
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
29 березня 2021 року м. Київ№ 480/6520/20Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г., суддів: Васильченко І.П., Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України,
Головного управління Пенсійного фонду України,
Головного управління ПФУ в Сумській області
про визнання протиправною та нечинною постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Сумського Окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з позовом до Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), Головного управління Пенсійного фонду України (м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), Головного управління ПФУ в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013), в якому просить суд:
- визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", пункти 1,2;
- визнати винним Кабінет Міністрів у прийнятті постанови №649 від 22.08.208 р. в частині п.1, п.2 "Питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду", які не відповідають нормам Конституції України та чинному законодавству України;
- скасувати пункти 1.2 постанови КМУ від 22.08.2018 р. №649;
- зобов`язати ГУ ДКСУ (01601, м. Київ, вул. Терешківська, 11-а) стягнути з КМУ за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача невиплачену пенсію з 08.07.2018 р. по 11.12.2018 р. в розмірі 50375 грн;
- зобов`язати ГУ ДКСУ (01601, м. Київ, вул. Терешківська, 11-а) стягнути з КМУ за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача пеню за порушення строку виплати нарахованої за період з прийняття рішення Сумським окружним адмінсудом від 19.06.2019 р. по час розгляду справи - вересень 2020 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.11.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, у зв`язку з необхідністю уточнити суб`єктний склад відповідачів у даному адміністративному позові або уточнити зміст позовних вимог та встановлено позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви.
На виконання вимог ухвали суду від 11.11.2020 позивачем подано заяву про усунення недоліків, відповідно до якої позивачем уточнено склад відповідачів та зазначено в якості відповідача - Кабінет міністрів України, а також, уточнено зміст позовних вимог та викладено їх в наступній редакції:
- визнати протиправною та не чинною постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", пункти 1,2;
- визнати винним Кабінет Міністрів у прийнятті постанови №649 від 22.08.208 р. в частині п.1, п.2 "Питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду", які не відповідають нормам Конституції України та чинному законодавству України;
- скасувати пункти 1.2 постанови КМУ від 22.08.2018 р. №649;
- стягнути з КМУ за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 невиплачену пенсію з 08.08.2018 в розмірі 50 375, 00 грн.;
- стягнути з КМУ за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 пеню за порушення строку виплати нарахованої пенсії за постановою №649 за період з прийняття рішення Сумським окружним адміністративним судом від 19.06.2019 про неправомірність віднесення пенсійної виплати згідно постанови КМУ №649 по даний час в розмірі 70 525, 00 грн;
- строк стягнення заборгованості з КМУ визначених сум встановити згідно Закону України «Про виконавче провадження» до десятого числа місяця наступного за місяцем набрання рішенням законної сили.
Позов обґрунтовано тим, що оскаржуваною постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, яким передбачено ведення реєстру судових рішень щодо погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду та перевірку обґрунтованості суми, що підлягає виплаті.
Позивач зазначив, що вважає винесена постанова є незаконною, винесеною із грубим порушенням норм матеріального права і таким, що порушує охоронювані законом права, свободи та інтереси останнього, в зв`язку із чим підлягає скасуванню.
Як вказує позивач, незаконність оскаржуваної постанови полягає в тому, що прийнявши її Кабінет Міністрів України перевищив свої повноваження, чим порушив принцип верховенства права, ст. 8 Конституції України, норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник Кабінету Міністрів України у відзиві на позов зазначив, що оскаржувану постанову від 22 серпня 2018 року №649 прийнято на виконання підпункту 4 пункту 3 частини 1 статті 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», пункту 1 параграфа 32 глави 2 розділу 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, статті 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При цьому представник Кабінету Міністрів України вказує, що оскаржуваний Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не передбачає процедури виконання рішень судів відмінної від процедури, визначеної Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Законом України «Про виконавче провадження», оскільки не встановлює жодних дій з боку стягувача, які б перешкоджали виконанню судового рішення в загальному порядку, а лише визначає окремі аспекти взаємодії органів Пенсійного фонду України та внесення змін до бюджету Пенсійного фонду України для забезпечення ефективного погашення існуючої заборгованості. При цьому наголошує, що станом на момент подання позовної заяви, бюджетний рік 2018 є виконаним, а тому скасування оскаржуваної Постанови від 22.08.2018 №649 є неможливим з огляду на те, що кошти, виділені на відповідну бюджетну програму були розділені та виплачені.
Ухвалою суду від 01 грудня 2020 року справу прийнято до свого провадження суддею Вєкуа Н.Г, та призначено судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 26 січня 2021 року.
31 грудня 2020 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві через канцелярію суду надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача на Пенсійний Фонд України.
В судовому засіданні 26.01.2021 року судом без виходу до нарадчої кімнати відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про заміну неналежного відповідача на Пенсійний Фонд України, закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті колегією суддів.
Позивач клопотав про розгляд справи без його участі, представники інших сторін не заперечували проти розгляду справи в порядку письмового провадження.
З огляду на викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у відповідному судовому засіданні судом, згідно з частиною 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку про наявність підстав для часткового закриття провадження у справі, зважаючи на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Так, повноваження Кабінету Міністрів України у спірних правовідносинах врегульовано Законом України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII (далі - Закон № 794-VII), Регламентом Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 49 вказаного Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частини другої ст. 264 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Згідно з частин другої та шостої ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Із наведеним кореспондуються положення частини другої статті 124 Конституції України, якою визначено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Як на підставу для визнання незаконною та скасування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», позивач посилається на те, що відповідачем, з прийняттям даної постанови, створено умови для порушення прямої норми Конституції України про обов`язковість судового рішення та обов`язковість його виконання.
Як було вже зазначено вище, Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок №649).
Вказаний Порядок визначив механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Так, відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №649 боржник (орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення) веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Згідно з пунктом 4 Порядку №649 черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Крім того, пунктом 6 Порядку №649 передбачено, що перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
У відповідності до пункту 8 Порядку №649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Таким чином, метою прийняття Кабінетом Міністрів України оскаржуваної постанови від 22 серпня 2018 року №649 слугувало забезпечення виконання рішень судів з питань нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, погашення існуючої заборгованості з їх виконання, а також приведення у відповідність видаткової частини бюджету Пенсійного фонду України із врахуванням випадків, необхідних для забезпечення виплати вказаних виплат за рішенням суду.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №640/5248/19 від 12 листопада 2019 року за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Пенсійний фонд України, про визнання протиправною та нечинною постанови - визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2020 року у справі №640/5248/19 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2019 року змінено, пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції:
«Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Згідно частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, вказаним судовими рішеннями, які набрало законної сили, ухваленим за результатами розгляду іншої судової справи, встановлено невідповідність оскаржуваної Постанови №649 вимогам законодавства.
При цьому, відповідно до п. 6 частини першої ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження нормативно-правових актів суб`єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили.
Отже, судом встановлено наявність передбачених п. 6 ч. 1 ст. 238 КАС України підстав для закриття провадження у справі у частині визнання протиправною та не чинною постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", пункти 1,2; скасувати пункти 1.2 постанови КМУ від 22.08.2018 р. №649;
Підстав для закриття провадження в іншій частині не має.
Керуючись статтями 238 - 239, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, суд -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі в частині визнання протиправною та не чинною постанову Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", пункти 1,2; скасувати пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства і може бути оскаржена відповідно до положень статей 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Вєкуа Н.Г.
Судді: Васильченко І.П.
Мазур А.С.