Рішення № 95923055, 30.03.2021, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
703/1026/21
Номер документу
95923055
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 703/1026/21

2-о/703/53/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2021 року м. Сміла

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Кирилюк Н.А.

з секретарем судового засідання Римським Д.І.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сміла справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Смілянський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті.

Свою заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ірміно Луганської області, що є тимчасово окупованою територією України, померла її мати ОСОБА_2 .

Однак, зареєструвати факт смерті своєї матері у встановленому законодавством порядку вона не може, оскільки органами державної реєстрації актів цивільного стану України не приймаються до уваги документи про смерть, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, про що свідчить надана йому відмова у проведенні державної реєстрації смерті, видана Смілянським міським відділом ДРАЦС.

При відсутності державного акту України про смерть своєї матері, заявник не має можливості провести державну реєстрацію акту цивільного стану та отримати свідоцтво про смерть встановленого законодавством України зразка.

В судове засідання заявник та заінтересована особа не з`явились, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності. Заявник підтримала заяву, заінтересована особа не заперечувала проти задоволення заяви.

За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_3 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією її паспорта серії НОМЕР_1 .

Вона, також, є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 11.11.1957 р. та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 26.06.1982 р.

Відповідно до ст. 315, 317 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Судом встановлено, що на тимчасово окупованій території Луганської області 08 лютого 2021 року була видана довідка медичного закладку про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 81 рік померла ОСОБА_2 . Цього ж дня було видано лікарське свідоцтво про смерть № 18.

Факт смерті ОСОБА_2 зареєстрований, також, відділом записів актів громадянського стану Стахановського міського управління юстиції Міністерства юстиції ЛНР, про що видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 від 11 лютого 2021 року.

26 березня 2021 року ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті її матері, оскільки надане нею свідоцтво про смерть не є підставою для державної реєстрації смерті.

Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином, не може вважатись легітимним на території України свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.

Проте, виходячи з практики ЄСПЛ, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Враховуючи наведене, суд вважає, що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть матері, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров`я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.

Оскільки заявниця не має можливості надати для реєстрації смерті ОСОБА_2 документи, передбачені законодавством України, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованій території, з урахуванням наданих суду доказів, суд вважає за можливе задовольнити її заяву.

Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для проведення державної реєстрації смерті та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть державного зразка.

Керуючись ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ), заінтересована особа: Смілянський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (м. Сміла Черкаської області, вул. В. Чорновола, 24, код ЄДРПОУ 05387073), про встановлення факту смерті задоволити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Тулін Трояновського району Житомирської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 81 рік в м. Ірміно Луганської області, Україна.

Рішення підлягає до негайного виконання, може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Головуючий: Н. А. Кирилюк