
Провадження № 2/522/1543/21
Справа № 522/23589/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2021 року
Приморського районного суду м. Одеси у складі:
головуючого судді Домусчі Л.В.,
з участю секретаря судового засідання – Лисенко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,
ВСТАНОВИВ :
До суду 21.12.2020 року надійшов позов АТ «ДТЕК Одеські електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії.
Позовні вимоги мотивовано тим, що АТ «ДТЕК Одеські електромережі» постачає електричну енергію за адресою АДРЕСА_1 , а споживач ОСОБА_1 , використовує електричну енергію для власних потреб та здійснює розрахунки з енергопостачальником за спожиту електроенергію по обумовленим тарифам (цінах), у передбачені терміни, відповідно до відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 . Посилались на те, що з відповідачем у письмовій формі договір не укладався. Вважають за необхідне звернутись до суду з даним позовом до ОСОБА_1 як власника майна, який проживає за даною адресою та фактично користується електричною енергією.
Вказували, що під час перевірки уповноваженими представниками Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» дотримання споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії 16.09.2020 року за адресою відповідача було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі енергопостачальника; безоблікове підключення виконано з підвального приміщення, виявити яке неможливо без технічної перевірки.
На підставі викладеного, відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ за результатом виявленого у присутності ОСОБА_2 електричної енергії представниками позивача було складено Акт про порушення №8005705 від 16.09.2020 року. Вказували, що 23.09.2020 року ними було направлено лист відповідачу, згідно якого було запрошено його на засідання комісії з розгляду акту.
Комісія з розгляду актів по порушення Центрального РЕМ АТ «ДТЕК Одеські електромережі» розглянула акт №8005705 від 16.09.2020 року та прийняла рішення (протокол №150 від 01.10.2020 року) провести розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії унаслідок порушення споживачем Правил. За результатами проведеного засідання комісії АТ «ДТЕК Одеській електромережі» було видано рахунок на оплату вартості необлікованої електричної енергії на суму 39 711, 38 грн., який був направлений відповідачу. Проте, у добровільному порядку вказану суму відповідачем не сплачено.
Матеріали позову суддя отримала 28.12.2020 року.
До суду 06.01.2021 надійшла відповідь з відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області щодо місця реєстрації відповідача, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований без реєстрації, вказана адреса: АДРЕСА_1 .
Зазначену відповідь суддя отримала 11.01.2021 року.
Ухвалою суду від 16.01.2021 року провадження у справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження.
Розгляд справи 16.02.2021р. був відкладений у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному. Розгляд справи 23.03.2021 року був відкладений на клопотання представника позивача.
До суду 29.03.2021 року надійшло клопотання представника АТ «ДТЕК Одеські електромережі», згідно якого просили відповідно до ч.1 ст. 51 ЦПК України залучити до участі у справі в якості співвідповідача – ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 30.03.2021 року у задоволенні вказаного клопотання про залучення ОСОБА_2 в якості співвідповідача було відмовлено.
У судове засідання 29.03.2021 року сторони не з`явились, були сповіщені про час та місце розгляду справи належним чином. Відповідач по суті справи заяв не подавав.
Як убачається з матеріалів справи, ухвала суду про відкриття провадження у справі разом із доданими до неї документами була прийнята поштовим відділенням для пересилання відповідачу за адресою його реєстрації та відповідна кореспонденція повернута до суду із відміткою про закінчення встановленого строку зберігання.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно вимог ч.13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи, справи, що виникають з трудових відносин, а також може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
За змістом ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідачів про розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження, однак, відповідач не скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву, а також доказів, на підтвердження своїх заперечень, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст.268 ЦПК України, датою складення цього судового рішення 31.03.2021р..
Суд вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно матеріалів справи, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» постачає електричну енергію за адресою АДРЕСА_1 відповідно до відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 .
16.09.2020 року уповноваженими представниками Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» здійснено перевірку дотримання споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії за адресою АДРЕСА_1 та було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі енергопостачальника; безоблікове підключення виконано з підвального приміщення, виявити яке неможливо без технічної перевірки.
На підставі викладеного, відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ за результатом виявленого у присутності ОСОБА_2 електричної енергії представниками позивача було складено Акт про порушення №8005705 від 16.09.2020 року.
В акті про порушення №8005705 від 16.09.2020 року, споживачами зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ..
Суд вбачає, що комісія з розгляду актів по порушення Центрального РЕМ АТ «ДТЕК Одеські електромережі» розглянула акт №8005705 від 16.09.2020 року, складений на споживача – ОСОБА_2 , та 01.10.2020 року прийняла рішення (протокол №150) провести розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії унаслідок порушення споживачем Правил. Обсяг не облікованої енергії склав 14 494 кВт*год. на суму 39 711, 38 грн..
За результатами проведеного засідання комісії АТ «ДТЕК Одеській електромережі» було видано рахунок-фактуру на ім`я ОСОБА_1 на оплату вартості необлікованої електричної енергії на суму 39 711, 38 грн..
Згідно матеріалів справи, вказаний рахунок та протокол комісії АТ «ДТЕК Одеській електромережі» були направлені на ім`я ОСОБА_2 .
Доказів направлення даного рахунку та протоколу саме відповідачу матеріали справи не містять.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 року № 312.
Згідно пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРРЕЕ самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення;
Самовільне підключення без порушення схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, після їх відключення оператором системи в установленому законодавством порядку (за умови наявності договору з оператором системи);
Самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
меж балансової належності;
перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Як передбачено п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв`язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Отже, належним та допустимим доказом вчинення побутовим споживачем порушення вимог законодавства про користування електричною енергією та умов Договору є Акт про порушення з усіма додатками, складений уповноваженим суб`єктом, в присутності побутового споживача або уповноваженого представника побутового споживача, із дотриманням прав споживача знати про фіксування такого порушення шляхом надання одного примірника акта споживачу, права ознайомитись із змістом акта та підписати його або відмовитися від підписання, надати свої зауваження щодо змісту акта.
Наданий позивачем Акт про порушення № 8005705 від 16.09.2020 року таким вимогам не відповідає, оскільки він складений за відсутності відповідача як побутового споживача або її представника, про що свідчить відсутність будь-яких доказів присутності відповідача при його складанні.
Суд вбачає, що засідання комісії 01.10.2020 року відбулось без належного повідомлення відповідача як побутового споживача про дату, час та місце засідання комісії, чим порушені права відповідача брати участь у засіданні комісії, на надання своїх пояснень та зауважень щодо виявлених порушень.
На підставі вищевикладеного суд приходить висновку, що рішення комісії, оформлене протоколом № 150 від 01.10.2020 року, прийнято в порушення вимог ПРРЕЕ, з порушенням прав ОСОБА_1 як побутового споживача, а тому воно є необґрунтованим, оскільки неповідомлення споживача про засідання комісії з розгляду акту про порушення є перешкодою для проведення такого засідання, оскільки порушує право на захист останнього..
Окрім того, в самому протоколі від 01.10.2020 року здійснено посилання на те, що що акт від 16.09.2020 року складений на ім`я ОСОБА_2 , тобто особу відмінну від відповідача.
Окрім того, матеріали позову не містять, а представником позивача не надано доказів того, що квартира за адресою АДРЕСА_1 , є дворівневою, а підвальне приміщення, в якому представники позивача виявили підключення електроприладу, є власністю відповідача, а отже будь яке споживання електричної енергії у підвальному приміщенні взагалі не повинно обліковуватись лічильником, що знаходиться в квартирі, що належить відповідачеві.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що представниками позивача під час проведення перевірки, складання акту про порушення та прийняття рішення з розгляду актів про порушення було грубо порушено вимоги ПРРЕЕ, позивачем не встановлено належним чином порушення відповідачем вимог ПРРЕЕ та не доведено належними та допустимими доказами вину та протиправну поведінку відповідача, а розрахунок кількості не облікованої електроенергії та її вартості, згідно якого відповідач зобов`язаний сплатити позивачу 39 711, 38 грн., є незаконним та безпідставним.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно частин 1, 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову Акціонерного Товариства «ДТЕК Одеські електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Керуючись Правилами користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 року № 562, ст. ст. 3, 11, 14, 15, 16, 625, 642, 714 ЦК України, ст. ст. 2 ст. 2, 4, 7, 10, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 133, 137, 141, 142, 197, 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 280, 282, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Акціонерного товариства «ДТЕК Одеські електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії – відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складений та підписаний 31.03.2021 року.
Суддя Л.В. Домусчі