживають малолітні діти знаходиться в незадовільному, аварійному стані, постільна білизна брудна, продукти харчування в обмеженій кількості. Мати ОСОБА_1 ніде не працює, отримує соціальні виплати на дітей за рахунок яких вони і живуть. Батько малолітніх дітей записаний зі слів матері згідно з ч.1 ст.135 СК України. У зв`язку із зазначеним малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 тимчасово влаштовано в сім`ю родичів матері - до рідної баби дітей. Матері рекомендовано створити належні умови для проживання та виховання дітей, зареєструватися в Знам`янській міськрайонній філії Кіровоградського обласного центру зайнятості як особа, що шукає роботу та влаштуватися на роботу, а також не вживати спиртні напої.
В кінці серпня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до служби у справах дітей з проханням повернути дітей. Під час обстеження умов проживання матері за новою адресою, встановлено, що будинок газифікований, є дві мебльовані кімнати, продукти харчування в достатній кількості, але будинок потребує ремонту. На момент обстеження від ОСОБА_1 йшов запах алкоголю, про що вона не заперечувала. Також вона не працевлаштувалася і не зареєструвалася в центрі зайнятості як така, що шукає роботу. Так як ОСОБА_1 не виконала в повному обсязі надані їй рекомендації, 03 вересня 2020 року на засіданні комісії з питань захисту прав дитини їй було відмовлено в поверненні дітей. В подальшому, неодноразово проводились перевірки за місцем проживання відповідача, під час яких вона поводила себе агресивно, на контакт не йшла ігноруючи запрошення служби у справах дітей для проведення профілактичної бесіди. За місцем теперішнього проживання характеризується негативно.
12 жовтня 2020 року на засіданні комісії з питань захисту прав дитини, розглядалось питання про доцільність відібрання малолітніх дітей від матері, без позбавлення її батьківських прав, де ОСОБА_1 повідомила, що немає можливості утримувати та виховувати дітей, тому просить надати термін для покращення ситуації.
На даний час мати матеріальної допомоги на утримання дітей не надає, не турбується про стан здоров`я, участі в їх вихованні не приймає, життям дітей не цікавиться, постійного місця роботи не має. Всі ці факти свідчать про ухилення ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов`язків. Весь обсяг обов`язків по утриманню, вихованню, навчанню та розвитку дітей виконую їх бабою ОСОБА_4 .
У зв`язку із зазначеним виконавчий комітет Знам`янської міської ради в особі органу опіки та піклування зробив висновок про доцільність відібрання малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від матері ОСОБА_1 без позбавлення батьківських прав.
Представник позивача у підготовче судове засідання не з`явилась, надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просила розглянути справу за її відсутності.
Відповідач у підготовче засідання також не з`явилась і надала заяву, в якій позовні вимоги визнала та просила провести розгляд справи без її участі.
Положенням ч.3 та ч.4 ст.200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст.206 цього Кодексу.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є матір`ю малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відомості про батька дітей внесені за вказівкою матері на підставі ч.1 ст.135 СК України (а.с.12,13,15,16).
12 травня 2020 року на адресу служби у справах дітей виконавчого комітету Знам`янської міської ради надійшло повідомлення від КНП «Знам`янський РЦПМСД» Знам`янська амбулаторія загальної практики сімейної медицини про те, що за адресою: АДРЕСА_1 проживає ОСОБА_1 разом із своїм співмешканцем та малолітніми дітьми, ОСОБА_2 , 01 вересня 2013 року та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Помешкання де живуть діти знаходиться в жахливому стані, відсутні: газ, вода, світло, немає холодильника, запас їжі мінімальний. Від сусідів надходили скарги про те, що мати кожен день вживає алкогольні напої, діти брудні, бігають по вулиці без нагляду. Неодноразово до помешкання приїздила поліція та швидка (а.с.20).
Акт обстеження умов проживання від 12 травня 2020 року свідчить про те, що відповідач разом з дітьми проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Житловий будинок складається з однієї кімнати, відсутні: кухня, вода, газ та світло. Умови проживання незадовільні, дах в аварійному стані. У дітей є окремі ліжка, але білизна на них брудна. Їжа в обмеженій кількості. З відповідачем проведено бесіду, вона отримує виплати як одинока мати в сумі 3000 грн. Діти разом з бабусею поїхали за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 21).
У зв`язку з тим, шо малолітні діти ОСОБА_3 , 27 травня 2016 року та ОСОБА_2 , 27 травня 2016 року залишилися без батьківського піклування, наказом начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Знам`янської міської ради від 13 травня 2020 року їх тимчасово влаштовано в сім`ю родичів, ОСОБА_4 - рідної баби дітей, за адресою: АДРЕСА_2 до вирішення питання щодо повернення малолітніх дітей в сім`ю матері (а.с.17).
Акт обстеження умов проживання від 01 вересня 2020 року свідчить про те, що відповідач змінила адресу та проживає в АДРЕСА_3 . Житловий будинок складається з двох кімнат та веранди. В середині будинку знаходяться ванна та санвузол, наявне газове опалення. Будинок потребує ремонту, на стінах щілини. Продукти харчування були в наявності. Наявний одяг, стіл для навчання та ліжко. На момент обстеження від ОСОБА_1 йшов запах алкоголю, з її слів випила кружку пива. З відповідачем проведено бесіди, попереджено про відповідальність, запрошено до служби у справах дітей (а.с.22).
Відповідно акту обстеження умов проживання від 25 вересня 2020 року, обстежити умови проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_3 , не вдалось оскільки на подвір`ї спав невідомий чоловік (візуально у стані алкогольного сп`яніння), а сама ОСОБА_1 була в стані алкогольного сп`яніння (а.с.23).
Згідно з характеристикою виданою головою квартального комітету №3 м.Знам`янка від 09 жовтня 2020 року, за місцем проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_3 , на неї від сусідів надходили скарги в зв`язку з тим, що вона веде непристойний спосіб життя, в неї постійно збираються компанії, які вживають алкогольні напої, неодноразово викликалась поліція (а.с.14). Також ОСОБА_1 у 2020 році притягувалась до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП. Працівниками ювенальної превенції неодноразово проводились профілактичні бесіди під час яких наголошувалось про належне виховання неї своїх малолітніх дітей. Проводились перевірки за місцем проживання під час яких ОСОБА_1 поводила себе агресивно та не завжди надавала можливість перевірити умови проживання (а.с.18).
Відповідно до довідки Знам`янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості від 09 жовтня 2020 року, ОСОБА_1 на обліку як безробітна не перебуває (а.с.19).
Згідно з висновком про доцільність відібрання малолітніх дітей від 22 жовтня 2020 року, Виконавчий комітет Знам`янської міської ради в особі органу опіки та піклування, вважає за доцільне відібрання малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав.
Відповідно до ст.32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Статтею 51 Конституції України проголошено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ч.1 ст.151 Сімейного кодексу України (далі - СК України) батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
Згідно з ч.1 ст.153 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.
Згідно статті 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання.
У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування.
При задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
Згідно з п.п. 2-5 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь - яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.
Позов про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав позивачем заявлено з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.164 СК України.
Відповідно до роз`яснень пунктів 16 і 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу. Суд має право вирішити питання про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав та передати органу опіки та піклування (якщо цього потребують інтереси дитини), без визначення при цьому конкретного закладу.
Закон України «Про охорону дитинства» визначає:
Стаття 11 Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.
Стаття 12 Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини.
Держава надає батькам допомогу у виконанні ними своїх обов`язків щодо виховання дітей, захищає права сім`ї.
Стаття 14 Діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.
У преамбулі до Конвенції ООН про права дитини зазначено, що дитині для повного та гармонійного розвитку необхідно зростати в сімейному оточенні.
У ч.1 ст. 3 Конвенції про права дитини, зазначено, що під час вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з як найкращого забезпечення інтересів дітей.
Згідно зі статтею 9 Конвенції Держави-сторони дбають про те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи за судовим рішенням визначають відповідно до застосовного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в інтересах дитини. Вирішення такого питання може бути необхідним у тому чи іншому випадку, коли, наприклад, батьки жорстоко поводяться з дитиною чи не піклуються про неї. При цьому всім заінтересованим сторонам надається можливість брати участь у вирішенні такого питання та викладати свою позицію.
У додатку до Рекомендації Rec(2005)5 Комітету міністрів, прийнятої 16 березня 2005 року, перелічено основні принципи забезпечення прав дітей. Зокрема, ці принципи передбачають таке:
- сім`я є природним середовищем для розвитку і забезпечення добробуту дитини, і головну відповідальність за виховання та розвиток дитини покладено на батьків;
- наскільки це можливо, мають вживатися профілактичні заходи з підтримки дітей і сімей з урахуванням їхніх особливих потреб;
- встановлення опіки над дитиною має залишатися винятком, і головною метою такого заходу є захист інтересів дитини.
Стаття 8 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини і громадянина проголошує, що кожен має право на повагу до свого сімейного життя.
Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Як відзначив Європейський суд з прав людини (справа «Савіни проти України») право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8. Таке втручання є порушенням зазначеного положення, якщо воно здійснюється не «згідно із законом», не відповідає законним цілям, переліченим у пункті 2 статті 8, і не може вважатися «необхідним у демократичному суспільстві».
Визначаючи, чи було конкретне втручання «необхідним у демократичному суспільстві», суд повинен оцінити - у контексті всієї справи загалом - чи були мотиви, наведені на виправдання втручання, доречними і достатніми для цілей пункту 2 статті 8 Конвенції і чи був відповідний процес прийняття рішень справедливим і здатним забезпечити належний захист інтересів, як цього вимагає стаття 8.
У цій же справі Європейський суд з прав людини також відзначив, якщо рішення мотивується необхідністю захистити дитину від небезпеки, має бути доведено, що така небезпека справді існує. При винесенні рішення про відібрання дитини від батьків може постати необхідність врахування цілої низки чинників. Можливо, потрібно буде з`ясувати, наприклад, чи зазнаватиме дитина, якщо її залишать під опікою батьків, жорстокого поводження, чи страждатиме вона через відсутність піклування, через неповноцінне виховання та відсутність емоційної підтримки, або визначити, чи виправдовується встановлення державної опіки над дитиною станом її фізичного або психічного здоров`я.
Аналізуючи зібрані у цій справі докази у їх сукупності, з урахуванням інтересів малолітніх дітей, суд приходить до висновку про необхідність відібрання малолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від матері ОСОБА_1 без позбавлення її батьківських прав, оскільки остання свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дітей. Залишення дітей у неї є небезпечним для їх здоров`я та морального виховання. Така міра буде відповідати найкращним інтересам дітей.
На підставі ст.15, ч.4 ст.170, ст.180 СК України, враховуючи також обставини, визначені статтею 182 СК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на утримання її двох малолітніх дітей аліменти, визначивши їх розмір, як того вимагає положення ст.183 СК, в єдиній частці від заробітку матері в межах заявлених позовних вимог - у частині, що становитиме 1/3 частину усіх видів її заробітку (доходів), але не менше ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом, на кожну дитину, щомісячно до їх повноліття на користь тих осіб або установ, на утриманні яких будуть знаходитися діти.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць, в силу ст.430 ЦПК України, підлягає негайному виконанню. Відповідно до ст.191 СК України аліменти на дитину присуджується за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
На підставі ст.141 ЦПК України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід держави за дві позовні вимоги (про відібрання дітей та стягнення аліментів) по 840,80 грн. за кожну, тобто в загальній сумі, що дорівнює 1681,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4, 5, 10-13, 19, 76-78, 81, 82, 141, 198, 200, 206, 263-265, 354,430 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов Знам`янської міської ради як органу опіки та піклування до ОСОБА_1 про відібрання малолітніх дітей від матері без позбавлення батьківських прав, задовольнити.
Відібрати малолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав.
Дітей для подальшого влаштування передати виконавчому комітету Знам`янської міської ради Кіровоградської області як органу опіки та піклування.
Стягнути аліменти з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь тих осіб або установ, яким буде передано малолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на їхнє утримання у розмірі 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом на кожну дитину, щомісячно, до повноліття ОСОБА_2 , після чого до досягнення повноліття ОСОБА_3 , за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на ОСОБА_2 , розпочавши стягнення з 27 жовтня 2020 року. Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп..
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню нею дітей, суд за її заявою може постановити рішення про повернення їй дітей.
Роз`яснити учасникам справи, що при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Крім цього, за заявою платника аліментів або за власною ініціативою орган опіки та піклування перевіряє цільове витрачання аліментів.
У відповідності до ч.1 ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - Виконавчий комітет Знам`янської міської ради в особі органу опіки та піклування, місце знаходження: вул.Михайла Грушевського, 19, м.Знам`янка, Кіровоградська область, 27400, код ЄДРПОУ 04055191..
Відповідач - ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 , РНКОПП: НОМЕР_1 .
Суддя Г.В. Берднікова