
Справа № 560/2064/21
РІШЕННЯ
іменем України
29 березня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмову протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , 25.02.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом від 22.03.2021 в якому просить: "1. Визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в нарахування і виплаті вказаного підвищення до пенсії в разі втрати годувальника протиправною. 2. Зобов`язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області нарахувати та виплатити підвищення до пенсії в разі втрати годувальника, згідно законодавства на 150% мінімальної пенсії за віком з 19.07.2019 року, враховуючи, що її розмір відповідно до Закону "Про державний бюджет України" змінюється 2 рази на рік. ".
У позові вказує, що 01.02.2021 звертався до відповідача із заявою у якій просив нарахувати підвищення до пенсії, відповідно до ст. 39 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та виплатити заборгованість з першого дня призначення пенсії - 19.07.2019. Відповідач надав позивачу відповідь листом за №1155-794/Б-03/8-2200/21 від 16.02.2021, яким повідомив про відмову у задоволенні заяви, з чим позивач не згідний, тому звернувся до суду з позовом. Вважає, що підвищення до пенсії на 150% мінімальної пенсії за віком не скасоване, а доповнене новим підвищенням на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і це нове підвищення не є рівноцінною заміною попереднього, тому потрібно застосовувати два підвищення, як у редакції законів №459/95-ВР від 23.11.1995, №489/95-ВР від 22.12.1995, так і №2939-ІУ від 05.10.2005, які є чинними, і не скасованими. Звертає увагу суду на норми Конституції України, Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/4200/20, яке набрало законної сили, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зобов`язано призначити і перерахувати йому пенсію з 19.07.2019 (арк. спр. 1-6).
Відповідно ухвали від 02.03.2021, суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, відмовив у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та витребував докази (арк. спр.15-16).
23.03.2021 відповідач надав Відзив на позов від 22.03.2021 в якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що ОСОБА_1 з 01.03.2020 встановлено підвищення, відповідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Станом на 01.02.2021 розмір частки пенсії позивача в разі втрати годувальника становить 4422,50 гривень з урахуванням підвищення, що становить 442,25 гривень (1769 грн х 25%). Звертає увагу, що у провадженні Сьомого апеляційного адміністративного суду перебуває справа №560/7490/20 за позовом ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 адресну допомогу до пенсії з 01.08.2020, відповідно до постанови КМ України №674 від 03.08.2020 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" в сумі, що не вистачає до щомісячного розміру пенсійної виплати в разі втрати годувальника 6100 грн. Також, просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та зупинити провадження у справі.
Ухвалою суду від 29.03.2021 в задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/2064/21 з викликом (повідомленням) сторін та про зупинення провадження у справі, відмовлено.
З`ясувавши обставини на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до заяви від 01.02.2021, ОСОБА_1 вказує на порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", і просить: "нарахувати відповідне підвищення з першого дня призначення мені пенсії в разі втрати годувальника - частини 2, 3 ст. 51, та виплатити заборгованість відповідно до законодавства." (арк. спр. 7).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1155-794/Б-03/8-2200/21 від 16.02.2021 повідомлено ОСОБА_1 про відмову у задоволенні заяви (арк. спр. 8).
Згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.11.2020 у справі №560/4200/20 (далі - Судове рішення №560/4200/20), яке набрало законної сили відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного від 21.01.2021, частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 . Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника з 01.03.2020. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.05.2020 про призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника з 01.03.2020 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в разі втрати годувальника з 19.07.2019 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, з урахуванням проведених виплат.
Отже, Судовим рішенням №560/4200/20 встановлені обставини, і зокрема, право позивача на призначення та отримання пенсію в разі втрати годувальника з 19.07.2019 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не потребує доказування в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Позивач вважає, що ст. 15 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII) діє з урахуванням: Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який введено в дію з 1 січня 1996 року постановою Верховної Ради України від 23 листопада 1995 року N 459/95-ВР; Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який введено в дію з дня опублікування - 2 січня 1996 року, згідно з постановою Верховної Ради України від 22 грудня 1995 року N 489/95-ВР; Закону України від 05.10.2005 № 2939-IV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який діє з 01.01.2006, про що вказує у позові. При цьому, ОСОБА_1 не враховує, що на час спірних правовідносин діє з 01.01.2006 інша редакція ст. 15 Закону № 3551-XII, яка поширюється на нього.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону №3551-XII в редакції на час спірних правовідносин, членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Отже, немає підстав зобов`язувати відповідача нарахувати та виплатити підвищення до пенсії в разі втрати годувальника позивачу у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком з 19.07.2019, враховуючи вищенаведене, і зокрема чинну ч. 4 ст. 15 Закону №3551-XII, тому друга вимога позову не може бути задоволена.
Цей висновок суду підтверджено також рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №560/1546/20, яке набрало законної сили та яким, зокрема, було зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як члену сім`ї військовослужбовця, що загинув під час захисту Батьківщини, 25-відсоткове підвищення від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до державної соціальної допомоги, що отримує позивач, з моменту отримання відповідного статусу, а саме з 09.08.2019.
Позивач у позові вказує, що підвищення до пенсії у розмірі 25% йому нараховано, питань щодо цього він не має, і цього не заперечує відповідач, що ствердив у Відзиві, зокрема пояснив, що це підвищення становить 442,25 гривень (1769 грн х 25%), тому ці обставини не потребують доказування, згідно вимог ч. 1 ст. 78 КАС України. Лист Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1155-794/Б-03/8-2200/21 від 16.02.2021 є вирішенням заяви ОСОБА_1 , відповідно до Закону України "Про звернення громадян", без його порушення, тому немає протиправної відмови відповідача у розгляді заяви ОСОБА_1 від 01.02.2021.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову довів, що не порушив прав ОСОБА_1 при вирішенні його заяви від 01.02.2021 та вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 березня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович