
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/27/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФ України у Львівській області, відповідач) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 17.11.2020 щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до загального та пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахті "Степова" ДП "Львіввугілля" з 01.08.2019 по 31.10.2020 та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 05.08.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального та пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі шахті "Степова" ДП "Львіввугілля" з 01.08.2019 по 31.10.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пільгової пенсії по віку ОСОБА_1 згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з врахуванням раніше виплаченої пенсії з 05.08.2020 року.
Позивач при обґрунтуванні позовних вимог зазначив, що не погоджується з рішенням відповідача, яким йому відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Наголосив, що його стаж роботи на відокремленому підрозділі шахта "Степова" ДП "Львіввугілля" у період з 01.08.2019 по 31.10.2020 підтверджується відомостями трудової книжки та відповідною довідкою. Зазначив, що станом на дату звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії мав необхідний стаж на підземних роботах. Вважаючи рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії протиправним, звернувся до суду з позовом про його скасування.
Ухвалою судді від 22.01.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач позову не визнав. 15.03.2021 подав відзив на позовну заяву (вх. №16384). Зазначив, що період роботи позивача з 01.08.2019 по 31.10.2020 (1 рік 3 місяці) не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно "Індивідуальних відомостей про застраховану особу" форми ОК - 5 ОСОБА_1 , за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП "Шахта "Степова" ДП "Львіввугілля". Оскільки, стаж роботи позивача з повним робочим днем під землею, що дає право на обчислення пенсії згідно положень ст. 8 Закону України"Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", становить 13 років 9 місяців 3 дні, у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії з 01.11.2020 та обчислення пенсії у розмірі визначеному вище згаданими статтями. Враховуючи наведене, відповідач вважає оскаржуване рішення правомірним та просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
17.03.2021 позивач подав відповідь на відзив (вх. №17468). Наголосив, що подавав підтверджуючі документи з місця роботи про відсутність заборгованості зі сплати заробітної плати та страхових внесків станом по 31.10.2020. Вважає, що оскільки ненадходження відрахувань до Пенсійного Фонду України із заробітної плати виникло не з його вини, відповідач протиправно відмовляє у зарахуванні до стажу вказаного періоду. Крім того, зазначив, що просить перерахувати і виплатити пільгову пенсію з моменту звернення за її призначенням - 12.11.2020.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку позов задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 31.10.2005 працює на відокремленому підрозділі ДП "Львіввугілля" шахта "Степова" повний робочий день в підземних умовах.
12.11.2020 позивач звернувся до ГУПФ України у Львівській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пільгової пенсії по віку у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
ГУПФ України у Львівській області прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії від 17.11.2020.
Відмова у перерахунку пенсії обумовлена тим, що страховий стаж на підземних роботах станом на 12.11.2020 становить 13 років 9 місяців 3 дні, відтак відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Також відповідач у своєму рішенні зазначив про відсутність сплати підприємством страхових внесків за період з 01.08.2019 по 31.10.2020, а, відтак, даний період не зарахований в страховий стаж.
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" № 345-VI від 02.09.2008 (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Cписком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.
Пунктом "а" підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень" розділу 1 "Гірничі роботи" (далі - підрозділ 1 розділу 1 "Гірничі роботи") Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, передбачено, що право на призначення пенсії на пільгових умовах мають всі працівники зайнятість повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень.
Частиною 2 ст. 10 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідач, обґрунтовуючи відмову у зарахуванні до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 позивача періоду роботи у відокремленому підрозділі шахта "Степова" Державного підприємства "Львіввугілля" на підземних роботах з 01.08.2019 по 31.10.2020, посилався на те, що за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків шахтою "Степова" Державного підприємства "Львіввугілля".
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
На виконання вимог ст. 62 вказаного Закону Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно із п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у ст. 11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Статтею 113 цього Закону передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
На підставі ч. 1 ст. 16 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов`язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08.07.2010 №2464-IV "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ст. 4 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до ст. 26 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Вказане свідчить про те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.
Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, яка викладена Верховним Судом раніше, зокрема у постанові від 09.09.2019 у справі №242/5448/16-а.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.2019 по 31.10.2020 працював на відокремленому підрозділі шахті ДП "Львіввугілля" "Степова" з повним робочим днем на підземних роботах, що передбачено відповідним Списком №1.
Вказане підтверджується долученими до матеріалів справи копіями трудової книжки НОМЕР_1 та іншими наявними у справі доказами.
Оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, то відповідачем протиправно не зараховано період роботи позивача до страхового стажу в період з 01.8.2019 по 31.10.2020 на підземних роботах у відокремленому підрозділі ДП "Львіввугілля" шахта "Степова" до страхового стажу та стажу роботи за Списком №1, а відтак протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Таким чином, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення ГУПФ України у Львівській області від 17.11.2020 щодо відмови в зарахуванні до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахті "Степова" Державного підприємства "Львіввугілля" з 01.08.2019 по 31.10.2020 та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 05.08.2020 року (дата призначення пільгової пенсії по віку) підлягає задоволенню.
На підставі викладеного вище, враховуючи скасування спірного рішення, суд, з метою належного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов`язати ГУПФ України у Львівській області зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 період роботи з 01.08.2019 по 31.10.2020 року у відокремленому підрозділі шахті "Степова" ДП "Львіввугілля" та здійснити перерахунок та виплату пільгової пенсії по віку ОСОБА_1 згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з моменту звернення за її призначенням - 12.11.2020 - та з врахуванням раніше виплаченої пенсії.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За наслідком розгляду справи, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 26-26, 73-77,139, 244- 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 17.11.2020 про відмову ОСОБА_1 у зарахуванні до загального та пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахті "Степова" ДП "Львіввугілля" з 01.08.2019 по 31.10.2020 та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального та пільгового стажу за Списком № 1 період роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі шахті ДП "Львіввугілля" "Степова" з 01.08.2019 по 31.10.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пільгової пенсії по віку ОСОБА_1 згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з моменту звернення за її призначенням - 12.11.2020, та з врахуванням раніше виплаченої пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814585, місцезнаходження: 79016. м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 29.03.2021.
Суддя Потабенко В.А.