Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-10462/09/12/0170
19.04.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЄланської О.Е.,
суддів Іщенко Г.М. , Щепанської О.А. секретар судового засіданняУдалова О.Л.
за участю сторін:
представник позивача - Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
представник відповідача - Приватного підприємства "Продовольча компанія "Агрокрим" - ОСОБА_2, витяг з наказу № 1-"К" від 29.09.08 року;
розглянувши апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Котарева Г.М.) від 05.09.09 року у справі №2а-10462/09/12/0170
за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (вул. Північна 2, м. Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
до Приватного підприємства "Продовольча компанія "Агрокрим" (мкрн 1, буд 18 кв. 63, м.Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим,96000)
про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів.
ВСТАНОВИВ:
В.о. начальника Красноперекопської обєднаної державної податкової інспекції в АР Крим звернувся до суду з поданням про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів Приватного підприємства “Продовольча компанія “Агрокрим” на строк до 1440 годин з тих підстав, що платник податків ПП “ПК “Агрокрим” не допустив податкового керуючого Красноперекопської ОДПІ Шаріпова А.О., до обстеження приміщень, що використовуються платником податків для одержання доходів, про що було складено акт 28.08.2009 року. Своїми діями посадові особи ПП “ПК “Агрокрим” перешкоджають податковому керуючому органу податкової служби - Красноперекопської ОДПІ здійснювати свої функції, передбачені діючим законодавством та ухиляються від сплати податкового боргу.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.09.2009 року (суддя Котарева Г.М) у справі № 2а-10462/09/12/0170 у продовженні строку застосування повного адміністративного арешту активів Приватного підприємства “Продовольча компанія “Агрокрим” на строк до 1440 годин було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція АР Крим, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення.
У судове засідання 19.04.2010 року представник Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ПП “ПК “Агрокрим” включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, як юридичну особу, ідентифікаційний код 30933340 (а.с.75), є платником податків перебуває на обліку в Красноперекопській ОДПІ.
Станом на 01.09.2009 рік податковий борг ПП “ПК “Агрокрим” по зобовязаннях перед бюджетом стосовно сплати податку на прибуток підприємств самостійно узгоджений платником податків становить 123942,39 грн., що підтверджується довідкою Красноперекопської ОДПІ, деклараціями з податку на прибуток ПП “ПК “Агрокрим” за 1-й квартал 2007 року, 1-е півріччя 2007 року, за 2007 рік, за 1-й, 3-й квартали 2008 року, за 2008 рік, а також обліковою карткою (а.с. 67-72).
Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000, із змінами та доповненнями (далі Закон № 2181)є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Абз. 2 п. 8.2.1. Закону № 2181 встановлено, що у разі несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків виникає право податкової застави.
У відповідності до п.п.8.2.2 ст. 8 Закону № 2181 право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу. Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 24.03.2005 року № 2-рп2005, податкова застава повинна поширюватись на будь-які активи платника податків з урахуванням суми податкового боргу.
Згідно з пп.2.1.4 п. 2.1. ст.2 Закону № 2181, податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Право органу держаної податкової служби звертатися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків встановлено пп.9.3.3. п.9.3. ст.9 Закону № 2181.
Згідно з п.п.8.6.5 п.8.6. ст.8 Закону № 2181 для своєчасного узгодження операцій з активами платника податків керівник податкового органу призначає з числа службових осіб такого податкового органу податкового керуючого. Для узгодження окремої операції на підставі відповідної цивільно-правової угоди платник податків надає податковому керуючому запит, в якому роз'яснюється зміст операції та фінансово-економічні наслідки її проведення. Податковий керуючий має право видати припис про заборону здійснення такої операції, у разі коли за його висновками цінові умови та/або форми розрахунку за такою операцією призведуть до зменшення спроможності платника податків вчасно або у повному обсязі погасити податковий борг. Зазначений припис має бути затверджений керівником відповідного податкового органу. У разі коли припис не видається протягом десяти робочих днів з моменту надходження зазначеного запиту, операція вважається узгодженою.
Рішення податкового керуючого може бути оскаржене у порядку, встановленому цим Законом для оскарження рішень контролюючих органів.
Наказом Красноперекопської ОДПІ від 03.08.2009 року № 231 “Про закріплення підприємств боржників” податковим керуючим ПП “ПК “Агрокрим” призначено Шаріпова А.О., який відповідно до пояснень представників Красноперекопської ОДПІ є посадовою особою ОДПС - начальником відділу погашення прострочених податкових зобовязань Красноперекопської ОДПІ.
Положення про призначення, звільнення та компетенцію податкового керуючого затверджено наказом ДПА України від 02.08.2001 року № 312, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.08.2001 року за №736/5927, із змінами і доповненнями (далі Положення № 312).
Відповідно до п.5.5 Положення № 312 до функцій податкового керуючого зокрема належать здійснення періодичних перевірок стану збереження активів, які перебувають в податковій заставі, отримання від платника податків інформації та документів про операції із заставленими активами, а в разі відчуження таких активів без згоди податкового керуючого отримання пояснення.
Пунктом 6.2 Положення № 312 визначено, що податковий керуючий має право зокрема здійснювати періодичні перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі, у тому числі безпосередньо на підприємстві.
Підстави та умови застосування адміністративного арешту визначені п. 9 Закону № 2181 та Порядком застосування адміністративного арешту активів платників податків, затверджений наказом ДПА України від 25.09.2007 року № 386, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.10.2001 року за № 865/6056.
Крім інших підстав, підпунктом “г”пп.9.1.2. п.9.1 ст.9 Закону № 2181 передбачено, що арешт активів може бути застосовано, якщо зясовується одна з таких обставин: якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Відповідно до вимог підпункту 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи підставою для застосування повного адміністративного арешту активів ПП “ПК “Агрокрим”, що знаходяться за адресою: АР Крим, Красноперекопський р-н, с. Ішунь, згідно рішення від 01.09.2009 року, прийнятого о 16:10, № 13 (а.с. 6 ), став не допуск податкового керуючого Шаріпова А.О., що підтверджується актом від 28.08.09 року (а.с.9 ), підписаним також працівниками податкової міліції Гнатюком А.В. та Ладоша В.О., а також актом відмови від допуску до проведення перевірки від 01.09.09 року (а.с.8), складений старшим оперуповноваженим відділу податкової міліції Красноперекопської ОДПІ Ладошей В.О.
Нормативним актом, якій визначає дії податкового керуючого щодо активів платника податків є Положення про проведення перевірок стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затверджене наказом ДПА України N 20.09.2004 року № 544, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.09.2004 року (далі Положення № 544), прийняте відповідно до вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та з метою забезпечення виконання податковими керуючими функціональних обов'язків щодо погашення податкового боргу платників податків.
Відповідно до п.2.6. Положення № 544 для проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, оформлюється повідомлення про проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають в податковій заставі.
При цьому особливості проведення такої перевірки зазначено у п.3 Положення № 544.
Пунктом 3.1. Положення № 544 встановлено, що про проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, податковий керуючий попередньо повідомляє такого платника податків письмово (листом, факсом, телеграмою тощо).
Відповідно до п.3.2. Положення № 544 безпосередньо при проведенні перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, податковий керуючий пред'являє платнику податків такі документи:
службове посвідчення працівника органу державної податкової служби України;
копію наказу податкового органу за місцем реєстрації платника податків про призначення податковим керуючим такого платника податків;
повідомлення про проведення перевірки стану збереження активів такого платника податків, підписане керівником податкового органу та зареєстроване у такому податковому органі.
Вказані документи, згідно з п.3.3. Положення № 544, є достатніми для проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, і оформлення додаткових документів не потребується.
З матеріалів справи вбачається, що повідомлення про проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі не надсилалось, копія наказу податкового органу за місцем реєстрації платника податків про призначення податковим керуючим такого платника податків також не була надана.
Відповідно до подання про застосування адміністративного арешту активів платника податків від 01.09.2009 року, складене о 14:00 начальником відділу податкової міліції Красноперекопської ОДПІ Тарасовим С.В. не допуск посадових осіб Красноперекопської ОДПІ до обстеження приміщень, які використовуються для отримання податків є порушенням п.п. “г” п.п. 9.1.2. п.9.1. ст.9 Закону № 2181.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, керуючим ПП “ПК “Агрокрим” не було виконано вимоги п.п.3.1,3.2. Положення № 544 щодо належного попереднього повідомлення ПП “ПК “Агрокрим” про проведення 31.08.2009 року та 01.09.2009 року перевірки стану збереження активів платника податків, а також щодо пред'явлення податковим керуючим платнику податків копії наказу Красноперекопської ОДПІ про призначення його податковим керуючим такого платника податків.
Відповідно до п.3.10. Положення № 544 у разі недотримання податковим керуючим вимог, передбачених цим Положенням, платник податків може не допустити податкового керуючого до проведення перевірки стану збереження активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, а також повідомити про факт порушення керівника відповідного податкового органу або оскаржити дії податкового керуючого відповідно до чинного законодавства.
Виходячи з наведеного суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що у податкового керуючого Красноперекопської ОДПІ були підстави для проведення перевірки стану збереження активів ПП ПК “Агрокрим”, які перебувають у податковій заставі, але платник податків ПП “ПК “Агрокрим” у цьому випадку, у звязку з недотриманням податковим керуючим встановлених вимог щодо організації проведення перевірки на підставі п.3.10 Положення № 544 мав право не допускати податкового керуючого до проведення перевірки стану збереження активів, які перебувають у податковій заставі.
Крім того, рішення № 13 про застосування повного адміністративного арешту активів платника податків ПП “ПК “Агрокрим”, відповідно до пояснень заступника директора ОСОБА_7 від 02.09.2009 року, які було надано до протоколу про застосування адміністративного арешту активів платника податків від 02.09.2009 року (а.с. 18,20), на час складання опису активів платником податків отримано не було. Згідно з вказаним протоколом, складеним старшим оперуповноваженим відділу податкової міліції Красноперекопської ОДПІ Ладошей В.О., було описано та передано на зберігання помічнику ліквідатора СТОВ АФ “Герої Сіваша” Новожиловій Т.Б. такі активи ПП “ПК “Агрокрим”- січка рисова - 5100 кг на загальну вартість 17850 грн.
Красноперекопська ОДПІ 03.09.2009 року о 9 год.25 хв. звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з поданням про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів ПП “ПК “Агрокрим” на строк до 1440 годин (60 днів).
Відповідно до підпункту 9.1.3 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” арешт активів полягає у забороні вчиняти платником податків будь-які дії щодо своїх активів, які підлягають такому арешту, крім дій з їх охорони, зберігання та підтримання у належному функціональному та якісному стані.
Відповідно до частини 2 підпункту 9.3.3 статті 9 Закону № 2181 керівник відповідного податкового органа має право звернутися до суду із поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням.
Враховуючи наведені вимоги Закону № 2181 подання органу державної податкової служби про продовження строку адміністративного арешту активів платника податків повинно містити достатні відомості для вирішення питання про продовження адміністративного арешту, а саме: підстави та обґрунтування зазначеного строку та відомості про розмір податкового боргу.
ПП “ПК “Агрокрим” має податковий борг має податковий борг станом на 01.09.2009 рік що підтверджено довідкою Красноперекопської ОДПІ (а.с.73). В поданні Красноперекопської ОДПІ податковий борг визначений в сумі 278395,82 грн., але документально підтверджено тільки наявність податкового боргу з податку на прибуток, самостійно узгодженому платником податку в розмірі 123942,39 грн. Решта суми підтверджується тільки довідкою про суму податкового боргу.
Таким чином, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що порушення вимог Порядку № 386 з боку субєкта владних повноважень у будь-якому разі є підставою для висновку про невідповідність таких дії законодавству.
Згідно з частиною 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З урахування викладеного у задоволенні подання В.о. начальника Красноперекопської обєднаної державної податкової інспекції в АР Крим про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів Приватного підприємства “Продовольча компанія “Агрокрим” на строк до 1440 годин було відмовлено.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Котарева Г.М.) від 05.09.09 року у справі №2а-10462/09/12/0170, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Котарева Г.М.) від 05.09.09 року у справі №2а-10462/09/12/0170, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 26 квітня 2010 р.
Головуючий суддяпідписО.Е.Єланська
Судді підпис Г.М. Іщенко підпис О.А.Щепанська З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська