Рішення № 95911713, 31.03.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2021
Номер справи
440/1383/21
Номер документу
95911713
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1383/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій безпідставними та неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

20 лютого 2021 року (згідно даних на поштовому конверті) ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 06.03.2021, що надійшла до суду 10.03.2021) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- визнання дій ГУПФУ в Полтавській області щодо призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон №796-ХІІ від 28.02.1991 року зі змінами від 29.04.2019 згідно рішення Конституційного Суду України) безпідставними та неправомірними;

- зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області зробити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі прямої дії частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції рішення Конституційного Суду України з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року без застосування будь-яких алгоритмів нарахувань (коефіцієнтів індивідуального заробітку та середньої заробітної плати) з врахуванням відсотку втрати працездатності (згідно довідки МСЕК Серія 7-66ТЕ №0343283 та МСЕ-В1 №004116) тобто як добуток п`яти мінімальних заробітних плат та відповідного відсотку втрати працездатності, починаючи з 12.11.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на порушення відповідачем його права на належне пенсійне забезпечення відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи лише з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та відповідного відсотку втрати працездатності.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12.03.2021 до суду надійшов відзив ГУПФУ в Полтавській області на позов, у якому управління просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивує тим, що станом на 01.09.2020 позивач отримував пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії становив 17287,58 грн, а виплачувався в максимальному розмірі згідно статті 67 вказаного Закону - 17120,00 грн. З 01.12.2020 розмір пенсії становив 17310,38 грн. При обчисленні пенсії була врахована довідка про заробітну плату №5648 від 14.08.2020, яка була взята для обрахунку на виконання постанови Хорольського районного суду від 29.09.2015 №548/1713/15-а. Постановою Хорольського районного суду від 24.12.2019 №548/1713-15-а (провадження №8-а/548/1/19, набрала законної сили 12.11.2020) постанову Хорольського районного суду від 29.09.2015 по справі №548/1713/15-а скасовано. У зв`язку з цим, з 12.11.2020 згідно рішення №916260142541 пенсію позивачу було перераховано відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а.с. 48-51).

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інвалідом ІІ-Ї групи, підтвердженням чому є посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи Серія НОМЕР_1 та посвідчення серія НОМЕР_2 (а.с. 64-65).

Станом на 01.09.2020 позивач отримував пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії становив 17287,58 грн, а виплачувався в максимальному розмірі згідно статті 67 вказаного Закону - 17120,00 грн. З 01.12.2020 розмір пенсії становив 17310,38 грн (а.с. 94-96).

З 12.11.2020 пенсію позивачу було перераховано відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а.с. 97-100).

У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій просив надати йому офіційні відомості про розмір призначеної пенсії, а також механізм розрахунку розміру такої пенсії (а.с. 93).

Листом від 08.02.2021 №868-586/М-02/8-16900/21 ГУПФУ в Полтавській області у відповідь на вказану заяву проінформувало позивача про те, що станом на 01.09.2020 заявник отримував пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії становив 17287,58 грн, виплачувався в максимальному розмірі згідно статті 67 вказаного Закону - 17120,00 грн. З 01.12.2020 розмір пенсії становив 17310,38 грн. При обчисленні пенсії заявника була врахована довідка про заробітну плату №5648 від 14.08.2020, яка була взята для обрахунку на виконання постанови Хорольського районного суду від 29.09.2015 №548/1713/15-а. Постановою Хорольського районного суду від 24.12.2019 №548/1713-15-а, провадження №8-а/548/1/19 (набрала законної сили 12.11.2020) постанову Хорольського районного суду від 29.09.2015 по справі №548/1713/15-а скасовано. У зв`язку з цим, з 12.11.2020 пенсію було перераховано відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. При перерахунку пенсії відповідно до вказаної норми законодавства було застосовано розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2020 року (4723,00 грн) та показник середньої заробітної плати по Україні за 2019 рік (9205,19 грн). Алгоритм розрахунку пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до внесених змін проводиться з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, яка станом на 01.01.2020 складає 4723,00 грн. Середній заробіток для розрахунку пенсії складатиме 12541,80 грн (4888,83 грн х 2,56540 грн), де 2,56540 індивідуальний коефіцієнт заробітку, визначений таким чином: 4723 х 5 / 9205,19 = 2,56540, де 4723,00 грн - мінімальна заробітна плата на 01.01.2020; 9205,19 грн - середня заробітна плата, з якої сплачено страхові внески за 2019 рік. Враховуючи відсоток втрати працездатності 80%, розмір пенсії заявника з 12.11.2020 становить 11147,84 грн, а саме: 10033,44 грн - основний розмір пенсії (12541,8*80%); 684,80 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 1712,00 грн); - 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС постанова №112 п.5. Розмір пенсії з 01.12.2020 становить 11170,64 грн (а.с. 91-92).

Вважаючи такі дії ГУПФУ в Полтавській області щодо призначення пенсії безпідставними та неправомірними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

У спірному випадку фактично вимоги позивача зводяться до зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, тобто без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 59 Закону №796-ХІІ урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

11.10.2017 набув чинності Закон України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким частину третю статті 59 Закону №796-ХІІ з 01.10.2017 викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (надалі - Порядок №1210), згідно з якими згаданий Порядок доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 абзац перший пункту 9-1 Порядку №1210 викладено в такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".

Отже, постанова Кабінету Міністрів України 23.11.2011 №1210, яка визначає механізм обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, прийнята з метою практичної реалізації норми закону, а саме, частини 3 статті 59 Закону №796-XII, а відтак в частині встановлення формули їй не суперечить.

Відповідно до статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Таким чином, в силу наведеної норми Конституції України відповідач зобов`язаний при обчисленні пенсії відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23.11.2011 №1210, застосовувати формулу, визначену цим Порядком.

При цьому, суд зауважує, що за змістом пункту 9-1 Порядку п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, це лише вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 9-11 Порядку №1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей. Незастосування ж вказаної формули при обчисленні пенсії призведе до встановлення єдиного розміру пенсії для всіх пенсіонерів безвідносно до особливостей кожного, що в свою чергу не сприятимете належному та справедливому пенсійному забезпеченню окремо взятого пенсіонера.

Також слід зазначити, що визнання неконституційним положення частини 3 статті 59 Закону №796-XII в частині словосполучення "дійсної строкової" не призвело до зміни формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку №1210, за якою здійснюється обчислення пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку №1210 приведено лише у відповідність до приписів частини 3 статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019), а зміни формули, за якою розраховується пенсія, не відбулося.

При цьому, частина 3 статті 59 Закону №796-XII не передбачає обов`язку при розрахунку пенсії застосовувати відсоток втрати працездатності пенсіонера, якому перераховується пенсія.

Натомість, такий обов`язок міститься у постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 та передбачений саме у формулі, проти застосування якої позивач фактично й заперечує.

За викладених обставин, у спірних правовідносинах відсутній факт порушення прав та інтересів позивача, що є визначеною процесуальним законом підставою для відмови у позові.

Таким чином, у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій безпідставними та неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава