Рішення № 95846038, 25.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2021
Номер справи
580/6136/20
Номер документу
95846038
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2021 року справа № 580/6136/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича про визнання протиправним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся адвокат Гричаненко О.М. в інтересах ОСОБА_1 (20654, Черкаська область, Звенигородський район, с. Ярославка) з позовною заявою до Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича (20650, Черкаська область, Звенигородський район, с. Лип`янка, вул. Гончара, 1А) в якій просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича №176/К від 23.12.2020 "Про призначення старости сіл Ярославка, Нова Ярославка".

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що в порушення пп. 1 п. 2.9 Регламенту, ч. 1 ст. 10, 54-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Лип`янським сільським головою Звенигородського району Черкаської області Іщенком Сергієм Юрійовичем прийнято розпорядження №176/К від 23.12.2020 "Про призначення старости сіл Ярославка, Нова Ярославка" Еленгаупт Любов Іванівну. Позивач вказує, що спірне розпорядження прийнято з порушенням чинного законодавства та регламенту Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, оскільки староста затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови. Однак, згідно протоколів пленарних засідань, Лип`янською сільською радою Звенигородського району Черкаської області кандидатура Еленгаупт Любов Іванівну на старосту сіл Ярославка, Нова Ярославка не затверджувалася. Вважає спірне рішення протиправним, просив позов задовольнити.

Відповідач подав відзив на позов в якому заперечував проти задоволення позову, мотивуючи це тим, що для забезпечення представлення інтересів жителів сіл, що входять до територіальної громади та виконання інших повноважень, визначених ст. 54-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було прийнято розпорядження про призначення старостів сіл, в тому числі і спірне розпорядження №176/К від 23.12.2020 "Про призначення старости сіл Ярославка, Нова Ярославка". Вважає вказане розпорядження таким, що прийняте у відповідності до законодавства, у спосіб та в межах повноважень, оскільки староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, а у випадку не затвердження сільською радою пропозиції сільського голови кандидатури старости села, сільський голова своїм розпорядженням, з урахуванням громадської думки жителів населеного пункту, призначає тимчасово виконувачем обов`язків старосту села. Також зазначив, що спірне рішення не порушує прав позивача.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.

У відповідності до протоколу Лип`янської сільської територіальної виборчої комісії про результати голосування 25 жовтня 2020 року з виборів Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області від 04.11.2020 перемогу отримав кандидат на посаду голови - Іщенко С.Ю .

Як встановлено судом, і не заперечується сторонами, 20.11.2020 відбулася перша сесія Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на першому пленарному засіданні якої, після визнання повноважень депутатів, сільського голови та складення присяги сільським головою, було затверджено порядок денний, затверджено регламент та обрано секретаря Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області - Кравець Ольгу Петрівну . Однак. у зв`язку з необхідністю обговорення окремих питань порядку денного за пропозицією сільського голови Іщенка С.Ю. , рішенням ради вирішено зробити перерву у пленарному засіданні та продовжити роботу на другому пленарному засіданні, яке призначити на 24 листопада 2020 року о 10 год. 00 хв. в приміщенні Лип`янського сільського будинку культури.

Крім того, у відповідності до рішення від 20.11.2020 №12-1/20 Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області "Про утворення старостинських округів Лип`янської сільської ради", вирішено утворити на території сільської ради зокрема Ярославський старостинський округ з центром в селі Ярославка.

23.12.2020 розпорядженням Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича №176/К "Про призначення старости сіл Ярославка, Нова Ярославка" призначено Еленгаупт Любов Іванівну старостою сіл Ярославка, Нова Ярославка.

24.11.2020 відбулося друге пленарне засідання першої сесії Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області на яке прибули 19 обраних депутатів з 22 та на якому Лип`янський сільський голова Звенигородського району Черкаської області не взяв участь в наслідок його неявки. У зв`язку з відсутністю сільського голови на вказаному пленарному засіданні, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" радою прийнято протокольне рішення, яким повноваження щодо ведення другого пленарного засідання першої сесії Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, призначеного на 24.11.2020 о 10 год. 00 хв. покладено на секретаря Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області Кравець О.П.

Згідно затвердженого порядку денного другого пленарного засідання першої сесії Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, під головуванням секретаря Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області Кравець О.П. , п. 21 визначено питання про затвердження кандидатури на посаду старости сіл Ярославка, Нова Ярославка.

Відповідно до протоколу поіменного голосування по п. 21 Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, за кандидатуру ОСОБА_1 проголосували 18 депутатів від всього складу депутатського корпусу сільської ради 22 депутата.

Рішенням Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 24.11.2020 №20-1/20 "Про затвердження кандидатури на посаду старости сіл Ярославка, Нова Ярославка" вирішено затвердити ОСОБА_1 .

Позивач не погоджуючись з розпорядженням Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича №176/К "Про призначення старости сіл Ярославка, Нова Ярославка" оскаржив вказане рішення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР.

Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.(ст.4 Закону №280/97-ВР.)

Згідно ч. 1, 3 ст. 46 Закону №280/97-ВР, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п`яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

Відповідно до частини 15 статті 46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Рішенням Лип`янської сільської ради Звенигородського району Черкаської області від 20.11.2020 №3-1/20 затверджено Регламент.

Згідно пп. 1, 2 п. 2.19 Регламенту, сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, у зв`язку з необхідністю обговорення окремих, питань порядку денного за пропозицією сільського голови Іщенка С.Ю. , рішенням ради вирішено зробити перерву у пленарному засіданні та продовжити на другому пленарному засіданні, яке призначено на 24 листопада 2020 року о 10 год. 00 хв. в приміщенні Лип`янського сільського будинку культури.

Відповідно до ч. 1 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР, староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Так, згідно п. 2.9 Регламенту, староста затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією сільського голови.

При цьому, повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. (ч. 6 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР).

Отже, сільський голова вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури старости села і лише рада затверджує конкретно визначеного старосту.

Таким чином, розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича №176/К від 23.12.2020 "Про призначення старости сіл Ярославка, Нова Ярославка" прийняте всупереч вимогам чинного законодавства та з порушенням передбаченої процедури призначення старост.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню.

Щодо посилання відповідача на п. 4.2 положення про старосту, яким встановлено, що сільський голова призначає розпорядженням про призначення старости села з послідуючим затвердженням сільською радою. У випадку не затвердження сільською радою пропозиції сільського голови кандидатури старости села, сільський голова своїм розпорядженням, з урахуванням громадської думки жителів населеного пункту, призначає тимчасово виконувачем обов`язки старосту села, а тому спірне розпорядження є законним та обгрунтованим, суд зазначає таке.

Згідно ч. 3 ст. 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", крім питань, зазначених у частині першій цієї статті, вирішуються такі питання: 1) утворення старостинських округів; 2) затвердження Положення про старосту і т.д.

Таким чином посилання відповідача на положення про старосту, яке погоджено сільським головою С.Ю. Іщенком 22.12.2020 та не затверджено радою є безпідставне та не узгоджується з вимогами Закону №280/97-ВР.

Також, суд наголошує, що у відповідності до ч. 4 статті 46 Закону №280/97-ВР, сільським головою скликаються лише наступні сесії ради, а тому є безпідставним посилання відповідача на перенесення другого пленарного засідання першої сесії призначеного на 24.11.2020 на інший день.

Згідно ч. 2 ст. 42 Закону №280/97-ВР, у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Згідно табелю обліку використання робочого часу Лип`янської сільської ради станом на 24.11.2020 сільський голова Іщенко С.Ю. перебував на роботі.

Отже, посилання позивача на ч. 2 ст. 42 Закону №280/97-ВР щодо неможливості здійснення своїх повноважень сільським головою, є безпідставні, а поданий компакт-диск не є належним доказом відсутності відповідача.

Крім того, поняття неможливості здійснення повноважень сільським головою, саме по собі виключає перебування його на роботі, і помилково позивач вважає, що відсутність на робочому місці тотожне відсутності на роботі.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір відповідно до статті 139 КАС України слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Лип`янської сільської ради, оскільки відповідачем виступала посадова особа даного органу.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Лип`янського сільського голови Звенигородського району Черкаської області Іщенка Сергія Юрійовича №176/К від 23.12.2020 "Про призначення старости сіл Ярославка, Нова Ярославка".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лип`янської сільської ради (код ЄДРПОУ 26323522) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя П.Г. Паламар