
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/4118/21
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
26 березня 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:
- поновити ОСОБА_1 строки звернення до суду;
- розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження;
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25258877) щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (картка платників податків НОМЕР_1 ), яку було виплачено до 5 травня у 2019 році та до 5 травня у 2020 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18);
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25258877) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (картка платників податків НОМЕР_1 ), разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року та до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 161 КАС України, з огляду на таке.
Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з позовною заявою представник позивача подав до суду заяву від 05 березня 2021 року про поновлення строків звернення до суду. Указана заява мотивована тим, що про порушення своїх прав позивач дізнався з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі № 1-247/2018 (3393/18). Крім того, до позовної заяви долучений лист Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації від 17 лютого 2021 року № С-86/01-11, яким позивачу відмовлено у перерахунку та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня.
Також представник позивача зазначає, що юридична невизначеність, яка існувала до ухвалення Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі № 1-247/2018 (3393/18) позбавляла позивача права на оскарження дій Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2017 року по 2019 рік у розмірі, який не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 367-XIV.
Враховуючи викладене, просить суд визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з такими позовними вимогами:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25258877) щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (картка платників податків НОМЕР_1 ), яку було виплачено до 5 травня у 2019 році та до 5 травня у 2020 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18);
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25258877) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (картка платників податків НОМЕР_1 ), разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року та до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум.
З цього приводу суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою, другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Беручи до уваги викладене, суддя вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду у частині позовних вимог про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку було виплачено до 5 травня у 2019 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) та зобов`язання Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум, зважаючи на таке.
У Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).
Конституція України також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).
Право на соціальний захист належить до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
Застосовуючи строки у зазначеній сфері, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб`єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльність суб`єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124.
Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
Суддя також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких правовідносин є правовідносини, що виникають у сфері реалізації прав громадян на соціальних захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати тощо).
Важливо, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17, від 18 листопада 2020 року у справі № 380/5202/20.
Таким чином, звернувшись до суду з вимогами про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку було виплачено до 5 травня у 2019 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) та зобов`язання Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум у березні 2021 року, позивач пропустив встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з цими вимогами.
Цю обставину представник позивача не заперечує.
Оцінюючи доводи представника позивача про поважність причин пропуску позивачем строку звернення до суду, які викладені у заяві від 05 березня 2021 року про поновлення строків звернення до суду, суд зазначає таке.
Суд враховує посилання представника позивача на те, що про порушення своїх прав позивач дізнався з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі № 1-247/2018 (3393/18). В той же час, з приводу недоплачених, на думку позивача, сум разової грошової допомоги до 5 травня, він звернувся до відповідача лише у січні 2021 року, тобто вже поза межами встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду.
Щодо покликання представника позивача на те, що юридична невизначеність, яка існувала до ухвалення Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі № 1-247/2018 (3393/18) позбавляла позивача права на оскарження дій відповідача щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2017 року по 2019 рік у розмірі, який не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 367-XIV суд зауважує, що зазначена обставина не може вважатися об`єктивно непереборною та такою, що пов`язана з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення позивача до суду, та не залежала від його волевиявлення.
Крім того, вказуючи про зазначену обставину, представник позивача, на думку суду, суперечить своєму ж твердженню про те, що про порушення своїх прав позивач дізнався з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року у справі № 1-247/2018 (3393/18), самостійно його спростовуючи.
Щодо покликань представника позивача на лист Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації від 17 лютого 2021 року № С-86/01-11, яким йому відмовлено у перерахунку та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 4 статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Аналіз наведеної статті КАС України дає підстави дійти висновку, що умовою застосування тримісячного строку звернення до суду (який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень) є передбачена законом можливість або обов`язковість досудового порядку вирішення спору і позивач ним скористався.
Так, статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» законодавець встановив виплачувати щорічно до 5 травня учасникам бойових дій грошову допомогу.
Відповідно до частини першої статті 17-1 зазначеного Закону щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Частиною четвертою статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачено можливості (обов`язковості) досудового врегулювання спору в частині, що стосується недоплати центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення особі разової грошової допомоги до 5 травня. Стаття 17-1 зазначеного Закону лише визначає, що особа, яка не отримала разової грошової допомоги до 5 травня, має право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Проте, навіть за такого правового регулювання, представник позивача не надав суду доказів, що позивач до 30 вересня 2019 року, як відповідного року, за який здійснювалася виплата разової грошової допомоги до 5 травня, звертався до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення за отриманням недоплаченої, на його думку, суми цієї допомоги.
З огляду на викладене вище, суд визнає неповажними причини пропуску позивачем строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку було виплачено до 5 травня у 2019 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV, з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) та зобов`язання Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV, з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу необхідно надати суду заяву (клопотання) щодо поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку було виплачено до 5 травня у 2019 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV, з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) та зобов`язання Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум, із зазначенням інших підстав для поновлення строку.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати неповажними причини пропуску позивачем строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку було виплачено до 5 травня у 2019 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) та зобов`язання Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум, які викладені у заяві від 05 березня 2021 року про поновлення строків звернення до суду.
В задоволенні заяви представника позивача від 05 березня 2021 року про поновлення строків звернення до суду - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Особі, що звернулася із позовною заявою встановити в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки, у спосіб: подання заяви (клопотання) щодо поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , яку було виплачено до 5 травня у 2019 році в розмірі, що не відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) та зобов`язання Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2019 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25 грудня 1998 року № 397-XIV з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному в рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18), з урахуванням раніше виплачених сум, із зазначенням інших підстав для поновлення строку.
Процесуальні строки, встановлені цією ухвалою, можуть бути продовжені судом за заявою особи відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18 червня 2020 року № 731-IX.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Клименко О.М.