
Справа № 420/3129/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Шевченко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” до Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (комісія регіонального рівня) Головного управління ДФС в Одеській області, Державної податкової служби України, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до суду та просить суд визнати протиправними та скасувати рішення № 867731/41558040 від 02.08.2018 року, № 867730/41558040 від 02.08.2018 року, № 866496/41558040 від 01.08.2018 року, № 866500/41558040 від 01.08.2018 року, № 866499/41558040 від 01.08.2018 року, № 873631/41558040 від 07.08.2018 року, № 838237/41558040 від 12.07.2018 року, № 873630/41558040 від 07.08.2018 року, № 838234/41558040 від 12.07.2018 року, № 873632/41558040 від 07.08.2018 року та зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні № 159 від 23.04.2018 року, № 166 від 23.04.2018 року, № 169 від 23.04.2018 року, № 171 від 23.04.2018 року, № 173 від 23.04.2018 року, № 183 від 23.04.2018 року, № 184 від 23.04.2018 року, № 188 від 23.04.2018 року, № 190 від 23.04.2018 року, № 191 від 23.04.2018 року, днем їх подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підтвердження реальності господарських операцій за спірними податковими накладними позивачем до кожного пояснення щодо податкової накладної надавались копії відповідних договорів, укладених з підприємствами, які здійснюються технічне обслуговування, ремонт вагонів, поставляють товариству відповідні матеріали та устаткування для реалізації господарської діяльності – надання послуг, які передбачені затвердженими видами діяльності товариства, а щодо реалізації таких договорів було надано копії актів виконаних робіт, видаткових накладних, платіжні документи, виписки з банку тощо. Тобто, позивач надав відповідачу всі первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій. При цьому, первинні документи не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі відповідно ст. 198, 201 ПКУ, ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку, спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості. Таким чином, первинні документи засвідчують факт реальності виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань та в сукупності підтверджують наявність підстав для реєстрації податкових накладних. При цьому, фіскальний орган у квитанціях № 1 повинен був чітко вказати на конкретний вид критерію, серед перелічених у пп. 1.6 п. 6 Критерії ризиковості платника податку. Однак, у квитанціях відсутні розраховані показники за критерієм ризиковості здійснення операцій та критерієм ризиковості платника податку. Також, рішення повинні містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, яка узгоджується із фактичними даними. Однак, оскаржувані рішення є необґрунтованими та безпідставними, оскільки ТОВ “Євровагонсервіс” було надано контролюючому органу усі первинні документи після зупинення реєстрації ПН, проте в чому полягає їх недостатність для прийняття рішення про реєстрацію ПН в оскаржуваних рішеннях не вказується. Крім того, Критерії ризиковості платника податку визначені листом ДФС України від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18 не є нормативно-правовим актом.
Від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідачів вказує, що оскаржувані рішення комісії із посилання на підставу – ненадання документів платником податку, копій документів недостатніх доля прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування – є повністю обґрунтованими.
Ухвалою від 13 липня 2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 30 липня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 01 жовтня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, залучено в якості співвідповідача - Головне управління ДПС в Одеській області.
Ухвалою суду від 01 жовтня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою суду від 21 жовтня 2020 року витребувано від Головного управління ДПС в Одеській області інформацію та належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких прийнято оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 867731/41558040 від 02.08.2018 року, № 867730/41558040 від 02.08.2018 року, № 866496/41558040 від 01.08.2018 року, № 866500/41558040 від 01.08.2018 року, № 866499/41558040 від 01.08.2018 року, № 873631/41558040 від 07.08.2018 року, № 838237/41558040 від 12.07.2018 року, № 873630/41558040 від 07.08.2018 року, № 838234/41558040 від 12.07.2018 року, № 873632/41558040 від 07.08.2018 року, зокрема належним чином завірені копії поданих ТОВ “Євровагонсервіс” повідомлень про подання пояснень, та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, разом з доданими до них копіями документів, та зупинено провадження по справі № 420/3129/20 для одержання витребуваних документів.
Ухвалою суду від 21 січня 2021 року призначено розгляд справи в режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення “EasyCon” (https://vkz.court.gov.ua - “EasyCon”).
Ухвалою суду від 17 лютого 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 17 лютого 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Представник відповідача Головного управління ДПС в Одеській області проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 01 вересня 2017 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс”, про що внесено запис № 1 556 102 0000 063594. Видами діяльності ТОВ “Євровагонсервіс” є 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (основний); 30.20 Виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н. в. і. у.; 33.17 Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів (а.с. 21 т. 1).
29 вересня 2017 року між товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” (виконавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» (замовник) укладено договір надання послуг № ЄВС-17-1, згідно якого виконавець від свого імені за дорученням замовника приймає на себе зобов`язання надавати послуги з організації поточного та планового (деповського та капітального) ремонту вантажних вагонів замовника, що належать заявникові на праві власності, оренди або іншій законній підставі у вагоноремонтних підприємствах «Укрзалізниці», а замовник на умовах цього договору зобов`язується прийняти і сплатити послуги. Вид ремонту і вартість послуг виконавця з організації ремонту визначається сторонами в додатках до цього договору, які є невід`ємною частиною. Вагони направляються на плановий ремонт згідно з нормативними термінами проведення ремонту вагонів (а.с. 147-152 т. 1).
На підтвердження виконання договору надання послуг № ЄВС-17-1 від 29.09.2017 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” до суду надано копії договорів про виконання робіт, договорів підряду, договорів технічного обслуговування з відчепленням вантажних вагонів, договорів надання послуг (а.с. 153-177 т. 1), протоколів узгодження договірної ціни (а.с. 178-180 т. 1), штатного розпису (а.с. 181 т. 1), виписок з банку (а.с. 182-183 т. 1), платіжних документів (а.с. 184 т. 1), актів надання послуг (а.с. 185-186, 194-195, 205-206, 211-212, 218-219, 226-227, 234-236, 257, 266-268, 273-274 т. 1), видаткових накладних (а.с. 187, 196, 220, 228, 277 т. 1), дефектної відомості (а.с. 188-189, 197-198, 207-208, 221-222, 229-230, 237-247, 262-263, 269-270, 278-279 т. 1), повідомлення про приймання вагонів (а.с. 190-191, 199-200, 209-210, 223-224, 231-232, 247-256, 264-265, 271-272, 280-281 т. 1), товарно-транспортних накладних (а.с. 201-202, 258-259, 282-283 т. 1), актів приймання-передачі товарів (а.с. 203-204, 260-261, 275-276 т. 1), відомості плати за подання, забирання вагонів та маневрову роботу (а.с. 214-215 т. 1), пам`ятки про подавання вагонів (а.с. 216-217 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 159 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 22-24 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 159 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 159 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 24 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 26.07.2018 року № 4, що якого додано копії документів (а.с. 25-26 т. 1).
02 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 867731/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 159 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 27-28 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 166 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 29-30 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 166 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 166 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 30 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 26.07.2018 року № 5, що якого додано копії документів (а.с. 31-32 т. 1).
02 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 867730/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 166 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 33-34 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 169 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 35-37 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 169 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 169 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 37 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 25.07.2018 року № 7, що якого додано копії документів (а.с. 38-39 т. 1).
01 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 866496/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 166 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 40-41 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 171 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 42-44 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 171 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 171 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 44 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 25.07.2018 року № 8, що якого додано копії документів (а.с. 45-46 т. 1).
01 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 866500/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 171 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 47-48 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 173 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 49-51 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 173 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 173 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 51 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 25.07.2018 року № 9, що якого додано копії документів (а.с. 52-53 т. 1).
01 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 866499/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 173 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 54-55 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 183 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 56-58 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 183 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 183 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 58 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 31.07.2018 року № 1, що якого додано копії документів (а.с. 59-60 т. 1).
07 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 873631/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 183 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 61-62 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 184 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 63-64 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 184 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 184 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 64 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 05.07.2018 року № 1, що якого додано копії документів (а.с. 65-66 т. 1).
12 липня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 838237/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 184 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 67-68 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 188 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 69-71 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 188 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 188 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 71 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 31.07.2018 року № 2, що якого додано копії документів (а.с. 72-73 т. 1).
07 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 873630/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 188 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 74-75 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 190 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 76-77 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 190 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 190 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 77 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 05.07.2018 року № 2, що якого додано копії документів (а.с. 78-79 т. 1).
12 липня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 838234/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 190 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 80-81 т. 1).
23 квітня 2018 року товариством з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” на адресу отримувача товариства з обмеженою відповідальністю «РЕЙЛ ТРАНЗИТ КАРГО УКРАЇНА» виписано податку податкову накладну № 191 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 82-84 т. 1).
Як вбачається з квитанції № 1 від 15.05.2018 року податкова накладна № 191 прийнята, проте реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.04.2018 № 191 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 84 т. 1).
Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 31.07.2018 року № 3, що якого додано копії документів (а.с. 85-86 т. 1).
07 серпня 2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації прийнято рішення № 873632/41558040, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 188 від 23.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (а.с. 87-88 т. 1).
Відповідно до положень п. 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Згідно п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку;ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК УКраїни передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаних норм законодавства позивач сформував податкові накладні та надіслав їх до Єдиного реєстру податкових накладних, проте, реєстрація податковихї накладнтх була зупинена.
Відповідно до вимог п. 74.2 ст. 72 ПК України, в ЄРНП забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРНП.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році” від 07.12.2017 року № 2245-VIII пункт 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України був викладений у новій редакції, та з 1 січня 2018 року передбачає, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Процедура зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРНП з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію/відмову у реєстрації регулюється ПК України № 2755-VІ від 02.12.2010 року (зі змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (далі Порядок № 117), Наказом Державної фіскальної служби України від 16.03.2018 року № 137 “Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації” (зі змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” № 1246 від 29 грудня 2010 р. із змінами (чинного на момент зупинення податкової накладної)
Згідно п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.п. 201.3 та 201.9 ст. 201 ПК України, для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015; наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується, факту реєстрації/зупинення реєстрації/ відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п. 201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 14 Порядку № 1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 5 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Пунктом 6 Порядку № 17 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно п. 7 Порядку № 117, у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна /розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 10 Порядку № 117 передбачено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку № 117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 14 цього Порядку встановлено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них: - договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
2) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні: - розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; - документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно п. 16 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (п. 19 Порядку № 117).
Зазначені комісії приймають рішення про: - реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі; - відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (п. 20 Порядку).
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; - ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (п. 21 Порядку).
Відповідно до п. 23 Порядку № 117 комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; - щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Згідно п. 28 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання, зокрема, такої події: - прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; - набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пп. 1.6. п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та критеріїїв ризиковості здійснення операцій, зареєстрованих в ДФС за № 1962/99-99-29-01-01 від 07.08.2019 року комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»; платник податку – юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі – Кодекс); в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 – 1.6 цих Критеріїв.
Відповідність платника податку Критеріям ризиковості платників податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 – 1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 – 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.
У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
Інформація про внесення/виключення платника податку до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 цих Критеріїв, стає доступною платнику в Електронному кабінеті.
Як вбачається з квитанцій № 1 податкові накладні, виписані ТОВ “Євровагонсервіс” та направлені на реєстрацію, прийняті, проте реєстрація зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 24, 30, 37, 44, 51, 58, 64, 71, 77, 84 т. 1)
В той же час, у квитанціях № 1 зазначено лише посилання на відповідність критеріїв ризиковості здійснення операцій, визначених пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, проте п. 13 Порядку № 117 чітко визначено, обов`язковість зазначення контролюючим органом розрахованого показника за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
При цьому, можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання на реєстрацію податкової накладної напряму залежить від чіткого формулювання фіскальним органом позиції про те, під який саме критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій підпадає платник податку, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, що прямо впливає на можливість надання платником податку в подальшому відповідних документів, перелік яких міститься у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП.
Таким чином, зупинення податкових накладних, виписаних ТОВ “Євровагонсервіс” не відповідає умовам критеріїв ризиковості платника податку та контролюючим органом, порушено вимоги Порядку № 117.
Також, згідно приписів п. 7 Порядку № 117 у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. В той же час, відповідачем, суб`єктом владних повноважень, не надано будь-яких доказів на підтвердження негативної податкової історії ТОВ “Євровагонсервіс”.
Згідно додатку до Порядку № 117 в рішенні про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних обов`язково підкреслюються документи, які не надано.
Як вбачається з матеріалів справи в оскаржуваних рішеннях комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації № 867731/41558040 від 02.08.2018 року, № 867730/41558040 від 02.08.2018 року, № 866496/41558040 від 01.08.2018 року, № 866500/41558040 від 01.08.2018 року, № 866499/41558040 від 01.08.2018 року, № 873631/41558040 від 07.08.2018 року, № 838237/41558040 від 12.07.2018 року, № 873630/41558040 від 07.08.2018 року, № 838234/41558040 від 12.07.2018 року, № 873632/41558040 від 07.08.2018 року, зазначено, що підставою для відмови у реєстрації розрахунків коригування стало ненадання платником податку копій документів – первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
В той же час, жодний із зазначених документів контролюючим органом не підкреслено, що свідчить про недотримання порядку прийняття та форми оскаржуваного рішення.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача в оскаржуваних рішеннях на ненадання копій документів, оскільки відповідно до п. 15 Порядку 117 письмові пояснення та копії документів платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
В пункті 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, також визначено, що письмові пояснення та копії документів платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
При цьому, у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної не вказано конкретних строків подання позивачем пояснень та/або документів та не визначений їх чіткий перелік.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджено надання ТОВ “Євровагонсервіс” до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, зокрема первинні документи щодо придбання товарів (послуг), та їх подальшу реалізації (а.с. 25, 31, 38, 45, 52, 59, 65, 72, 78, 85 т. 1).
При цьому, вказані копії документів надавались ТОВ “Євровагонсервіс” до податкового органу та з них можливо встановити зміст і обсяг господарських операцій, по яким позивач подав для реєстрації податкові накладні (а.с. 184-250 т. 2, а.с. 1-196 т. 3).
Таким чином, факт зупинення реєстрації податкової накладної у ЄРПН не спростовує здійснення платником податків господарських операцій та наявності дати виникнення події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача в оскаржуваних рішеннях та у відзиві на позовну заяву на неподання ТОВ “Євровагонсервіс” первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), оскільки до наданих до суду повідомленнях про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, додано копії договорів, актів виконаних робіт щодо, які безпідставно не взяті до уваги під час прийняття оскаржуваних рішень.
Таким чином, доводи представника відповідачів щодо того, що рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації є повністю обґрунтованими, спростовуються зібраними по справі доказами.
Крім того, Верховний Суд в постанові від 21 травня 2020 року по справі № 560/391/19 зазначив, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України. Отже, зупинення реєстрації податкових накладних на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом ДФС, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а, відтак, є неправомірним.
Аналогічні правові висновки Верховного Суду викладено, зокрема, у постанові від 02 квітня 2019 року по справі № 822/1878/18, постанові від 21 травня 2019 року по справі № 815/2791/18, постанові від 09 липня 2019 року по справі № 140/2093/18.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 867731/41558040 від 02.08.2018 року, № 867730/41558040 від 02.08.2018 року, № 866496/41558040 від 01.08.2018 року, № 866500/41558040 від 01.08.2018 року, № 866499/41558040 від 01.08.2018 року, № 873631/41558040 від 07.08.2018 року, № 838237/41558040 від 12.07.2018 року, № 873630/41558040 від 07.08.2018 року, № 838234/41558040 від 12.07.2018 року, № 873632/41558040 від 07.08.2018 року, прийнято з порушенням чинного законодавства та без наявності підстав визначених чинним податковим законодавством України, а тому вказані рішення є протиправними та підлягаю скасуванню.
Відповідно до п. 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно п. 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають поновленню шляхом зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 159 від 23.04.2018 року, № 166 від 23.04.2018 року, № 169 від 23.04.2018 року, № 171 від 23.04.2018 року, № 173 від 23.04.2018 року, № 183 від 23.04.2018 року, № 184 від 23.04.2018 року, № 188 від 23.04.2018 року, № 190 від 23.04.2018 року, № 191 від 23.04.2018 року, днем їх подання.
Згідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 21020,00 грн., що підтверджується платіжним дорученнями № 2723 від 28.11.2019 року, № 3678 від 17.03.2020 року (а.с. 19-21 т. 1).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” слід стягнути сплачений судовий збір у розмірі 21020,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” (код ЄДРПОУ 41558040, адреса місцезнаходження: 65114, м. Одеса, Люстдорфська дорога, 140 А, офіс 1111) до Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (комісія регіонального рівня) Головного управління ДФС в Одеській області (адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення № 867731/41558040 від 02.08.2018 року, № 867730/41558040 від 02.08.2018 року, № 866496/41558040 від 01.08.2018 року, № 866500/41558040 від 01.08.2018 року, № 866499/41558040 від 01.08.2018 року, № 873631/41558040 від 07.08.2018 року, № 838237/41558040 від 12.07.2018 року, № 873630/41558040 від 07.08.2018 року, № 838234/41558040 від 12.07.2018 року, № 873632/41558040 від 07.08.2018 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 159 від 23.04.2018 року, № 166 від 23.04.2018 року, № 169 від 23.04.2018 року, № 171 від 23.04.2018 року, № 173 від 23.04.2018 року, № 183 від 23.04.2018 року, № 184 від 23.04.2018 року, № 188 від 23.04.2018 року, № 190 від 23.04.2018 року, № 191 від 23.04.2018 року, днем їх подання.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Євровагонсервіс” (код ЄДРПОУ 41558040, адреса місцезнаходження: 65114, м. Одеса, Люстдорфська дорога, 140 А, офіс 1111) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 21020,00 грн. (двадцять одна тисяча двадцять гривень 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 29 березня 2021 року.
Суддя О.А. Левчук