Рішення № 95912583, 31.03.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2021
Номер справи
560/142/21
Номер документу
95912583
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/142/21

РІШЕННЯ

іменем України

31 березня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004633201 від 09.09.2020 ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004633201 від 09.09.2020 ГУ ДПС в Хмельницькій області в частині застосування штрафу у сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч гривень, 00 коп.).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 14.08.2020 на ТОВ "Зіньківський пивзавод" було проведено фактичну перевірку з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, в ході якої було встановлено, що на складі ТОВ "Зіньківський пивзавод" залишок пива складає 800 л. по ціні 14 грн, 00 за 1 л і загальна вартість готової продукції (пива) становить 11200,00 (одинадцять тисяч двісті) грн.

Позивач стверджує, що на складі готової продукції знаходилось 800 л пива, призначеного для продажу але не для роздрібного продажу, так як вказано в додатку до акту перевірки № 0239/22-01-32-01/31264911 до податкового повідомлення-рішення № 0004633201 від 09.09.2020 (Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій до податкових повідомлень-рішень форми "С", тому що ТОВ "Зіньківський пивзавод" не має ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і немає права здійснювати продаж алкогольних напоїв в видачею розрахункових документів.

На момент перевірки пиво знаходилось на складі готової продукції і не було реалізовано. А право на реалізацію ТОВ "Зіньківський пивзавод" має на підставі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, виключно пивом для виробників пива з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік, реєстраційний номер № 990210201900037 від 20.11.2019.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення відповідача від 09.09.2020 № 0004633201 протиправним, таким, що прийняте не на підставі реальних обставин, винесене без правових підстав.

Ухвалою суду від 25.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначає, що в ході проведення фактичної перевірки ТОВ "Зіньківський пивзавод" встановлено, що 14.08.2020 охоронцем даного підприємства ОСОБА_1 здійснено продаж 2 пляшок алкогольного пива марки "Золотое экспортное пиво Зиньковь", ємністю 1,5 л. на загальну суму 80 грн, розрахунковий документ, встановленого зразка, на повну суму покупки (фіскальний чек) не роздруковано та не видано. При цьому, на час проведення фактично перевірки у ТОВ "Зіньківський пивзавод" відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними виробами.

В матеріалах фактичної перевірки позивача від 14.08.2020 наявні пояснення охоронця ОСОБА_1 , згідно яких 14.08.2020 року він виніс з пивзаводу дві пляшки пива і дав людям, які до нього підійшли, це було здійснено для реклами.

Зважаючи на викладене, штрафна санкція з розмірі 17000 грн. застосована за реалізацію алкогольних напоїв (2 пляшок пива) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями є правомірною, оскільки факт такої реалізації зафіксований в акті фактичної перевірки ТОВ "Зіньківський пивзавод" від 14.08.2020 №0239/22-01-32- 01/31264911 та підтверджується поясненнями ОСОБА_1 який реалізував вказаний товар.

Від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій останній вважає, що податкове повідомлення-рішення відповідача від 09.09.2020 № 0004633201 є протиправним, таким, що прийняте не на підставі реальних обставин, винесене без правових підстав.

14.08.2020 на ТОВ "Зіньківський пивзавод" було проведено фактичну перевірку з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, в ході перевірки було виявлено продаж 2 пляшок пива об`ємом 1,5 літра на загальну суму 80 (вісімдесят) грн. і при цьому касовий чек не роздруковано і не видано на повну суму покупки. Слід відмітити той факт, ТОВ "Зіньківський пивзавод" не має ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і немає права здійснювати продаж алкогольних напоїв з виданою розрахункових документів (касових чеків), а сам продаж було здійснено фізичною особою ОСОБА_1 , який не отримував вказівки щодо продажу пива, а продав за власної ініціативи, і як результат працівниками ДПС у Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому всю відповідальність покладено на фізичну особу ОСОБА_2 . Під час подальшої фактичної перевірки було встановлено, що на складі ТОВ "Зіньківський пивзавод" залишок пива складає 800 л по ціні 14 грн за 1 л і загальна вартість готової продукції (пива) становить 11200,00 (одинадцять тисяч двісті) грн.

На момент перевірки пиво знаходилось на складі готової продукції і не було реалізовано. А право на реалізацію ТОВ "Зіньківський пивзавод" має на підставі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, виключно пивом для виробників пива з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік, реєстраційний номер № 990210201900037 від 20.11.2019.

Враховуючи наведене вище, позивач просить задовольнити позовні вимоги та скасувати вказане податкове повідомлення-рішення.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ТОВ "Зіньківський пивзавод" з 05.07.2001 здійснює виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки (основний); 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.34 Оптова торгівля напоями; 11.06 Виробництво солоду; 11.05 Виробництво пива.

На виконання наказу ГУ ДПС в області від 13.08.2020 №1432 "Про проведення фактичної перевірки", на підставі п.п.80.2.5 п.80,2 ст.80 Податкового кодексу України з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства під час провадження діяльності, пов`язаної з обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального проведено фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод".

В ході проведення фактичної перевірки ТОВ "Зіньківський пивзавод" встановлено, що 14.08.2020 охоронцем даного підприємства ОСОБА_1 здійснено продаж 2 пляшок алкогольного пива марки "Золотое экспортное пиво Зиньковь", ємністю 1,5 л. на загальну суму 80 грн., розрахунковий документ, встановленого зразка, на повну суму покупки (фіскальний чек) не роздруковано та не видано.

При цьому, на час проведення фактично перевірки у ТОВ "Зіньківський пивзавод" відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними виробами.

За результатами перевірки встановлено, що ТОВ "Зіньківський пивавод" на порушило вимоги ч.20 ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" здійснено реалізацію алкогольних напоїв без ліцензії на право роздрібної торгівлі гілкогольними напоями; та п.1, п.2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 із змінами та доповненнями (далі - Закон №265), розрахункову операцію проведено без застосування реєстратора розрахункових операцій.

За наслідками перевірки складено акт фактичної перевірки №0239/22-01-32-01/31264911 від 14.08.2020.

На підставі акту фактичної перевірки ГУ ДПС у Хмельницькій області 09.09.2020 винесено податкові повідомлення-рішення №0004633201 за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 22400 грн. (800 л.х14 грн. х 200%) та №0004713201 за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів в сумі 8 грн. (80 грн.х 10%).

Позивач не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями оскаржив їх в адміністративному порядку, передбаченому ст. 56 Податкового кодексу України до Державної податкової служби України.

Рішенням Державної податкової служби України від 11.12.2020 №34997/6/99-00-06-02-06-06 скаргу ТОВ "Зіньківський пивзавод" задоволено частково. Податкове повідомлення-рішення від 09.09.2020 №0004713201 залишено без змін, а податкове повідомлення-рішення від 09.09.2020 №0004633201 скасовано у частині 5400,00 грн застосованих штрафних санкцій у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, в іншій частині вказане податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

Позивач не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням №0004633201 від 09.09.2020, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Пунктом 75.1 ст.75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.п.75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичних перевірок контролюючими органами передбачений статтею 80 Кодексу.

Відповідно до п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з перелічених у даному пункті підстав.

Відповідно до п.п.80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України, регулюються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.95 N481/95-ВР із змінами та доповненнями (далі - Закон №481).

Згідно ст.15 Закону №481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону №481 до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: птової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно із п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" № 222-VIII від 02.03.2015 року орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов.

Отже, аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що фактична перевірка з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України у сфері виробництва і обігу підакцизної продукції проводиться органами ДПС на підставі відповідного рішення керівника (наказу) з урахуванням податкового та спеціального законодавства.

Механізм застосування фінансових санкцій визначено Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (далі Порядок № 790).

Відповідно до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95-ВР, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: - акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; - результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб`єкта господарювання, пов`язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Стосовно правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суд зазначає наступне.

Відповідно до Державного стандарту України (ДСТУ) 3993-2000 "Товарознавство. Термін та визначення", партія товару - це визначена кількість товарів одного або кількох найменувань закуплених, відвантажених або отриманих одночасно за одним товаросупровідним документом.

Суд встановив, що задовольняючи частково скаргу ТОВ "Зіньківський пивзавод", Державна податкова служба України дійшла до висновку, що застосування до позивача штрафної санкції саме в розмірі 22400 грн. (200 відсотків вартості гїїртії товару) є необгрунтованим, оскільки в матеріалах перевірки відсутні належні докази того, що продані алкогольні напої належать до партії товару вартістю 11200 грн. (800 літрів пива за ціною 14 грн.).

При цьому, штрафна санкція з розмірі 17000,00 грн застосована відповідачем за реалізацію алкогольних напоїв (2 пляшок пива) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на думку ДПС України є правомірною, оскільки факт такої реалізації зафіксований в акті фактичної перевірки ТОВ "Зіньківський пивзавод" від 14.08.2020 №0239/22-01-32-01/31264911 та підтверджується поясненнями охоронця ОСОБА_1 який реалізував вказаний товар.

Суд зазначає, що в ході перевірки було виявлено продаж 2 пляшок пива об`ємом 1,5 літра на загальну суму 80 (вісімдесят) грн ОСОБА_1 і при цьому касовий чек не роздруковано і не видано на повну суму покупки.

Однак, як встановлено з матеріалів справи, що у ТОВ "Зіньківський пивзавод" відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та останній не має права здійснювати продаж алкогольних напоїв з виданою розрахункових документів (касових чеків), а продаж при цьому було здійснено фізичною особою ОСОБА_1 , який, як зазначає позивач у позові, не отримував вказівки щодо продажу пива, а продав за власної ініціативи.

Суд зазначає, що в матеріалах справи міститься протокол про адміністративне правопорушення №43/21-05 від 14.08.2020 складений на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, а отже відповідальність понесло не ТОВ "Зіньківський пивзавод", а зокрема фізична особа ОСОБА_1 .

Також, з матеріалів справи встановлено, що на момент перевірки пиво у кількості 800 літрів знаходилось на складі готової продукції і не було реалізовано, при цьому право на реалізацію ТОВ "Зіньківський пивзавод" має на підставі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, виключно пивом для виробників пива з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік, реєстраційний номер № 990210201900037 від 20.11.2019.

Суд звертає увагу, що працівниками ГУ ДПС в Хмельницькій області під час проведення перевірки відповідачем не встановлено походження готової продукції у кількості 800 літрів за ціною 14 грн, яка знаходилась на складі станом на 14.08.2020, також відсутнє найменування пива, міцність, дата розливу, що в свою чергу не дає підстав вважати, що ОСОБА_1 здійснив реалізацію двох пляшок пива ідентичного тому, що зберігалось на складі у кількості 800 літрів.

Таким чином, висновок ГУ ДПС в Хмельницькій області про здійснення платником податків роздрібної торгівлі алкогольними напоями, які належать до партії товару вартістю 11200 грн (800 літрів пива за ціною 14 грн), ґрунтуються на припущеннях, а тому є необґрунтованим.

За таких обставин, у податкового органу були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій відповідно до статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а тому спірне податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області №0004633201 від 09.09.2020 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах та у спосіб визначений законом, а тому позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "С" №0004633201 від 09.09.2020 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області форми "С" №0004633201 від 09.09.2020.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" (вул. Ватутіна, 5,Зіньків,Віньковецький район, Хмельницька область,32514 , ідентифікаційний код - 31264911) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 44070171)

Головуючий суддя О.П. Шевчук